TC Electronic Sub ´N´ Up Octaver

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 30
Registrován: 22 kvě 2014 10:06

TC Electronic Sub ´N´ Up Octaver

Příspěvek od pixel »

Zvuk bez kompromisů.
10. 10. 2016

Oktavery představují ve světě kytarových efektů specifickou skupinu. Transpozicí tónů o celou oktávu můžete dosáhnout zvuku dvanáctistrunné kytary, ale třeba i varhan. Naproti tomu transpozicí opačným směrem může váš úder do strun vyznít jako burácení třicetitunového tanku. Ať už se rozhodnete transponovat svůj tón jakkoliv, výsledný zvuk je rozhodně vždy zajímavý a výjimečný, případně může podpořit vaši hudební invenci. V této oblasti stojí rozhodně za pozornost nový počin dánské firmy TC Electronic. Ta rozšířila svou sérii TonePrint o polyfonní Sub ´N´ Up Octaver, který je vybavený výkonným a extrémně rychlým čipem.

ObrázekJednoduchá konstrukce
Design této krabičky je poměrně strohý. Kovové šasi má sytě červenou barvu s tmavě modrými pruhy po stranách. Čelní panel je osazen čtyřmi černými potenciometry. DRY určuje poměr zkresleného a čistého signálu, UP plynulou volbu horní oktávy, SUB přidává spodní oktávu a SUB 2 dokonce dvě oktávy dolů. Volbu mezi třemi možnými režimy umožňuje třípolohový spínač v horní části, dole pak najdete klasický footswitch, který je zapojen v režimu true bypass. Krabičku je možno napájet 9V baterií nebo adaptérem, který však není součástí balení.

Tři a více v jednom
Jak již bylo zmíněno, tento efekt nabízí tři zvukové režimy. První mód je POLY: Polyfonní oktaver s obdivuhodně přesnou trakcí je vhodný zejména pro hru rytmických partů. U spousty oktaverů můžeme v podobných režimech zaznamenat různé přeslechy a podobné nežádoucí zvuky. Dokonce i ty nevěhlasnější krabičky tohoto druhu občas působí poněkud zmateně, přehlceně, mají-li přijmout větší množství harmonických informací v podobě akordů a podobně. V takovýchto momentech si Sub ´N´ Up vede překvapivě skvěle. Dokonce, i když v tomto módu přidáte druhou sníženou oktávu, výsledek má sice podobu burácejícího hromu, ovšem zvuk je stále konkrétní a čistý, bez rušivých elementů.

Dalším režimem je CLASSIC. Jak už jeho pojmenování napovídá, jde o napodobení klasického oktaveru. Je velmi náročný na složitost signálu, který má přijmout, a je tak vhodný zejména k použití v melodických linkách nebo sólových partech, ale třeba i k hraní basových figur. Chcete-li svůj sound přetvořit v divokou šelmu vypuštěnou z klece, stačí v tomto režimu nastavit SUB 2 na maximum. Doporučoval bych však před tímto upozornit vašeho zvukaře na fakt, že z výsledku nemusí být úplně nadšen, obzvlášť jeho PA systém.

Poslední režim dal název celé jedné řadě efektů TC Electronic, do které Sub´N´Up Octaver spadá. Jmenuje se TONEPRINT. Krabičky této série jsou vybaveny USB konektorem, a pokud si do počítače nainstalujete aplikaci TonePrint, která je zdarma ke stažení na stránkách TC Electronic, můžete s její pomocí vybavit efekt jedním z mnoha továrních presetů, které zde naleznete. Ty také můžete podle svého uvážení dál modulovat a zkreslovat. Vytvoření vlastního presetu je samozřejmě rovněž možné. Tuto aplikaci lze nainstalovat i do chytrých telefonů vybavených operačním systémem Android či IOS. Pouhým přiložením mobilního zařízení k snímači na kytaře, který je zrovna zapnutý, a kliknutím na ikonku vybraného zvuku pak snadno daný preset pošlete přímo do svého efektu. Celá akce netrvá déle než dvě vteřiny.

Žádné mínus
Společnost TC Electronic je na dnešním hudebním trhu významný hráč. Dokazuje to posledních pár let opakovaně, ať už svými vokálními procesory řady TC Helicon, nebo efekty zmiňované řady TonePrint. Sub 'N' Up Octaver je naprostou špičkou mezi pedálovými oktavery. Jeho zvukové schopnosti sahají od old school témbru monofonních jednooktávových zařízení přes široký a transparentní sound polyfonního režimu až po extrémní basy druhé spodní oktávy nebo křišťálový zvuk vyšší oktávy. Předností této krabičky jsou její malé rozměry, takže v pedalboardu moc místa rozhodně zabírat nebude. Sympatická je také jednoduchost ovládání a dokonale přesný a výkonný čip. Možnost upravovat zvukové parametry a modulace zvuku s pomocí PC, mobilního telefonu či tabletu není u pedálových efektů úplně běžná, nicméně funkce je to určitě velmi zajímavá. Má-li uživatel pocit, že se zvukem efektu není něco v pořádku, může nalezené případné nedostatky snadno odstranit podle svého vlastního uvážení v aplikaci TonePrint editor. Podtrženo sečteno, tomuto oktaveru není co vytknout.

Výrobce: TC Electronic
Zapůjčil: BaSys CS s.r.o.

David Nový

Odpovědět