Marshall DSL100HR

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 68
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Marshall DSL100HR

Příspěvek od Jan Havlíček »

Metalová mašina made of British steel.
12. 11. 2018

Firma Marshall stále drží prst na tepu kytarového zvuku. Stále dokáže přijít s novinkami nebo úpravami již prověřeného. Marshall tu byl, je a rozhodně ještě dlouho bude. Řada Marshall DSL útočí na poctivé rockery, metalové hráče a vyznavače moderních metalových odnoží, ale stále si zanechává typický charakter zvuku, jaký umí jen Marshall. DSL v názvu znamená Dual Super Lead a v základu má jít o zvuk Marshalla Super Lead z roku 1959, ale notně zmodernizovaného a odpovídající dnešnímu pojetí kytarového zvuku.

Příprava železné rudy
Klasický léty prověřený design tedy černé šasi, zlatý panel a bíle logo, ani zde Marshall neexperimentoval a nechal vše, tak jak to vypadalo v 80. letech. Jednoduché, ale naprosto úchvatné. Každý kytarista jednou toužil mít za sebou hradbu z těchto aparátů s bílým logem uprostřed.
Obrázek
DSL100 je dvoukanálový celolampový zesilovač s výkonem 100 W. Srdcem je trojice elektronek ECC89 v předzesilovači a čtveřice EL34 na koncovém stupni. Co velmi potěší, že se nešetřilo a uvnitř jsou poctivá trafa. Zesilovač sice váží skoro 25 kg, ale pořádné trafo je základ pořádného zvuku. Marshall opět nechal všechny ovládací prvky velmi strohé, ale zároveň intuitivní a každý snadno nalezne ten svůj zvuk. Z ovládacích prvků jsou zepředu standardní 2x Gain a 2x Volume pro každý kanál, 2x potenciometr Reverb, dále ovladače Treble, Middle a Bass. Dále úprava zvuku pokračuje přes ovladače Classic a Ultra a potenciometry Resonance a Presence. Ještě je na přední části přepínač Tone Shift, Lead 1 a Lead 2, přepínač kanálů a přepínač mezi čistým a crunch zvukem. Vstup na kytaru a červeně svítící přepínač Power, doplněný přepínačem Stand by, jsou samozřejmostí. Z druhé strany aparát nabízí sice také strohou, ale naprosto dostačující výbavu. První jsou výstupy do beden, zde jich najdeme pět (od 4 až do 16 ohm) a vybrat si tak můžete opravdu vše. Přes vstupy pro efektovou smyčku, emulovaný výstup pro hru přímo do PA, vstup pro MP3 až po MIDI ovládání. No a samozřejmě je tu vstup pro síťový kabel, neb bez proudu to nejde. Součástí balení je dvoutlačítkový footswich. Pro plné využití aparátu je potřeba dokoupit Marshall PEDL-91016 Footswitch, který vám dá k nohám všechny zvuky, které tento zesilovač umí přímo při živém hraní. Tak to je vše. Nic víc a ani nic míň na tomto zesilovači k ovládání není.

Jdeme kalit ocel
Nejdůležitější je stejně zvuk, tak bez váhání připojím kytaru a rozzáříme rudé oči „Maršálů“. Čistý kanál nabízí dva módy. Medový, krystalicky čistý zvuk a pořádně špinavej crunch. Čisté rejstříky jsou vynikající. Super čisté zvuky, které při použití kytar s humbuckery jsou nádherně pevné v basech a jiskřivé ve výškách s medovými středy. Při použití single coil snímačů zase Fenderovsky břinkavě cinkají. Navíc je zde Reverb, který dodá zvuku ještě větší hloubku. A při vybrnkávání akordů mohou začít padat hvězdy. Po přepnutí na crunch se skokově zvedne hlasitost a aparát ukáže svoje první zoubky. Crunch zvuky jsou plné, středově - výškové a lampově teplé. Zároveň má vynikající vintage charakter a na své si přijdou bluesmani i příznivci AC/DC. Zvuk můžeme ještě dále doupravit pomocí přepínače Toneshift, který posune středové frekvence do nižších středů.

