Počáteční problémy

Riffy, sóla, techniky, cvičení... aneb praxe všeobecně
Odpovědět
Luke
Příspěvky: 4
Registrován: 09 zář 2011 07:51

Počáteční problémy

Příspěvek od Luke »

Zdravím

Jsem úplný začátečník, kytaru jsem si přivezl teprve minulý týden, ale myslim si že by mi to mohlo jít ;) Koupil jsem obyčejnou kytaru v hudebninách, Byla i s báglem a ladičkou, tak to pro mě, jako začátečníka byla dobrá volba. Je to tahle http://kytary.cz/framus-ideal-4-4-tune-pack/HN108226/


Rád bych napsal něco k důvodu proč jsem si kytaru pořídil. Toužil jsem docela dlouho umět na něco hrát. Už od základky když jsme byly na nějakých akcích kde se na něco hrálo jsem s kámošem halekal a pokoušel se zpívat, což mi nešlo uplně špatně. Pak jsem byl na pár akcích kde se u ohně hrálo a zpívalo u ohně, což mě přesvědčilo že to chci taky umět :P Jsem tak nějak komediant, takže bejt středem pozornosti a bavit lidi mě baví :lol:

Zatim se řídim radami co jsem tady vyčetl. Hrát 4/4 rytmus, chytat akordy, střídat a pořád dokola to cvičit. Rytmus mi docela jde, akordy zkouším střídat ale když u toho vydržim půl hodiny tak to je dost. Jak hraju pořád jeden rytmus tak mě to přestane bavit (druhej den už je to ok :mrgreen: ) Tak zkoušim nějaký brnkačky atd. Mám hodně rád písničku Slunečný hrob (každý jistě zná) ten doprovod ( resp. ten začátek) jsem uměl asi za den, ale nějak se nemůžu hnout dál, tak podle tabů zkouším pořád něco, docela to jde, ale pak se někde zaseknu a dál nic.

Když hraju rytmus, naučim se akordy co k písničce potřebuju ale pořád tu písničku nějak nemůžu dosadit :? Máte na to nějakej trik nebo nějakou pomůcku?

uff, to jsem se rozepsal :thx:

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Počáteční problémy

Příspěvek od Milan »

Vítej na fóru a díky za pěkný a dlouhý příspěvek.
Tvůj nástroj moc hodnotit nebudu. Akustikám moc nehovím, i když vlastním 35 let akustiku z Cremony Luby (tenkrát stála 250 korun).
Pro začátek myslím dobrý, kytaru sis určitě vyzkoušel. Uvidíš kam se hráčsky a finančně posuneš v budoucnu.

Jinak střídat akordy půl hodiny dokola, tak to asi opravdu nebaví. Trénuješ to s metronomem, zrychluješ?
Napasovat svoje akordy (a nebo dokonce ještě zpěv) do originální písničky je pro začátečníka asi oříšek. Taky něco natrénuju, myslím si, jak jsem dobrej a pak si pustím originál a je to o něčem jiném.
Trénoval jsem s metronomem, ale po čase mi to připadalo fádní a tak jsem si začal pouštět v GuitarPro jen sekvenci bicích (do nekonečné smyčky) té které písničky. Pouštím si to rovnou do komba a nebo (tvůj případ) do sluchátek.
Uvidíš, jak tě ty bicí umravní, buď tě poženou úprkem nebo tě zbrzdí.

Nebo hraj vlastní tvorbu, tam ti nikdo nemůže říci, že hraješ špatný (jiný) rytmus a melodii. :D

Luke
Příspěvky: 4
Registrován: 09 zář 2011 07:51

Re: Počáteční problémy

Příspěvek od Luke »

Milane dík za odpověď. Metronom nemam ale guitar pro jsem stáhnul a tam metronom a bicí jsou dobrej nápad :thx:

A teď už jedna otázka.
Když si zkouším brnkat melodie podle tabů na supermusic.sk tak se tam objevujou značky jako r, p, s, ~, \ ... Je tady někde slovníček pojmů vysvětlující tyhle značky?

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Počáteční problémy

Příspěvek od Milan »

Luke píše:Když si zkouším brnkat melodie podle tabů na supermusic.sk tak se tam objevujou značky jako r, p, s, ~, \ ... Je tady někde slovníček pojmů vysvětlující tyhle značky?
To víš že je tady slovníček! Tady najdeš skoro všechno, a co ne, tak to hned doplníme. :D
Nebudu ti dávat odkaz na slovníček, ale navedu tě na něj, abys ho příště našel sám:
Kytaraforum - S kytarou poprvé v ruce - Výukový portál - Te(r)orie - Zápis hudby do tabů.
Ten výklad zkratek je anglicky a tak abys neřekl, že tu neumíme poradit česky :D , vysvětlím ti alespoň zkratky, které jsi uvedl v příspěvku.

r - uvolnění (release)
příklad: 14r12 - nejdříve vytáhneš strunu na dvanáctém pražci do strany o tolik, aby ti po brnknutí zněla jako bys jí držel na 14. pražci. Prostě provedeš bending (vytáhnutí) o jeden tón, strunu brnkneš a strunu pustíš. Nejdříve tedy zazní tón 14. pražce a pak houpavě plynule přejede na tón 12. pražce.
Je to obtížné a chce to dost cviku.

p - odtáhnutí (pull-off)
příklad: 6p5 - ukazováček držíš na 5. pražci a prostředníček na 6. pražci. Brnkneš strunu a zazní tón 6. pražce a během tohoto tónu uvolníš prostředníček a zazní tón 5. pražce, který držíš ukazováčkem.

s - skluz (slide)
příklad: 5s10 - ukazováček dáš na 5. pražec, brnkneš strunu a zazní tón 5. pražce a potom hned plynule přejedeš ukazováčkem na 10. pražec a tam necháš tón 10. pražce znít. Během skluzu nesmíš přizvednout strunu nebo jí dokonce opustit :D
Prostě ti během skluzu zazní tóny 5., 6., 7., 8., 9. a 10. pražce.

~ - vibráto (vibrato)
příklad: 7~ - Chytneš strunu na 7. pražci a prstem, kterým strunu držíš jakoby třeseš (pohybuješ), kýveš zleva doprava, takže struna produkuje tón, který jakoby lehce vibroval, resp. se drobně odchyloval od své původní frekvence.
Tuhle techniku neumím a fakt nevím, jak se jí učit. Klepu celou kytarou :D

\ - skluz dolů (slide)
příklad: 10\3 je to samé jako 10s3. To zpětné lomítko je alternativní značení pro skluz z vyššího tónu na nižší. Normální lomítko je skluz z nižšího tónu na vyšší. Pokud před lomítkem není číslo, "vklouzneš" na 3. pražec z některého vyššího.

Je to dost srozumitelné?

Luke
Příspěvky: 4
Registrován: 09 zář 2011 07:51

Re: Počáteční problémy

Příspěvek od Luke »

Paráda, přesně takhle jsem to potřeboval ;)

Slovníček jsem taky našel

:thx:

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Počáteční problémy

Příspěvek od Milan »

Tak to jsem rád.

Teď jsem si uvědomil jednu věc, tady jsem se seknul:
r - uvolnění (release)
příklad: 14r12 - nejdříve vytáhneš strunu na dvanáctém pražci do strany o tolik, aby ti po brnknutí zněla jako bys jí držel na 14. pražci. Prostě provedeš bending (vytáhnutí) o jeden tón, strunu brnkneš a strunu pustíš. Nejdříve tedy zazní tón 14. pražce a pak houpavě plynule přejede na tón 12. pražce.
Je to obtížné a chce to dost cviku.
Strunu brnkneš a NEPUSTÍŠ, ale pouze povolíš z bočního vytažení a budeš jí držet stále na 12. pražci.

Dejw

Re: Počáteční problémy

Příspěvek od Dejw »

Vítej na fóru. Doufám, že se ti mezi námi bude líbit a zařadíš se mezi aktivnější část uživatelů tohoto fóra.

Výběr kytary ti nezhodnotím, ale pokud ti vyhovuje, tak není v podstatě co řešit. Hraní chce trpělivost, pokud se mu budeš věnovat pravidelně, tak brzo začnou písničky znít. Pokud na to budeš kašlat a kytara bude odložená někde v koutě, výsledky nečekej. Ale podle toho co píšeš, to tvůj případ nebude.

U toho ohně ze začátku musíš počkat až se všichni lehce společensky unaví a pak si ani nevšimnou, že hraješ lehce mimo rytmus :D

Na tvůj dotaz snad odpověděl Milan dostatečně, takže k tomu se vyjadřovat nebudu.

Odpovědět