Jaké trsátko

Riffy, sóla, techniky, cvičení... aneb praxe všeobecně
sedlosek
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2011 16:13

Jaké trsátko

Příspěvek od sedlosek »

Ahoj

nevím si rady při volbě trsátka , mám trsátka 1mm ale přijde mi to příliš tvrdé , pokud hraju tak abych udržel trsátko musim mit ruku pevnou (ale moc tvrdou) a neschopnou v podstate hrani s citem a cítím, že to tak není dobře - i struny tak divně křepčí a nevydávaj správnej tón a celkově to není ono, a když hraji tak jak bych potřeboval,tak mi prostě trsátko buď z ruky vyskakuje a nebo se postupně vysouvá a mění pozici . takže každej úder je úplně jinej.
To je způsobeno nepevným sevřením, jenže když jej chytnu pořádně..tak se mi dějě, to co jsme uvedl na začátku.

Měkčí trsátko jsme ještě nezkoušel , takže doufám, že to bude ta chyba ,
jinak se vrátím k lekci Hra s trsátkem, které jsem se moc nevěnoval.

Díky.

Od zkušenějších hráčů, bych rád slyšel, jaké vidí rozdíly v hraní S a bez trsátka.

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od Milan »

Taky ahoj.
Taky jsem měl tyhle problémy a dá se říct, že pořád hledám. Ale myslím si, že jsem ve fázi "přihořívá" a období "samá voda" je už za mnou. :D
Dlouho jsem používal kovové trsátko 0,3mm. Líbil se mi jeho cinkavý zvuk ale nechtěj vidět ty struny. :D Navíc se mi potí ruce a zoufale to klouže, protáčí se a občas mi i vypadlo z ruky. Proto jsem ho taky držel křečovitě a to je špatně. Někdo mi radil, ať si na něj nalepím lékařskou náplast, jiný mi radil, ať do něj vyvrtám díru a trsátko se potom "zakousne" do prstů. Nevyzkoušel jsem ani jedno a hledal jsem dál až jsem vyzkoušel tyto tři typy trsátek:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Všechna tato trsátka se mi příjemně drží bez křečí v ruce. To první je nějaký plast, to poslední je z ebenového dřeva a vítězem pro mě je zatím ten prostřední Dunlop s krokodýlem. Má příjemný sametový povrch a i se mi líbí zvuk, jaký vydávají struny.

Nevím jestli hraješ na nylonky nebo na kovové a tak ti moc neumím poradit. Jsou to pouze moje začátečnické názory a zkušenosti s trsátky. Musíš zkoušet sám :D
A co se týká držení trsátka, tak si dovolím ti doporučit tohle video Petra Henycha.
Zajímavá je jeho odpověď na otázku, jak držet trsátko. Je to v čase asi 1:00.

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od Milan »

Jo a ještě jedna dobře míněná rada. Neházej prosím povídání o trsátkách sem do sekce Akordy.
Zkus to třeba sem - http://www.kytaraforum.cz/viewforum.php?f=57
a nebo sem - http://www.kytaraforum.cz/viewtopic.php?f=75&t=314
:thx:

Tobi
Příspěvky: 361
Registrován: 06 dub 2009 16:08

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od Tobi »

Milan píše:Jo a ještě jedna dobře míněná rada. Neházej prosím povídání o trsátkách sem do sekce Akordy.
Zkus to třeba sem - http://www.kytaraforum.cz/viewforum.php?f=57
a nebo sem - http://www.kytaraforum.cz/viewtopic.php?f=75&t=314
:thx:
dik, milane :) presunuto

deClaim
Příspěvky: 68
Registrován: 15 led 2011 09:19

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od deClaim »

Taky bych přihodil trošku do mlýna:) Ze začátku jsem používal trsátko 0.54mm opravdu slaboučké, ale vyhovovalo mě. Dneska bych už si s ním nezahrál. Např. na vybrnkávání absolutně nevhodné.
Vykoušel jsem několik druhů a ještě asi vyzkouším :) Momentálně mě docela vyhovuje Dunlop Ultex 1mm...

Dejw

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od Dejw »

Já jsem zvyklej používat trsátka 0.88 mm, občas hraju i s "želvičkou" Dunlop 0.96 :D

Bajirek
Příspěvky: 27
Registrován: 10 bře 2011 16:49

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od Bajirek »

Taky jsem nevěděl jaké, ale pár sem si jich koupil pár přivezl z fesťáků a zkoušel jsem... Nakonec vyhrál Brain 0.73 od UDG :) Hraju snim furt!

weinar
Příspěvky: 13
Registrován: 08 zář 2011 17:25

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od weinar »

Já používám George Dennis

Na vybrnkávání 0.88

Na akordy: 0.66

Pokud hraju oboje tak 0,73

Obrázek

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od Milan »

weinar píše:Na akordy: 0.66

Pokud hraju oboje tak 0,73
Ty fakt cítíš rozdíl 0,07 mm v tloušťce trsátka? :shock: To jsi fakt dobrej.
V tomhle já jsem humpolák, takhle malý rozdíl bych vůbec nepoznal při hraní a už vůbec ne ve zvuku strun.

weinar
Příspěvky: 13
Registrován: 08 zář 2011 17:25

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od weinar »

to víš že poznám je to celkem znatelný

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od Milan »

weinar píše:to víš že poznám je to celkem znatelný
Tak to tě fakt obdivuji :shock:
0,07 mm je průměr lidského vlasu.

weinar
Příspěvky: 13
Registrován: 08 zář 2011 17:25

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od weinar »

Někdy používám 0,60 ku , ted celkem často vytváří pěknej zvuk :), ty tvrdší se na akordy nehoděj za prvý tě tak brněj prsty že to dlouho nevydržíš a za druhý slyšíš každou strunu zvlášt a to až moc znatelně :D

Dejvis
Příspěvky: 68
Registrován: 30 pro 2010 15:46

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od Dejvis »

Milan píše:
weinar píše:Na akordy: 0.66

Pokud hraju oboje tak 0,73
Ty fakt cítíš rozdíl 0,07 mm v tloušťce trsátka? :shock: To jsi fakt dobrej.
V tomhle já jsem humpolák, takhle malý rozdíl bych vůbec nepoznal při hraní a už vůbec ne ve zvuku strun.
Já jsem začínal s 0.88 a teď jsem přešel na 0.73, které mi sedí tak nějak lépe :) , ale mám s tím spíše jiný problém. Když si vedle sebe položím tři stejná trsátka Dunlop o rozměru 0.73, tak mi pocitově každé z nich příjde jinak tlusté... :D Dokonce bych se i vsadil, že je od sebe poslepu rozeznám jejich pouhým uchopením... :) Nevím v čem to je, myslíte, že i u takového výrobce může kvalita kolísat? Ale pro jistotu je budu muset ještě raději přeměřit mikrometrem, možná se mi to opravdu jen zdá... :)

Jinak jsem zkoušel různá trsátka od těch nejslabších až po sílu 1.00 a řekl bych, že ten ideál asi opravdu bude někde mezi 0.73 a 0.88, ale asi je to dost individuální věc a i já jsem musel zkoušet, než jsem si našel to "své" pravé... :) Ale je i možné, že časem přejdu zase na jiný rozměr, uvidíme... :P

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od Milan »

Tak s tím mikrometrem to schválně zkus, jsem zvědavý na tvoje výsledky.

Já bohužel nemám dvě identická trsátka a tak jsem vzal na dílnu přeměřit alespoň od jediné firmy (Dunlop). Měření jsme dělali mechanickým i elektronickým mikrometrem:

1 mm - skutečnost 1,09 mm :!:
1,5 mm - skutečnost 1,53 mm
3 mm - skutečnost 3,02 mm

U toho 1 mm je chyba skoro 10%.
Na jednu stranu se tomu moc nedivím. Trsátko je kus plastu, který si podle mě neklade ambice být přesnou kovovou planžetou, která je používána jako etalon.
Na druhou stranu mi ale uniká smysl výrobců s jejich trsátky 0,66 mm a 0,73 mm.
Pokud bych opravdu uvažoval o toleranci 10%, tak by slabší trsátko bylo ve skutečnosti stejně silné jako to silnější.
A pokud se mi sejdou plusové a mínusové tolerance, tak věřím tomu, že dvě identická trsátka se mohou zdát různě silná.

Tohle moje měření sice obecně a objektivně o ničem nevypovídá, chtělo by to více měření. A pak se třeba zjistí, že dvě trsátka nemají udávaný rozdíl 0,07 mm, ale třeba skutečný 0,14 mm. A to už znát je.

weinar
Příspěvky: 13
Registrován: 08 zář 2011 17:25

Re: Jaké trsátko

Příspěvek od weinar »

mě trsátka seděj dle rozměru co je nan nich uvedený :)

Odpovědět