Lead 1 a Lead 2 jsou oproti tomu metalové bestie. Lead 1 je asi nejblíže svým charakterem podobný JCM 800. Zvukově je zkreslení hutné, plné středových a výškových frekvencí. Obrovské možnosti ukrývají potenciometry Resonance a Presence, kdy lze přidávat nebo naopak ubírat potřebné frekvence směrem nahoru nebo dolů. Presence přidává nebo ubírá vyšší frekvence, zatímco Resonance přidává nebo naopak ubírá v basovém spektru. Po přepnutí na Lead 2 se ukáže pravé metalové peklo. Mód Lead 2 je odpověď Marshalla na americké high gainové zesilovače. Nikdy bych nečekal, že Marshalll umí udělat i takovéhle zvukové rejstříky. Silné basově výškové zkreslení s chlupatými středy. Zvuk je hutný a vyplní prostor na maximum. Zároveň se tóny ani při maximálním Gainu neslévají a jsou čitelné. Zvuk je dynamický a reaguje na trsátko. Neodpustí žádnou chybu. Pokud ho chcete rozezpívat, je nutné přitlačit trsátkem a trochu se u hry zapojit. Odměnou pro vás bude zdrcující zvuková hradba. Opět i zde lze použít potenciometr Reverb, který je pro Lead kanál samostatný.
Obrázek
Nesmíme zapomenout na efektovou smyčku. Asi není třeba zmiňovat, že si aparát rozumí se všemi krabičkami a modulačními efekty, jako by s nimi byl srostlý. Vzhledem k možnosti ovládat celý aparát pomocí MIDI a při použití třeba G-majoru, nebo jiného efektového procesoru disponujícího MIDI, se zvukové rejstříky posouvají k téměř k nekonečnu.

Pro živé hraní přímo do PA nebo domácí nahrávání lze použít i emulovaný výstup se simulací boxu. Tato funkce mě moc nepřesvědčila. Na domácí nahrávání ještě dobré, ale na živo mi přišel zvuk lezoucí z PA tenký, řezavý a chyběla mu jiskra. Tenhle apoš chce prostě dvě 4x 12 bedny, otočit volume za půl a nechat zvuk aby vám míchal vnitřnostmi. Naopak, možnost si připojit k zesilovači MP3 přehrávač a zahrát si s oblíbenou kapelou je parádní možnost jak si ukrátit čas, když čekáte na spoluhráče na zkoušce nebo trénujete s nahrávkami své kapely před studiem.

Slévarna
Marshall DSL100HR je plnohodnotný dospělý aparát, který svoji univerzálností uspokojí většinu kytaristů. Naleznete zde všechny zvukové rejstříky, pro které zvuk těchto aparátů milujeme. Navíc zde v podobě Lead 2 módu nalezneme high gain zvuky amerického střihu. Ovládání pomocí MIDI rozšiřuje studiové i koncertní možnosti. Výborný pružinový reverb, který je součástí aparátu je jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Jedinou „vadou“ může být 100 W lampového zvuku. Tento zesilovač se opravdu rozezpívá při vyšších hlasitostech. Pokud potřebujete něco slabšího, Marshall nabízí i variantu 40W kombíčka, kterou jsem ale netestoval. Rozhodně dejte tomuto aparátu šanci. Kdo již zlomil nad Marshallem hůl, měl by si zajít tento aparát vyzkoušet a přehodnotit svůj názor. Takhle odpovídá legenda na současné potřeby moderního kytaristy.

Oficiální video výrobce
Výrobce: Marshall
Zapůjčil: Praha Music Center spol. s r.o.

Jan Havlíček


Ceny můžete porovnat na Zbozi.cz
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět