Hagstrom Impala Copperburst

Odpovědět
Tomáš Hoskovec
Příspěvky: 35
Registrován: 25 črc 2016 11:27

Hagstrom Impala Copperburst

Příspěvek od Tomáš Hoskovec »

Kde se vzala, tu se vzala ladná antilopa.
9. 4. 2018

Albin Hagström, švédský podnikatel a importér akordeonů z Německa a Itálie, a později, od roku 1932 i výrobce těchto tehdy populárních nástrojů, se bohužel výroby prvních elektrických kytar pod svým jménem nedožil. Zemřel v roce 1952, tedy šest let předtím, než elektrická kytara v jeho závodech spatřila světlo světa. Elektrická kytara začala od poloviny padesátých let dobývat svět, a tak se renomovaný výrobce akordeonů rozhodl nepromarnit jedinečnou šanci.

Proč se rozepisuji o historii firmy Hagström? Model Impala je historie. Nástroje se pod tímto označením vyráběly v letech 1963 až 1967. Dnes jsou vyhledávaným sběratelským artiklem, ale i mezi muzikanty jsou ceněné pro svou autenticitu a originální zvuk i design. Obnovená značka Hagström přesunula roku 2004 své výrobní linky kvůli konkurenceschopnosti do Číny, a v roce 2015 představila své resuscitované slavné modely Impala a Condor v rámci své výrobní řady Retroscape.

Nástroj, který dnes představím, je modifikací standardní modelové řady Impala, kterou si nechal na míru postavit Taylor York, kytarista americké kapely Paramore. Modifikace se týkají hlavně zeštíhlení profilu krku, unikátní finish copperburst, což by se dalo přeložit jako měděný burst a pár úprav na hardwaru kytary. Tento nástroj je momentálně ve standardní nabídce výrobce v rámci řady Artist Project.

Na první pohled a dojem se jedná o velice zvláštní a osobitý nástroj. Nesymetrické tělo, neobvyklá úprava, elegantní pákové tremolo a řada posuvných spínačů zaujme nejednoho kytarového nadšence, protože každý z nás se rád potěší něčím neotřelým a originálním, vybočujícím z klasického pojetí daného hudebního nástroje. Nástroj působí velice sexy a vyzývavě a zároveň jasně a explicitně vyjadřuje, do jaké dekády a období nástroj zaručeně patří. Tenkrát byly různé čudlíky a hejblátka na přepínání snímačů v oblibě. Takže vyhrňme si rukávy, a jdeme na to.
Obrázek
Ladné tělo a šíje impaly
Masivní korpus nástroje je vyfrézován z mahagonu, kytara však působí velice subtilně a lehce, díky užšímu tělu, ale hlavně extrémně úzkému, 17milimetrovému profilu krku, který je taktéž vyroben z mahagonu. Tělo i krk jsou bez dekorativního lemování. Tělo i krk jsou lakovány polyuretovanými laky v provedení sunburst, kdy světlounce měděná barva ve středu přechází do červenohnědé po okrajích nástroje. Celý nástroj je vyhlazený do vysokého lesku.

Pozornost si určitě zaslouží napojení krku k tělu. Krk je lepený a je zde použitý klasický čepový spoj Mortise and Long Tenon, který zaručuje efektivnější přenos energie strun z krku do těla nástroje. Jedná se o systém, který se používá u dražších kytar a na kytaře působí velice ladně. Spoj přechodu povrchu těla plynule přechází do krku. Nejenže tento spoj umožňuje bezbariérový přechod do horních poloh, ale lahodí oku, a působí jakoby tělo a krk byly vyříznuty z jednoho kusu dřeva.

Napětí šíje Impaly zajišťuje originální patentovaná kovová výztuha H-Expander. Táhlo má profil písmene H a je mnohem masivnější, než táhla u jiných kytar. Prochází celým krkem, a díky své konstrukci vyvíjí tlak na obou koncích a po celém krku rovnoměrně. To umožňuje nastavit při extrémně úzkém profilu krku struny relativně nízko, ale nástroj má hlavně delší sustain a kulatější atak. Tato technologie byla vyvinuta výrobcem již v šedesátých letech, a je používaná na všech typech kytar Hagström. Napětí táhla se nastavuje na hlavici nástroje. Menzura krku je 628 mm.

Dalším patentem na této kytaře je speciální materiál resinator, což je kompozitní materiál vyráběný ze dřeva a plastu. Oproti standardním dřevěným hmatníkům má resinator stejnoměrnou hustotu a větší stabilitu. Neměli byste mít problém s mrtvými tóny. Na první pohled resinator působí jako eben. Je hodně tmavý, až černý a je tvrdý a hladký. Tímto materiálem jsou osazeny veškeré kytary produkce Hagström. Hmatník je vykládán kulatými perleťovými polohovými značkami a je osazen 22 medium jumbo pražci. Rádius hmatníku je 15 palců, jedná se o hodně plochý hmatník. Jen pro srovnání, u Fendrů je radius od 7-10 palců a Les Paul má kolem 12 palců.

Na adresu zpracování hmatníku a lakování si neodpustím jednu poznámku. Celek korpusu s krkem působí naprosto dokonale, pražce jsou zasazené precizně a jejich hrany jsou hladce sraženy, ale při bližší inspekci okraje hmatníku, zejména tam, kde se napojuje na korpus seznáme nepěkné zbroušený resinátorový hmatník s podélnými šrámy a zbytky barvy. Podobně působí podivně sražený konec hmatníku se zbytky barvy. To vše je přelakováno transparentním lakem. Škoda, je to zbytečná fušeřina.
Obrázek
Kovové části a nehezký plast
Při pohledu na hardware Impaly vás určitě oslní nějaký ten odraz pódiového osvětlení. Na kytaře se toho třpytí o něco více než u běžných modelů. Počínaje masivními kovovými logy Hagström na těle i na hlavici a ladicími mechanikami, přes kobylku a struník s pohyblivým tremolem a pákou Tremar, až po orámování snímačů a ovládací panel přepínačů snímačů a dalších funkcí, které popíšu za chvíli. Všechny kovové části jsou vyvedené v chromové úpravě a lahodí oku.

Olejové ladicí mechaniky jsou vlastní výroby s převodovým poměrem 15:1. Zaručují naprosto bezvadný chod, a pokud nepoužíváte tremolo páku, tak spolehlivě drží ladění. Kobylka nástroje je klasická Tune-o-matic se stavitelnou výškou a dolaďovacími pohyblivými sedly. Struník s pákou Tremar Hagström Vintage dává kytaře osobitý retro design a oproti modelům ze šedesátých let je konstruován tak, aby ladění bylo stabilnější a ovládání pohodlnější. Pokud páku používáte střídmě, kytara se nerozlaďuje, ovšem pokud jedete na maximum, nástroj se samozřejmě rozlaďuje, ostatně jako každý jiný, který nemá uzamykatelné struny. Tremolo a páka jsou poněkud tvrdší, ale je to jen o zvyku a o cviku, za jak dlouho si na něj zvyknete. Vím, že plasty do této kapitoly nepatří, ale musím se zmínit. Mám pocit, že pickguard na této kytaře byl vyroben na nějaké hobby fréze, zkrátka fušeřina. Vzpomínám si, že na mnou dříve testované kytaře Super Swede F ze stejné stáje, byl ten samý problém. Divize plastů firmy Hagström citelně pokulhává za jinak solidními komponenty, kterými je kytara vybavená.
ObrázekObrázek
Elektronika
Impala je vybavená dvěma jednocívkovými snímači z domácí produkce firmy Hagström, konkrétně Vintage Retro-S. Snímače jsou osazené magnety Alnico 5, tedy slitinou hliníku, niklu a kobaltu s určitým poměrem těchto tří prvků. Z řady Alnico snímačů se jedná o typ, který má nejsilnější výstup ve všech frekvenčních pásmech. Snímače mají klasický vintage charakter. Snímače jsou umístěny v plastovém pouzdře krémové barvy, která poměrně dobře ladí s vintage charakterem nástroje.

Ovládací prvky snímačů jsou posuvné přepínače ve stylu Jazzmastera od Fendra a najdete zde pouze jeden potenciometr pro celkovou hlasitost. Podle mého názoru by byly praktičtější potenciometry, co se týče hlasitosti a tónové clony, ale na druhou stranu rozumím designérům, kteří zvolili tuto variantu, protože to zkrátka vypadá skvěle. Možná by bylo praktičtější od sebe jednotlivé funkce ovládání barevně oddělit, protože na temném pódiu se můžete snadno zmýlit. Dohromady zde nalezneme šest přepínačů. Z leva do prava jsou to tyto: snímač u krku On/Off, tónová slona snímače u krku On/Off, snímač u kobylky On/Off, tónová clona snímače u kobylky On/Off, Mute – potlačuje výšky On/Off, Top (Bass cut) – potlačuje basy On/Off.

