Victory Amplifiers RK50 Compact Series Head

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 64
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Victory Amplifiers RK50 Compact Series Head

Příspěvek od Jan Havlíček »

Signovaný celolampový zesilovač kytaristy Richieho Kotzena.
8. 1. 2018

Nedávno mi prošel rukama výborný zesilovač od anglické firmy Victory Amps. Netrvalo dlouho a máme tu od nich další model, tentokrát signovaný model kytaristy Richieho Kotzena. Honzo, vzal jsi ho do zkušebny, zahrál a teď, co nám k tomu zesilovači tedy řekneš.

Signovanej zesilovač Richieho Kotzena. Víš kdo to vlastně je?
No jasně. Jedná se o bývalého kytaristu glam rockové kapely Poison, ale teď teda jezdí hlavně sám nebo v hvězdné formaci The Winery Dogs s Billy Sheehanem a Mikem Portnoyem. Chvilku byl k vidění taky v Mr. Big, kde vystřídal Paula Gilberta. Jeho jméno je spojováno s několika signovanými kytarami značky Fender. Dost často se objevuje v žebříčku tří nejlepších kytaristů na světě a na titulních stránkách časopisu Guitar World. Teď tedy spojil síly s nově vystupující hvězdou na poli kytarových zesilovačů, anglickou firmou Victory, která mu vytvořila svůj vlastní signovaný model Victory Amplifiers RK50 Compact Series Head.
Obrázek
Čím tě tento model zaujal na první pohled?
Tak rozhodně designem. Bíla je pro kytarový aparát velmi netradiční, navíc v kombinaci s perforovanou kovovou mřížkou a jednoduchým, ve zlatě vyvedeným, logem Victory vypadá naprosto efektně. Dalším velkým plusem je hned na první pohled velikost, samozřejmě kompaktnost a jednoduchost ovládacích prvků. V jednoduchosti je síla. Dneska kytaristé chtějí zapojit a hrát. Ten aparát ti rovnou říká, že je to stroj, který staví na decentním vzhledu, jednouchém ovládání a hlavní jeho síla je v perfektním zvuku. Na tobě je, co z něj dokážeš vymáčknout.

Jak je na tom tento zesilovač konstrukčně?
Ve své podstatě je to pseudo jednokanálový celolampový zesilovač určený pro kytaru. Srdcem celého aparátu je trojice lamp 12AX7 v preampu a sílu dodává dvojice koncových lamp EL 34. Už podle toho se dá usuzovat spíše na klasický britský zvuk. Lze samozřejmě použít i přepínač Bias switch a použít dvě 6L6 koncové lampy. Výkon zesilovače je 50 W lampového zvuku. Tenhle drobek se neztratí nikde. Pokud je ale 50 W moc, lze tenhle zesík přepnout i na 9W výkon.

Co znamená ten termín pseudo dvoukanál?
Zesilovač je jednokanálový, ale je k němu dodáván footswitch. Buď jedno, nebo dvoutlačítkový. Jednotlačítkový má funkci Boost, takže když ho sešlápneš, posílí se Gain a máš hned jiný typ zvuku. Když už jsme u těch footswitchů, dvoutlačítkový pak umí zapínat a vypínat tremolo a druhé tlačítko dokáže zapínat a vypínat Reverb. Lze je mít zapojené oba najednou. Na druhou stranu nechápu, proč firma neudělá jeden kompaktní. Přijde mi trochu zbytečné táhnout k zesilovači dva kabely.
Obrázek
Zkus nám tedy ten přístroj popsat zvenčí?
Jak už jsem říkal. Jednoduchost je hlavní devízou téhle mašinky. Na předním panelu tedy najdeš jenom potenciometry na ovládání Gain, Tone, Reverb, Master, Tremolo Speed a Tremolo Depth. Dále přepínáč Hi Preheat Low. V tomto případě krajní polohy slouží k přepnutí výkonu na 50 W nebo 9 W, a prostřední poloha slouží jako klasické Stand By. Nádherně modře svítící dioda indikující zapnutí přístroje jen podtrhuje krásu celého zesilovače. Z druhé strany najdeme vypínač a vstup pro 220 V a výstupy na box. V tomto případě jeden 16 ohm a dva 8 ohm výstupy, pro možnost hrát do dvou boxů. Dále pak přepínač Speaker Dumping. Toto je další vynikající funkce, kdy při sepnutí dojde k posílení basů. Perfektně se to hodí, když je někde jiný box, který má jiné reproduktory. Buď jim trochu na basech přidá, nebo naopak ubere. Dále dva vstupy pro footswitch, kdy lze spínat Reverb, Tremolo nebo Boost. Dále je tu vstup a výstup pro sériovou efektovou smyčku. Poslední, co zde nalezneme, je potenciometr nastavující Bias. Můžeme tedy sami vyměnit koncové lampy, bez složitého nastavování Biasu. Celková váha přístroje 8,2 kg a jak už jsem říkal, celé je to ručně výrobený butique zesilovač v Anglii.

Nechybí zde něco?
No jasně, tento aparát naprosto postrádá klasické ovladače, jako jsou Middle, Treble a Bass. Jak už jsem říkal, jedná se o signovaný zesilovač. Zvuk Richieho Kotzena je nastaven z továrny a je zde pouze možnost úpravy pomocí navýšení Gainu, nebo přidání určitých frekvencí.

To může být trochu handicap ne?
No jak se to vezme. Tenhle zesilovač je primárně určen hráčům, kteří vědí, co od své kytary chtějí. Mají již vytvořenou určitou představu o svém zvuku a ten chtějí.
Obrázek
No, tak jak to tedy hraje?
Nebudu chodit kolem horké kaše. Ten zesilovač je špičkový. Richie Kotzen má postavený svůj zvuk na modelu Marshall Super Lead a ten zvuk z nich vychází. Firma Victory se přiblížila zvuku Marshalla a přidala navíc něco svého.

Ze svého konceptu je to jednokanálový zesilovač, takže je nutná hlavně práce s kytarou. Jak už jsem říkal, zvuk je již nastaven přímo od výrobce. Pomocí potenciometru Gain pouze přidáváte zkreslení. Při nižších polohách Gainu zesilovač produkuje brilantní čistý tón. Bohatý na krystalické výšky a zároveň tlusté basy. Při použití kobylkového single coil snímače na Fenderu dostanete parádní cinkavý zvuk. Naopak za použití krkového snímače se tón zakulatí a obalí vyššími harmonickými tóny. Zvuk je medově táhlý. Vše funguje i s kytarou, která je osazena humbuckery. Zde je zvuk ještě více plnější. Zvuk lze dále dotvářet pomocí potenciometru Tone. Funguje stejně jako Presence, tedy potlačuje či zvýrazňuje středově basové frekvence. Zvuk se více zkrystalizuje, nebo naopak zakulatí. Čistý zvuk jde navíc dokrášlit pomocí pružinového Reverbu a Tremola. Oboje funguje naprosto výborně a dělá to co má. Rázem máte pocit, že hrajete v katedrále. Tremolo potenciometry mají dva ovladače Depth a Speed. Není třeba se bát, během chvilky natočíte to, co potřebujete.

Při zvyšování Gainu zvuk získává na zkreslení. Nejprve krásný crunch zvuk. Bohatý na chlupaté středové frekvence s pevnými basy a příjemně ostrými výškami. Každý tón je oddělen a čitelný. Aparát je brutálně dynamicky a reaguje na hru. Není se co divit, Richie Kotzen používá převážně prsty místo trsátka, takže aparát, který reaguje na sebemenší atak na strunu je nutný. Co do něj pošlete, to zkrátka zahraje a je jedno, jestli hrajete prsty nebo trsátkem. Na maximální hodnotu Gainu dostanete šťavnaté hard rockové zkreslení, použitelné ve všech možných odnožích rockové hudby.

Victory produkuje sytý a tlustý středovo basový sound s výraznými výškami, které ale neřežou. Hrozně mě zaujaly právě ty chlupaté středové frekvence, které prostřelí celou kapelou.

Další vychytávkou zesilovače je Boost. Můžete mít nakroucené lehké rockově crunchové zkreslení a po přepnutí Boost pomocí footswitche, nabudit kreslení, které lze použít pak jako Lead zvuk. Vše lze samozřejmě opět dotvářet pomocí Reverbu a dvou módů Tremola. Vše lze také ovládat pomocí footswitche. Ten je součástí balení, takže můžete hned zapojit a hrát. Ušetříte za dvě krabice v pedalboardu. Zesilovač si samozřejmě výborně rozumí se všemi možnými pedály a efektovými jednotkami. Ty zapojit nejlépe do smyčky a za použití chorusu a delaye padají hvězdy.

Malou vadou na kráse je, že smyčka jede stále a není samostatně spínatelná. Aparát funguje také výborně s různými overdrive a distortion pedály, které se dají využít buď jako nakopávala, nebo jako zkreslovadla. Zvuk je díky lampě stále stejně šťavnatý a dynamický.
Obrázek
Komu bys tenhle aparát doporučil?
Tak rozhodně kytaristům, co mají svůj zvuk již vyřešen. Ví, co chtějí hrát. Mají již svůj styl. Rozhodně to není aparát pro začátečníky, co teprve hledají svůj výraz. Určitě to není model pro zatvrzelé metalisty, hledající hi-gain zvuky. Naopak pro všechny rockery, příznivce hardrocku, progrocku a jiných rockových stylů a bluesmany je tento stroj jako dělaný. Samozřejmě příznivci zvuku Richie Kotzena mají vyřešeno. Nepohrdnou s ním ani kytaristé hrající britskou kytarovou hudbu, kde je velký hlad po vintage zvuku, který zároveň zní velmi moderně. Za cenu necelých třiceti tisíc, dostanou kytaristé špičkový zesilovač s naprosto dospělým zvukem a je jen na vás, co z něj dokážete dostat. Navíc je celý aparát malý a lehký. Pro snadnou přenosnost je dodávám s gig bagem přes rameno.

Co nějaké nedostatky?
Tak hledal jsem hledal. Nic moc jsem nenašel a to, co se mi nezdá, jsou spíše moje subjektivní pocity. Cena je první mínus. Vzhledem ke specifičnosti zesilovače je celkem vysoká. Na druhou stranu za kvalitu se holt platí. Další může být nutnost zapojení dvou footswitchů, aby šlo použít všechny funkce zesilovače. No a nemožnost spínání efektové smyčky. Když si postavíte pedal board, který s touto variantou počítá, je to vlastně úplně jedno.

Nějaké poselství na závěr…
Victory Amplifiers RK50 Compact Series Head je perfektní zesilovač, který určitě najde mnoho příznivců v řadách kytaristů, kteří vědí, co chtějí. Za svoje peníze dostanete vynikající zesilovač s unikátním a originálním zvukem v perfektním designu. Určitě doporučuju si na to někam zajít zahrát. Nakonec každý kytarista má to svoje rockové srdce a tenhle zesilovač svým zvukem to srdce pořádně nakopne. Rock On.

Oficiální video výrobceVýrobce: Victory Amplification
Zapůjčil: MusicData s.r.o.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět