Trsátko je poměrně iluzorní věc, zvlášť posuzování jeho tloušťky. Záleží na materiálu, nejběžnější bývá akrylát a silon. Akrylát je poměrně tvrdý, silon je takové blátíčko. Podstatné je, co a jak hrajete - jestli je důležitá artikulace tonů, kdy každý tón musí být čitelný, separovaný, třeba bluegrass. Tam použijete tvrdé trsátko a spíš kulaté. Při hře se trsátko nesmí ohýbat, musí strunu před sebou "valit". Trsátko nikdy nesmí plácat. Na elektrickou kytaru se používá ledacos, tam je možností mnohem víc, protože se tam používají měkké, hlazené struny - ale o tom ať poreferuje někdo, kdo tomu rozumí.
Jinak se můžete setkat i s kovovými trsátky (používají se, pokud vím, na elektriku) a s tzv. "kachlemi", které mohou být dřevěné, většinou z ebenu, nebo z lisované pryskyřice. Používají se v jazzu a gypsy. Kdysi se používala trsátka z želvoviny (pouze z karety obrovské, dnes chráněné) a bývala velmi ceněná. Dnes se používá imitace želvoviny na bázi akrylátu, k nejlepším patří trsátka Golden Gate.
To, co je na fotce v předešlém příspěvku, jsou "drápy" (správně prstýnky) ProPik. Pokud vím, dělá je ještě firma Dadi. Nejsou typické, je to spíš rarita - bohužel, sám je propaguju, hraju s nimi. Typický prstýnek je celistvý, na fotce vlevo (vpravo ProPik, vlevo běžný Dunlop). Jsou používané spíš pro banjo.
FingerPicks_Fingers.jpg
Velmi rozšířené je hraní pouze s "palcem", neboli palcovým trsátkem, což měl asi na mysli autor předchozího příspěvku. Jeho výběr je problém sám o sobě, jsou palce buď akrylátové, nebo kovové. Doporučil bych spíš tvrdší palec (používám Golden Gate) a musí vám sedět velikost, jinak to docela nepříjemně dře. Kovový palec si může pozohýbat dle potřeby, ale musí mít dokonale hlazené (zakulacené) hrany. Jazýček palce je nutné přihnout tak, aby byl při hře souběžně se strunou, jinak vznikají nepříjemné pazvuky. Jak se hraje kovovým palce je vidět zde:
http://www.ok1rr.com/snd/OldPickersBreakdown.flv
Umělohmotný palec si budeme muset patrně přibrousit. Návod má na stránkách Martin Tallstrom

.
(Tam si také můžete poslechnout prima muziku). Kromě velikosti (M/L/S) je ještě důležitá velikost velikost jazýčku a jeho úhel s osou (bývá 10-30 stupňů). Když si ale koupíte palec s velkým jazýčkem, můžete si ho upravit, jak chcete. Palce s dlouhým, tenkým jazýčkem se mi jeví jako dost nepraktické, ale proti gustu žádný dyšputát...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.