Mezi ploty: Praha, 28-29.5.2016

Hudební akce s mediální podporou MUSICstage.cz
Odpovědět
Uživatelský avatar
redakce
Moderátor
Příspěvky: 1095
Registrován: 02 črc 2014 13:59

Mezi ploty: Praha, 28-29.5.2016

Příspěvek od redakce »

Mezi ploty opět v květnu: největší český festival s charitativním přesahem se vrací k tradičnímu termínu.

ObrázekVe dnech 28. a 29. května 2016 se návštěvníci mohou těšit na více než stovku účinkujících na 14 festivalových scénách. Originální akci, která propojuje umění s lidskou sounáležitostí, tentokrát zahájí kapela Divokej Bill. Přijede Michal Hrůza, Sto zvířat, Mňága a Žďorp, Jaroslav Uhlíř, Vladimír Mišík, Lenka Dusilová, PSH, Pio Squad, Orion, Jan Potměšil, Tomáš Matonoha, Anna Polívková, Husa na provázku, Teatr Novogo Fronta, Minor a plejáda dalších muzikantů a divadelníků.

Hudební a divadelní festival Mezi ploty, který se každoročně koná na půdě Psychiatrické nemocnice Bohnice, se vrací k jarnímu termínu, na který byli jeho návštěvníci roky zvyklí. Festivalový areál se podobně jako loni rozdělí do několika oblastí s programem „šitým na míru“ různým typům návštěvníků.

Rodinná zóna
Největší plochu obsadí zóna se spoustou pohádek, her a uměleckých dílen, určená pro děti i rodiče. Vystoupí tu například Ondřej Ruml, DJ Mardoša, Pískomil se vrací, Sto zvířat a další hudebníci, kteří dokážou oslovit celou rodinu. A děti určitě rády uvidí třeba loutky Jů a Hele v nadživotní velikosti.

Obrázek
Alternativní zóna
Zážitek pro návštěvníky, kteří kladou důraz na svébytnost a vlastní styl, nabídne programová zóna s muzikanty jako Lenka Dusilová, Michal Prokop Trio, Never Sol a Květy.

Street Art Zone
Zejména pro středoškoláky a další mladé lidi bude připravena scéna s velkou dávkou rapu, hiphopu a příbuzných žánrů. K největším hvězdám budou patřit legendární PSH, Pio Squad, Smack nebo Orion.

Central Park
Na hlavní scénu před bohnickým kostelem, kterou organizátoři nazvali „Central Park“, protože se stane ústředním bodem pro setkávání všech návštěvníků, přijede řada všeobecně populárních umělců, například Divokej Bill, Sto zvířat, Michal Hrůza, Mňága a Žďorp, Fast Food Orchestra, Rybičky 48, Vladimír Mišík, Jaroslav Uhlíř a mnozí další.

Obrázek
Divadelní nabídka
Tradičně silná bude i divadelní složka festivalu. Na prknech bohnického Divadla Za plotem nebo na venkovních scénách zahrají divadla se slavnými hereckými jmény: Vršovické divadlo Mana s Janem Potměšilem, Divadlo LETÍ s Annou Polívkovou, Komediograf s Tomášem Matonohou, Vanda Hybnerová a Lucia Kašiarová, Husa na provázku, Minor, Teatr Novogo Fronta, Divadlo Continuo nebo Long Vehicle Circus.

„Všichni tito slavní umělci se rozhodli festival podpořit, protože chtějí spolu s námi měnit klima ve společnosti. Chtějí ukázat, že schopnost pomáhat si je něco normálního, něco, co nás jako lidi spojuje. Letošní Ploty vyrostly ze spolupráce mnoha hudebníků, divadelníků, odborníků, organizátorů, sponzorů… Jsou tedy společným dílem těch, kteří vědí, že lidská duše je něco velice křehkého a cenného,“ říká ředitel festivalu Robert Kozler.

Srdce zón a Oáza
Na „Plotech“ se umění snoubí se zájmem o problémy, které nás trápí, a proto se do akce zapojuje mnoho představitelů odborné veřejnosti. Součástí každé z programových zón bude takzvané „srdce zóny“, ve kterém se návštěvníci setkají s našimi předními psychology a dozvědí se, kde hledat pomoc s různými životními problémy.

Navíc vznikne ještě samostatná zóna Oáza, která poskytne prostor pro hlubší komunikaci s odborníky. Návštěvník se tu především seznámí s různými relaxačními technikami, které pomáhají uvolnit se a zvládat každodenní stres nebo přetlak z práce.

Na programu srdcí zón a Oázy spolupracují respektované organizace – Krizové centrum RIAPS, středisko Drop In, Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy, Triangl – centrum pro rodinu, Intervenční centrum a samozřejmě sama Psychiatrická nemocnice Bohnice.

DMS Mezi ploty
V souladu s duchem vzájemné pomoci pokračuje v rámci projektu Mezi ploty také veřejná sbírka se zprávami DMS. Výtěžek směřuje do Nadace BONA, která pomáhá psychiatrickým pacientům s návratem do běžného života.

www.meziploty.cz

Uživatelský avatar
redakce
Moderátor
Příspěvky: 1095
Registrován: 02 črc 2014 13:59

Re: Mezi ploty: Praha, 28-29.5.2016

Příspěvek od redakce »

„Jsme normální?“ ptá se stovka účinkujících festivalu Mezi ploty. Jeho brány otevírá Divokej Bill.

Na letošním festivalu Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice odehraje 28. a 29. května, vystoupí na 14 scénách více než stovka špičkových hudebních a divadelních souborů, ale i tanečníků, mimů, kouzelníků a představitelů nového cirkusu.

Tato originální akce si tentokrát jako pomyslné motto zvolila otázku „Jsme normální?“, kterou klade svým účinkujícím a příznivcům. Z jakého důvodu?

Tvůrci festivalu se rozhodli s nadhledem ukázat, jak různé věci si lidi pod slovem „normálnost“ představují a že je linka mezi normálním a nenormálním dost tenká. Něco jiného je pro vás normální, když jste mladý radikál, co poslouchá hiphop nebo punk. Něco jiného, když jste maminka s malými dětmi. A ještě něco jiného, když jste třeba introvertní intelektuál.

Přesto se všechny typy lidí na konci května sejdou v rozkvetlém bohnickém parku. Na každého totiž Mezi ploty myslí, a tak se festivalové území rozdělí na několik zón, abyste snadno našli to, co bere za srdce právě vás.

Ústřední scéna „Central Park“ vyroste jako vždy na prostranství před kostelem. Tady se všichni společně – bez rozdílu věku, pohlaví, majetku a IQ – sejdou na koncertech nejpopulárnějších hudebníků.

Obrázek
Jako jeden z prvních vystoupí Divokej Bill, kapela, která se nedávno připomněla vynikajícími novým albem, ale hlavně parta kamarádů, kteří si na nic nehrajou a zpívají jednoduše o tom, co je v životě potká. Budou tu formace, které není třeba představovat, jako Mňága a Žďorp nebo stálice festivalu Sto zvířat, jejíhož frontmana Jana Kalinu lze bez nadsázky nazvat „rodinným přítelem“ Plotů.

Zahrají punkeři Pipes and Pints, jejichž muzika okořeněná zvukem dud si nachází místo i na mezinárodní scéně. Jejich vůdčí duch Vojta Kalina, který je – světe div se – kromě muzikanta taky terapeut, se navíc rozhodl navázat s návštěvníky po koncertě komunikaci na téma duševního růstu.

V pěkném kontrastu s punkovým nářezem zazní písničky v podání nezdolného Jaroslava Uhlíře. Ten se ostatně po sedmdesátce na festivalech cítí jako ryba ve vodě. A program Central Parku v neděli večer uzavře skromný hitmaker Michal Hrůza, který ví, co to je vyhrabat se ze dna po setkání s opravdovými magory.

Nabušená rapová a hiphopová scéna vyroste přímo ze syrového ducha ulice a squatů, ze života outsiderů, kteří jdou za svým sny a dělají jenom to, co pro ně má smysl. Přijedou na ni legendární PSH, James Cole, Orion, kluci z Pio Squad, ale taky Refew, DJ Doemixxx nebo Urban Robot.

Další zóna přivítá umělce, kteří nekalkulují podle módních trendů. Tvoří, protože musí, a dávají do toho pořádný kus vlastní duše. Alternativní muzika je kategorie, která jaksi předurčuje k nezájmu komerčních rádií. Umělci, co zaplní „Alternativní zónu“ festivalu Mezi ploty, jsou ale důkazem toho, že poctivá cesta vede i k vyprodaným sálům. Jsou to jména jako Lenka Dusilová, Jiří Burian v roli Kapitána Dema, brněnská ikona Květy nebo nastupující hvězda indie popu Never Sol.

Úplně největší část mnohahektarového areálu zabere Rodinná zóna, složená z několika scén plných pohádek, loutek, divadla, akrobacie a samozřejmě muziky, které rozumí jak děti, tak dospělí. Zahraje tu kapela Sto zvířat se svým programem pro děti, Circus Problem, DJ Mardoša z Tata bojs, Ondřej Ruml a plejáda dalších.

V divadelní části uvidíte třeba soubory Minor, Buchty a Loutky nebo Husa na provázku. Jiří Dědeček přečte a zazpívá texty ze svých dětských knížek, Teatr Novogo Fronta v originální grotesce pozve do světa dětské fantazie, Vandu Hybnerovou uvidíte v roli anděla a zvláště malé děti určitě nadchnou postavy Jú a Hele v nadživotní velikosti.

Děti se navíc nebudou jenom dívat, nýbrž se osobně zapojí do hry: projdou se na chůdičkách, pod vedením mistrů Evropy Yoyo Boys zjistí, jak na jojo, vyzkouší si žonglování a tanec… A chybět nebude ani kouzlení nebo křehký svět bublin.

To všechno se odehraje venku, ale „kamenné divadlo“ festivalu Mezi ploty bude taky pořádně žít. Na jevišti Divadla za plotem totiž uvidíte nezpochybnitelnou kvalitu v podobě osobností jako Bolek Polívka, Jan Potměšil, Stanislav Zindulka, Anna Polívková nebo Tomáš Matonoha.

To je jenom výběr z festivalového lineupu. Kompletní seznam všech účinkujících snadno najdete na www.meziploty.cz.

Kromě umění ovšem Mezi ploty myslí taky na duši. I proto v každé programové zóně vznikne kromě scén a pódií něco, co na žádném jiném festivalu nenajdete. Je to „srdce zóny“ – místo pro setkávání lidí, kteří si chtějí spolu se špičkovými psychology popovídat o něčem důležitém. Třeba o mezilidských vztazích, účincích drog, hlubinné psychologii nebo podstatě různých duševních chorob.

Není to určitě náhoda. Když se totiž akce v roce 2012 ocitla v ekonomických a organizačních potížích a její zakladatel Robert Kozler stál před rozhodnutím, jak dál, díky vlastní zkušenosti s vyhořením si řekl: Nestačí jenom obnovit to, co tady už bylo. Vznikla nová koncepce, která kulturní zážitky propojuje se zájmem o lidskou duši. A od té doby jede festival dál v té nejlepší kondici.

Odpovědět