IK Multimedia AmpliTube X-DRIVE

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 64
Registrován: 08 úno 2016 18:21

IK Multimedia AmpliTube X-DRIVE

Příspěvek od Jan Havlíček »

Červeně ďábelský overdrive/distortion pedal.
1. 12. 2021

Italskou firmu IK Multimedia není třeba kytarovému světu nijak zvlášť představovat. Je známá především pro své velmi dobré kytarové plug-iny kytarových zvuků ve virtuálním světě. Firma nyní přichází s novinkou pro kytaristy lačnících po zkresleném zvuku, pedálem IK Multimedia AmpliTube X-DRIVE. Ten spojuje všechny vynikající vlastnosti virtuálních zvukových simulací overdrive/distortion krabiček, které má firma ve svém portfoliu a ty položí k nohám kytaristů v podobě zkreslovacího pedálu. To, co máte doma v PC, máte najednou i v pedalboardu před sebou na koncertě.
Obrázek

Červeně ďábelský overdrive/distortion pedal
IK Multimedia AmpliTube X-DRIVE je kytarový pedál, jeho zvukové simulace vychází z AmpliTube technologie a nalezneme v něm v základu 16 algoritmů, které simulují nejznámějších overdrive, distortion a fuzz pedály. Hned na první pohled zaujme pedál svým designem. Ten je naprosto úchvatný. Červená barva v kombinaci s černou na pevném a odolném hliníkovém šasi. Pedálu vévodí velký display, který zajistí vynikající přehlednost i na málo osvíceném podiu. Dále osm potenciometrů pro nastavení jednotlivých parametrů a tři kovové footswitche pro spínání jednotlivých presetů a umožňující pohyb mezi jednotlivými bankami.

Srdce pedálu pohání výkonné DSP s 24bit/192kHz převodníky s extrémně nízkým šumem. Bonusem každého pedálu je i jeho virtuální X-GEAR verze pro integraci do efektového řetězce v programu AmpliTube 5, který je k pedálu dodán v ceně. Stačí nainstalovat do PC. Na zadní straně nalezneme vstup a výstup pro nástroje a připojení k aparátu, dále se zde nachází výstup pro simulaci kytarových aparátů, kdy lze hrát přímo do PA. Pedál nabízí pět simulací kytarových kabinetů. Výstup pro připojení sluchátek, MIDI IN a OUT a vstup pro Expression pedal. Nalezneme zde také USB port, který je využitelný jak pro úpravu presetů v PC, tak pro stahování dalších presetů. Nakonec je zde vstup pro adaptér. Pedál je samozřejmě true bypass, takže žádným způsobem nedevalvuje, váš k dokonalosti vyladěný, gear. Jednotlivé potenciometry ovládají jednotlivé parametry simulovaných pedálů. Standardně se jedná o potenciometry Drive, Bass, Middle, Treble a Volume. Dále se některé z nich dají stisknout a otevřou tak setup jednotlivých efektů, nebo vytvořený preset uloží. Potenciometrem Model si vyberete jednotlivé modely zkreslovadel, nastavíte parametry a hrajete. Dalším potenciometrem Preset můžete vybrat již nastavené zvuky a ty rovnou poslat do beden.
Obrázek

Jak to hraje?
Není překvapením, že dobře. V dnešní době jsou ty simulace už fakticky vychytané. Opět, jako lampový a analogový purista, jsem k tomu přistupoval skepticky, ale znovu jsem se přesvědčil, že to prostě hraje a hraje dobře. X-DRIVE jsem zapojil nejprve do čistého kanálu lampového zesilovače a projel jednotlivé presety. Vše fungovalo tak jak mělo. Všechny drivy zněly přirozeně, šťavnatě a dynamicky. Zvuk reagoval na hru trsátkem a nikde jsem nezaznamenal nějaké chemicky znějící zvuky. Nastavit lze dle zvoleného pedálu od lehounkého crunche až po grindcórovou hradbu. Tento pedál prostě funguje jako vynikající preamp, který vám dá neomezený počet zkreslených zvuků. Velmi dobře také pedál funguje jako „nakopávač“ zkresleného kanálu zesilovače. Opět vše funguje jak má. Navíc zde máte možnost vyzkoušet mnoho overdrive pedálů a najít si ten nejlepší pro váš zesilovač. Shaping funguje výtečně. Pedál opět zkultivuje a ořízne všechny nepěkné frekvence, pročistí zvuk a zmohutní ho. Vlemi mě zajímalo, jak X-DRIVE obstojí v přímém zapojení do PA. Tady opět musím říci, že na výbornou. Troufám si říci, že pokud bych měl na podiu maketu „lampáče“ a bedny a hrál přímo do PA, nikdo nic nepozná. Zvuk byl opět šťavnatý a dynamický. Žádná bručící chemie se nekonala. Zde je pouze limit ve zvukaři a jak kvalitní PA vlastní.
Obrázek
Co je naprosto precizní, je způsob ovládání tohoto pedálu. Vše lze nastavit během pár minut a nepotřebujete složitě studovat manuál s tím, že než se dostanete k editaci, tak se musíte naučit složité kombinace stisků tlačítek. Jednoduchost v nastavení klasických overdrive pedálů se přenesla i do ovládání X-DRIVU. Ani začátečník nebude tápat.

Dalším bonusem tohoto pedálu jsou možnosti ve virtuálním světě. Připojením k PC získáte nepřeberné množství možností editací a nastavení jednotlivých presetů. Můžete stahovat další simulace různých pedálů a dostanete se tak i k butigue pedálům, které prostě jen pro jedno vyzkoušení neobjednáte a nekoupíte.

Závěr
IK Multimedia AmpliTube X-DRIVE ukazuje další možný směr, jakým bude postupovat kytarový svět. Spojení virtuálního kytarového světa a tradičního hraní přes zesilovač a bednu s pedalboardem je zde dotaženo k dokonalosti. Máte to nejlepší z obou světů. Kvalitní simulace a zároveň možnost nosit na jednom pedalboardu stovky pedálů, které lze stále doplňovat. Pro majitelé studií, jak těch domácích, tak profesionálních, téměř nutnost. I pořizovací cena je velmi příznivá. Přestože cena 8 500 Kč se může zdát na počátek dost, získáte nepřeberné množství zkreslovadel a fantazie při tvorbě zvuků nebere konce. Nebojte se to pořádně nakopnout.

Výrobce: IK Multimedia
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět