Vánoční dárek

Riffy, sóla, techniky, cvičení... aneb praxe všeobecně
Odpovědět
pampelisak
Příspěvky: 2
Registrován: 25 pro 2012 20:44

Vánoční dárek

Příspěvek od pampelisak »

Ahoj kytaristi, prosím o radu. Koupila jsem synkovi k vánocům kytaru kterou si moc přál. Je to školní kytara Alice, záda má z plastu. Vypadá takto http://www.slvision.cz/katalog/Akusticka-kytara-Junior
No ale je z druhé ruky, levnější. Byly na ní struny, ale jedna byla prasklá a kovové byly narezlé. Tak jsem koupila nové nylonové (nylonky tam už byly) a něco je špatně. Struny po natažení drnčí. Tak jsem je ze zoufalství nahoře podložila papírkama a už zní normálně (je možné, že jsou silnější než ty co tam byly???).
A dále, koupila jsem k ní elektrickou ladičku, abych jí zvládla naladit. V návodu je napsáno, jaké struny mám na jakou hodnotu naladit, ale u dvou mi to vůbec nešlo, ta hodnota se mi nezobrazila ať jsem natahovala nebo povolovala jak chtěla. Ach jo.
Mám špatnou ladičku, kytaru, struny nebo co? Budu vám vděčná za každou radu...
Na kytaru jsem hrála kdysi na učňáku, ale vždycky mi jí ladila sestřenka. Umím asi šest akordů a poznám zda je naladěná nebo rozladěná, ale to je bohužel tak všechno :-(... Moc jsem si přála oprášit své znalosti a udělat Honzíkovi radost, ale asi jsem si to představovala moc jednoduše..Eva

Uživatelský avatar
Ol'Dawg
Příspěvky: 119
Registrován: 28 zář 2011 17:01

Re: Vánoční dárek

Příspěvek od Ol'Dawg »

Tady je ve hře přliš mnoho neznámých. Ladička určitě vadná nebude, tam prakticky nemá co odejít. To podložení nahoře je špatně. Píšete, že některé struny byly narezlé, přitom jste tam dala nylonky. Zde (stránky výrobce)
http://www.gwcheb.cz/nastroje.htm
se však uvádí "struny: Gorstrings" a ty bývají kovové. Tomu, že je kytara určena pro kovové struny, napovídá i hlava nástroje, která je osazenami mechanikami pro kovové struny (pro nylonky je třeba, aby navíjecí válečky měly větší průměr - kolem 8 mm a byly plastikové).
Všechno vypadá, že tam bude problém - nylonky mají minimální tah, kytara je sice příjemně měkká, ale moc to nehraje. Díky minimálnímu tahu má krk tendenci se narovnat, čímž se sníží dohmat až za hranici drnčení. Pravděpodobně by pomohly kovové struny, nějaké desítky. Třeba tyhle:
http://www.muzikant.cz/kytary-6/struny- ... -37525.php
(jsou to ve skutečnosti 9,5). Kovové struny mají větší tah než nylonky, krk se více prohne a zvětší se jejich vzdálenost od pražců. Pak by si to mohlo sednout a mohlo by to jít naladit. To, že to nejde naladit, může být způsobeno prokluzováním struny v mechanice. Je nutné, aby u nejsilnějších strun byl váleček omotán nejméně 4x, dvě nejtenčí struny nejméně 6x, jinak to bude prokluzovat.

Takhle na dálku se těžko radí, tuhle kytaru jsem nikdy neviděl. Možná by nebylo od věco vzít kytaru a (po předchozí domluvě) ji odnést do nějakého hudebního obchodu. Tam by to nějaký ochotný prodavač určitě zvládnul. Když napíšete, odkud jste, možná by se našel ochotný pomocník přímo tady na fóru.
http://www.kytara.net | http://www.facebook.com/pages/Akustick% ... 5?filter=3
kytara Martin D28 + L. R. Baggs Lyric, combo AER Alpha, Shubb capo (S1, C7b, C8b), Elixir 0.12-0.56 PB, Golden Gate pick, Saddle thumbpick

pampelisak
Příspěvky: 2
Registrován: 25 pro 2012 20:44

Re: Vánoční dárek

Příspěvek od pampelisak »

Jé, já moc děkuji za obšírnou odpověď. Jsem kousek od České Lípy.
Na té kytaře nylonky už byly, rezavé byly ty dvě nejsilnější kovové.
Jsem moc ráda, že mi dáváte naději že by hrát mohla a i jít naladit...
Bylo by báječné, kdyby se tu někdo našel, kdo tomu rozumí, a pomohl by mi struny vybrat a natáhnout a kytaru naladit...byla bych vám vděčná.
Děkuji
Eva

Uživatelský avatar
Ol'Dawg
Příspěvky: 119
Registrován: 28 zář 2011 17:01

Re: Vánoční dárek

Příspěvek od Ol'Dawg »

Hrát to bude, tím jsem si jistý. Tahle kytárka není žádná Čína, je to český výrobek a ten výrobce vůbec není špatný. Takže dobrá volba. Určitě to bude odolný nástroj, který leccos vydrží a užije se s ním spousta legrace, protože není jen na učení, ale lze ho tahat libovolně ven. To plastové tělo je udělané stejnou technologií, jako třeba americké kytary Ovation, které byly na přelomu 70. a 80. let doslova hitem. Předpokládám, že to bude také velice stabilní, jednou se to naladí a sedne si to, určitě nebude třeba ladit každou čtvrthodinu.

Zajeďte s tím do Lípy, jsou tam 4 obchody, zkuste se poptat:
http://www.firmy.cz/Obchody-a-obchudky/ ... ceska-lipa
Tam se můžete poptat i po strunách. Kdyby vám nabízeli jiné (než Gorstrings/Sirius), klidně je můžete vzít, ale chtějte desítky. Ty jsou totiž nejměkčí, nejméně řežou do prstů a mají nejmenší tah. Velký tah by vadil kobylce, přilepené na rezonanční desce - struny jsou totiž uchycené pouze v ní. Kdyby kluk tuhle kytárku nechal na sluníčku, mohla by se kobylka teplem a tahem odlepit a pink! - a nesete to do opravy. Proto bych doporučoval sehnat si na to nějaký obal, stačí látkový, který ochrání před přímým sluncem a před většinou škrábanců.

Na pomoc se můžete zeptat i v dalším fóru kytárníků (asi bych šel rovnou do akustické sekce):
http://hudebniforum.cz/akusticke-kytary/
Tohle fórum je starší, než toto, do kterého si píšeme a je tam asi 10000 členů, tak by se tam mohl najít někdo ve vašem okolí. Já sám vám nepomůžu, jsem v Praze. Lze ale dát inzerátek na titulku mého webu:
http://kytara.totalh.net/
Dál už mě nenapadá, jak vám pomoci. Budu držet palce!
Martin
http://www.kytara.net | http://www.facebook.com/pages/Akustick% ... 5?filter=3
kytara Martin D28 + L. R. Baggs Lyric, combo AER Alpha, Shubb capo (S1, C7b, C8b), Elixir 0.12-0.56 PB, Golden Gate pick, Saddle thumbpick

Odpovědět