Markbass Compressore

Odpovědět
Basstard
Příspěvky: 7
Registrován: 24 pro 2014 11:08

Markbass Compressore

Příspěvek od Basstard »

Podlahový efekt od italské firmy Markbass.

Firmu Markbass asi není potřeba nikterak zvlášť představovat. Zabývá se návrhem a výrobou zesilovačů, včetně příslušenství, převážně pro baskytary. Vznikla v 80. letech 20. Století a jejím zakladatelem je Marco Virgiliig, který je považován za průkopníka neonových reproduktorů. Od roku 2001 používá společnost oficiálně značku Markbass.
Obrázek
Popis
Efekt Markbass Compressore obsahuje elektronku ECC81, která ořezává prudké peaky a jak už je u elektronek známo, zároveň dělá výsledný zvuk více „hřejivým“. To však vyžaduje větší opatrnost při manipulaci, takže žádné větší otřesy nejsou vítány.
Na předním panelu efektu se nachází šest ovládacích knobů:

GAIN – regulace vstupní citlivosti nástroje,
TRESHOLD – úroveň hlasitosti, od které začne být zvuk komprimován (pozice vlevo = maximální komprese, pozice vpravo = minimální komprese),
RATIO – udává intenzitu komprese (pozice vlevo = jemná komprese, pozice vpravo = maximální komprese, funguje pak jako limitér,
ATTACK – ovládá rychlost komprese (pozice vlevo = kompresor reaguje okamžitě, pozice vpravo = kompresor reaguje až po zahrané notě),
RELEASE – udává rychlost de-komprese (pozice vpravo = maximálně prodlužuje sustain zahrané noty),
VOLUME – celková hlasitost na výstupu (poměr hlasitosti mezi zkomprimovaným a čistým signálem vašeho nástroje při vypnutém efektu).

Na zadním panelu se pak nachází vstup a výstup ve standardním provedení 6,3 mm Jack a zdířka na adaptér, který je součástí balení.
Obrázek
Jak to hraje?
Už na první pohled vypadá krabička bytelně a kvalitně provedena, což potvrzuje i její samotný zvuk. Jedná se o plně funkční kompresor pro baskytaru. Zvuk je velmi příjemný díky lampě (1x ECC81), všechny nastavitelné parametry perfektně fungují. Mezi potenciometry jsou dvě LED diody. Modrá LED dioda svítí, pokud je efekt zapnutý, žlutá pak indikuje míru komprese v daný okamžik – čím více a rychleji bliká, tím je signál více komprimován. Pokud využíváte během své hry různé techniky hraní (prsty, slap, trsátko, akordové hraní s flažolety atd.), tak je pro vás kvalitní kompresor nutností. A pro hraní naživo má tento kompresor naprosto vyhovující parametry. Když se nastaví správně, neubírá na dynamice, naopak dokáže prodloužit sustain (například v případě starších strun) a zahladit „vlky“, což jsou neznělé noty v určitých polohách na nástroji.

Závěrem
Jedná se o velice povedený kompresor pro baskytaru. Efekt je z bytelné konstrukce a disponuje true-bypass. Vůbec nešumí a zvuk je velmi příjemný. Potěší i to, že je adaptér součástí balení.

Výrobce: Markbass
Zapůjčil: Music-Park s.r.o.

Jiří Stejskal
PROFIL AUTORA: Jiří Stejskal
Baskytarista Jiří Stejskal se hudbě věnuje již od dětství. Původně hrál na klarinet na ZUŠ Veveří v Brně a poté ve 14ti letech zcela přešel na baskytaru, které se věnuje dodnes. Za svoji kariéru si prošel mnoha kapelami a styly, jako jazz, funk, RnB, rock, pop, electronica apod. V současné době působí jako baskytarista v kapele Sabiny Křovákové a dále se plně věnuje svému novému elektronickému projektu.
Jiří Stejskal

Odpovědět