VOX VT20X

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 68
Registrován: 08 úno 2016 18:21

VOX VT20X

Příspěvek od Jan Havlíček »

Modelingové kombo na takové to domácí zkoušení a nahrávání.
22. 3. 2016

Výrobci kytarových aparatur se neustále snaží přijít s kytarovým aparátem, který by zněl jako lampový zesilovač a zároveň by se na něj dalo hrát v obýváku, moc nevážil a jeho zvuk by byl přirozeně šťavnatý stejně jako z klasického „lampáče“. Jedním z aparátů, který může splnit podmínky uvedené výše, může být hybridní kombo VT20X ze série Valvetronix od firmy VOX.

Jedná se o spojení klasického analogového zvuku a modelingových technologií. Kombo se díky zapojení lampového předzesilovače, kde je zapojen autentický analogový obvod, chová jako lampový zesilovač, tudíž zní přirozeně a perfektně reaguje na dynamiku vaší hry. Nabídne jedinečné zkreslení, které lze získat jen z lampového zesilovače. Analogový konec je zkombinován s digitálním zesilovačem a nabídne tak možnost hrát při nízké hlasitosti, aniž by se ztratil charakter zkreslení. Navíc je k tomu připojena modelingová část, která nabízí simulace světových kytarových aparátů a vše je doplněno o modulační a reverbové efekty. Srdcem celého komba je engine VET (Virtual Element Technology), který firma VOX vyvinula v roce 2001 a od té doby ho vylepšuje. Díky lampě 12AX7 v předzesilovači je emulace jednotlivých aparátů dostatečně autentická a až překvapivě použitelná.
Obrázek
Jak to vypadá zvenčí?
Firma VOX má již osvědčený design svých výrobků a ani zde to není výjimka. Nádherný design komba je vyveden v kombinaci černé barvy s decentními zlatými prvky. Ovládací prvky jsou na horní desce komba. Nalezneme zde ovladač Gain a potenciometry ovládající klasický třípásmový ekvalizér basy, středy a výšky a volume. Navíc je zde ještě potenciometr Power Level, který upravuje koncovou hlasitost tak, že můžete hrát na vytavený zesilovač potichu, nebo do sluchátek, takže neztratíte nic z vámi nastaveného zvuku. Dále je tu přepínač, který přepíná modely zesilovačů. K dalším ovladačům patří možnost přepnutí Biasu a nechybí nastavení režimů Class A a Class AB.

Dále tu nalezneme tlačítka ovládající modulační efekty komba. K dispozici jsou Compressor, Chorus, Overdrive, Distortion, Flanger, Phaser, Tremolo, Delay a několik druhů reverbů.
Obrázek
Další tlačítka slouží k ovládání bank a kanálů komba. K dispozici je místo na 33 presetů a je možné uložit až osm svých editovatelných nastavení. Každá banka má k dispozici čtyři presety. Vše lze ovládat footswitchem VFS5, který je nutno dokoupit zvlášť a s jehož pomocí pak lze vybírat programy, nebo zapínat a vypínat efekty, což oceníte zejména při živých vystoupeních. Výkon komba je 20 W, ale tato řada má i zástupce s vyšším výkonem (40 a 100 W), kterou lze dost dobře používat při koncertech.

Součástí komba je i ladička. Celý zvuk jde do osmi palcového reproduktoru VOX. Nesmí samozřejmě chybět ani možnost ladit si své zvuky pomocí počítače, nebo čím dále více oblíbené upravování zvuků pomocí chytrého telefonu či tabletu přímo na místě koncertu. K tomu slouží připojení pomocí USB kabelu, kde si pomocí programu Tone Room můžete jednotlivé zvuky a efekty dále upravovat podle svého. Program je dostupný pod Windows, Mac OS a iOS. Navíc můžete stahovat i zvuky od jiných lidí, kteří jsou zaregistrováni. Pokud tedy potřebujete pro nahrávku zvuk třeba Hetfielda, můžete se podívat, jestli už někdo něco nevyrobil, stáhnete a hned můžete hrát. Součástí je také vstup Aux In, kam si můžete připojit MP3 přehrávač a zahrát si tak se svými oblíbenci jejich „fláky“. Výstup na sluchátka je již také standard.

Navíc VOX garantuje u tohoto modelu použití unikátního bass – reflexového šasi, které zaručí dostatek basů i u takto malého „kombíčka“.
Obrázek
Jdeme to zapojit a hrát
Musím říci, že toto kombo hraje opravdu velmi dobře. První v čem výrobce nelhal, je množství basů. Sice hrajete na maličké „kombíčko“, ale máte pocit, jako byste hráli na velký aparát. Další velké pozitivum je již zmiňovaný lampový obvod, který je ve zvuku rozhodně znát.

Zvuk je šťavnatý a dynamický. Ta „flaška“ je tam cítit. Při srovnání s celolampovým zesilovačem jsou jasné patrné rozdíly, přeci jen tranzistorový konec je tranzistorový konec. Ale na první poslech většina simulovaných zkreslení nezní chemicky, rozsypaně a tence. Velká škoda je, že se kombo nedá připojit na externí box. To by hodně rozšířilo možnosti, zejména pro použití na živé hraní. Ale jak je napsáno výše, toto kombo je spíše určeno na domácí cvičení a nahrávání. Snadno s ním můžete vytvářet demosnímky a nahrávky, které budou mít dobrý zvuk a nemusíte k tomu mít zvláštní odhlučněnou místnost s vytaveným 100W zesilovačem. Při projíždění jednotlivých simulací zde nalezneme od čistých zvuků, až po hi-gainové zesilovače. Každý si najde to svoje.

Co je velmi intuitivní je ovládání. VT20X zvládnou velmi rychle ovládat i začátečníci, kde s prvními krůčky pomůže jednoduchý český návod, který je součástí balení. Ostřílení muzikanti půjdou zcela intiutivně po všech ovládacích prvcích a během chvilky pochopí systém nastavení.

Prvním krokem bude vždy nastavení typu zesilovače. Každý simulovaný zesilovač má tři módy zvuku a dále si k němu můžete přiřadit efekty. Můžete přidat až tři najednou a podržením tlačítka Channel si ho uložíte do jedné ze čtyř pozic v jedné bance. Pro živé hraní mě ihned napadlo použití čistého zvuku Tweedu s chorusem a delayem, crunchový zvuk JCM 800, hi-gain User C a sólový zvuk User C s delayem a větším zkreslením. Všeobecně můžeme říci, že simulace jsou zdařilé, ale je nutno říci, že plnokrevný lampový aparát nenahradí.

Díky lampě v předzesilovači má ale zkreslení teply plný tón, který velmi dobře reaguje na dynamiku hry. Čisté zvuky jsou také krásně dynamické, s tou správnou barvou. V porovnání se zkreslenými zvuky jsou trochu ploší a znějí více „chemicky“, ale vše je snesitelné a dobře čitelné. Ze simulací se mi nejvíce líbil zvuk JMC 800, zde nazván Brit 800. Ve všech třech módech zněl přirozeně a vysloveně mě bavilo na něj hrát. Naopak trochu zklamáním byl zvuk hi-gainu Dual Rectifiera, který je zde pojmenován Double Rec. Zvuk byl hodně zastřený a neprůrazný. Při vyšší úrovni zkreslení se dost zahuhlával a zněl hodně bzučivě. Naopak dobře znějící hi-gain je User C, což je simulace německého Engla. Nabroušený a šťavnatý zvuk, tóny se i při vyšším gainu neslévaly a tlačil jak se patří.

K dalším zajímavým simulacím určitě patří Boutique Od se zvukem á la AC/DC. Nechybí ani simulace domácích aparátů VOX AC30 a VOX AX30TB. Poslední jmenovaný měl nejlepší čistý zvuk. Opět byla radost na něj zahrát nějakou pěknou baladu. Zvláště když jste ho posilnily chorusem.

Z kytarových efektů jsou zastoupeny všechny hlavní zkreslovací a modulační efekty. Najdeme zde overdrivy a distortiony, flangery, chorusy a delaye. Několik typů reverbů, phaser a tremolo. Jejich zvuková kvalita je vynikající. Hnidopichové budou namítat, že simulace je prostě jen a pouze simulace a krabičky znějí lépe, ale při porovnání třeba chorusu z VOXe a chorusu z krabičky, kterou má kolega v pedalboardu jsem rozdíl prostě neslyšel.
Obrázek
Komu kombo doporučit?
Maličkého VOXe lze určitě doporučit hráčům na domácí cvičení. Dostanete tak dobré simulace lampového aparátu, včetně dobré dynamické odezvy, což je někdy problém, pokud doma cvičíte na tranzistor a pak přijdete na zkušebnu, kde máte lampovou hlavu. Najednou vám z toho nejde zvuk, který očekáváte, protože jste ztratili po týdnu domácího hraní dynamiku v ruce.

Dále je kombo určeno začínajícím hráčům, kteří se seznamují s elektrickou kytarou a různými styly hraní. Zde najdou vše, včetně základních kytarových efektů a vzhledem k ceně, to není taková zátěž pro peněženku.

Kombo lze určitě využít i při živém hraní, ale v tomto případě bych ale volil silnějšího bratříčka. Určitě se hodí do všech možných zábavových a plesových kapel, kde je potřeba mít hodně rozdílných zvuků. A samozřejmě pro kytaristy, kteří neustále hledají nové zvuky a nutně nepotřebují mít hradbu zesilovačů a pedalboard o rozloze dětského hřiště.

V neposlední řadě je tu možnost využít toto kombo k domácímu nahrávání. Pokud potřebujete rychle nahrát kytaru, zapojíte VOXe, dáte k němu mikrofon a nahráváte. Díky dosti věrným simulacím máte opět širokou paletu kytarových zvuků.

Další výhodou je možnost upravovat zvuk pomocí volně stažitelného programu Tone Room a to i pomocí mobilu či tabletu. S použitím tohoto softwaru navíc rozšíříte počet zvuků o dvojnásobek.

Suma sumárum, VOX VT20X je velmi povedené kombo s širokou škálou jeho využití, které rozhodně stojí za vyzkoušení.

Výrobce: VOX
Zapůjčil: Music - Park s.r.o.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět