Nikdy není pozdě ...

Riffy, sóla, techniky, cvičení... aneb praxe všeobecně
Luccy W.
Příspěvky: 6
Registrován: 17 srp 2011 14:57

Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Luccy W. »

Dobrý den je mi 14 let, 31.8. mi bude 15. Ve 12-ti sem chtěla začít chodit na lekce kytary, ale mamka mi to zakázala, když jsem se jí nedávno zeptala proč mi to zakázala tak řekla: Nebavilo by tě to.

Já sama jsem se naučila za měsíc pomalu hrát na piáno podle not.
A hraju na zobcovou flétnu a píšu si vlastní noty nebo přepisuji ty klavírové. :pise:

Od září budu chodit na střední školu, a zajmalo by mě kolik let se učí hra na kytaru a jestly neni už pozdě začít úplně od začátku?

Miluju hudbu, ale na zpěv bych potřebovala alespoň 2 lekce se soukromým učitelem ... neumím vybrato a zpívat přes bránici. :)

A je hra na kytaru těžká? :kapela:

Dejvis
Příspěvky: 68
Registrován: 30 pro 2010 15:46

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Dejvis »

Co bych za to já dal, mít opět těch 14 let... :)

Já začal s kytarou těsně před 23 rokem, nebo vlastně pár měsíců před ním, kdy jsem opět vzal do rukou kytaru u známého při stěhování asi po více než 10ti - 15ti letech... :) Psal jsem o tom už v kecárně... :) Také jsem si říkal, že v mém věku už je na to možná pozdě, ale vzhledem k tomu, že v tomto směru nemám žádné velké ambice a brnkám si a učím se čistě pro svou osobní radost, tak mě to zatím ještě baví a pomalu už to začíná i někam směřovat... :) Takže asi i zde bude platit to staré známé pravidlo - nikdy není pozdě! ;)

Závidím ti, že umíš noty, když se to probíralo u nás v hudebce, tak jsem asi musel zrovna chybět... :D Ale říkám si, že nejdřív se naučím hrát a pak až budu dohánět to ostatní... :) Ve zpěvu jsem na tom ještě hůř, i kdybych uměl hudební nauku, stejně na to nemám hlas... :? Tím chci říct, že pokud máš na tohle všechno cit a ovládáš to, máš ve svém věku asi celkem hodně slušnou pravděpodobnost, že se tréningem a dalším rozvíjením tohoto umění dostaneš někam dál... 8-)

Ještě k těm dalším otázkám - ohledně toho, jak dlouho se hra na kytaru učí - no podle mého ta samotná teorie okolo hry na kytaru není zase až tak těžká, těžké je to pak zahrát :D , to je ale hlavně spíše o celoživotním trénování... :) A jestli je hra na kytaru těžká? Pokud někdo už hrát umí, asi ti řekně, že není - ale já musím říct, že pro mě celkem je... :D Rozdělil bych to ale na více častí - ty samotné základy, jako jsou akordy a nějaké ty jednoduché rytmy, to bych řekl že až tak těžké není, vybrnkávání bude svou složitostí už trochu dál a sólová hra je podle mého vrchol... :) Ale také to neplatí vždy, jsou i jednoduché vybrnkávačky a jsou i těžké rytmy, takže na to se těžko dá asi jen těžko odpovědět... ;)

Ale ber tohle všechno jen jako osobní zkušenosti od začátečníka samouka, snad ti v tom pak ještě udělá víc jasno někdo ze zkušenějších, kteří mají pořádné základy a ovládají celou tuto teorii i praxi... :idea:


Jinak držím palce ať se daří! :cte:

dotDM
Příspěvky: 49
Registrován: 11 bře 2011 11:37

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od dotDM »

Nebudu to nijak rozepisovat, ale ve zkratce... Začal jsem hrát v patnácti a v sedmnácti jsem už byl učitelem hry na kytaru, takže nikdy není pozdě. Navíc jsem už učil i jednoho pána, který začal hrát se svým synem, mohlo mu být kolem čtyřiceti a neměl s tím žádný problém ;)

Když tě to bude bavit, není co řešit. Navíc pokud umíš zpívat, tak máš velmi dobře našlápnuto..

Dej vědět, jak si rozhodla ;)

btw. vibrato, ne y :hledej:

Dejw

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Dejw »

Rozhodně to není pozdě, pokud máš chuť a čas na hraní, tak neváhej a začni. Pokud to bude v našich silách, tak ti v začátcích pomůžeme. Ono v podstatě nikdy není pozdě začít, pokud se tomu chceš věnovat. Začátkama si musíš stejně projít a nezáleží na tom, v kolika to bude. Mnozí zdejší uživatelé začínali i daleko později než ty, ale oni ti myslím poreferují sami.

Lehká nebo těžká?? Individuální záležitost, zkušenosti získaný hrou teorií nenahradíš. Záleží, co od hry očekáváš a taky je to ovlivněno stylem, kterému se chceš věnovat. Některý techniky jsou lehčí, některý jsou hodně náročný na učení... nic se nedá uspěchat a chce to hru neustále posouvat dál.

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Milan »

Dejw píše: Mnozí zdejší uživatelé začínali i daleko později než ty, ale oni ti myslím poreferují sami.
Tak a je tu můj příspěvek aneb potrefená husa se ozvala. Ve své sebestředné ješitnosti jsem tuto poznámku vztáhl hlavně na sebe :D :D .

Luccy W:
Od září budu chodit na střední školu, a zajmalo by mě kolik let se učí hra na kytaru a jestly neni už pozdě začít úplně od začátku?
Sladkých 14, 15, 16,........ let.
Luccy, já jsem začal úplně od začátku před rokem a půl a to mi bylo 45 let.
Po přečtení tvého příspěvku a při vzpomínce na bezstarostné mládí mám sto chutí prodat kytary a věnovat se třeba zahrádce nebo krmení racků na nábřeží :D .
To si fakt připadáš stará na začátky s kytarou? Počkej za 30 let, budeš si připadat, že o životě teprve něco víš, děti ti utečou z domova...
Promiň, filozofuju mimo téma :cry: .
Holka, chytni kytaru a za 30 let na ní budeš válet 100x líp jak já dneska. A přitom nemám pocit, že mi něco v životě uniklo. V tvém věku jde učení samo. Věř mi, i když si třeba teď myslíš opak.

Jinak vítej na fóru, buď nám věrná a do začátku ti doporučuji si přečíst tohle.
A pak si ještě jednou přečti, jak jsi nazvala svůj příspěvek a máš odpověď,

EDIT: A rozhodně nekoukej na to, že mám u avataru "mírně pokročilý". To se totiž odvíjí od počtu příspěvků a ne od hraní na sladké dřevo :D Spíš to svědčí o tom, že bych měl méně času trávit u klávesnice a víc času s kytarou.

Luccy W.
Příspěvky: 6
Registrován: 17 srp 2011 14:57

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Luccy W. »

Jste všichni moc milý lidé. :thx:

Tady máš hru na naučení not :) http://www.slunecnice.cz/sw/space-flight/
Já se je částečně naučila při hře na klavír a tímhle jsem se je doučila. Je to hra pro děti ... a co má bejt ;)
Na flétnu jsem si vymyslela 2 speciální noty Q a B :)

Moc nechápu tabulátory ... vím že mám stisknout zakreslené struny, ale jak je to s výškou tónu ... myslým kde to mám na délce kytary hrát ... budou mi muset stačit noty xD

Ve stylu hudby nejsem zaujatá, ale nemám ráda hip hop a dechovou hudbu.

Líbí se mi např tyto písničky:

Christina Perry - Jar of Heards Darren Criss - Status Quo - cover verze nějaké fanynky 0:45 začíná hrát
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=G_3MzvaP ... re=related[/youtube]

Nejsem zatím vlastníkem kytary ... jakou by jste mi poradili?

Zná někdo z vás StarKid ???

A ještě něco Darren Criss je velice zajímavý člověk ... hraje na: housle, kytaru, klavír a ve svých 23 letech napsal s přáteli svůj první muzikál AVPM později napsal další 3 a říkal mi že bude psát i dál. Kdo má zájem dám mu odkazy na ty jeho muzikály s českými titulky online :) Darren se za 2 roky stal superhvězdou a míří na Brodway.

Dejvis
Příspěvky: 68
Registrován: 30 pro 2010 15:46

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Dejvis »

Luccy W.: Ta hra vypadá zajímavě a pokud se v ní dá i něco naučit, určitě to budu muset zkusit... :)

Jinak k těm tabulaturám - není snad už nic snažšího než tento zápis... :) Mně to na rozdíl od not či tónů na hmatníků (které se už pomalu budu muset také začít učit) přišlo hned od začátku naprosto srozumitelné... :D Dokonce i když mám zápis skladby v tabech a zároveň pod tím v notách, stejně nedokážu pochopit, jak někodo může vědět, kde to má podle těch not zmáčknout... :lol: Jinak zápis v tabech - většinou máš linky představující struny od nejslaší e (nahoře) až po nejsilnější E (dole) a v nich zapsaná čísla, která představují pražec, který máš mačkat... :) Pokud je tam 0, jedná se o prázdnou strunu, 1 první pražec a tak dále... :) Pro snažší orientaci máš na hmatníku označené některé pražce, např. 5, 7, 9, 12 atd... Z některých zápisů pak snadno poznáš, že se jedná např. o ten či onen akord, ale o tom se tu určitě již napsalo mnoho... ;) V tabech máš pak ještě některé další značky, např. "b" = vytažení struny, "s" a nebo "/" či "\" = skluz, "h" = příklep a tak dále, není na tom opravdu nic těžkého, na to myslím bez potíží příjdeš... 8-)

Omlouvám se, že to popisuji tak amatérsky, ale jsem holt ten samouk... :)

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Milan »

Tak to je moc otázek, postřehů a informací na jeden příspěvek začátečníka :D
Začínáš konkurovat mým slohovkám tady :D
Tak já ti odpovím na to relativně jednodušší - tabulatury. To, že ty linky jsou struny, tak to už víš. No a na těch linkách jsou taky nějaká čísla. A ta čísla určují, který pražec příslušné struny máš zmáčknout.
Takže pokud máš třeba trojku na struně A, tak zmáčkneš třetí pražec struny A. No a to je tón C.
Jednodušší to už být nemůže :D

Tak Dejvis byl rychlejší a podrobnější :)

Dejvis
Příspěvky: 68
Registrován: 30 pro 2010 15:46

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Dejvis »

Milan píše:Tak Dejvis byl rychlejší a podrobnější :)
To se moc omlouvám, příště si na to dám větší pozor... :D

Ale abych nebyl úplně OT, tak ještě přidám něco k té kytaře - já začínal na klasice (nylonové struny) a byla to v začátku asi dobrá volba, ale nikdy se mi na ní nepodařilo pořádně zahrát barré akordy... :) Teď hraji i na westernovku a ta mi celkem sedí, ale struny má o dost tvrdší a tak se na ně musí víc tlačit, a z toho mohou v začátcích celkem dost bolet prsty... :) Nejvíc mi ale sedla elektrická kytara, na které mám krásně tvárné struny a nemusí se na ně ani moc tlačit, takže pro mě zatím ta nejlepší volba... :) Hned od prvního dne jsem na ni už dával i to, co mi před tím na klasice několik měsíců stále pořádně nešlo... ;)

Jinak nejvíc tíhnu k rockové klasice, takže převážně hraju na elektrice, akustiku mám jen na ven... 8-)

Dejw

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Dejw »

Ohledně výběru kytary zatím poradit nemůžeme. Aby jsme mohli nějak začít, měla by sis vybrat, jestli chceš spít elektriku nebo akustiku a určit si přibližně částku, kolik chceš do kytary investovat.

Výběr první, resp. nové kytary je na fóru probírán několikrát, takže doporučuju pročíst příspěvky. Nemá cenu to opakovat stále dokola, když tě mohou navést staší příspěvky.

Samozdřejmě ti odpovíme na všechny dotazy (teda v rámci našich možností a zkušeností)...

Luccy W.
Příspěvky: 6
Registrován: 17 srp 2011 14:57

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Luccy W. »

Je lepší trsátko nebo prsty?

Když jsem nedávno u kamaráda vlastnícího kytaru na kterou neumí hrát a ani to nikdy nezkoušel ... vybrnkávala jen tak cosy tak jsem měla tendenci spojovat ukazováček a palec a prsty jsem nemohla přinutit zůstat déle jak minutu na požadovaných strunách.

Jinak ... kamarád je vlastníkem široké westernové kytary s tvrdými strunami.

Pokud bych se rozhodla pro akustickou kytaru ... je lepší úzká kterou měli obě dívky na předešlých videích nebo se širokým tělem.

Radu chci i pro mou sestru (24 let) co se rozhodla že po svém příteli bude chtít k vánocům taky kytaru.

A nejlepší materiál pro trsátko k akustické kytaře je jaký (plast, dřevo ...)

Já vím ... moc otázek :)

Dejw

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Dejw »

Dobrý je, když se naučíš hrát bez trsátka i s trsátkem. To spojování ukazováčku a palce je správně, vytvoříš tím tzv. špetku. Dobře se tak hrají různý rytmy a drží se tak i trsátko. Při hraní se běžně používají trsátka plastová, takže to je asi odpověď na tvůj poslední dotaz. Existují různý tvrdosti, ideální je nakoupit jich víc a vyzkoušet, který bude nejvíc vyhovovat.

Pokud ti vadí širokej krk, tak se zvuk podívat na kytary typu jumbo, ty mají úzký krk.

Luccy W.
Příspěvky: 6
Registrován: 17 srp 2011 14:57

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Luccy W. »

Tak jo potřebuju ještě radu s tabulátory ... u některých nákresů jsou nad některými tóny křížky nebo kruhy ... poslala bych foto, ale sem nelze vložit ... tak prosím napiště někdo s velkou trpělivostí ;) na můj mail dark.cherry@centrum.cz děkuju Vám.

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Milan »

Luccy W. píše:Tak jo potřebuju ještě radu s tabulátory
To nejsou tabulátory, ale tabulatury.
Ženský rod (tabulatura) a ne mužský (tabulátor).
Tabulátor a tabulátory jsou klávesy na klávesnici třeba u počítače a označují se Tab :D
u některých nákresů jsou nad některými tóny křížky nebo kruhy
Promiň, ale nechápu, co to může být. Pokus se to popsat lépe a nebo doufej, že ti odpoví někdo chápavější nebo zkušenější.
tak prosím napiště někdo s velkou trpělivostí ;) na můj mail dark.cherry@centrum.cz děkuju Vám.
Proč ty tajnosti? To ti nelze odpovědět tady nebo přes SZ?
Jinak trpělivost tady máme všichni a já se ve slohových pracích přímo vyžívám :D , ale tady opravdu netuším o co jde.

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Nikdy není pozdě ...

Příspěvek od Milan »

Hele, teď mě ještě napadlo - máš na mysli kytarovou tabulaturu?
Protože třeba v tabulaturách pro bicí nebo třeba pro foukací harmoniku se takové značky nad tóny vyskytují. U bicích to znamená úder na určitý buben a u foukačky jsou taky nějaké mě neznámé značky, které značí třeba směr foukání...

Ten obrázek jsi našla na internetu?
Potom stačí zkopírovat adresu obrázku a ve zprávě ten odkaz vložit mezi tyhle hranaté závorky [Img] [Img].

Odpovědět