Studiologic Numa Compact 2x

Odpovědět
jirineuzil
Příspěvky: 32
Registrován: 03 bře 2016 23:07

Studiologic Numa Compact 2x

Příspěvek od jirineuzil »

Jednoduché a snadno přenosné stage piano ve vylepšené verzi.

Pokročilejším sourozencem nástroje Numa Compact 2 italské firmy Studiologic je model 2X, přinášející několik zajímavých novinek, zejména sekci pro ovládání varhanního zvuku a funkci počítačového USB audio převodníku. Protože starší nástroj Numa Compact 2 byl již zde testován, odkazuji zájemce na jeho přečtení a v tomto testu se soustředím pouze na změny a novinky.
Obrázek
Design a ovládání
Základní podoba designu (tedy elegantní černo-oranžové provedení) a ovládání zůstala, ale přibyla na první pohled výrazná sekce tahových potenciometrů (nejen pro varhanní použití) vlevo vedle displeje. Člověk by skoro řekl, že se na tak úzký panel nemohou vejít, ale to se nejen povedlo, ale i přes relativně krátkou dráhu se fadery ovládají dobře. Chodí relativně lehce, což je pro ovládání zvuku příjemné, ale díky nižší hmotnosti nástroje může být někdy problém, že se při zakolísání na klávesovém stojanu může po přepnutí zvuku některé z nich samovolně posunout do "nové" polohy, která může být daleko od uložené varianty a to způsobí nepříjemnou slyšitelnou změnu ve zvuku. Příliš razantní styl hry bych tedy nedoporučoval, pokud nemáme opravdu velmi pevné usazení nástroje. Pro hammondové puristy dodejme, že barevné značení táhel není odvozeno z varhanního originálu, ale podle jejich multifunkčnosti na tomto nástroji - kromě varhanní sekce totiž slouží i pro ovládání klíčových parametrů ostatních zvuků, zejména syntetických (časy obálky, LFO, filtr). Dvě oranžová táhla slouží jako ořezávací frekvence a rezonance filtru, které se často používají. Vlevo vedle sekce táhel je ještě přepínání varhanních parametrů, tedy varianty chorusu/vibrata a nastavení perkuse. Roztáčení Leslie se potom ovládá pravým joystickem. Jinak zůstal nástroj věrný tradici, čili jednoduchému a přehlednému ovládání, ke kterému prakticky není potřeba manuál.

Klaviatura
Možná je to jen subjektivní dojem, ale oproti modelu 2 je trochu více "vodopádová", nejen tvarem kláves, ale i pocitem ze hry. To je samozřejmě dobře, protože pro příjemnou varhanní hru je lehčí klaviatura de facto nutností. I když hmotnost a cena nástroje nemůže nabídnout špičkovou klaviaturu, hraje se na ni docela příjemně, je to přijatelný kompromis. Podobně jako u modelu 2 bych řekl, že je svým způsobem jedinečná, jako by v něčem nepřipomínala ostatní nástroje.
Obrázek
Zvuk
Zde se kapacita paměti rozšířila na 3 GB vzorků oproti původnímu 1 GB, což je samozřejmě také slyšet. Oproti modelu 2 zvuk "prokoukl", je detailnější a propracovanější. Jak varhanní sekce, převzatá z jiných Numa nástrojů, tak syntetická sekce z nástroje Sledge, plní své zadání na výbornou, vzorky jsou obecně celkem slušné, i když kvalitativní rezerva do budoucna by tu jistě byla. Celkový dobrý dojem jen trochu kazí některé efekty - zejména pružinový reverb je barevně nepříjemně pištivý a plate reverb je při větší hloubce efektu také lehce nepříjemný. Zvuková banka se dá i updatovat pomocí USB a firemní aplikace, která v tuto dobu ještě ale není k dispozici. Uvidíme, co tedy přinese budoucnost.

Vynikající a užitečnou novinkou je přidání funkce USB audio převodníku. Stačí tedy připojit počítač přes USB a můžeme smíchat jeho výstup se zvukem nástroje, což je skvělé nejen pro cvičení, ale pro cokoli dalšího. Zkoušel jsem připojení přes MacBook a funguje naprosto bezproblémově, přihlásí se jako class compliant zařízení, takže není potřeba speciální ovladač. Přes zabudované reproduktory je zvuk celkem příjemný, pro práci na malou hlasitost naprosto dostačující. Výborné je, že se dá nástroj napájet přes USB i zároveň napájet.
Obrázek
Resumé
Přidané novinky posouvají Numa Compact ještě více k ideálu snadno přenosného, velmi praktického, víceúčelového nástroje za rozumnou a dostupnou cenu. Bude zřejmě užitečný hlavně pro ty, kteří se hodně pohybují "v terénu", často s nástrojem cestují a potřebují nejen hrát, ale i např. cvičit s nahrávkami nebo pracovat na počítači v DAW.

Výrobce: Studiologic
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Jiří Neužil
PROFIL AUTORA: Jiří Neužil
Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka (obory skladba a klavír), kde vyučuje jazzovou klavírní interpretaci a elektronické nástroje. V letech 1994-1996 působil jako jeden z firemních hráčů Yamaha pro ČR. Bývalý člen skupin Blue Birds Ivana Myslikovjana a Taliesyn, v současnosti Petr Kalfus Sextet a Ajnkesl Buntes. Autor scénické hudby pro divadlo v ČR a ve Francii, rozhlasové hry pro Český rozhlas. Příležitostně spolupracuje s francouzskými šansoniéry (Alain Turban aj.), z české scény např. Jakub Doležal Q, Stainless Swingers, Concept Art Orchestra, Marie Rottrová, Jaromír Nohavica aj.

Odpovědět