IK Multimedia AmpliTube X-SPACE

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 67
Registrován: 08 úno 2016 18:21

IK Multimedia AmpliTube X-SPACE

Příspěvek od Jan Havlíček »

Když reverb, tak dokonalej.
24. 1. 2022

X-SPACE je další z nové řady pedálů italské firmy IK Multimedia X-GEAR. Po overdrive a delay mašinách přichází další z „krabic“ s názvem X-SPACE a přináší do našich pedalboardů reverby v nejvyšší studiové kvalitě. Pedál opět využívá nejmodernějších technologií softwaru Amplitube, který IK Multimedia dlouhodobě vyvíjí. Pedál v sobě v základu skrývá 16 emulací reverbů, které díky vysoce výkonnému DSP procesoru nerozeznáte od originálních předloh reverbových pedálů.

Modrá je dobrá, aneb pohled zvenčí
Design pedálu je opět perfektní, stejně jako jeho zpracování. Celá serie X-GEAR je prezentována jako butique pedály a je to znát. Celokovové tělo pedálu je tentokrát vyvedeno v nádherné modré metalíze. Celému pedálu opět vévodí velký a přehledný display, který zobrazuje jaký efekt je aktivní. Vzhledem k jeho velikosti ho nepřehlédnete ani na tom nejtmavším podiu. Opět zde najdeme tři kovové nožní spínače A, B a C spínající jednotlivé reverby, nebo vás posunují v bankách presetů nahoru a dolů. Dále se zde nachází potenciometry Model a Preset, kterými si vyberete jednotlivé modely Reverbů, nebo přímo přednastavené presety. Tyto potenciometry se dají i stisknout a slouží tak ještě k ukládání nastavených zvuků do bank, nebo k návratu do hlavní nabídky. Další šestice potenciometrů už slouží pro klasické nastavení parametru efektu. Jsou zde tedy potenciometry Parametr, Time, Pre-Delay, Color, Mod a Mix.
Obrázek
Na zadní straně jsou vstupy a výstupy pro připojení k aparátu, které jsou buď mono či stereo. Dále se zde nachází vstup a výstup MIDI IN a OUT a výstup pro expresion pedál. Nechybí USB pro připojení k PC a vstup pro adaptér.

Součástí je také virtuální verze pro Mac nebo PC v podobě programu AmpliTube 5 SE. Zde, po připojení efektu k počítači, můžete nastavovat a tvořit efekty, nebo již hotové zvuky stahovat z obrovské knihovny X-GEAR Librarian, které již někdo připravil. Na jeden pedál lze uložit až 300 zvuků.
Obrázek

Je libo katedrála či pokoj, aneb jak to hraje
Už od prvního zapojení do aparátu, kdy jsem opět zvolil zapojení X-SPACE ve smyčce, jsou jasné dvě věci. Puritáni a hráči bažící po vintage dřevěných kytarových reverbech si na své moc nepřijdou. Druhá věc: ty zvuky jsou fakticky špičkové. Tento reverb, ale spíše cílí na kytaristy, kteří se vyžívají ve vyhledávání atmosférických ambientních zvukových ploch. Alfou a omegou tohoto pedálu je hlavně tvorba reverbu pomocí potenciometru Mod, který je tím kořením, které reverbům propůjčuje jejich originalitu. Pedál nabízí samozřejmě také klasické simulace pružinových reverbů, ale přiznám se, že mi zněly tak trochu nepřirozeně. Byla z nich cítit jistá zvuková neupřímnost. Neznějí špatně, ale jak říkám, vintage purista moc spokojen nebude.

Celkově ale můžeme říci, že X-SPACE produkuje měkký a přirozený dozvuk. Všechny typy reverbu obsažené v této krabičce umí jak nádherné krátké a nenápadné dozvuky na beglajty, tak umí zvuk roztáhnout do „velké jeskyně“ plné kosmických zvukových ploch. Zvuk jde hezky za rukou, je dynamický a přirozený a nedevalvuje a nekrade zvuk vašeho aparátu. Je jedno, jestli hrajete na čisté zvuky, crunchové nakreslení nebo metalovou pilu. X-SPACE si poradí s každým zvukovým rejstříkem. Opět vyzdvihuji vynikající tuhost potenciometrů, které umožní dokonalé naladění všech parametrů. Zvukové možnosti jsou nepřeberné a záleží jen na vás, jaký jste zvukový pátrač.
Obrázek

Závěr
Pedál AmpliTube X-SPACE je jednoznačně cílen na dnešního ambientního, texturního a možná i experimentálního kytaristu. Nabízí výborně znějící reverby s širokou zvukovou paletou a nepřeberným množství nastavení. Díky dodávanému software jsou jeho zvukové možnosti téměř nekonečné. Na druhé straně pokud hledáte jednoduchý vintage reverb, nebo nějaký digitální reverb pro použití třeba jen na sóla či dobarvení čistého zvuku, tak tudy asi cesta nevede. Efekt je skutečně určen spíše zvukovým experimentátorům. Rozhodně je to vynikající pomocník do všech profesionálních studií, nebo pro domácí nahrávání. Za cenu necelých 9 tisíc korun získáte vynikající zvukový procesor, který ale nemusí vyhovovat všem. Kdo hledá pouze jednoduchou krabičku reverbu, ať raději zkusí něco jiného. Kdo se nebojí trávit hledáním zvuků, nastavováním a experimentováním dlouhé hodiny, ať ho určitě vyzkouší.

Výrobce: IK Multimedia
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět