Stalo se

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s kytarama
Odpovědět
SpeedEX
Příspěvky: 74
Registrován: 04 led 2010 20:37

Stalo se

Příspěvek od SpeedEX »

Stalo se vám někdy, že si jen tak brnkate z nudy a pak najednou "hele, tuhle od někud znam." ? Ja si tak dneska rano brnkal a pak mi pul hodiny trvalo než sem přišel co to je.. Byla to jedna ze skladeb na piano z filmu Mrtvá nevěsta od Tima Burtona.

Smajda
Příspěvky: 409
Registrován: 06 dub 2009 18:44

Re: Stalo se

Příspěvek od Smajda »

jojo taky se mi to párkrát stalo 8-) ale přijít na to, jak se ta pisnička jmenovala to je horší :-)
Takovej malilinkatej kytarista Šmajdíček :)

Podpoře prosím fórum přidáním banneru na váš web.

dejv
Příspěvky: 94
Registrován: 17 srp 2009 15:16

Re: Stalo se

Příspěvek od dejv »

Určitě :) a nebo určitá melodie mi připomínala něco co znám...nakonec z toho vyšlo Master of puppets od Metly :D
A nebo na španělku sem si zahral Náhrobní kámen... taky mě zaujmulo :D když ji neumím,jen ji občas slyším v radiích a nebo jednou za měsíc od taty... :D
Podle mě,je to skvělá věc...pak hra na kytaru baví ještě víc :)
Metal up your ass... \m/

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Stalo se

Příspěvek od Milan »

Tak to se mi stáva dost často. Když si jen tak brnkám po prázdných strunách, tak mi z toho vždycky nějak vyleze Červená řeka a už jsem na tuhle písničku dost alergický :) .
A nebo si začnu ráno z ničeho nic broukat nebo pískat nějakou písničku, a pak jí nemůžu z hlavy dostat ven :D
On mozek je nejmíň probádaný lidský orgán a buď si pamatuje nějakou totální zbytečnost nebo něco důležitého zapomene. Tedy alespoň já to tak mám s přibývajícími léty.
Nedávno jsem viděl dokument o tom, proč se některá písnička stala hitem a některá propadla. Vzali to vědecky a nacpali do počítače noty několika set písniček. A vypadlo jim z toho několik desítek vzorců pro hit. Prostě určité pořadí tónů a taktů a rytmů, které jsou pro hit příznačné. Počítač podle těchto vzorců sice neumí složit hit, ale umí předpovědět, jestli se písnička stane nebo nestane hitem.

Azrael
Příspěvky: 8
Registrován: 22 srp 2011 16:37

Re: Stalo se

Příspěvek od Azrael »

Jojo, to taky znám. Naposled se mi to stalo s písničkou Tam blízko Little Big Hornu. Jak je ten úvod, určitě to znáte... Měl jsem úplně jinej rytmus, ale ty samý tóny a pak jsem to hrál právě pořád dokola, a furt jsem nevěděl, a došlo mi to až druhej den ráno, kdy jsem si tu písničku začal zpívat :)

stephe
Příspěvky: 8
Registrován: 22 srp 2011 15:03

Re: Stalo se

Příspěvek od stephe »

Toto se obcas stane, ale horsi je, kdyz slozis pisnicku a pak zjistis, ze nejaka kapela ma stejny riff (i kdyz jsi ji pred tim nikdy neslysel) :D
http://vgarazi.net : web pro všechny kapely, hráče a fanoušky...

Dejw

Re: Stalo se

Příspěvek od Dejw »

Myslím si, že v dnešní době není možný vytvořit písničku, která by byla naprosto jedinečná a nepodobala se žádné dosud existující. Počet tónu je omezený a s ohledem na počet hudebních skupin a existujících písní musí být snad všechny možné kombinace vyčerpány...

Pokud náhodou použijete něčí riff, tak nebuďte smutní. Nedávno jsem v novinách četl, že kopírováním projevujete svoji úctu k autorovi kopírovaného díla a čím více je autor kopírován, tím více je oblíben... :D

Azrael
Příspěvky: 8
Registrován: 22 srp 2011 16:37

Re: Stalo se

Příspěvek od Azrael »

Dejw píše:kopírováním projevujete svoji úctu k autorovi kopírovaného díla a čím více je autor kopírován, tím více je oblíben... :D
No, ale pak si stěžuje Vondráčková, že její písně zlidověly a všichni je uměj nazpaměť, a tak už je nejhrajou v rádiu :lol: Tak bacha :mrgreen:

Dejw

Re: Stalo se

Příspěvek od Dejw »

Tohle není stejný případ. Aféra spojená s "klenotem české hudební scény" je spíše tragická. A ještě tragičtější je tahat podobné spory po evropských soudech a požadovat nějaké odškodnění za to, že rádia odmítají hrát písně daného interpreta. Pokud by byl zájem ze strany posluchačů, určitě by byly skladby zahrnuty do vysílání. Těžko odhadovat, co je skutečný důvod tohoto sporu. Zřejmě to bude finanční povahy, ale kdo ví...

Byla to jen další chvilková aférka, která vyšuměla stejně rychle jako se objevila. Třeba se za pár měsíců zase objeví v médiích nějaký novinky v této kauze. Otázkou však zůstává, kdo se o to bude zajímat...

Existuje mnoho úspěšných hudebních skupin a projektů, které nejsou závislé na produkci v rádiu/televizi. Mají posluchačskou základnu a pravidelně koncertují. Podle mě je toto daleko lepší způsob než soudy...

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Stalo se

Příspěvek od Milan »

Ono to s těmi právy a kopírováním není tak jednoduché.
Ať už je to paní Helenka nebo paní Blažková, tak ty(i)to zpěvačky(áci) jsou v drtivé většině pouze interprety určitého duševního vlastnictví. Mají tzv. právo výkonného umělce.
Autorem písně s autorským právem je vždy skladatel a textař.
Nebo si opravdu mohu myslet, že když jsem svým dětem předčítal pohádky Boženy Němcové (a tudíž jsem pouhým interpretem), že mám nějaká autorská práva k tomuto dílu? Tak to bych byl asi brzy hospitalizován v Bohnicích.

Příkladem je písnička Červená řeka. O jejím původu panují dohady, jedná se o americkou lidovou písničku. Tu otextoval Ivo Fischer a interpretem je paní Vondráčková.
Na lidové písničky se nevztahuje autorské právo a tak si s ní každý může nakládat jak se mu zlíbí, pokud nesnižuje jeho hodnotu. V případě textu je jasný autor a jasná autorská práva, která trvají 70 let po smrti autora.
Můj názor je takový, že pokud složím písničku, která se bude melodicky podobat Červené řece a zpívat se v ní bude o seřizování soustruhu, tak mohu být absolutně v klidu.

A koho mrzí, že se písničky paní Helenky nevysílají v rádiích, tak si nalaďte rádio Vodopád - http://www.abradio.cz/radio/158/radio-vodopad/.

P.S. Jen doufám, že za tenhle odkaz nedostanu ban :D
Aby tenle můj 300. příspěvek nebyl poslední :D
Naposledy upravil(a) Milan dne 23 srp 2011 12:52, celkem upraveno 1 x.

stephe
Příspěvky: 8
Registrován: 22 srp 2011 15:03

Re: Stalo se

Příspěvek od stephe »

Navíc v české pop music není nic neobvyklého vykrádat úspěšné zahraniční melodie...

Nedávano jsem v rádiu slyšel nějaký "hip hopový hit" a co nehralo na pozadí... Canon od Johanna Pachebela :lol:
http://vgarazi.net : web pro všechny kapely, hráče a fanoušky...

Azrael
Příspěvky: 8
Registrován: 22 srp 2011 16:37

Re: Stalo se

Příspěvek od Azrael »

Milan píše:Nebo si opravdu mohu myslet, že když jsem svým dětem předčítal pohádky Boženy Němcové (a tudíž jsem pouhým interpretem), že mám nějaká autorská práva k tomuto dílu? Tak to bych byl asi brzy hospitalizován v Bohnicích.
Hehe, vim, že nejsme na Facebooku, ale... TO SE MI LÍBÍ :thx: koukám, že jsem tu rozpoutal pozdvižení, ale já to právě myslel spíš ironicky. Prostě jsem si na tu aféru vzpoměl, jak jsem tam čet o tom kopírování :nice:

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Stalo se

Příspěvek od Milan »

stephe píše:Navíc v české pop music není nic neobvyklého vykrádat úspěšné zahraniční melodie...

Nedávano jsem v rádiu slyšel nějaký "hip hopový hit" a co nehralo na pozadí... Canon od Johanna Pachebela :lol:
Snad nečekáš v hip hopu nějakou uměleckou invenci a skladatelský um :?:
Ona už samotná absence hudebních nástrojů a používání dvou gramofonů a přeříkávání veršovaných anekdot a nadávek o něčem nasvědčuje.
Nechci svým názorem na hip hop někoho naštvat a pak čekat mistra Rytmuse za svými dveřmi se sevřenou pěstí :D
Z hip hopu uznávám break dance, kvalitní graffiti a beatboxing. Ostatní mě jaksi míjí a nepovažuji to za "vytváření kulturních hodnot". Ale to snad ani není cílem rapování.
Jsem stará konzerva a kdo ví, beatová hudba byla taky ve svých začátcích odsuzována starší generací.
Dlužno podotknout, že nejen v hip hopu, ale třeba i v metalu lze postřehnout v některých případech inspiraci z vážné hudby.

Odpovědět