BOSS Katana-50 MkII

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 64
Registrován: 08 úno 2016 18:21

BOSS Katana-50 MkII

Příspěvek od Jan Havlíček »

Řádně ukovaný meč pro každého kytaristu.
29. 1. 2020

Japonská forma BOSS je dlouholetý výrobce efektových pedálů pro elektrické kytary a baskytary a další hudební elektroniky. Tato legendární značka je spjata s mnoha velikány kytarové hudby. Není snad kytaristy, který by neznal tuto značku. BOSS nejprve ovládl pole kytarových efektů a později svůj sortiment rozšířil mimo jiné o digitální nahrávací zařízení, automatické bubeníky, samplery a další digitální příslušenství. Nově se také firma zabývá stavbou kytarových aparatur a jak jinak, opět hodně úspěšně. Jednou z novinek pro rok 2020 je inovovaná řada aparátů Katana. Tentokrát se jedná o kombo Katana-50 MKII. Podle hesla ještě více a lépe, je nová Katana našlapána funkcemi a možnostmi nastavení, tak že si přijde každý kytarista na své. Hráč má tedy k dispozici pět modelů zesilovačů, každý s několika variacemi, a bohatou efektovou výbavu. BOSS dále ještě rozšířil konektivitu přístroje a zabudoval audio vstupy, sluchátkové a linkové výstupy, externí efektovou smyčku a USB audio rozhraní.
Obrázek

Pohledy zvenčí
Nová Katana-50 MK II je dvoukanálové tranzistorové amp modelingové kombo o výkonu 50 W, které využívá technologii BOSS Tube Logic. Tato technologie simuluje charakteristiku a chování lampových zesilovačů. Hned na první pohled tento aparát zaujme svým designem. Ten je vedený v stylové černé barvě s šedivými tóny. Výborně umístěná bíla lemovka kolem látky kryjící reproduktor s logem BOSS dělají z tohoto kombíčka i velmi stylový doplněk na podia. Tohle se za sebe nebudete stydět postavit tak aby to bylo hezky vidět. Ovládací panel je šikovně umístěn na horní straně aparátu. Osobně tohle považuji za vhodnější, z důvodu snadnějšího přístupu a hlavně viditelnosti. Zejména na podiu se nebude muset kroutit a hledat na předním panelu co a jak nastavit.

Ovladací knoby jsou zde rozmístěny do několika sekcí. První, Amplifier, obsahuje potenciometry pro nastavení typu zesilovače od Acoustic přes Clean až po Lead zvuky. Tyto zvuky lze ještě upravovat pomocí tlačítka Variation. Dále je tu Gain a Volume. Další sekce je Equalizer, kde jsou očekávané Bass, Treble a Middle. Sekce Effects obsahuje potenciometry, které ovládají funkci Booster a Mod (podle toho, které stiknete tlačítko umístěné nad potenciometrem). Stejně je řešen i druhý potenciometr FX a Delay a poslední je v této sekci Reverb. Nakonec je tu sekce Tone Setting, kde je umísten Master pro celkovou hlasitost, potenciometr Power Control, který umožňuje změnit výkon a tlačítko Power pro zapnutí aparátu. Na zadní straně nalezneme vstup pro 220 V, vstup pro USB, AUX In, vstup pro Footswitch a výstup pro sluchátka, nebo Rec Out pro přímé nahrávání. No a samo nemůže chybět vstup pro nástroj. Kombo je vybavené 12“ reproduktorem vlastní výroby přímo pro řadu Katana.
Obrázek

Jak nám to hraje?
Už jsem si zvykl, že předsudky proti amp modelingovým aparátům jsou již přežitek. Dnešní přístroje skutečně znějí skoro stejně jako jejich předlohy a „šumítka“, na které jsme hráli před 10 nebo 15 lety už jsou skutečně minulostí.

Katana na první poslech zaujme velmi kvalitním zpracování zvuku a hlavně jejich snadnou editovatelností. Líbí se mi politika výrobců, udělat ovládání tak jednoduché a intuitivní, jak jen to jde. Žádné složité hledání v manuálu. Editování zvuků pochopíte téměř okamžitě a téměř na poprvé nastavíte a uložíte do bank, co potřebujete.

Půjdeme od čistých zvuků. Čisté rejstříky má Katana naprosto perfektní od tlustých, medově sytých kulatých tónů po cinkavé třeskuté rejstříky. Zvuk je krásně dynamický a jde dobře za rukou a reaguje na hru trsátkem i prsty. Zde je vidět obrovský posun ve výkonosti technologií, které zpracovávají zvuk. Pro někoho může čistý zvuk být až moc krystalický, ale to je věc osobního vkusu. Nová Katana disponuje také efektovým procesorem, který obsahuje všechny důležité modulační efekty jako je Chorus, Phaser nebo Flanger a Delay. Všechny efekty mají svůj původ v krabičkách BOSS, které jsou nezaměnitelnou součástí mnoha pedalboardů. Efektů v základní výbavě kombo obsahuje patnáct. To je velmi úctyhodný pedalboard. K tomu připočtěte výborně znějící Reverb a otevírá se pro vás široká paleta čistých zvuků. K tomu ještě přidáme velmi vydařenou simulaci akustické kytary, která vychází ze stejnojmenného pedálu BOSS. Při použití se vaše elektrika změní na něžnou „spanělku“.

Alfou a omegou je samozřejmě zkreslený zvuk. I zde BOSS odvedl výbornou práci. Nakroutit jdou zkreslené zvuky od lehkého bluesového Crunche až po pořádné metalové pily. Všechny zkreslené zvuky lze ještě pomocí funkce Boost nakopnout například pro sólo nebo zvýraznění vyhrávky. Zkreslené zvuky mají opět velmi dobrou dynamiku a dobře reagují na hru trsátkem. Ekvalizér na tomto kombu funguje velmi dobře a zvuk se chová podle toho, jak potřebujete. Zkreslení je plné, hutné a harmonicky bohaté. Velmi mě nadchly správně „chlupaté“ středy, které zvuk vystřelí skrz kapelu, a vše krásně slyšíte. Pokud je to stále málo, tak všechny simulace aparátů lze ještě upravit pomocí tlačítka Variation, které mi nejvíce připomnělo funkci Presence. Kdy zvuk získá jinou charakteristiku a zabarvení. Takže z metalové pily můžete udělat moderně znějící Nu-metalovou mašinu, nebo naopak zvuk přibarvíte směrem ke klasicky středově znějícím heavy metalovým rejstříkům. Opět můžete vesele přimíchávat modulační efekty, reverby a delaye. Každý vytvořený zvuk lze uložit do jedné z osmi paměťových bank.
Obrázek

Výbava navíc
To, co je popsáno výše, je už u amp modelingových aparátů standardem. Co tedy Katana nabízí navíc? Rozhodně velkou devízou tohoto zesilovače je možnost připojení komba pomocí USB k počítači a pomocí jednoduchého programu BOSS Tone Studio editovat zvuky, stahovat nové a ukládat. Zároveň tak lze rozšířit nabídku efektů až na 65, což už je hodně velký pedalboard. Zvukoví šťouralové a experimentátoři si přijdou na své. V tomto případě jsou zvukové možnosti Katany téměř nekonečné. Další výhodu BOSS Tone Studia vidím v tom, že naleznete již někým vypilovaný zvuk a jednoduše ho použijete a místo složitého hledání a laborování nastavením prostě jen hrajete. Další výhodou je možnost přímého nahrávání z komba díky přímému výstupu. Snížení výkonu až na 0,5 W vám zajistí, že můžete nahrávat v půlnoci v paneláku plném lidí.

Závěr
BOSS Katana-50 Mk II je všestranně využitelné kombo pro všechny, kteří hledají aparát nabízející kvalitní zpracování zvuku, rychlou a intuitivní editaci patchů. Dále je to zajímavá volba do domácího studia, kde občas potřebujete nahrát nějakou kytaru. Dále je to jasná volba pro kytaristy, kteří mají svůj velký aparát ve zkušebně a doma potřebují jen cvičit a třeba nahrávat „demáče“. Velké využití nalezne i u muzikantů, potřebují kompaktní kytarový aparát a samozřejmě všichni buskeři si také přijdou na své. Velmi přijatelná je i cena. Tahle katana se umí hodně dobře zaseknout. Určitě ji vyzkoušejte.

Oficiální video výrobce
Výrobce: BOSS
Zapůjčil: MUSIC CITY

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět