Hughes & Kettner Black Spirit 200

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 64
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Hughes & Kettner Black Spirit 200

Příspěvek od Jan Havlíček »

Kytarový aparát z budoucnosti.
20. 12. 2018

Kdyby mi někdo sdělil před deseti lety, že se budu rozplývat nad amp modelingovým zesilovačem, který se dá hravě posadit vedle celolampy a nepozná se téměř rozdíl, asi bych si ťukal na hlavu. Dneska po zkoušce novinky od firmy Hughes & Kettner, kytarové hlavy Black Spirit 200, si tak úplně jistý nejsem, ale začněme od začátku.

Hughes & Kettner je etablovaná značka na poli kytarových aparátů a zároveň firma, která se neustále snaží přijít s něčím a inovativním. Výsledkem jejich vývoje je Black Spirit 200. Srdcem celého zesilovače je nová technologie Bionic Tone Generator. Tato technologie zachovává jedinečný zvuk a dynamiku, kterou produkují celolampové zesilovače v součinnosti s jedinečností reproduktorů v reproboxu. Zesilovač tak velmi přesně kopíruje procesy, které probíhají v celolampových zesilovačích a převádí je do digitální podoby při zachování přirozeného tónu a dynamiky.
Obrázek
Vybavení zesilovače
Novinka není žádná chudinka a nabízí naprosto špičkové vybavení. Black Spirit disponuje čtyřmi kanály – Clean, Crunch, Lead a Ultra. Dále obsahuje programovatelný Noise Gate, Reverb, Delay, Chorus, Phaser, Flanger a Tremolo. K tomu připočítejme výstupy Red Box AE s emulací osmi reproboxů pro přímé hraní do PA, možnost nastavit až 128 presetů a uložit je do paměti.

Nechybí duální potenciometry, kdy v jednom režimu je ovládán třípásmový ekvalizér a v druhém režimu nastavujete parametry jednotlivých modulačních efektů. Dále jsou zde potenciometry Presence a Resonance a sériová efektová smyčka. Celý signálový řetězec pak lze editovat pomocí zařízení s Bluetooth a nebo vše ovládat přes MIDI. Výstupy do reproduktorů jsou 8 a 16 Ohmů.

Když to shrneme, tento maličký zesilovač je jako slisovaný 10U rackové zařízení plné preampů, power ampů a efektových procesorů. Akorát zde je vše nacpáno do krabice s rozměry 410 x 155 x 150 mm, vážící 3,6 kg a vše se vejde do batohu. Druhé „Best of“ tohoto produktu je mohutný pedalboard Hughes & Kettner FSM-432 MK III MIDI board. Zde máte možnost uložit svých 128 vytvořených presetů a na jedno sešlápnutí využít kompletní potenciál celého zařízení. Žádné tančení po krabičkách, soustředíte se jen na zvuk své kytary.
Obrázek
To podstatné je Sound
Black Spirit je první zesilovač na světě, který je vybavený funkcí Power Amp Sagging Control. Hu, co to je? V podstatě se jedná o unikátní technologii, která simuluje procesy, které probíhají v klasickém lampovém zesilovači a společně s již zmíněnou Bionic Tone Generator se z tohoto zesilovače stává takový maličkatý kytarový zázrak. Co vlastně milujeme na zvuku lampových zesilovačů je barva, charakter a přirozená dynamika tónu. To vše nám Black Spirit dokáže nabídnout a na 95 % se skutečně chová jako lampový zesilovač.

Zapojuji tedy kytaru a jdeme na to. Hned zkraje musím říci, že tentokrát výrobce skutečně moc nelže. Tenhle mrňous se skutečně chová jako lampáč. Předně je to hlasitá mašina. Zkouším nejprve čisté rejstříky. Zde se jedná o klasický krystalicky čistý sound ála Fender. Brilantní výšky, medové středy a pevné basy. Zvláště v propojení zesilovače a kytary se singlcoil snímači, jaké se používají na kytarách Fender, dostáváte ze zesilovače nádherné cinkavé tóny, plné harmonických výšek a naopak u humbuckeru, ve spojení s Les Paulem, je zvuk plný, tlustý a kulatý s bohatou škálou středových frekvencí. Opět musím zkonstatovat, že tón jde dobře za rukou a reaguje na dynamiku hry.

Čisté zvuky přímo vybízejí k modulacím pomocí efektů. Zde přichází prostor pro efektovou jednotku a vy máte najednou nepřeberné množství čistých zvuků doplněných o modulační efekty. Chorus, Flanger nebo Delay perfektně dotvoří váš zvuk a vy se můžete soustředit jen na tvorbu a hraní. Vše se velmi jednoduše nastaví a prakticky hned dostanete zvuk, co potřebujete. Zde chci vyzdvihnout intuitivní způsob ovládání. Nováček pochopí velmi rychle a ostřílený mazák nebude mít absolutně problém. Tady tedy klobouček dolů.

Alfou a Omegou budou hlavně zkreslené zvuky, které ne vždy u takovýchto zesilovačů znějí přirozeně. Black Spirit 200 disponuje třemi módy zkresleného zvuku. Musíme si hned říci, že se nejedná o klasický modelingový zesilovač jako takový. Black Spirit modeluje zvuk svých lampových brášků ze stále Hughes & Kettner.
Obrázek
Crunch kanál je vynikající a dostaneme z něj od úplně minimálních nakreslení. Lze natočit od zvuku ala David Gilmour po „chlupatý“ rockový zvuk Joea Satrianiho nebo Van Halena. Opět je to plný, teplý „lampový“ sound, bohatý na výšky a takové ty správně chlupaté středy. Díky pevným basům se ale nejedná o žádnou uječenou cirkulárku. Lead kanál zmohutní zkreslení a nakroutíte zde od heavy tónu Maiden po brutální zkreslení Cannibal Corpse. Tohle zařízení umí vše. Tóny jsou konkrétní, neslévají se a jsou pěkně oddělené. Skutečně máte pocit, že hrajete na celolampu.

Poslední mód Ultra mě naopak moc nepřesvědčil a vlastně i dost zklamal. Zde se již projevuje touha výrobců splnit poptávku hráčů po obrovském zkreslení a zesilovač zde byl prostě sypající se písek. Zvuk byl hodně „fizzy“ a nekonkrétní. Tóny se slévaly a zvuk byl pro mě moc bzučivý. Nicméně plně dostačuje předchozí mód Lead.

Pokud chcete a máte chuť experimentovat, vytvoříte si opět nepřeberné množství zvuků pomocí modulačních efektů a uložit do 128 bank. Komu by nestačil efektový procesor, zesilovač má velmi kvalitní efektovou smyčku, kam můžete připojit svoje krabičky.

Další plusíky
Dalším plusem je jednoznačně použití emulátoru Red Box. V tomto případě skutečně můžete hrát naživo bez boxu. Rovnou do PA a lidem budete trhat oblečení z těla. Samozřejmostí je využité této funkce pro domácí nahrávání a tento stroj plně nahradí kytarový aparát ve studiu. Připojíte ke kompu a nahráváte. Mezi přednosti též patří možnost editace pomocí chytrých telefonů či tabletů přes Bluetooth a MIDI rozhraní. K zesilovači lze též přikoupit Black Spirit 200 Rack Mount Set pro uchycení zasilovače do racku.
Obrázek
Závěr
Hughes & Kettner Black Spirit 200 je naprosto dospělý aparát, který nenechá ve štychu žádného kytaristu. Kdybych měl vyzdvihnout jednu vlastnost, pro kterou ho koupit, tak to bude univerzálnost. On prostě umí všechno. Univerzální mašina, která se neztratí v žádném stylu. Konkrétně já ho vidím jako zesilovač pro rockovou a hard & heavy muziku, ale stejně tak bude spokojen bluesman, jazzman, moderní progresivní kytarista a popař bude… taky spokojen.

Jedinou vadu vidím v nedobře znějícím módu Ultra, ale třeba někdo takový zvuk hledá. Druhou „vadu“ vidím v předsudcích nás tradičních lampařů, přistoupit na to, že i bez lamp to hraje jako kráva. Rozhodně tedy tento zesilovač zajděte vyzkoušet, určitě budete nadšeni. Myslím, že letošní Ježíšek má jasno.

Oficiální video výrobce
Výrobce: Hughes& Kettner
Zapůjčil: MusicData s.r.o.

Petr Havlíček


Ceny můžete porovnat na Zbozi.cz
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět