DigiTech Obscura Altered Delay

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 30
Registrován: 22 kvě 2014 10:06

DigiTech Obscura Altered Delay

Příspěvek od pixel »

Nová éra DigiTechu.
13. 6. 2016

Společnost DigiTech je na trhu nejen kytarových efektů významný hráč již řadu let. Za poslední roky udělala však velký kus práce, jejímž výsledkem je řada efektů, jako například ze známého Whammy vycházející Drop a Luxe, dále Polara Stereo Reverb, Boneshaker Distortion a Trio. Všechny tyto produkty vzbudily v hudebním světě veliký zájem a není tak divu, že se to samé povedlo i další krabičce z dílny DigiTech, kterou je Obscura Altered Delay.

ObrázekKlasika s inovativními prvky
Obscura je digitální delay, vybavený čtyřmi základními delay algoritmy. Prvním je ANALOG DELAY se zvukem vintage analogového zpoždění a technologií bucket-brigade, TAPE – legendární páskové echo, LO-FI – se záměrně nízkou kvalitou zpožděného signálu a vzorkovací frekvencí původního osmibitového digitálního delaye a poslední v řadě je REVERSE – zpětný delay, který ovšem nepřehrává původní „suchý“ signál, ale pouze zkreslený. Značný posun je patrný i v oblasti designu výrobků DigiTech a u Obscury tomu není jinak. Světle hnědému čelnímu panelu masivního kovového šasi o rozměrech 4,4“ x 2,65“ x 2.0“ dominuje vydařená grafika kostlivce, k jehož významu vzhledem k názvu této krabičky asi není nutné cokoliv dalšího dodávat. Ovládacími prvky jsou čtyři hliníkové knoby. První, LEVEL, ovládá hlasitost zkresleného/zpožděného signálu, druhý slouží jako přepínač mezi jednotlivými módy. Dalšími dvěma jsou tzv. combo knoby, dva potenciometry v jednom. Levý, respektive jeho horní část, ovládá čas delaye, spodní pak počet opakovaného signálu. Druhý combo knob je složený ze dvou potenciometrů, TONE a DEGRADE, a právě tyto dva ovládací prvky odlišují Obscuru od ostatních delay pedálů. TONE přidává zkreslenému signálu temnější a teplejší charakter, nebo naopak průzračnější a konkrétnější zvuk. Knob DEGRADE funguje v závislosti na módu, ve kterém efekt v daném momentě pracuje. V horní části je dvoupolohový přepínač Tails, který nabízí možnost volby mezi režimy True bypass a Buffered bypass. Rozdíl se mimo jiné projevuje v doznívání zkresleného signálu po vypnutí efektu. V dolní části je vakuum-style footswitch, další z inovativních technologií DigiTechu, zaručující naprosto tiché zapínání či vypínaní efektu. Distribuce signálu probíhá v režimu true stereo. Napájení je možné pouze pomocí 9V adaptéru. Součástí balení je stomp lock, gumový bloček sloužící k ochraně nastavení potenciometrů a hook and loop podložka, pro uchycení krabičky v pedalboardu.

Tak trochu jiný delay
Na první pohled by se mohlo zdát, že Obscura nabízí v podstatě totéž, co desítky jiných delay pedálů na trhu, možná ještě méně. Ovšem zdání klame. Každý z výše uvedených módů skrývá další možnosti, které bychom u jiných krabiček nenašli, obzvlášť v režimu TAP tempo nebo REPEAT HOLD. Tyto dvě funkce se dají využít u všech čtyř typů delayů, kterými Obscura disponuje, mě však nejvíce zaujal mód Lo-Fi. Jak již zaznělo, jde o delay se záměrně nízkou kvalitou zkresleného signálu. Nabízí nepřeberné množství modulace zvuku. Dokonalý úlet do sfér nekonečných ozvěn přichází právě v režimu TAP tempo, který se aktivuje sešlápnutím footswitche po dobu tří vteřin. Tato funkce umožňuje volbu tempa opakování signálu. To je závislé na frekvenci sešlapávání efektu a hlavně automaticky aktivuje další funkci, Beat Division. Podle toho, kde se aktuálně nachází ryska potenciometru TIME, zaznívá opakovaný signál v nastaveném tempu buď v osminách, čtvrtinách, nebo akcentovaných osminách. Způsob opakování zvuku zároveň indikuje měnící se barva diody od zelené přes žlutou až po červenou. Právě v tomto módu nabízí jen stěží popsatelné možnosti combo knob TONE/DEGRADE. Ovlivňuje míru zkreslení a kvalitu opakovaného signálu v mnoha směrech a nutno říct, že tento „kouzelný poťák“ je opravdu gró celé Obscury. Jeho schopnosti se nejvíce projeví pokud otočíte knobem TIME do druhé třetiny jeho rozsahu a dál. Dostanete se tak do režimu REPEAT HOLD, jak jej vývojáři DigiTechu nazvali. Opakovaný zvukový vzorek zaznívá téměř donekonečna s mírou zkreslení, kterou mu přiřadíte již zmiňovaným potenciometrem DEGRADE. Tato funkce má skvělé využití, přepnete-li efekt do režimu Buffered bypass, čímž dosáhnete toho, že opakovaný vzorek zaznívá i po vypnutí efektu footswitchem. Pro ty z vás, kteří máte slabost pro experimenty se zvukem, nabízí Obscura nepřeberný počet možností také v závislosti na tom, jaký ze čtyř možných typů delaye zvolíte.
Obrázek
Volba pro náročné
Musím přiznat, že jsem k vyzkoušení téhle krabičky přistupoval s notnou dávkou nedůvěry. Zkrátka jsem příliš nevěřil, že by mě „obyčejný“ delay mohl něčím tolik překvapit. A překvapil. Obscura je dokonalý produkt ve všech směrech, grafickým zpracováním počínaje, funkčností a zvukem konče. Jediné, co bych snad mohl DigiTechu vytknout, je absence manuálu. Při takovém množství možností nastavení se celkem hodí. Dá se ovšem stáhnout v PDF na stránkách výrobce. Případným vlastníkům téhle krabičky doporučuji do něj nahlédnout, jelikož tam je pár užitečných typů nastavení a spousta dalších informací, na které běžný uživatel přijde až po delším zkoumání. Jste-li právě v procesu vybírání nového delaye, pak s čistým svědomím doporučuji Obscuru. Poskytne služby, které od takové krabičky standardně očekáváte, ovšem v luxusní kvalitě, plus neskutečné možnosti ohýbání a modulace zkresleného signálu. Při všem, co tento stompbox umí, se navíc vešel do krabičky velmi přívětivých rozměrů, třeba pro pohodlné umístění v pedalboardech.

Výrobce: Digitech
Zapůjčil: Praha Music Center s.r.o.

David Nový

Odpovědět