Co udělat jako první?

Riffy, sóla, techniky, cvičení... aneb praxe všeobecně
misily
Příspěvky: 2
Registrován: 14 říj 2010 14:42

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od misily »

Ahoj chci se naučit hrát na kytaru už jsem si koupil i nějáké rady do začátku, ale chci se poradit, já chci hrát na elektrickou kytaru a nevím jestli je rozumné začínat hned elektrikou nebo jestli si mám koupit spíš první španělku nebo akustiku mohl by mi někdo poradit s vlastních zkušeností jestli je možní hrát hned ze začátku na elektrickou kytaru?? popřípadě na jakou kytaru nejlépe začít?? díky.

Dejw

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od Dejw »

Rozhodnutí je na tobě, jestli zvolíš elektriku nebo akustiku... já jsem začínal na akustice a pak jsem přešel na elektriku a teď z 99% hraju jen na elektriku :-D ale pravidlo to není, že bys musel začínat na akustiku, klidně můžeš začít i rovnou na elektriku.

Jakou kytaru na začátek?? Musíš si říct, co chceš hrát a kolik na to máš... je to docela důležitý, osobně bych ti španělku nedoporučoval (hlavně kvůli širokýmu krku).

misily
Příspěvky: 2
Registrován: 14 říj 2010 14:42

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od misily »

Ahoj chci se zeptat koupil jsem si kytaru, ale přišla mi se strunami : první 3 jsou kovové a další 3 jsou nylonové . A já ted nevím které z nich si mám koupit . Můžete mi někdo poradit, které struny jsou lepší a jak mají být hrubé?? Mám klasickou kytaru španělku. Díky

Uživatelský avatar
Matttyna
Příspěvky: 105
Registrován: 24 úno 2010 21:08

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od Matttyna »

Nelam si hlavu...horní basové struny se dělají kovové(myslím, že právě 3, nevím, možná někde 2 :-D)...Takže kytara je v pořádku, nemusíš nic měnit, a můžeš začít v klídku hrát :-)... :potlesk:
In love with my Nashville NW-32C...

Dejw

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od Dejw »

já bych tam dával struny, jaký jsou tam teď, je to klasika a na tu patří spíš tym nylonový... kovový bych tam asi nerval, protože by ti mohly zničit kytaru (v nejhorším případě třeba vyrvat kobylku)...

osobní zkušenosti s nima moc nemám, já radši jiný druhy kytar :-D

Tobi
Příspěvky: 361
Registrován: 06 dub 2009 16:08

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od Tobi »

misily píše:Ahoj chci se zeptat koupil jsem si kytaru, ale přišla mi se strunami : první 3 jsou kovové a další 3 jsou nylonové . A já ted nevím které z nich si mám koupit . Můžete mi někdo poradit, které struny jsou lepší a jak mají být hrubé?? Mám klasickou kytaru španělku. Díky
Matttyna píše:Nelam si hlavu...horní basové struny se dělají kovové(myslím, že právě 3, nevím, možná někde 2 :-D)...Takže kytara je v pořádku, nemusíš nic měnit, a můžeš začít v klídku hrát :-)... :potlesk:
pozor, pozor :) to nejsou kovový struny. i když tak vypadají, jsou nylonový - když je přestřihneš, uvidíš, že to, co je uvnitř je opravdu umělá hmota ;)

jinak na španělku 100pro nylonky. jsou špatný k ohni (okamžité rozladění), ale jinak fajn. (osobně jsem měl na španělce i 10 kovový, ale.. na španělku nepatří :))

dpiwew
Příspěvky: 2
Registrován: 31 črc 2012 03:11

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od dpiwew »

určitě není pozdě ani v tomto věku pár takovéch lidí znám kteří začínali ve 30ceti a teď jak u táboráku válí ve 40ceti jak se říká, když se chce tak to jde. Takže po večerech se určitě naučíš, třeba ti to bude trvat dýl ale výsledek bude stát za to .

:kapela: :kapela: :kapela:

---------------------------


Sac Longchamp Pliage

polokojo
Příspěvky: 2
Registrován: 28 led 2013 23:12

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od polokojo »

Smajda píše:Chcete se naučit hrát na kytaru, ale nedržel(a)s ji nikdy v ruce? nevadí... naučit se hrát není nic sloźitého a naučí se to skoro každý a v žádném věku není pozdě na hraní. Ať je vám 40 nebo 20 je to úplně jedno.

Jako první věc, která je asi nejdůležitější je nebát se a vzít si kytaru do ruky :)
Další důležitý bod je, aby ste si kytaru naladili:
- pomocí návodu unás na fóru
- pomocí programu na počítači a mikrofonu (nedoporučuji)
- koupit si ladičku(v dnešní době to není nic drahého, pokud zrovna nemáte peníze tak vyberte jinou)
- dát kytaru známému, který umí ladit kytary ať už pomocí ladičky nebo sluchu

Ták, už máme kytaru naladěnou a jdem dál.
Jako další věc bych řekl naučit se jeden Rytmus (je to i tady na fóru) jedno kterej, ale naučit se ho opravdu zvládat levou zadní (zezačátku doporučuji 4/4[8/8]). Poté se naučit néjaký akord určitě akord D, A, A7, G. to jsou základní akordy, a dá se na ně zahrát hodně písniček. jakmile poskládáte prsty na hmatník, zahrejte jednou pomalu rytmus (snažte se aby vám věchny struny zněly). poté dejte třeba akord G zahrejte jednou rytmus atd. prostě pomaličku. Nesnaźte se přehazovat rychle akordy, to postupem času půjde samo. Prsty si na to musí zvyknout.

Toto by bylo asi vše do začátku s hraním. A nezapomeňte, zezačátku vás to moc bavit nebude, jelikož je to pořád vše dokola, hlavně to nevzdávejte, ono až se potom naučíte vybrnkávání atp. tak ono vás to bude bavit víc.

Dobré nervy a hodné úspěchů přeje kytaraforum.xf.cz
Já nikdy ladičku nepoužívám a nechápu proč ji někdo používá. Je to tím že zvuk kytary slyšívám až příliž často (táta hraje ve třech skupinách s tím že mě hrnul od tří let do klavíru a nakytaru jsem začal o prazdínách roku 2012)
, nebo je to tím že :posloucham: ??

Uživatelský avatar
Ol'Dawg
Příspěvky: 119
Registrován: 28 zář 2011 17:01

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od Ol'Dawg »

polokojo píše:Já nikdy ladičku nepoužívám a nechápu proč ji někdo používá. Je to tím že zvuk kytary slyšívám až příliž často (táta hraje ve třech skupinách s tím že mě hrnul od tří let do klavíru a nakytaru jsem začal o prazdínách roku 2012), nebo je to tím že :posloucham: ??
Já zase nechápu, jak má sloužit tahle informace ostatním čtenářům tohoto fóra. Chápu, že ses chtěl pochlubit svým možná absolutním sluchem, dobrý, nic proti. Ale ostatním je to k ničemu, někdo si nanejvýš může připadat jak páté kolo u vozu a zjištění, že on to neslyší, může maximálně přispět k rozhodnutí toho nechat.

Vsadím se s tebou, že na tebou naladěnou kytaru nasadím ladičku a budeme si pak jen znamenat odchylky...

Občasná kontrola pravopisu také neuškodí. :pise:

Vím, že píšu drsně a možná naoko nepřátelsky, ale mějme na paměti, k čemu tohle fórum má sloužit - pokud to není jasné, tak má sloužit, aby pomáhalo ostatním.
http://www.kytara.net | http://www.facebook.com/pages/Akustick% ... 5?filter=3
kytara Martin D28 + L. R. Baggs Lyric, combo AER Alpha, Shubb capo (S1, C7b, C8b), Elixir 0.12-0.56 PB, Golden Gate pick, Saddle thumbpick

lennniczka
Příspěvky: 20
Registrován: 23 čer 2009 13:18

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od lennniczka »

Ahoj, tak jsem si pořídila kytaru, zkoušela jsem tedy ty 4 akordy jak tady píšete no :-) Tak je umím nazpamět, ale teďka se je budu muset naučit přehazovat chtěla bych se zeptat kde najdu jak na ten rytmus ten 4/4 pro ten začátek co tady píšete a popřípadě i nějaký ty písničky tady na ty 4 akordy co tu doporučujete :-) děkuju

Uživatelský avatar
Ol'Dawg
Příspěvky: 119
Registrován: 28 zář 2011 17:01

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od Ol'Dawg »

lennniczka píše:Ahoj, tak jsem si pořídila kytaru, zkoušela jsem tedy ty 4 akordy jak tady píšete no :-) Tak je umím nazpamět, ale teďka se je budu muset naučit přehazovat chtěla bych se zeptat kde najdu jak na ten rytmus ten 4/4 pro ten začátek co tady píšete a popřípadě i nějaký ty písničky tady na ty 4 akordy co tu doporučujete :-) děkuju
Obávám se, že chceš výsledky vidět příliš brzy. Špatnou zprávou budiž i to, že se jen domníváš, že umíš 4 akordy. Zřejmě se učíš podle obrázků s prstokladem a ty sis zapamatovala. Bohužel, to je k ničemu, ono totiž existuje cosi jako "hmatová paměť" a pokud tuhle schopnost nerozvineš, nepůjde ti to. Kytarista musí získat orientaci na hmatníku a to je poměrně zdlouhavá procedura. Přesto se to dá zvládnout relativně rychle (v řádu týdnů), pokud velmi intenzívně cvičíš. Jenže je tu zrada, i s tím cvičením se to dá přehnat...

