DigiTech FreqOut

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Administrátor
Příspěvky: 30
Registrován: 22 kvě 2014 10:06

DigiTech FreqOut

Příspěvek od pixel »

Feedback? Beze všeho!
27. 8. 2017

Co je rock´n´roll rock´n´rollem, zná hudební svět pojem zpětná vazba. V některých hudebních žánrech je tato technika doslova fenoménem. K jejímu dosažení není třeba mnoho. Stačí jen patřičně „vytavit“ kytarový aparát, případně sešlápnout nějaké to zkreslovadlo a feedback je na světě. Ne vždy jsou však kytaristům dopřány podmínky, v jakých by si mohli dovolit nastavit aparát do takových parametrů, aby bylo kýženého efektu dosaženo. A v takovém případě je tu řešení v podobě krabičky s názvem FreqOut od společnosti DigiTech.

ObrázekStará známá v nových šatech
Jeden by si mohl myslet, že všechny stomp boxy a efekty už byly vynalezeny a jediné, co se na nich dá v dnešní době měnit, je snad pár drobností v provedení, nebo se liší v kvalitě. Z tohoto omylu však nejednoho muzikanta, za poslední dobu už po několikáté, snadno vyvedou vývojáři značky DigiTech. Ti přišli s něčím tak zdánlivě prostým, jako je generátor zpětné vazby. Společnost se sídlem na Novém Zélandu prochází v současné době obdobím renesance své někdejší slávy a důkazem toho je další povedený kousek z jejich tvorby – právě FreqOut.

…jednoduše krásná
Jak už bývá poslední dobou v DigiTechu zvykem, na vzhledu a kvalitě provedení si dali opět velmi záležet. FreqOut dostal bytelný kovový kabát stříbrné barvy s černými doplňky. Čelní panel je osazen dvěma dvoupolohovými přepínači uprostřed, jedním kombinovaným potenciometrem a jedním otočným přepínačem vpravo. Pod nimi je osazen klasický on/off foot switch. První dva zmíněné přepínače ovládají funkci Momentary, která umožňuje uvést efekt do chodu pouze tehdy, sešlápnete-li foot switch. Druhý – Dry, zcela eliminuje původní vstupní signál a z vašeho aparátu se tak dostane pouze vygenerovaná zpětná vazba. Té lze přiřadit sedm různých harmonií otočným přepínačem umístěným v pravo. Posledním ovládacím prvkem je dvojitý potenciometr, který vzniklému feedbacku přiřazuje patřičnou hlasitost (gain) a prodlevu (onset), vlevo je řada červených diod, jenž indikují jeho intenzitu. K uvedení efektu do provozu je zapotřebí přísun 300 mA pomocí 9V DC adaptéru, který je ale nutné dokoupit zvlášť. Příznivé rozměry 121 x 73 x 45 mm umožňují pohodlné zařazení krabičky do pedalboardu. FreqOut pracuje v reřimu truebypass.

Nejen vazba
Výše zmíněných sedm presetů efektu vybízí kytaristu k různým experimentům. Pro vyznavače klasického rocku a jemu podobných žánrů by se mohl jevit jako ideální mód Natural High, který naprosto dokonale nahrazuje feedback přebuzeného aparátu, zatímco mód Natural Low dokáže z výsledného zvuku udělat vyloženě parní válec. Obzvlášť, když eliminujete původní signál sepnutím spínače dry. Pro mě osobně je FreqOut ve „své kůži“, pracuje-li v režimu Natural High, navíc se zapnutou funkcí Momentary. Ta uvede efekt do chodu pouze tehdy, je-li sešlápnutý footswitch. Podle hodnoty na potenciometru označeném jako Onset zazní vámi nastavený, efektovaný signál naprosto přirozeně, okamžitě navázaný na původní zvuk kytary nebo s latencí, jakou mu tímto ovládacím prvkem přiřadíte. Vygenerovaný zvuk neztrácí na kvalitě ani při méně vybuzeném aparátu. Neméně zajímavé jsou i ostatní možnosti harmonických úprav signálu.

Po několika hodinách zkoumání různých kombinací nastavení jsem dokonce narazil na zvuk, který se velmi blíží EBow! Stačí úplně potlačit původní signál přepínačem Dry, vypnout funkci momentary a Onset nastavit na minimum. Bez ohledu na nastavení transpozice vazby (já jsem zvolil posun o pět tónů) se výsledek skutečně poměrně věrně podobá originálu. Nutno ovšem dodat, že zejména při neobratnější hře, nebo zazní-li více tónů najednou, umí FreqOut vyloudit i zvuky, které mohou evokovat béčkové sci-fi filmy z padesátých let minulého století. Rozhodně však stojí za zmínku, že tento efekt nemusí nutně sloužit jen ke generování zpětné vazby, obzvlášť v kombinaci s jinými efekty. Výrobce doporučuje zařazení na první místo v pedálovém řetězci, ale fantazii se meze nekladou a při míchání pořadím krabiček v pedalboardu se vždycky objeví něco nového.
Obrázek
Klasik by zaplesal
DigiTech je na poli nejen pedálových efektů opět v plné síle, o tom není pochyb. FreqOut je toho dalším důkazem. Můžete nad jeho existencí či využitím krčit rameny, ale to je asi tak vše. Jakmile jej zapnete, velmi těžko se vám ho bude chtít následně vypínat. Využití pro něj najde i ten nejzarytější vyznavač klasického rockového soundu. Ať už v menších klubech, kde zkrátka aparát tavit tolik nelze, nebo třeba ve studiu a podobně. Kvalita generovaného zvuku je téměř totožná s originálem. Jedinou vadou na kráse tohoto efektu by snad mohla být jeho poměrně vyšší cena, která se u nás pohybuje těsně pod hranicí pěti tisíc korun.

Výrobce: DigiTech
Zapůjčil: Praha Music Center spol. s r.o.

David Nový

Odpovědět