Jak to hraje?
Impala je reedice slavného modelu z šedesátých let. V té době bylo na evropském trhu mnoho zajímavých výrobců elektrických kytar, kteří mohli směle soupeřit se svými zámořskými vzory. Tyto firmy se samozřejmě inspirovaly slavnými značkami a jmény, ale jejich designéři se nepokoušeli jen slepě kopírovat americké vzory. V té době tu vznikalo mnoho zajímavých a inspirujících modelů. Jen letmo připomeňme klasické německé Hofnerky a Framusky, odvážné italské nástroje, jejichž hlavní filozofie byla vyrobit cenově lákavé kytary s neotřelým designem pro široké masy. Nesmíme však opomenout ani české výrobky Grazioso nebo Tornádo, které si dnes znovu hledají cestu ke kytarovým fanouškům. Švédská firma Hagström stojí pevně rozkročená mezi odkazem minulosti a novým pojetím nástrojů s moderními technologiemi.

Pocit ze hry se dá popsat velmi prostě. Je to velice příjemný a vlídný nástroj. Nejdříve vám srdce poskočí a máte obrovskou chuť si vzít nástroj do ruky a zahrát si na něj. Překvapí jeho nízká váha a velice úzký, subtilní krk, po kterém se můžete pohybovat s lehkostí. Zajímavě působí tmavý resinatorový hmatník, připomíná eben, a řekl bych, že má i něco ze zvukových vlastností ebenu. Pevný a břitký tón. Díky originální výstuze krku si můžete libovolně pohrát s dohmatem, a nastavit ho na velmi nízký, aniž byste museli řešit drnčení strun o pražce. Pohyb po hmatníku i ve vyšších polohách skvělý, oceňuji velký rádius, hmatník působí téměř jako plochý. To je skvělé pro sólové hraní, ale akordy se hrají též velice pohodlně.

Ačkoli je kytara osazena pouze dvěma jednocívkovými snímači, zvuková paleta nástroje je velice pestrá, hlavně díky bohatosti ovládacích prvků. Jako správné alnico singly má kytara jasný a pevný čistý zvuk, velice barevný a plastický s výrazným atakem a docela dlouhým sustainem. Frekvenční charakteristikou mi Hagström Retro-S snímače připomínají agresivní P 90 od Gibsona. Jsou stejně průrazné a uštěkané. A teď ještě jedna zajímavost. Mám dojem, že designéři těchto snímačů chtěli, aby snímače produkovaly vintage zvuk se vším všudy. Zkrátka, zdá se mi, že snímače jsou malinko mikrofonní, což jim dodává ten správný starobylý zvuk a feeling. Na druhou stranu to může být na obtíž, protože při větším i menším zkreslení se můžete potýkat s nepříjemným pískáním a kvílením. Budete potom na jevišti lovit to správné místo, kde vám snímače nebudou pískat. Tento problém se dá samozřejmě vyřešit voskováním snímačů nebo náhradou za jiné, ale na druhou stranu proč? K tomuto nástroji mi nějak tento typ snímačů sedí, a je jasné, že hard rockový či metalový kytarista po tomto nástroji nesáhne. Pro koho tedy tento nástroj je? Můj dojem je, že se kytara určitě prosadí v žánrech jako rock, pop, funky, oldies, blues, jazz, možná alternativní žánry. Přednosti této kytary tkví hlavně v čistém nebo crunchovém zvuku.

Až na pár kazů na kráse, které jsem popsal výše, se jedná o velice inspirativní a hratelný kousek, kterým bude chtít doplnit svou sbírku každý přemýšlivý a invenční kytarista.

Výrobce: Hagström
Zapůjčil: MUSIC - PARK.CZ s.r.o.

Tomáš Hoskovec
PROFIL AUTORA: Tomáš Hoskovec
Narozen v roce 1974 v Ústí nad Labem. Na litvínovském gymnáziu v roce 1990 zakládá kapelu č.p.1398. Hostuje v dalších formacích litvínovsko-mosteckého regionu - THE FACE a THE END. Na pedagogické fakultě v Ústí nad Labem v roce 1994 spoluzakládá kapelu LINGERS, se kterou vydává alba Beyond (2002), Gallery (2004) a Made In Mind (2010). Prochází několika zajímavými hudebními projekty - folkově orientovaným triem TRUCKEŘI, nebo originální reggae skupinou ORLY W BLOTIE EUROPY. V současné době, vedle produkční a nahrávací činnosti s kapelou LINGERS.ON, též působí v revivalové skupině RHCP Tribute.

Odpovědět