Myslím, že jedinou cestou, jak z toho ven, je hrát s někým. Může to být i učitel na videu, které najdeš na YouTube. Jsou tam k nalezení velmi profesionální videa, kde máš úplně pocit, že ti ten člověk kouká na ruku. Má to jedinou nevýhodu, všechno je to v angličtině. O něčem hodně dobrém českém bohužel nevím (a to neřeším, jestli je to placené nebo zdarma).
http://www.kytara.net | http://www.facebook.com/pages/Akustick% ... 5?filter=3
kytara Martin D28 + L. R. Baggs Lyric, combo AER Alpha, Shubb capo (S1, C7b, C8b), Elixir 0.12-0.56 PB, Golden Gate pick, Saddle thumbpick

lennniczka
Příspěvky: 20
Registrován: 23 čer 2009 13:18

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od lennniczka »

Takže tedy mám furt cvičit ty stejné akordy než si pomalu po zpaměti budu pamatovat i bez dívání kam dát prsty ? Já právě jsem se tu moc nedočetla no jsem uplnej začátečník a nevim nic :) tak jsem se obrátila na tohle forum no :)

Uživatelský avatar
Ol'Dawg
Příspěvky: 119
Registrován: 28 zář 2011 17:01

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od Ol'Dawg »

lennniczka píše:Takže tedy mám furt cvičit ty stejné akordy než si pomalu po zpaměti budu pamatovat i bez dívání kam dát prsty ? Já právě jsem se tu moc nedočetla no jsem uplnej začátečník a nevim nic :) tak jsem se obrátila na tohle forum no :)
No, ono jde o to uvědomit si, co vlastně chceš, co od svého hraní čekáš, co tě bude bavit. Pak lze rozhodovat jak dál, jestli se učit akordy a nebo na to jít jinak. Třeba pěkně zpíváš a o tu kytaru ani tak nejde, člověk prostě potřebuje něco držet v ruce, aby se "neutrhl" z melodie, příp. z rytmu. Tam stačí ty akordy a nemusíš si ani dělat hlavu s pravou rukou, prostě do toho budeš rytmicky mlátit a ono to nějak půjde. Takhle hraje spousta zpěváků. Když hraješ písničku, asi zjistíš, že se tam používají 3, někdy 4 akordy. To leckdy stačí, důkaz je tady: Když ale budeš doopravdy hrát, je to fakt o něčem jiném. Budeš potřebovat, abys PŘEDEM věděla, co se ozve, když někam položíš prst. Podobně, když ti v hlavě zazní tón, musíš předem vědět, kam položit prst. Akordy tě až tak nezajímají, vytvoříš si je sama podle potřeby. Možná zjistíš, že se kytara dá naladit jinak a dostaneš takový zvuk, z kterého půjdou ostatním čelisti dolů, jen to správně chytnout. Když budeš začínat, budeš zdánlivě pozadu oproti tomu, kdo začal s akordy, ve skutečnosti přijde den a tvoje hraní bude bomba. Během učení zjistíš, že hraješ a můžeš se libovolně třeba dívat do zpěvníku, nebo třeba koukat z okna a nebo taky hrát podle srdíčka a přitom mít zavřené oči. A nebo skládat. Jestli půjdeš dál, tak zjistíš, že kytara neovládá tebe, ale naopak, ty ovládáš nástroj. Budeš se muset zabývat i pravou rukou a to dost intenzivně, nějaké rytmické mlácení nepřichází v úvahu. Budeš si moct hrát s barvou zvuku a bude to super. Ale trvá to léta, desítky let, celý život, ovšem může to dopadnout takhle: (sleduj kytaristu, to fakt není o akordech)

Píšu ti tohle, jen abys nečekala nějaké výsledky příliš rychle. Ono to jde dost pomalu, i když máš v plánu se naučit jen pár akordů a hrát třeba, když se zpívá na mejdanu. Jelikož písničky bývají v různých tóninách, bude stačit nějakých 15-20 akordů (s tím, že během jedné písničky použiješ 4, jako Axis of Awesome v ukázce). Rady, jak chytnout ten který akord najdeš tady:
http://www.kytara.cz/akordy/

A potom zkoušet dokola, až je budeš držet poslepu, až ti prsty automaticky půjdou do akordu, i když chytneš do ruky koště...
http://www.kytara.net | http://www.facebook.com/pages/Akustick% ... 5?filter=3
kytara Martin D28 + L. R. Baggs Lyric, combo AER Alpha, Shubb capo (S1, C7b, C8b), Elixir 0.12-0.56 PB, Golden Gate pick, Saddle thumbpick

jirkakyncl
Příspěvky: 4
Registrován: 09 led 2015 13:28

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od jirkakyncl »

Ja bych se naucil nejake akody v zakladni pozici, to umozni zahrat jednoduche pisnicky ;) Tady je o tom cely web: http://akordiky.cz

Willy
Příspěvky: 2
Registrován: 12 bře 2017 20:48

Re: Co udělat jako první?

Příspěvek od Willy »

Pro me byl zacatek na pisnickach a akordech. Neco jednoducheho je tady: https://spisnickou.cz/pisnicky-pro-zacatecniky

Odpovědět