Hughes & Kettner Black Spirit 200 Floor

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 64
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Hughes & Kettner Black Spirit 200 Floor

Příspěvek od Jan Havlíček »

Je libo zesilovač na podlaze?
26. 11. 2019

Jako všichni správní rockeři muzikanti máme určitou představu, jak by měl vypadat gear kytaristy. Nakonec známe to z klipů a koncertů našich vzorů. Vždy v takových představách bylo zakomponováno kombo nebo zesilovač s bednou, pedalboard nebo nějaké krabičky či multiefekt a samozřejmě kytara. Německá firma Hughes & Kettner ovšem toto považuje za již přežitý model a naprosto revolučně inovuje pohled na kytaristovo vybavení. Inženýři v Hughes & Kettner si prostě řekli, na co tahat bedny, zesilovače a komba a ještě k tomu pedalboard a rackové věže efektových jednotek. Dáme to vše do jednoho, přidáme výkon a položíme to kytaristovy k nohám, ať se mu to snadno ovládá. Tak vznikl Black Spirit 200 Floor. Podlahový multiefekt, který odbourává potřebu vlastnit kombo nebo zesilovač a bednu. Vše vám položí k nohám ve formě podlahového procesoru. Pod nohama vám tak leží výkonný multiefektový procesor se simulacemi aparátů ve spojení s výkonným koncovým zesilovačem, který pošlete rovnou do PA nebo kytarového boxu a je hotovo.

K celému zařízení tedy budu přistupovat jako k zesilovači. Ve své podstatě tedy tento podlahový pedál funguje jako čtyřkanálový zesilovač s volitelným výkonem zesilovače 200 W, 20 W či 2 W. Zvukově, jak už z názvu plyne, se jedná o podlahovou verzi zesilovače Black Spirit 200, který zde již byl testován. Tento přístroj jednoznačně cílí na moderního kytaristu, který nestrpí žádné kompromisy a jeho cílem je kvalitní zvuk a komfort při transportu.
Obrázek

Pohled zvenčí
Na první pohled vypadá tenhle HK jako klasický podlahový multiefekt. Na druhý pohled už vám může připomínat pedál MIDI Board FSM-432 MK III od stejné značky, ale zde je ještě doplněn o zesilovač Black Spirit. Design přístroje je naprosto dokonalý. Černý odolný plast společně s kovovými nožními spínač, podsvícené ovládací knoby vyvedené v modré barvě doplněné o červeně svítící prvky. Prostě krása. Sice to budete vidět spíše vy než publikum, ale nevadí.

Vybavení tohoto stroje je úctyhodné a skutečně potřebujete pouze kytaru a kabel. Nic víc. Vše ostatní vám doslova leží u nohou. Při pohledu na ovládací prvky bude mít každý hned jasno, co a jak funguje, takže tu máme opět knoby ovládající Gain, Volume, Bass, Midle, Treble, Noise Gate, nastavení emulace boxu Cabinet Type, Resonance a Presence a Master Volume. Většina z těchto knobů má ještě sekundární funkci, kdy Bass nastavuje basy, ale zároveň v druhém módu nastavuje Delay apod. Dále je zde ovladač přepínání kanálů Clean, Crunch, Lead a Ultra. Ovladače dvou efektových smyček, spínač Boost, spínač Store pro možnost tahat presety z Internetu. Z boku a zezadu nalezneme vstupy a výstupy pro efektové smyčky, nástroj, emulovaný výstup kytarového boxu a výstup do klasického boxu, kdy se tento zesilovač zapojí jako klasická kytarová hlava, akorát leží na zemi. Dále jsou zde dvě přepínatelné True-Bypass pre-loops, kdy si do řetězce ještě můžete zapojit svoje vlastní krabičky, a nechybí výstup na sluchátka. Black Spirit umí i Bluetooth připojení, takže editace presetů pomocí telefonu nebo tabletů není problém. Funguje jak iOS tak Android.
Obrázek

Hlavně nám řekni, jak to asi hraje, ne?
No jak bylo napsáno výše, již jsme měl možnost hrát na Black Spirit 200 v podobě zesilovače. Srdce tohoto aparátu je stejné a tluče velmi intenzivně. Stejně jako jeho kolega i tento Black Spirit je vybaven funkcí Power Amp Sagging Control. I zde tato unikátní technologie simulující procesy probíhající v klasickém lampovém zesilovači slaví úspěchy. Druhou neméně důležitou součástí je technologie Bionic Tone Generator, která simuluje velmi věrně dynamiku lampového zesilovače. To, proč nás „lampáče“ baví, je zde velmi věrně zachováno a ve většině případů prostě nepoznáte, jestli za vámi stojí stack například s 5150 a boxem nebo ne.

Tak zapojíme a jdeme hrát. O ovládání se rozepíšu později, nejprve zvuk. Opět jsem překvapen, jak věrně tento aparát napodobuje lampu. Chová se skutečně na nějakých 96% jako lampáč. Zvuk je dynamický, šťavnaty a plnokrevný. Nakroutíme zde od krystalicky čistých zvuků jako je Fender nebo VOX disponující brilantními výškami, medovými středy a pevnými basy po tlusté kulaté tóny za použití krkových humbucekrů. Velké množství modulačních efektů vám položí k nohám nepřeberné množství palet čistých zvuků. Zkreslené zvuky, mají tři modifikace od lehkého Crunche až po masivní Hi-gain. Zkreslení samozřejmě vychází ze zesilovačů Hughes & Kettner.

Zkreslené zvuky mají výbornou dynamiku a tóny se neslévají a jdou za rukou. Skutečně se Black Spirit chová jako lampový zesilovač. Na Crunch kanále dostanete plnokrevný nakreslený plný, teplý „lampový“ sound, který proletí skrz kapelu. Naopak Lead kanál zní mohutně a není problém najít zvuky od metalových kapel 80. let po agresivní moderní hradby djentově podladěných kytar. Zvuk se ani při velkém zkreslení neslévá a nezní chemicky. Naopak, stejně jako u hlavy Black Spirit, kanál Ultra je už hodně zkreslen a zvuk už se trochu sype a stává se nekonkrétním. Ale pro někoho je to třeba právě ten pravý zvuk.

Pokud chcete a máte chuť experimentovat, vytvoříte si opět nepřeberné množství zvuků pomocí modulačních efektů a velmi rychle uložíte do jedné ze 128 bank. Komu by nestačil efektový procesor zabudovaný v přístroji, zesilovač má velmi kvalitní efektovou smyčku, kam můžete připojit ještě svoje krabičky.

Ovládání
Co se týká ovládání. Pedál je postaven integrovaném MIDI boardu, který pracuje ve třech režimech: Preset Mode (32 bank se čtyřmi presety v každé bance), Stomp Box Mode (kdy se efekt chová jako byste měli před sebou pedalboard plný krabiček) a Direct 7 Mode (přímý přístup k 7 ze 128 presetů přiřazených k jednotlivým footswitchům). Do samotné efektové sekce v podobě integrovaných efektů (Delay, Reverb, Chorus, Phaser, Flanger, Tremolo) a osmi simulací kabinetů se dostanete přepínačem FX Access. K volbě a úpravám parametrů slouží standardní ovladače. Veškeré parametry (kromě nastavení Master Volume) můžete uložit pomocí tlačítka Store (lze uložit až 128 presetů) a kdykoliv znovu otevřít pomocí footswitchů. Každý z kanálů lze též zvukově ještě více „nakopnout“ stisknutím tlačítka Boost.
Obrázek

Konektivita
Zadní panel nabízí širokou škálu možností zapojení zesilovače. Symetrickým XLR DI výstupem s možností nastavení osmi simulací kabinetů (Red Box AE) pošlete zvuk do mixu či nahrávacího zařízení ve špičkové kvalitě. Výstup pro externí reproboxy s impedancí 8-16 ohmů nabízí volbu mezi standardními kytarovými boxy a FRFR (Full Range Flat Response) kabinety, takže můžete hrát i přes Hi-Fi bedny. Klidně si zapojíte tenhle aparát k boxům u vaší domácí věže a hrajete. Zařízení dále nabízí XLR Monitor In vstup s příslušným ovladačem hlasitosti, kdy si sami nastavíte poměr hlasitosti odposlechů a vašeho aparátu. V tomto případě je nutné samozřejmě použít kytarovou bednu. Nechybí vstupy a výstupy efektové smyčky plus dvě programovatelné pre-loop smyčky, do kterých umístíte své oblíbené pedálové efekty. Zapojíte do svého signálového řetězce aktivací příslušného presetu a hotovo. Když ji vypnete, zařízení je plně bypass. MIDI In a Out konektory jsou samozřejmostí a díky kompatibilitě s MIDI opět můžete připojit svoje rackové zařízení a požívat v kombinaci s Black Spiritem. Pokud je vám to ještě pořád málo, jsou zde dva vstupy pro externí expression pedály (ty nejsou součástí balení), kterými lze ovládat ještě další parametry efektů. Výstup do sluchátek a AUX In pro přehrávání hudby z audio/MP3 už je taková standardní výbava již dlouhou dobu. V dnešní době mnohem více oceníte konektivitu pomocí Bluetooth, a ovládat, editovat a ukládat jednotlivé presety v aplikaci Black Spirit 200 Remote App (je pro iOS i Android). Presety můžete editovat, tvořit a samozřejmě stahovat již vytvořené a vymazlené zvuky, které ihned můžete použít.
Obrázek
Obrázek
Nakonec je k tomu ještě slušivý gig bag, kam se vše pohodlně vejde, hodíte přes rameno, na druhé hodíte kytaru a jdete. Není nad to přijít na podium, vybalit dva futrály, zapojit dva, tři kabely a hrát. Zatímco vy si vychutnáváte před koncertní atmosféru, pijete spokojeně studené pivo na povzbuzení, váš kolega se v potu tváře lopotí s bednou, hlavou a boardem.

Co říci závěrem?
Black Spirit 200 Floor je unikátní dospělý aparát, který uspokojí jak amatérské hráče, tak profesionály. Jeho hlavní devizou je perfektní zvuk, všestrannost a jednoduché a intuitivní ovládání. Pro majitelé nahrávacích studií vzhledem ke konektivitě a snadnému přístupu k presetům, to bude maličkatý zázrak. Tento stroj plně nahradí hromadu těžkých aparátů a kombíček. Příznivá je i cena, která se pohybuje okolo 22 tisíc. Troufám si říci, že může být i určitou konkurencí pro zařízení jako je Kemper či Axe FX. Největším problémem tohoto aparátu tak opět zůstávají předsudky „lampářů“, že by to mohlo hrát i bez těch „flašek“ dobře. Doporučuji rozhodně vyzkoušet.

Výrobce: Hughes& Kettner
Zapůjčil: MusicData s.r.o.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět