Peavey 6505 Piranha Micro Head

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 64
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Peavey 6505 Piranha Micro Head

Příspěvek od Jan Havlíček »

Metalová bestie jako z krabičky od lentilek.
30. 6. 2016

Další legenda v malém provedení. Firma Peavey momentálně hodně cílí na zmenšené modely svých vlajkových zesilovačů. To podporuje i velký hlad kytaristů po dobrém zesilovači, který dobře hraje a můžete ho na zkoušku donést málem v kapse. Jednou z možností jak ulevit svalům od nošení těžkých „ampů“ je nový přírůstek ve stáji, Peavey 6505 Piranha.

Jak to vypadá zvenčí?
Jedná se o 20wattový pololampový zesilovač. Konstrukčně je to MOSFETový konec a v předzesilovači svítí jedna elektronka 12AX7, která dodá zesilovači potřebný charakter a šťávu. Zesilovač disponuje dvěma kanály, Cruch a Lead. Z názvu je jasné, že charakterem zvuku se zesilovač bude podobat Peavey 6505, tedy americký hutný hi-gain. Svoji velikostí sice zesilovač připomíná hračku z Kinder vajíčka, ale když ho zapojíte, tak tahle dravá rybička umí pěkně kousnout.

Vše je zde podřízeno minimalizaci. Na předním panelu proto najdete pouze tři potenciometry, a to Gain, EQ a Volume. Dále přepínač kanálů Crunch a Lead, vstup Aux In, vstup na sluchátka a samozřejmě vstup pro kytaru. Ze zadní strany nalezneme výstup na reprobox, Send a Return efektové smyčky, konektor pro připojení do sítě a vypínač. Nic víc, nic míň. Celý zesilovač je zabalen v bytelném kovovém šasi, kde na vrchní straně je vytlačen obraz piraně.
Obrázek
Jak to hraje?
Pojďme na to zkusit zahrát. Po zapnutí, se zesilovač rozsvítí magickou červenou barvou, která skrz větrací mřížku vytvoří tu správnou ďábelskou atmosféru. Zesilovač jsem připojil k reproboxům 2x12 a 4x12 s Celestion Vintage V30. K zesilovači lze připojit jakoukoli bednu, která má alespoň 4 ohmy. Piranha nemá čistý kanál jako takový, ale to je běžná věc u této řady zesilovačů. I při nejnižší velikosti gainu na Crunch kanále je slyšet malinké nakreslení. S aktivními snímači na půl gainu můžete klidně hrát beglajt k AC/DC. Po otočení gainu na maximum, jde zvuk do perfektního zkreslení na metal typu Priest nebo Iron Maiden. Velmi dobře se na něj dají hrát hutné doprovody pod sóla. Opět díky efektové smyčce lze míchat do signálu různé efekty. Perfektně si Piranha rozumí s delayi a chorusy. Zvukově je to samozřejmě Peavey 6505, klasický „pívejácký“ spíše do středů položený zvuk, s hutnými basy a jasně čitelnými výškami.

Kanál Lead kreslí hned od nastavení na stupeň jedna. Čím více otáčíte doprava, tím více se zesilovač mění na metalovou bestii. Zvukově opět hutný metalový zvuk. Zvuk lze dále měnit pomocí potenciometru EQ. Ekvalizér je zde řešen značně netradičním způsobem, klasické basy, středy výšky tady nehledejte. Je přednastaven a skrývá se pod jedním potenciometrem EQ. Čím více točíte doprava, tím více se zvuk zabarvuje směrem ke středům a naopak. S EQ staženým na jedna, dostanete zvuk black metalových kapel. Tedy klasické V - basy a výšky na maximum a stažené středy. Čím více se přibližujete k desítce, tím více se přidávají středy a zvuk se prosvětluje. Opět výborně zde funguje efektová smyčka. Schválně zkuste do smyčky zapojit delay, EQ nastavte lehounce přes půl a gain vytočte na maximum. Vytvoříte dokonalý sólový zvuk. Zpěvný a plný. Snadno se dají hrát všechny možné nakváknuté tóny ala Zakk Wylde a podobné kudrlinky. Vzhledem k tomu, že je zde pouze jedna lampa, kytaristé se nemusí moc dřít a dobrý zvuk z toho dostanou, i když moc netlačí na pilu. Nicméně aparát je i tak dost dynamický a reaguje velmi dobře na všechny ataky trsátka.

Mezi další super funkce je možnost pomocí Aux In vstupu připojit telefon, pustit si vaše oblíbené kapely a pěkně si s nimi zahrát. Pokud nechcete rušit sousedy, tak připojíte sluchátka, čímž se automaticky odpojí výstup do reproboxu a hrajete v jednu v noci a nikoho nerušíte.

Závěr
Hned zkraje bych měl jednu výtku. Potenciometry jsou, vzhledem k maximálnímu možnému zmenšení zesilovače, hodně blízko u sebe. Otočíte jedním a hnete i s druhým. Dále, když připojíte kabel, tak ovladač kanálů je velmi špatně přístupný. Toto dost eliminuje použití při živých vystoupeních. Vzhledem k tomu, že se zesilovač nedá ovládat footswitchem, mohlo být šasi o pár centimetrů větší. Takhle to chce to trochu cviku a tenké prsty.

Komu tento aparát tedy udělá radost? Určitě nikdo nesmí očekávat, že tato krabička nahradí plnokrevný lampový aparát. To určitě ne. Určitá chemičnost zvuku je zde cítit a aparát prostě netlačí tak, jako lampový plnokrevník. Z druhé stránky se ale zvukově velké Peaveyi 6505 hodně podobá.

Komu doporučit? Jednak všem, kteří začínají a chtějí mít dobrý zvuk, ale nechce se jim zatím moc investovat. Další potenciální kupci jsou z řad muzikantů, co mají domácí studio. Tento aparát vám umožní nahrát výborný zvuk kytary a klidně je nahrajete ve tři ráno, když dostanete nápad. Třetí skupinou budou asi kytaristé, kteří již mají buď dospělého Peaveye a potřebují něco na cvičení, další zase potřebují jen něco takového lehčího, když hrají v malém klubu a nepotřebují 100W zesilovač se dvěma 4 x12 boxy, nebo zrovna nemají auto, aby se dostali na zkoušku. Tento zesík vezmou do batohu a jedou. Zajímavá je také cena, která je aktuálně lehce pod čtyřmi tisíci. Rozhodně vyzkoušejte a nechte s pokousat od Piranhi.

Výrobce: Peavey
Zapůjčil: AudioMaster CZ a.s.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět