iRig Acoustic Stage

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 31
Registrován: 22 kvě 2014 10:06

iRig Acoustic Stage

Příspěvek od pixel »

Digitální mikrofonní systém pro akustickou kytaru.
24. 5. 2017

Italská firma IK Multimedia rozšiřuje svoje softwarové know how i do hardwarové podoby. Stačí jen vzpomenout na mnoho příslušenství k iOS zařízením, které vlastně vznikly jako doplňující sortiment k softwarovým produktům. Ať to jsou virtuální kytarové aparáty, vokální procesory nebo hudební nástroje. Vždy si zákazník může vybrat i příslušenství v podobě zvukového převodníku, mikrofonu, klaviatury nebo jen propracované držáky na mobil či tablet.

Právě sortiment pro kytarové hráče je jednou z nejvíce žádaných položek ve výrobním programu firmy IK Multimedia. Všechny položky pro snímaní nebo záznam nesou označení iRig.

Nejnovějším přírůstkem je systém pro snímání akustické kytary iRig Acoustic Stage. Je přímím následovníkem mikrofonu iRig Acoustic, který je určen pro telefony a tablety se systémy iOS. iRig Acoustic Stage rozšiřuje mikrofon ještě o digitální DSP procesor, umístěný v samostatné krabičce. Systém iRig má za úkol nahradit nebo doplnit vestavěné piezo snímače v elektroakustických kytarách a vylepšit tak zvuk při živém hraní i ve studiu.
Obrázek
Balení
Normálně se o balení a jeho obsahu moc nerozepisuji, ale zde mi potěšila výbava, tak mi to nedalo. V klasické papírové krabici se nachází další černá krabička, za které máte pocit, že držíte něco výjimečného. Černá barva v kombinaci s usazeným červeným manuálem dělají luxusní dojem, jako když rozbalujete drahý mobilní telefon. O to větším překvapení je plastová krabička uvnitř. Je zapínatelná na zip a tvoří pevný obal pro veškerý obsah balení. Uživatel zde najde mikrofon, DSP jednotku, dvě baterie typu AA a držák na opasek. Vše má své síťované přihrádky, takže se nemůže stát, že by obsah při transportu měnil svou pozici a tím se mohl poškodit. Na krabičku velikosti mýdla (DSP jednotka) je to hodně dobře vyřešeno. Perfektní.

Mikrofon
Jak jsem již zmínil, iRig Acoustic Stage se skládá z dvou hlavních částí, a to mikrofonu a DSP jednotky. Mikrofon je označován jako MEMS (MicroElectrical-Mechanical System). Tento typ mikrofonu je používán již několik let u mobilních telefonu. Jsou spolehlivé, s plochou frekvenční křivkou a nabízí vysokou odolnost vůči mechanickým vibracím a hluku. Zvuk mikrofonu má věrné podání, kterému samozřejmě pomáhá DSP procesor v externí krabičce. Mikrofon se s procesorem propojuje pomocí 1,5m dlouhého a velmi tenkého kabelu, opatřeným 2,5mm jack konektorem.

Zde vidím první malý mínus. Tenoučký kabel bude náchylný na mechanická poškození. Když už jej uživatel nechtěně neutrhne, tak se časem bude lámat při častém balení. Snad to firma IK Multimedia bude mít vyřešené i servisně, jinak by uživatel musel koupit celé nové balení. Uvidíme v budoucnu.

Na kytaru se mikrofon nacvakne na okraj ozvučnice, k čemuž je přizpůsoben i držák na mikrofonu. Z vnější strany má kryt ve tvaru trsátka, z druhé je háček na umístění k nástroji. Součástí je i vestavěný MEMS mikrofon, který se tím umístí přímo do ozvučnice. Už zde je patrný rozdíl oproti piezo snímačům, které snímají kmit rezonanční desky, kdežto iRig snímá akustické vlny celého nástroje, jako by jej snímal velký mikrofon.

Velkou výhodou tohoto systému uchycení je možnost připnout mikrofon prakticky k jakémukoliv nástroji s rezonančním otvorem, ať je to kytara, basa, ukulele, housle, čelo a další.
Obrázek
DSP jednotka
Černá krabička velikosti mýdla v sobě ukrývá několik komponentů. Signálová cesta z mikrofonu vstupuje do kvalitního předzesilovače, který zesílí zvuk na vyšší úroveň. Ten se převede na digitální signál a postupuje do DSP procesoru. Digitální signál je interně zpracováván ve 32bitové kvalitě ve vzorkovací frekvenci 48 kHz, takže je zaručena nejvyšší přesnost zpracování a skoro nulová latence.

Na procesoru uživatel najde dva 6,3mm Jack konektory. Jeden slouží jako vstup pro Aux signál a druhý je hlavní zvukový výstup do aparatury. Aux vstup je primárně určen pro připojení výstupu elektroakustické kytary a jeho piezo snímače. Ve spodní části jsou dva regulátory úrovní. Jeden je označen Mix a slouží pro mixování Aux vstupu a mikrofonu, kdy na jedné straně je 100% signálu Aux a na druhé straně 100% zvuk z mikrofonu. Díky tomu je možné nastavit vyhovující barvu zvuku mezi ostrým a tenkým zvukem piezo snímače a plným zvukem z mikrofonu. Pokud má uživatel kytaru s vestavěným snímačem, určitě najde vyhovující kombinaci pro svůj nástroj.

O zpracování signálu se stará DSP jednotka. Aby pracovala co nejlépe, je nutné ji nejdříve kalibrovat. To že není kalibrovaná pozná uživatel tak, že tlačítko Tone je podsvětlené červenou barvou. Viděl jsem několik testu na YouTube, kdy iRig zářil červeně a výsledky testu byly rozpačité. Přitom stačí tlačítko Tone chvíli podržet, až začnou blikat všechny diody a projet všechny struny naprázdno a na několika pozicích na krku. Poté opětovným stiskem tlačítka Tone kalibraci ukončit. Kalibrace nastavuje vstupní ekvalizér tak, aby co nejlépe odpovídal přirozené křivce MEMS mikrofonu. Díky tomu vyrovná rozdílně znějící struny a kytara bude mít přirozenější zvuk.
Obrázek
Zvuk
Pro úpravu zvuku je připraveno celkem šest presetů. Tři jsou určeny pro kovové struny a tři pro nylonové. Přepínají se krátkým stiskem tlačítka Tone a signalizovány jsou zelenou LED. Presety jsou výstižně pojmenovány podle barvy zvuku. Natural je přirozeně znějící zvuk, který není nijak upraven. Warm je temnější barva, naopak Bright je ostřejší a jasná. U presetů pro nylonové struny jsou všechny zvuky více ostřejší ve středech, aby se vyrovnal temný zvuk nylonových strun.

Na první poslech je zvuk výborný s trochu sudového nádechu. Ten je dán umístěním mikrofonu přímo do rezonančního otvoru. Přesto je to znát jen u akustického porovnávání zvuku samotné kytary, kdy jsou uši umístěné minimálně metr od kytary a zvuku mikrofonu. Stačí chvíli drnkat a poslouchat a uši si rychle zvyknou. Normální posluchač tento nádech ani nepostřehne.

Porovnání zvuku piezo snímače a MEMS mikrofonu je následující. Piezo snímač nabízí ostrý, ale tenký zvuk, také hodně záleží na kvalitě snímače, a mikrofon je kulatý a plný. Pokud je piezo snímač kvalitní a použitelný, ale jej pomocí Aux vstupu plynule přimíchat ke zvuku z mikrofonu. Díky tomu lze docílit plné barvy s ostrými hranami, který se prosadí všude.

Jedině co může ve studiu konkurovat zvuku z iRig Acoustic Stage je snímání kytary samostatnými mikrofony rovnou do mixu. Tam se zvuk samozřejmě může vyladit podle potřeb zvukaře a nahrávky. Ale má to jednu velkou nevýhodu. Hráč musí být “přikován” v jedné pozici a jakákoliv změna polohy mění i charakter zvuku. Zde přichází na pomoc iRig a jeho USB výstup.

Zvuk z nástrojů, které mají rezonanční otvor, je dobrý. Zkoušel jsem použit iRig Acoustic Stage i na nástroje bez otvoru. Sice je samozřejmě problém s uchycením mikrofonu na nástroj, ale pracuje stejně dobře. Ať se jednalo o bendžo nebo akordeon. Mikrofon na to sice není určen, ale zvuk byl také dobrý.
Obrázek
Obrázek

USB
Pokud je potřeba, lze nahrávat zvuk z iRig Acoustic Stage přímo do počítače, a to v digitální podobě pomocí USB kabelu. Stačí jen doma nebo ve studiu najít kabel s micro USB koncovkou na jednom konci a připojit k počítači. Po připojení k počítači se objeví jako mikrofon iRig v systémových zařízení pro záznam. Stačí jej jen zvolit jako vstup v nahrávacím programu a začít nahrávat. Ideální pro domácí studia nebo k notebooku, kde není potřeba žádné zvukové karty, aby si člověk nahrál vlastní písničku.

V prospektech je psáno, že je iRig Acoustic Stage kompatibilní i s iOS zařízeními. To sice je, ale… Uživatel potřebuje kabel s mikro USB koncovkou, aby jej mohl připojit k iPadu nebo iPhonu a musí mít redukci z Lightning konektoru na USB kameru, což je trochu krkolomné. Pokud chcete propojovat akustický nástroj s iOS, doporučují koupit rovnou mikrofon iRig Acoustic, který je na to určen. Sice jej nelze použít při živém hraní, ale na účel nahrávání do iPadu je praktičtější.

Feedback Cancel
Funkci kterou ocení zejména hráči při živých vystoupení je eliminátor zpětné vazby. Asi každý, kdo někdy vystupoval s akustickou kytarou, může potvrdit, že vyhnout se zpětné vazbě může být velkým oříškem. Stačí zesílit hlavní reproduktory nebo odposlech a v kytaře už to hučí samo osobě.

Když už je zvuk kytary digitálně zpracován, nabízí iRig Acoustic Stage i funkci Feedback Cancel. Ta se aktivuje velkým tlačítkem s červeným podsvícením. Dlouhým stiskem se nastavení vynuluje. Při vstupu na pódiu stačí kytaru zesílit a nechat ji, aby se rozhoukala. Jakmile se ozve akustická zpětná vazba, stačí stisknout tlačítko a DSP processing se postará o stažení příslušné frekvence tak, aby se zpětná vazba potlačila. Muže se stát, že hlavní frekvence se potlačí, ale začne houkat jiná frekvence. Stačí tlačítko opět stisknout a potlačit i další citlivé frekvence. Tento systém dokonale vyčistí zvuk od houkání a umělec se nemusí bát, že by musel stát na jednom místě, kde to nehouká nebo neměl kytaru v odposlechu.

Závěr
iRig Acoustic Stage je ideálním pomocníkem pro všechny hráče na akustické nástroje. Nejvíce jej ocení hráči při živém vystoupení, kde jim výrazně pomůže jak v ozvučení nástroje, tak i s potlačením zpětné vazby. Praktický je i jako pomocník do studia, kde je možné nahrávat zvuk rovnou do počítače pomocí USB rozhraní. Pokud máte nástroj, který nemá vestavěný snímač, je iRig Acoustic Stage ideálním řešením na jeho ozvučení a pokud nástroj snímač má, v kombinaci s iRig systémem lze zvuk jen vylepšit.

Oficiální video výrobceVýrobce: IK Multimedia
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Mirek Píša

Odpovědět