Markbass Super Synth

Odpovědět
Basstard
Příspěvky: 7
Registrován: 24 pro 2014 11:08

Markbass Super Synth

Příspěvek od Basstard »

Podlahový efekt typu stereo synth / octaver od italské firmy Markbass.

Firmu Markbass asi není potřeba nikterak zvlášť představovat. Zabývá se návrhem a výrobou zesilovačů, včetně příslušenství, převážně pro baskytary. Vznikla v 80. letech 20. století. Jejím zakladatelem je Marco Virgiliig, který je považován za průkopníka neonových reproduktorů. Od roku 2001 používá společnost oficiálně značku Markbass.

Přední panel
Na předním panelu jsou umístěny čtyři ovládací knoby, a to GAIN, CUT FREQ/OCT-1, TONE/OCT+1, LEVEL/DRY a tři podlahové přepínače, z nichž levý je pro přepínaní presetů, prostřední pro přepínaní effect ON a true bypass a pravý pro přepínání mezi módy synth/octaver. U vrchních ovládacích knobů se kromě GAIN liší jejich funkce v synth a octaver.
Obrázek
GAIN – ovládá zesílení signálu od - 10 ÷ +16dB.
CUT FREQ / OCT -1 – v režimu Synth ovládá funkci Cut off od 70 – 14000 Hz, v režimu Octaver ovládá hlasitost spodní oktávy k původnímu signálu.
TONE/OCT+1 – v režimu Synth lze nastavit mezi sedmi továrními presety pro různé zpracování tónu – Detune, oktáva dolů i nahoru. Poslední, osmý preset je pro nastavení definované uživatelem.
LEVEL/DRY – V režimu Synth ovládá hlasitost synth signálu, v režimu Octaver udává hlasitost čistého signálu (Dry). Pokud je tedy knob otočen zcela vlevo, zní pouze samotný Octaver

Zadní panel
V zadním panelu je umístěn klasicky vstup pro napájení (2V DC, 550 mA) PSU, Input pro instrument a stereo output. V případě, že máme možnost pouze mono cesty, použije se pro výstup levý kanál. Dále je zde USB vstup pro připojení k počítači. Nutno mít k dispozici datový kabel (není součástí balení) a staženou aplikaci pro ovládání – více v sekci Pedal Controller.
Obrázek
Jak to hraje?
Co se týče zvuku, je zde opravdu hodně možností jak výsledný zvuk nastavit. Jak již bylo zmíněno, nachází se zde dvě sekce - Synth a Octaver.

Synth
Obsahuje devět továrních presetů (01-SYN až 09- SYN), které se dají ovládat dvěma způsoby - manuálně pomocí knobů, nebo prostřednictvím aplikace, která je volně ke stažení přímo na stránkách Markbass.

Presety 01-SYN, 02- SYN, 03-SYN, 04-SYN, 06-SYN, 07-SYN jsou vyloženě pro hutný synth bass groove. 05-SYN přidává kvintu k původnímu tónu. U 08-SYN postupně nabíhá synth plocha s přidanou kvintou k původnímu tónu. Poslední 09-SYN je vyloženě sólového charakteru.

Při prvním testu všech synth presetů mne zaujal hned 01-SYN i přes to, že je z výroby přednastavený výrazný Cut off. Celkově u všech defaultních presetů jsou přednastavené parametry trochu neprakticky pro synth bass line, ale někomu samozřejmě defaultní presety mohou vyhovovat. Pokud chcete však hrát synth bass groovy do kapely popř. DJ v duchu „in“, je bezpodmínečně nutné se zaměřit na kontrolu a nastavení všech zásadních parametrů. Jsou to tedy Cut off a Tone na předním panelu a dále skupiny parametrů Dynamics a Oscillators, které lze nastavit ve výše uvedené aplikaci. Právě nastavení parametrů v aplikaci je pro výsledný synth zvuk zásadní, jelikož pouze pomocí knobů Cut off (míra zkreslení) a Tone (charaketeristika tónu) není možnost zásadních úprav výsledného tónu. V aplikaci pro Super Synth lze tedy výrazně ovlivnit výslednou frekvenci, náběh a charakteristiku tónu, nikoliv však jeho základní barvu, která je daná již z výroby. Každý z devíti presetů je již v základu zvuku přednastavený a nelze již tento základ měnit (např. z saw wave na synth pad). Podrobněji bych tedy představil aplikaci v režimu Synth.

Markbass Pedal Controller – režim Synth Dynamics
Ovládání pro synth sound lze rozdělit do dvou hlavních skupin - Dynamics a Oscillators. Začal bych prvně skupinou Dynamics, která obsahuje tři podskupiny. První podskupinou parametrů je Note Dynamics. Ta kontroluje náběh a průběh výsledného synth tónu. Note ON Level určuje, jak silně se musí zahrát, aby se synth rozezněl. Při otáčení doprava stačí tedy hrát lehčeji pro rozezvučení synthu. Parametr Note OFF Level ovládá úroveň, kdy synth tón odezní a bude znít tak původní signál. Při otočení směr pravo se zkrátka ovládá sustain synthu. Amp Dynamic udává, jak bude synth tón reagovat na dynamiku hraní. Poslední z této sekce je parametr Filter Dynamics, který ovládá poměr, na kolik bude původní signál ovlivněn parametrem Cut off.
Obrázek
Druhou podskupinou je Filter and Mix. V této skupině nalezneme parametry pro obládání Cut off, míru rezonance (Resonance), poměr hlasitosti synthu (Level) a poměr signálu mezi čistým a synth zvukem (Mix).

Třetí a poslední podskupinou je Envelope Control, která ovládá nastavení plochy, tedy míru Attack při zahrání, hodnotu přidržení tónu (Release), přechodný čas mezi dvěma tóny (Portamento) a nakonec parametr Envelope, který udává, jak moc bude plocha přimíchán do Cut off.

Markbass Pedal Controller – režim Synth Oscillators
V této sekci můžeme nastavit různé poměry mezi třemi různými oscilátory. U každého z nich nastavujeme stejné parametry jako Detune, který nastavuje „rozladění“ měřené po půltónech. Další Detune Fine je měřitelné po centech. Funkce Amp ovládá typ amplitudy pro oscilátor a Pan ovládá klasické nastavení PANu.
Obrázek
Obecně lze v sekci Synth dosáhnout opravdu velice zajímavých zvuků pro širokou škálu hudebních stylů. Jelikož na mne při prvních testech tovární nastavení presetů působilo trochu extrémně, v této aplikaci lze perfektně upravit všechny zásadní parametry. Mě osobně se nejvíce líbí první čtyři presety synthu, jelikož jsou to hutné základy např. pro electro funk, DnB nebo hip-hop, které pak lze dotvořit právě v této aplikaci. Záleží na každém hráči, jak si svůj zvuk dále dle svých potřeb nastaví. Co mi opravdu chybí na tomto, jinak výborně provedeném efektu, je preset s klasickým square wave. Je to však můj subjektivní dojem a dalším hráčům tato absence square wave vůbec vadit nemusí. Rozhodující je, že tovární presety lze velmi detailně upravovat.

Octaver
Obsahuje tři tovární presety označené 10 – OCT, 11- OCT a 12 – OCT. Lze je opět upravit buď přímo na předním panelu efektu (viz. Přední panel), nebo v aplikaci. Ovládání je jak u většiny octaverů, tedy OCT+1 (oktáva nahoru), OCT-1 (oktáva dolů), OCT-2 (dvě oktávy dolů), DRY (poměr čistého signálu a octaveru). Nejvíce mne zaujal preset 11-OCT, jelikož při nastavení OCT-1 na hodnotu 10, OCT+1 na 0 a DRY taktéž na 0 zní podobně, jako již legendární BOSS OC-2. Dokonale zní jako sub-bass a hodí se do mnoha žánrů, vč. House, DnB, RnB,Rap a mnoho dalších.
Obrázek
Ukládání presetů
Efekt samozřejmě nabízí upravené zvuky v aplikaci nahrát do pedálu. Nejdříve je nutné si nastavený preset uložit. Poté dole na liště delší dobu podržíte číslo pozice (Synth 1-9, Octaver 10-12), kam chcete uložit. Jakmile se požadovaná pozice modře rozbliká, zvolí se poté STORE TO PEDAL a znovu zvolíte pozici, na kterou chcete preset uložit. Po potvrzení se zobrazí informační okno, že byl preset úspěšně uložen. Po odpojení aplikace máte pak požadovaný preset plně k dispozici v pedálu.

Závěrem
Provedení efektu je velmi profesionální. Konstrukce je kovová a bytelná. Nabízí širokou škálu zvuků, které lze detailně upravit v originální aplikaci od Markbass. Malou nevýhodou je samotné přepínání presetů. Není zde bohužel volby presetu zpět, takže přepínání funguje pouze ve směru vpřed. Pokud se vám tedy například stane, že při živém vystoupení omylem přešlápnete na další preset, než který jste původně chtěli, musíte projet všechny presety a znovu zvolit ten správný. Taktéž mi zde trochu chybí absence pro vstup expression pedalu, díky kterému by se dala ovládat křivka cut off nohou. Pokud byste totiž měli v basovém groove jasně dané doby, na které by měla být křivka signálu třeba výraznější cut off, je pak nutné mít v kapele jasně dané BPM. Jak jsem již výše zmínil, trochu mi zde chybí i možnost úpravy klasického square wave. Všechny základy zvuků jsou však velmi dobré, velikou výhodou je právě možnost detailních úprav zvuku v aplikaci. Velkou výhodou taktéž je, že presety 01-SYN až 04-SYN nejsou ořezány na basech při hraní groove. Závěrem bych efekt doporučil všem basistům, kteří se rádi pohybují v electro stylech a není jim cizí laborovat nad svým výsledným synth soundem.

Výrobce: Markbass
Zapůjčil: Music - Park s.r.o.

Jiří Stejskal
PROFIL AUTORA: Jiří Stejskal
Baskytarista Jiří Stejskal se hudbě věnuje již od dětství. Původně hrál na klarinet na ZUŠ Veveří v Brně a poté ve 14ti letech zcela přešel na baskytaru, které se věnuje dodnes. Za svoji kariéru si prošel mnoha kapelami a styly, jako jazz, funk, RnB, rock, pop, electronica apod. V současné době působí jako baskytarista v kapele Sabiny Křovákové a dále se plně věnuje svému novému elektronickému projektu.
Jiří Stejskal

Odpovědět