Brum komba

Hlavy, reproboxy a vše v jednom, co produkuje zvuk
Odpovědět
deClaim
Příspěvky: 68
Registrován: 15 led 2011 09:19

Brum komba

Příspěvek od deClaim »

Zdravím,
tak dorazila nová kytara, ale radost mě hned přešla:( Ať připojím do komba jen samotný kabel nebo ho napojím na kytaru, tak hrozně bručí a tiše to tiká jak hodiny. Přijde mě, že to dělá hlavně na zkreslený kanál, slabě i na čistý. Když jsem ho koupil tak bylo bez problémů, teď 14dní stálo a začalo tohle dělat:( Nevědel by někdo co s tím může být?

Dejw

Re: Brum komba

Příspěvek od Dejw »

Věřím, že radost z nové kytary se hned vytratila, ale nezoufej. V první řadě bys měl zkontrolovat káblík, tipuju, že příčina problému bude právě v něm. Nejlepší bude zkusit zapojit jinej, jestli se brum projeví taky nebo ne.

Záleží taky na tom, jakej káblík používáš, protože káblíky dodávaný s kytarama většinou moc kvalitní nejsou.

deClaim
Příspěvky: 68
Registrován: 15 led 2011 09:19

Re: Brum komba

Příspěvek od deClaim »

Dejwe přesně jak říkáš:) Kabel dodaný ke kytaře má průměr asi 2mm :lol: Putoval hned do odpadu. Dal jsem tam Bespeco taky nic moc, ale zlepšilo se to. Zjistil jsem horší věc a mám obavy jestli nebude problém v kytaře :( Při připojení kytary kombo brumí, čím větší gain tím více. Ovšem když sáhnu na jakoukoliv kovovou část kytary je ticho:( Už jsem z toho úplně nešťastnej...achjo

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Brum komba

Příspěvek od Milan »

deClaime, tak to jsme dva na tomhle fóru se stejným problémem. A když píšu se stejným, tak myslím úplně stejným.
Popíšu ti svoje problémy a vše, co jsem se s tím zatím pokusil udělat. I když zatím bezúspěšně :( Když si vygooglíš "brum kytary", tak zjistíš, že v tom nejsme sami. Ale to je asi slabá útěcha.

Bude to zase slohovka, ale třeba tobě v něčem pomůže.

Týká se to nové gibsonky LP Studio, kterou jsem nedávno koupil. V obchodě hrála nádherně, ale šok byl u mě v práci, kde na ní občas brnkám.
Mám tam chrchlavý kombo Stagg 10 GA a po zapojení kytary začal brum.
Stejně jako u tebe - čím větší hlasitost a gain, tím větší brum, který ustal po dotyku na kovové, uzemněné části kytary.

Vyzkoušel jsem tohle:
- výměna kabelu (vyzkoušel jsem tři, poměrně kvalitní) - bez výsledku
- kontrola uzemnění kovových částí od jackové zásuvky přes potenciometry až po ladící mechaniky - vše uzemněno, pospojeno, odpory menší než 1 ohm.
- kontrola, jestli není u jackové zásuvky přehozena zem s živým kabelem - v pořádku.
- natočení a vzdálenost kytary vůči kombu - čím blíže a čím více "face to face" kytara a kombo, tím hlasitější brum.
- přilepení alobalu na rubovou stranu kytary (malířskou maskovací páskou) a tím snaha o odrušení elektromagnetických vln - bez pozitivního výsledku. Samozřejmě, že jsem alobal spojil s kostrou kytary.
Tenhle brum způsobuje nejen kmitočet střídavého proudu 50Hz ale všechna elektromagnetická vlnění, které jsou v blízkosti (reproduktor komba, PC, monitory, zářivky, mobily...) Vše má vliv na snímače.

Víc jsem se v kytaře nechtěl hrabat kvůli záruce. Nechtěl jsem se jí vzdát a tak jsem jí reklamoval.
Reklamace byla vyřízena do 14. dní a výsledkem - kytara je v pořádku.
Přebíral jsem si jí v Music-city a vyzkoušel jsem jí v jejich zkušebně. No a kytara hrála božsky bez jakéhokoliv brumu a šumu ať už na čistý nebo zkreslený kanál.

No a v práci se vše vrátilo do starých kolejí :(
Zatím jsem neměl možnost vyzkoušet jinou kytaru s tím kombem nebo jiné kombo, ale chystám se na to.

Takže moje podezření se obrátilo na:
- špatně přizemněné kombo. Ten brum by měl být sveden přes uzemnění komba a ne přes moje tělo. Plánuji výměnu komba a tak uvidím.
- špatná nebo přetížení elektroinstalace v budově
- jakési silné elektromagnetické rušivé vlnění
- špatně zapojené humbuckery (místo do série zapojení paralelně nebo přehozené vstupy a výstupy snímačů), zkusím zapojit výstup snímačů přímo na jackovou zásuvku kytary. Jak by ale kytara prošla výstupní kontrolou v USA a pak reklamací? Možné je ale všechno.
- provést kompletní odstínění kytary. Nechce se mi ale bez vidiny kladného výsledku vyvrhnout střeva kytary, vše vylapit kovovou fóli´nebo vystříkat kovem ve spreji a zase vše vrátit a zapojit.

Něco z toho vyzkoušej a dej vědět. Třeba poradíš ty mě.
Ještě mě napadlo - zajít s kytarou do hudebnin s tím, že si chci vyzkoušet komba a tím vyloučím nebo potvrdím problém v kombu.

deClaim
Příspěvky: 68
Registrován: 15 led 2011 09:19

Re: Brum komba

Příspěvek od deClaim »

Tak to je teda pěkný:( Koukám, že se to nevyhýbá i lepším kytarám:( V prvním případě zkusím kontaktovat prodejce jestli nabídne nějaké řešení.

Ještě mě teda přijde divný, že když točím potenciometry hlasitosti tak je to nejhorší uprostřed na max hlasitost se brum trošku ztratí. Ale když pak vytočím hlasitost komba začne po pomalu pískat až se to pak nedá vydržet- při ztlumení to zase pomalu ustane.
Mám docela strach z rozebírání kytary, když prodejce věc nevyřeší raději zajdu k nějakému kytaráři.

O víkendu ještě zkusím vyzkoušet jinde než u nás doma, možná tu máme nějaké rušení:) To by, ale asi dělalo už u té Cortky. S ohledem na tohle bych řekl, že problém bude s uzemněním kytary.

Asi si nemůžu koupit někdy něco co by fungovalo tak jak má:(

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Brum komba

Příspěvek od Milan »

deClaim píše: Koukám, že se to nevyhýbá i lepším kytarám:(
Nevím jestli se to vyhýbá nebo nevyhýbá lepším kytarám. Hlavně bych asi kytaru Gibson do 20 tisíc nepovažoval za extrasupergrand. Ale brumět by nemusela.
Ještě mě teda přijde divný, že když točím potenciometry hlasitosti tak je to nejhorší uprostřed na max hlasitost se brum trošku ztratí.
Tak tohle bych viděl na vadný potenciometr. Může být prasklá jeho dráha.
Ale když pak vytočím hlasitost komba začne po pomalu pískat až se to pak nedá vydržet- při ztlumení to zase pomalu ustane.
Patrně zpětná vazba nebo špatný kabel nebo špatně zavoskované snímače nebo....
Mám docela strach z rozebírání kytary, když prodejce věc nevyřeší raději zajdu k nějakému kytaráři.
Souhlasím s tvým postupem.
Asi si nemůžu koupit někdy něco co by fungovalo tak jak má:(
Tomu se říká: "Koupíš si trpaslíka a on ti do rána vyroste" :D
Chápu, že to člověka s**e, ale všechno zlé je pro něco dobré. Uvidíš, že se vše vyřeší a co tě nezabije, to tě posílí. Jsou to další osobní zkušenosti (i když nepříjemné) a ty na internetu nenajdeš :D

Mě se o víkendu podělalo těsnění na převodovce auta a začal mi vytékat převodový olej, myčka nádobí začala sama od sebe napouštět vodu (i když je vypnutá :shock: ), na chalupě mi začala zlobit vodárna (nevypíná a tlakuje a tlakuje...), starosti v práci. No, je to holt život :)

deClaim
Příspěvky: 68
Registrován: 15 led 2011 09:19

Re: Brum komba

Příspěvek od deClaim »

O problémech s autem raději psát ani nebudu :D :D

Dejvis
Příspěvky: 68
Registrován: 30 pro 2010 15:46

Re: Brum komba

Příspěvek od Dejvis »

Také bych se přikláněl k problému přímo v kytaře...

Můj první Strat dělal něco podobného, ale nevím, jestli bych to popsal stejně - spíše po zapnutí kombo "chrčelo" podobně jako rádio, když je špatný signál. Po sáhnutí na jakoukoliv kovovou část kytary toto "chrčení" zmizelo a na kytaru se dalo normálně hrát... Samozřejmě po zapnutí overdrive či jen zvýšení hlasitosti se tento nepříjemný efekt také zesiloval... :) Přisuzoval jsem to kombu, které je jedno z nejlevnějších na trhu, ale po asi půl roce jsem do něj zapojil svého Les Paula a žádné chrčení se už nekonalo! Kabel byl stále ten původní... ;)

Pokud máš navíc tuto kytaru novou a dělá ti to hned od prvního zapojení do komba, asi bych v první řadě hledal problém právě v té kytaře, jak už je i psáno výše... :) A jinak, porouchat se může i výrobek od té nejlepší značky, to se už holt tak stává... :D Spíš je otázka, proč na to nepříšel už někdo dříve - výrobce, prodejce? Každopádně držím palce ať se ti to povede vyřešit a nástroj ti dělá už jen radost... 8-)

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Brum komba

Příspěvek od Milan »

Tak jsem pokročil v hledání příčiny brumu kytary.
Nejsem mechanik elektronik a tak moje úvahy berte prosím s rezervou :D

1. Vyloučil jsem závadu v kombu. Vyzkoušel jsem hóódně levnou kytaru a rozhostilo se takové ticho, že bylo slyšet trávu růst.
2. Brum je u obou snímačů stejný a tak jsem si zkusil pohrát s hlasitostí a clonou na kytaře. Nechápu, proč jsem to neudělal už dřív.
3. Brum zmizí při hlasitosti na nule (to je asi logické), ale on zmizí i když je hlasitost ma maximum :!: To mizení brumu není postupné, ale skokové. Prostě když mám knoby hlasitosti nastavené na 0 až 1 a 9 až 10, tak brum najednou zmizí.
Myslím, že to máš taky tak deClaime. Asi koupím nové a vyzkouším.
4. Vliv na brum má i tónová clona na kytaře. Pokud jí dám na "nulu" (tím ořezu výšky), tak brum zmizí. To si laicky vysvětluji tak, že prostě přes kondenzátor ořežu nejen výšky, ale i kmitočet toho brumu.

Takže než provedu hokus pokus s poťákama, tak dám kytaru na max a hlasitost nastavím na kombu. Je to asi netradiční, ale momentálně mě nic jiného nenapadá.

deClaim
Příspěvky: 68
Registrován: 15 led 2011 09:19

Re: Brum komba

Příspěvek od deClaim »

No Milane, koukám že prozatím jsme to vyřešily oba stejně. Hlasitostí na maximum :lol: No jinak jí budu posílat v pondělí na reklamaci:( Achjo na vyřízení mají měsíc. Už si připadám jak trotl, že jim posílám všechno zpátky...

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Brum komba

Příspěvek od Milan »

Na jednu stranu se obávám, aby ti nenapsali to co mě, že kytara je v pořádku.
Ona je to "závada" která není vidět (a některým prodejcům se nechce moc kladně vyřizovat sporné a nejasné reklamace), a tudíš se těžko dokazuje.
Na druhou stranu bude dobře, když nějakou závadu najdou a odstraní.
Pokud si to nenecháš pro sebe :D , tak to třeba pomůže i mě, nebo mě to alespoň nasměruje kde hledat dál.
Někdy si rouhačsky říkám - kytara 10x dražší jak Stagg a taky tolik problémů :D

deClaim
Příspěvky: 68
Registrován: 15 led 2011 09:19

Re: Brum komba

Příspěvek od deClaim »

Pokud si to nenecháš pro sebe :D
To se neboj, hned jak budu vědět nějaké info ozvu se:) Uvidíme jak dlouho jim to potrvá, dneska jim dorazila...

deClaim
Příspěvky: 68
Registrován: 15 led 2011 09:19

Re: Brum komba

Příspěvek od deClaim »

Hm tak jak jsem očekával, žádný nestandartní brum nebyl nalezen...Asi jenom ten standartní :lol:
No nic už se chci konečně pořádně věnovat tomu hraní a ne si jen na tu kytaru stěžovat:) Takže až budu mít cestu zkusím skočit ke kytaráři, ať to odzkouší.

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Brum komba

Příspěvek od Milan »

No, tohohle jsem se obával, prodejci slyší jiný (méně hlasitý) brum než koncoví uživatelé. :(
Za dlouhých zimních večerů se v ní pohrabu, odpojím snímače, vyzkouším jiné poťáky, přeměřím pájené spoje a pak dám vědět, jestli to bylo co platné.

Uživatelský avatar
Ol'Dawg
Příspěvky: 119
Registrován: 28 zář 2011 17:01

Re: Brum komba

Příspěvek od Ol'Dawg »

Milan píše:No, tohohle jsem se obával, prodejci slyší jiný (méně hlasitý) brum než koncoví uživatelé. :(
Za dlouhých zimních večerů se v ní pohrabu, odpojím snímače, vyzkouším jiné poťáky, přeměřím pájené spoje a pak dám vědět, jestli to bylo co platné.
Ale šlusmetrem toho moc nezjistíš. Doporučil bych mrazicí sprej nebo něco podobného tomu, co se používá na kontrolu požárních (kouřových) senzorů v budovách. Frkni to na pájené spoje, které se tím ochladí na nějakých minus 20-30 stupňů a případný studeňák se hned projeví. Dobré je také napíchnout gumu na gumování na tuhu z verzatilky a tímto improvizovaným kladívkem poklepávat na takto ochlazené spoje. Sleduj mikrofonii (chrastění), příp. změny brumu. Tím odhalíš 99% studeňáků.

Tipnul bych špatný kontakt na tělo konektoru (stínění), problém s kabelem (zase stínění), odtržená fólie plošného spoje apod. Spousta problémů bývá kolem potenciometrů, někdy do nich stačí stříknout Kontaktol a párkrát protočit a je po brumu, ovšem ne na dlouho. Párkrát jsem viděl i problémy s elektroinstalací, dokonce i fázi na kolíku :-) To pak bručí všechno. Ale netřeba horrorových scénářů - jestli se bude brum tvrdošíjně projevovat dál, zkus napájet aparát přes oddělovací transformátor 220V/220V. Tím se přeruší zemní smyčky a velice často se brum úplně ztratí. No když nepomůže tohle, tak pak už jen symetrické vstupy a výstupy. Jde o potlačení soufázových proudů, v praxi se tomu říká Pin 1 Problem a více najdeš tady:
http://audiosystemsgroup.com/Pin_1_Revisited.pdf
a druhý díl
http://audiosystemsgroup.com/Pin_1_Revisited_Part_2.pdf

Jenom proboha nevěř na vylepování kytary Alobalem nebo měděnou fólií. To nepomáhá, protože celá tahle vopičárna je stejně nakonec "v luftě" a nestíní to - stínění má smysl tam, kde je k dispozici zem a to kytara na kabelu rozhodně není.
http://www.kytara.net | http://www.facebook.com/pages/Akustick% ... 5?filter=3
kytara Martin D28 + L. R. Baggs Lyric, combo AER Alpha, Shubb capo (S1, C7b, C8b), Elixir 0.12-0.56 PB, Golden Gate pick, Saddle thumbpick

Odpovědět