Kytarová zbrojnice: Honza Homola

Odpovědět
matomisik
Příspěvky: 45
Registrován: 03 úno 2019 19:22

Kytarová zbrojnice: Honza Homola

Příspěvek od matomisik »

Video rozhovor s kytaristou skupiny Wohnout. Honza je velice vytříbený kytarista a ve svém domácím studiu nás pečlivě provedl svým kytarovým vybavením. Dozvíme se jaké kytary, aparatura a efekty stojí za jeho koncertním zvukem.
25. 2. 2019

Pokud o někom mohu říct, že jsem s ním začínal hrát na kytaru, tak je to právě Honza. Sdíleli jsme společně své první kytary, kytarové učitele a byli u vzniku našich prvních kapel. Kdo by to tehdy řekl, že to nadšení dvou bratrů pro elektrické kytary vyroste v kapelu, jakou dnes Wohnout jsou. Chvilku to trvalo, ale nakonec si Honza mezi nahráváním jejich posledního alba Miss marignotka a přípravami na turné našel čas a my mohli společně spáchat tento díl Kytarové zbrojnice.

Pokud jste příznivci přímočarého ryzího kytarového zvuku, tak jsi přijdete na své. Honza má v tom co chce velice jasno. Když hraje, chce mít pocit, že ho nic neomezuje a nestojí mu v cestě. Na základě této své filosofie, vystavěl celý svůj kytarový zvuk. Ve výběru vybavení se projevila i jeho náklonnost k českým výrobcům, takže zde najdeme to nejlepší, co naše česká kotlina nabízí.

V reportáži se nejenom povídá, ale Honza nám postupně vše i názorně předvede a vysvětlí. Pojďme se tedy podívat a poslechnout si, co stojí za koncertním zvukem tohoto sympatického kytaristy…

Podrobný seznam vybavení

Kytary
• Gibson Les Paul Deluxe (originál z roku 1979, snímače P90)
Nyní Honzova hlavní kytara, kterou si trochu naslepo nechal poslat rovnou z New Yorku. „Vždycky jsem chtěl starou vintage kytaru, tak jsem si to přání nedávno splnil.“

• Zvratkocaster II (hybrid telecastera/stratocastera z dílny Ondřeje Lišky, snímače Van Zandt)
Kytara, která Honzovi slouží jako back-up na koncertech. Má v sobě unikátní řešení které zamezuje brumění single snímače. „Já miluju tvar telecasterů. Ale v tomto případě jsem potřeboval zvuk strata a tak vznikl tento hybrid, který mi Ondra postavil. Navíc na ní snímače nebručí, což mne už na několika koncertech zachránilo.“

• Zvratkocaster (custom telecaster z dílny Ondřeje Lišky)
Kytara, která posledních 15 let byla Honzovým hlavním nástrojem.

• Poison Bird od Red Bird Instruments
Vzhledově i zvukově dosti netypický nástroj z dílny kytaráře Jana Fice.

• Jolana Diamand (originál z roku 1982)
Kytara na kterou Honza začínal a po letech si jí opět pořídil.

• Maton EBG808 Tommy Emmanuel (akustická kytara)
Honza je velký milovník hry na akustické nástroje. A jelikož je velkým fanouškem australského virtuóza Tommy Emmanuela, pořídil si tento jeho nádherný signature nástroj, který skoro nedá z ruky a je jeho koncertní kytarou.

• Furch OM (akustická kytara)
Tento nástroj Honza používá primárně ve studiu.
Obrázek

Doplňky
• struny D'Addario (tvrdost: 012"/052")
Takto silné struny Honzovi zajišťují jednak pevnější tón, ale hlavně stabilní ladění.

• trsátka Dunlop Ultex Triangle (tvrdost 1.14)
„Dlouhá léta jsem hrál na kovová trsátka LeeHooker, na kterých jsem miloval ten zvuk... prostě kov na kov! Jelikož se ale dělají jen v klasické velikosti a já mám opravdu velké palce, přešel jsem nedávno na Dunlop Ultex velkého tvaru Trinagle.“

• nástrojové kabely Monster Studio Pro 2000
Pro Honzu je kabel jedna z nejdůležitějších věcí a jak sám říká „Radši si koupím kabel za pět tisíc než nějakou krabičku“.

• kabely v pedalboardu Sommer LLC (konektory HiCon)

• stabilizátor napětí Bayger ST 230 R
„Tato část řetězce je dost opomíjená. Mnohokrát se nám stalo, že jsme hráli někde, kde bylo podpětí nebo přepětí proudu a naše lampové aparáty prostě nehráli jak by měli. Od té doby co mám stabilizátor napětí mám klid.“

• mikrofón AKG 3000 (pro snímání reproboxu)
„Pro mne je ten finální zvuk kytary to, co jde ke zvukaři. Proto je pro mne mikrofon zcela zásadní součást řetězce. Chvilku jsem hledal jaký mikrofón používat, prošel jsem si všechno možné, od Sure SM57 přes Sennheisery atp. a nakonec skončil u AKG 3000, který má pořád to tělo a není tak jedovatý jako ostatní.“

Aparatura
• hlava Randall RM100 (modifikovaná od Salvation Audio a dřevěné šasi je od Coffee Custom Cabs)
„V kapele tomu říkaj peřiňák... tak to je můj peřiňák na kterém mám i své logo, které mám dokonce vytetované na ruce. Je to můj koncertní aparát.“

• preampy/moduly 2x Duoplex a Salvado od Salvation Audio
„Tyto preampy pro hlavu RM100 vyrábí můj kamarád Tonda Salva a je to naprosté gró mého koncertního zvuku. Tony mi postavil moduly na základě staré plexiny a potom legendárního Soldána.“

• custom reprobox Cappuccino 212 od Coffee Custom Cabs (2x reproduktor Celestion G12H-75 Creamback)
„Léta jsem hrál na velké 4x12 boxy s Greenbacky, ale nakonec jsem došel k tomu, že menší bedna se dvěma Creamback reproduktory, které doporučoval už Radim Hladík, mi naživo funguje mnohem líp. Díky ní se teď na koncertech opravdu dobře slyším.“

• Jazz Chorus-77 od Roland. Tranzistorové kombo, které si Honza pořídil nedávno a výrazně ho používal například při nahrávání posledního alba Wohnout Miss maringotka.

• Vox AC15, který Honza používá pro nahrávání ve svém domácím studiu.
Obrázek

Pedalboard
• Buffer+ od Empress Effects
„I přes to, že používám kvalitní kabely, jistá ztrátovost signálu v nich, díky jejich délce je. A proto používám tento kvalitní buffer, aby mi tyto ztráty dorovnal.“

• ladička PolyTune2 od TC Electronic
„Ladičku nepoužívám skoro vůbec. Na to mám technika...“ (smích)

• ovladač G-Lab GSC-3 (pro ovládání smyček s pedály a aparátu)
„Tato true-bypass lišta mi umožňuje přepínat preampy v aparátu a spínat jednotlivé krabičky, nebo si dělat jejich výběr. Ale hlavně mi zajišťuje, že můj signál neprochází všemi pedály najednou po celou dobu a přiřazuje jedn. krabičky do cesty jen když potřebuji.“

• ToneWheel Boost od Salvation Audio
Čistý booster, kterým Honza lehce nakopává zvuk svého aparátu. „Je to pro mne úžasný nakopávač zvuku, jelikož mi nekrade ten prostor. On ten zvuk jen nabudí, ale jeho charakter zůstává stejný.“

• Tube Screamer TS9 od Ibanez
Overdrive pedál, který Honza občas používá pro nakopnutí sóla. „Mám jí jako alternativu k ToneWheel Boostu. To když potřebuju hrát opravdu takové to heavy metalové sólo.“

• Comp Trip od LeeHooker
„Kompresor, kterým si lehce prodlužuju sustain svého čistého zvuku.“

• Fuzz Trip od LeeHooker
Křemíkový fuzz, který Honza používá hlavně ve studiu. Na koncertech si své místo zatím nenašel. „Miluju ten efekt a nedávno jsem ho použil i ve studiu na naší poslední desce. Tento fuzz má v sobě opravdu něco krásného... je to taková jakoby medovost.“

• delay SDD-3000 od KORG
Digitální programovatelný delay, který má v efektové smyčce aparátu. Delay, který dle slov Honzy „neubližuje mému zvuku kytary“ a kterým občas lehce obohatí některé své kytarové party.

• na míru postavený patchbay, kterým slučuje všechny audio a MIDI vstupy a výstupy pedalboardu. Honzův kytarový technik tedy velmi rychle jen zastrčí svazek konektorů, které má označené různými barevnými páskami.

• napájení pedálů Voodoo Lab Pedal Power 2 Plus + přímo z ovladače G-Lab GSC-3, který má vlastní sekci pro napájení pedálů.

• pedalboard RockBoard od Warwick včetně tvrdého hardcase futrálu.
Obrázek

Rozhovor s Honzou Homolou, který vznikl v rámci tohoto natáčení.
PROFIL AUTORA: Maťo Mišík
Hudebník a výtvarník. Starší syn zpěváka Vladimíra Mišíka. Jako kytaristu si ho můžete pamatovat z kapel Tata Bojs nebo Aneta Langerová. V současnosti je aktivní ve své domovské skupině Gingerhead. Jako výtvarník stojí za značným počtem CD obalů předních českých interpretů jako jsou Kabát, Wohnout, Kurtizány z 25 Avenue, UDG, Škwor, Žlutý pes, Aneta Langerová a další. Jeho vztah ke kytarám se odrazil také ve spolupráci s Kirkem Hammettem z Metallicy a jeho firmu na kytarové efekty KHDK nebo Salvation Audio, značkou světoznámého českého inženýra Antonína Salvy. Maťo je také autorem video seriálu Kytarová zbrojnice. Více na www.matomisik.cz.


Další video rozhovory


Kytarová zbrojnice: Honza „Ponorka“ Ponocný

Video reportáž s kytaristou a skladatelem Honzou Ponocným. Honza nás ve svém studiu pečlivě provedl celým svým kytarovým vybavením.

Tohoto výrazného muzikanta, zakladatele legendární česko-americké kapely Circus Praha, můžeme vídat též po boku takových jmen jako Meky Žbirka, Ivan Král, jeho hudbu slyšet ve filmech Perfect Days či Revival nebo si zajít na jeho one-man-show solo projekt Cicrus Ponorka.


Kytarová zbrojnice: Yarda Helešic

Videoreportáž s kytaristou a producentem Yardou Helešicem, který nám ukázal své kytarové vybavení, zavzpomínal na působení v Support Lesbiens, podělil se o zkušenosti jak z velkých pódií, tak i z práce ve studiu.

Tohoto hubeného a velmi nadaného kytaristu si většina z nás spojuje s jeho dlouholetým působením v kapele Support Lesbiens. Nicméně Yarda se už dlouhá léta věnuje především studiové práci s hudební produkci. Jako hudebník nebo producent má na kontě spolupráci například s umělci jako Alice Springs, James Cole, Prago Union, Kabát, Ohm Square a mnoho dalších. Ve videu nám Yarda podrobně představí své aktuální kytarové vybavení a podělí se o nejednu zkušenost jak z velkých pódií tak i ze studiové práce a to jak z pohledu muzikanta, tak i jako producenta. Máte se na co těšit.


Kytarová zbrojnice: Ota Váňa - 1. díl

Videoreportáž s kytaristou kapely Kabát Otou Váňou o jeho kytarách.

Ota nám v tomto díle Kytarové zbrojnice ukázal svou kompletní sbírku kytar, včetně pár netradičních nástrojů, které fanoušci kapely na koncertech jen tak neuvidí. Nicméně se jedná o nástroje, které Ota krom koncertů používá také ve studiu a posluchači je mohou znát z mnoha hitů této teplické rockové legendy. V brzké době se můžete těšit také na druhý díl, ve kterém nám Ota představí své koncertní zesilovače a efekty.

Odpovědět