VOX MV50 AC

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 68
Registrován: 08 úno 2016 18:21

VOX MV50 AC

Příspěvek od Jan Havlíček »

Zesilovač jako z krabičky od lentilek.
10. 8. 2017

Miniaturizace postihla téměř všechna odvětví a nevyhnula se ani hudebnímu průmyslu a kytarovým aparaturám. Na poli kytarových aparatur se jedná v současnosti o obrovský boom. Zmenšování zesilovačů a kytarových aparatur je prostě v módě a všechny velké firmy chtějí mít aspoň jednoho zástupce v kategorii mini zesilovač. Není se co divit. Dnešní kytaristé chtějí mít vše jednoduché, kompaktní a hlavně lehké na nošení a stěhování. Na co mít za sebou hradby beden, když stejný nebo velmi podobný zvuk dostanu i z malého zesilovače, který si na stage přinesu sám a nepotřebuji k tomu lidi na stěhování.

Firma VOX nezůstává pozadu a přichází na trh s revoluční novinkovou řadou kytarových aparátů. Mini zesilovač VOX MV50 AC je jedním z nich. Ten přináší legendární zvuk zesilovače VOX AC 30 včetně jeho specifického zkreslení. Do této řady ještě pak spadají modely Clean a Rock. Testovaný model nese tedy označení MV50 AC a zvukově stojí mezi modely Clean a Rock

Srdcem celého aparátu je unikátní analogový obvod, který je doplněn o elektronku Nutube. Jedná se o speciálně vyvinutou miniaturní lampu, která dodává zvuku dynamiku a hutnost tónu známé z klasických celolampových zesilovačů. Vzhledem k rozměrům zesilovače se mi ani nechtělo věřit, že to bude hrát. No pojďme tedy poslechnout výsledek
Obrázek
Pohled zvenčí
Jak už jsem zmiňoval, zesilovač opravdu vypadá jako hračka z krabice od „cornflaků“. Rozměry 135 x 74,5 x 100 mm a váha 500 g jsou opravdu mini a vzbuzují spíše úsměv. Většina chytrých telefonů má mnohem větší display než tohle tintítko. Vzhledem k tomu co všechno VOX o svém výrobku hlásá, jsem tedy ještě více pln očekávání.

První co vás na zesilovači zcela určitě zaujme je design. Minimalistický, jednoduchý a účelný. Chromový přední panel je doplněn o typické VOXovské kosočtverce na černém podkladu a zde je navíc doplněn retro VU metr. Dále jsou na předním panelu umístěny potenciometry Gain, Tone a Volume, zmíněný VU metr a vstup pro kytaru. Z druhé strany je vstup pro sluchátka nebo linku. Přepínače Eco (což je emulace boxu) a Stand By, vstup pro napájecí adaptér, který je součástí balení, přepínač ekvalizéru Flat a Deep, přepínač inpedance, kdy můžete hrát do 4, 8 a 16 ohm a nakonec výstup do boxu. Vše to doplňuje chromové madlo na vrchní části zesilovače. Víc tady toho opravdu není. Není tu žádná smyčka a ani další ovladače na, které jste u většiny zesilovačů navyklí.

Jak to hraje?
Jdeme tedy na ostrý start. Jak již bylo popsáno výše, VOX se chvástá, že jeho zesilovač má speciálně navržené obvody s variabilní funkcí, díky nimž zesilovač dokáže přesněji reprodukovat dynamický charakter klasického lampového zesilovače a díky tomu zvládne dynamiku a „feel“ klasických lampových zesilovačů.

Zapojuji tedy kytaru a jdeme na to. První mě překvapuje, jak tento brouček umí pěkně hlasitě hrát. Dokážete z něj dostat až 50 W, což je úctyhodný výkon. Zkouším nejprve čisté rejstříky. Zde se jedná o klasický VOX sound. Brilantní výšky, medové středy a pevné basy. Zvláště v propojení zesilovače a kytary se singlcoil snímači, jako používá třeba Fender, dostáváte ze zesilovače cinkavé tóny, plné harmonických výšek a naopak u humbuckeru, ve spojení s Les Paulem, je zvuk plně tlustý a kulatý s bohatou škálou středových frekvencí. Tón jde dobře za rukou a opravdu velmi dobře reaguje na dynamiku hry. Lampa to sice není, ale hodně se jejímu zvuku přibližuje. Po přidávání gainu se zvuk začíná mírně zkreslovat, ale ani při otočení potenciometru naplno nečekejte žádný hi-gain. Na své si přijdou hlavně bluesmani, nebo vyznavači klasické rocku. Charakterem zvuku je zesilovač hodně vintage záležitostí. Tedy s trochou ostřejších výšek, hutných střední frekvencí a plný basů.
Obrázek
Musím konstatovat, že zvuk je opravdu šťavnatý a plný. Perfektně se prosazuje skrz kapelu a kytara se vůbec neztrácí. Opět i na větším zkreslení je zvuk dynamický a reaguje na hru trsátkem. Je pravda, že rozehrát tento zesilovač není takové umění, jako rozehrát celolampu, ale i tak vám tento VOX moc chyb neodpustí. Aparát si také velmi dobře rozumí s dalšími kytarovými efekty jako delay, chorus nebo různé flangery a phasery nebo Wah pedály. V tomto případě se chová přesně tak, jak očekáváte.

Zvuk lze dále upravovat pomocí přepínače EQ na Flat nebo Deep. Použití těchto přepínačů závisí na připojeném boxu. Takže je-li například připojen menší reprobox, nastavíte EQ přepínač do polohy Deep a získáte tak bohaté spodky, zatímco se potlačí přílišné zvýraznění výšek. Funguje to samozřejmě i opačně. S velkou 4 x 12 bednou a polohou EQ na Flat má zvuk bohatší a plnější výšky, zatímco basy jsou potlačeny, neboť je tvoří velký reprobox.

Pokud zrovna nehrajete ve zkušebně, s klidem můžete použít linkový výstup a hrát rovnou do PA nebo doma do počítače s emulací boxu. Na domácí nahrávání je to dostačující. Při hraní na koncertě do PA mě zesilovač moc nepřesvědčil.

Závěr
VOX MV50 AC je plnohodnotný kytarový zesilovač, který najde uplatnění hlavně u bluesmanů a klasických rockerů. Nakonec, když k němu připojíte kvalitní overdrive, tak z něj také tu metalovou mašinu lze udělat, ale kvůli tomu si ho asi nikdo kupovat nebude. Dále pak najde využití u interpretů, kteří vyznávají pop rock a jiné kytarovky. Dále v domácích studiích, kdy si můžete pořídit všechny tři modely a máte kompletně vybavené studio velmi kvalitními aparáty a moc vás to nebude stát.

Pro muzikanty, co již mají velký plnolampový zesilovač, může velmi dobře posloužit jako domácí „cvičíte“ nebo jako záložní aparát, který se vejde do kapsy. Největším problémem a zároveň kladem tohoto zesilovače je jeho specifičnost. Jeho zvuk je dost unikátní a pořídí ho tak muzikanti, co již vědí, co chtějí hrát. Pro začátečníka je to zcela nevhodná záležitost a měl by se podívat po něčem univerzálnějším.

Sečteno potrženo. VOX MV50 AC je kvalitně zpracovaný a profesionálně hrající zesilovač, který uspokojí mnoho hráčů. Přes svoji na první pohled malou velikost skrývá obrovské množství síly a energie s poctivým rockovým nábojem. Určitě si ho někde vyzkoušejte. Pro mnohé to bude určitě jasná volba a konec hledání svého zvuku.

Pro úplnost, firma VOX doporučuje k těmto aparátům boxy s označením VOX BC108 a VOX BC112.

Oficiální videaVýrobce: VOX Amps
Zapůjčil: Music - Park s.r.o.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět