Hlavní tóny akordů...

Riffy, sóla, techniky, cvičení... aneb praxe všeobecně
Odpovědět
Uživatelský avatar
Matttyna
Příspěvky: 105
Registrován: 24 úno 2010 21:08

Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Matttyna »

Ahoj,
nemáte někdo náhodou nějakou tabulku(přehled) s akordy, v nichž by byly vyznačené hlavní tóny těch akordů? Moc by mi to pomohlo...:-)
In love with my Nashville NW-32C...

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Milan »

Konzervatoř nemám a tak netuším, co to je hlavní tón akordu. A víc toho neví ani strýček Google.
Nemáš spíš na mysli první tón akordu - tóniku? Ale na to se určitě neptáš, tónika je v názvu akordu.
Takže já ti vlasně neumím pomoci.

Komik
Příspěvky: 7
Registrován: 23 led 2011 12:02

Re: Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Komik »

Nevím jestli nemyslíš náhodou tohle :
http://dusan.pc-slany.cz/hudba/akordy_slozeni.htm
a tady snad uplně vše: http://dusan.pc-slany.cz/hudba/mrizka.htm

... a pořádně se tam na tom webu porozhlídni, je tam spousta užitečnejch informací

Uživatelský avatar
Matttyna
Příspěvky: 105
Registrován: 24 úno 2010 21:08

Re: Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Matttyna »

Taky nemám konzervatoř :-D, jen prostě, zahraju akord, a abych mohla chytnout k tomu zpěv, tak bych potřebovala znát jeden tón, kterej je v tom akordu jakoby hlavní, kterej tomu akordu dává jakoby ten charakteristický zvuk - něco takového je, učitel mi to ukazoval, ale nevím, jak se to jmenuje, možná to je podle pojmenování akordů...nevim :-(, asi si to nechám příští týden zvýraznit v těch akordech od něj...
ale díky za pomoc, ta mřížka vypadá geniálně, jen než bych to pochopila, tak bych z toho měla hlavu jak pátrací balón :-(
In love with my Nashville NW-32C...

Tobi
Příspěvky: 361
Registrován: 06 dub 2009 16:08

Re: Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Tobi »

Ha, zjevně budu muset doplnit další článek do Te[r]orie, nicméně alespoň ve zkratce..

Když máš akord Cdur, Dmoll, nebo G#mi7, bude v nich určitě obsažený tón, kterým je akord nazvaný. V tomhle konkretním případě teda C, D a G#.

Další tóny se určí podle toho, co je to za akord. Když je to dur akord, jedná se o první, třetí a pátý tón. U akordu C dur tedy C, E, G. U akordu A dur je to třeba A, Cis, E (protože A má předznamenání 3 křížky - fis, cis, gis).

Moll akordy jsou na tom jinak. Je tam taky první, třetí, pátý, ale ten třetí je o půl tónu snížený. Takže akord A moll je teď A, C, E. A akord C moll je C, Es (nebo Fis), G.

Nepamatuju si přesně, co znamenají ty akordy 7, dim, 6, atd.. Každopádně.. vždycky se můžeš chytit na ten tón, podle kterýho se akord jmenuje.

Kdyby nebyly jasný půltóny a tak, tak: http://vyuka.kytaraforum.cz/2011/01/02/hudebni-teorie/

Uživatelský avatar
Matttyna
Příspěvky: 105
Registrován: 24 úno 2010 21:08

Re: Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Matttyna »

Jo aha, tak to už chápu, když C dur, tak C, když Cis, tak vlastně taky C...Tóny rozepsaný mám, takže to už najdu, díky! :-)
In love with my Nashville NW-32C...

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Milan »

Tobi, tohle mi nějak neštymuje:
akord C moll je C, Es (nebo Fis), G.
Podle mne Es je enharmonicky Dis a Fis je Ges.

Mattyno, dovolím si skromně :oops: podotknout, že tohle
Jo aha, tak to už chápu, když C dur, tak C, když Cis, tak vlastně taky C...
jsem ti psal už dřív.
Nerad cituji sebe, ale je to tady
Nemáš spíš na mysli první tón akordu - tóniku? Ale na to se určitě neptáš, tónika je v názvu akordu.

Uživatelský avatar
Matttyna
Příspěvky: 105
Registrován: 24 úno 2010 21:08

Re: Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Matttyna »

Hele, já jsem říkala, že nevím, na co se ptám, mě to bylo řečeno jako hlavní tón takže...nevím že se to jmenuje Tónika...;-)
In love with my Nashville NW-32C...

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Milan »

Jednotlivé tóny mají i svá slovní označení, ne jen podle písmen.
Pokusím se to nějak jednoduše vysvětlit na stupnici Cdur.
Celé (hlavní) tóny stupnice jsou červeně a půltóny modře.

1. C........................PRIMA (čistá).......................................Tónika
Cis (Des)..................SEKUNDA (malá)=zvětšená prima
2. D........................SEKUNDA (velká)...................................Supertónika
Dis (Es)....................TERCIE (malá) = molová tercie = zvětšená sekunda
3. E........................TERCIE (velká)= durová tercie....................Vrchní medianta
4. F........................KVARTA (čistá).....................................Subdominanta
Fis (Ges)..................KVARTA (zvětšená) = zmenšená kvinta
5. G........................KVINTA (čistá).......................................Dominanta
Gis (As)(neříká se Aes)..KVINTA (zvětšená) = malá sexta
6. A........................SEXTA (velká).......................................Spodní medianta
Ais (B = Hes)..............SEXTA (zvětšená) = malá septima
7. H........................SEPTIMA (velká) = zmenšená oktáva.............Citlivý tón
8. C........................OKTÁVA (čistá) = zvětšená septima

No a teď jak najdu tóny akordu.
V evropské hudbě jsou v základním akordu minimálně tři tóny. Budu teď např. hledat akord Cdur a Cmol. Tyto akordy se také mohou nazývat kvintakordy, protože jsou hraničeny tóny v rozmezí (intervalu) kvinty, což je pět tónů.
V případě našeho akordu C jsou to tedy tóny C (prima neboli tónika)+G (kvinta neboli dominanta).
Mezi tyto ohraničující tóny (C + G) vkládám tón třetí, který vybírám podle charakteru akordu.
V případě Cdur vkládám durovou velkou tercii - to je tón E. Akord Cdur se tedy skládá z tónů C+E+G. Dá se taky říct, že je to první, třetí a pátý tón stupnice Cdur.
V případě Cmol vkládám molovou malou tercii - to je tón Dis. Akord Cmol se tedy skládá z tónů C+Dis+G.
Za případné chyby a bludy se omlouvám a díky za případné opravy, doplnění nebo zpřesnění.

Uživatelský avatar
Matttyna
Příspěvky: 105
Registrován: 24 úno 2010 21:08

Re: Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Matttyna »

Hezký příspěvek :-), díky za něj, ale rozumím mu zhruba z jedné třetiny, ale to nevadí, už vím, co jsem potřebovala :-)...
In love with my Nashville NW-32C...

Milan
Příspěvky: 372
Registrován: 04 led 2011 09:11

Re: Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Milan »

Mattyno, jenom se to probůh neuč nazpaměť. Chtěl jsem ti jen vysvětlit, proč a jak a podle čeho se tvoří akord. Mě kdyby někdo vzbudil o půlnoci, tak to taky nedám dohromady. Hraj tak, jak ti prsty a uši narostly a teorii moc neřeš. To přijde třeba samo nebo taky vůbec ne. Nechystáš se určitě hrát na kytaru v symfonickém orchestru nebo ho dokonce dirigovat. To by tě potom muselo třeba zajímat, proč hrál fagot ve 125.taktu Fis místo G v mixolydianské stupnici.
Uvědom si, že existuje okolo 90 různých stupnic a víc jak 2000 akordů.
A určitě znáš seriál Přátelé, kde Phoebe učila Joyeho akordy se svými názvy "Stařenka", "Medvědí tlapa", "Krůtí spár"... :lol:
Sám hraju na zkreslenou el. kytaru powerakordy nebo vybrnkávám. Prostě moje tlustý prsty a úzký hmatník mi činí dost velké problémy s klasickými akordy. Tak to neřeš a hraj!

Uživatelský avatar
Matttyna
Příspěvky: 105
Registrován: 24 úno 2010 21:08

Re: Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Matttyna »

Kdo tady mluví o učení akordů nazpaměť? Jen jsem se na něco ptala, a odpověď jsem dostala, mimo jiné - ptala jsem se kvůli zpěvu...
:roll:
In love with my Nashville NW-32C...

Tobi
Příspěvky: 361
Registrován: 06 dub 2009 16:08

Re: Hlavní tóny akordů...

Příspěvek od Tobi »

Milan píše:Tobi, tohle mi nějak neštymuje:
akord C moll je C, Es (nebo Fis), G.
Podle mne Es je enharmonicky Dis a Fis je Ges.

100pro mas pravdu. ne Fis, ale Dis :)

Odpovědět