Mezi ploty: Praha, 27-28.5.2017

Hudební akce s mediální podporou MUSICstage.cz
Odpovědět
Uživatelský avatar
redakce
Moderátor
Příspěvky: 1076
Registrován: 02 črc 2014 13:59

Mezi ploty: Praha, 27-28.5.2017

Příspěvek od redakce »

Richard Müller, Tomáš Klus, Xindl X a divadlo Sklep patří do Bohnic: Mezi ploty, jeden z nejslavnějších českých festivalů, slaví 25 let.

Originální pražský festival Mezi ploty si letos 27. a 28. května připomíná stěží uvěřitelné čtvrtstoletí existence. Velkolepě oslavit tyhle kulaté narozeniny přijedou hvězdy česko-slovenského uměleckého nebe jako Richard Müller, Xindl X, Tomáš Klus, Lenka Dusilová, Aneta Langerová, Monika Načeva, PSH, N.O.H.A. – DJ Set, Jan Potměšil, divadlo Sklep, Divadlo v Dlouhé, protagonisté pořadu Na stojáka a desítky dalších tvůrců a interpretů. Celkem na 14 scénách vystoupí asi 120 účinkujících, reprezentujících paletu hudebních a divadelních žánrů.

Jedna z největších českých hudebních a divadelních přehlídek, která opět startuje poslední víkend v květnu, není jedinečná zdaleka jen tím, že se koná na půdě Psychiatrické nemocnice Bohnice. Stěží by si totiž mohla udržet přízeň návštěvníků celých 25 let, kdyby nenabízela taky unikátní atmosféru, široký žánrový záběr a především pečlivý výběr účinkujících umělců. Letošní jubilejní ročník nebude rozhodně výjimkou: na 14 stageích rozesetých po mnohahektarovém areálu před návštěvníky předstoupí kolem 120 účinkujících – od plejády slavných muzikantů přes herce a tanečníky po akrobaty a kouzelníky.

Obrázek
Chybět nebudou výtvarné a pohybové workshopy, otevřená scéna pro začínající umělce, autorské čtení a interaktivní hry pro děti a jejich rodiče – zkrátka pestrobarevný mix pro všechny generace, který z bohnického parku spolehlivě učiní magnet pro milovníky kulturních zážitků.

I letos festival použije osvědčený model „programových zón“ určených různým skupinám návštěvníků s rozdílným vkusem.

Na hlavní hudební scénu Central Park dorazí hudebníci, kteří budou ladit uchu většiny návštěvníků – slovenská superstar Richard Müller, Tomáš Klus, Lenka Dusilová s kapelou Baromantika, Aneta Langerová, Xindl X, rappeři PSH, kytarový mág Michal Pavlíček s Monikou Načevou, Sto zvířat, N.O.H.A. – DJ Set, Fast Food Orchestra, Kurtizány z 25. Avenue nebo Mňága a Žďorp.

Stejně tak se návštěvníci mohou opět těšit na Alternativní zónu pro milovníky nezávislé muziky, experimentů a tvůrců, kteří hudbu dělají podle svého, ať si žebříčky hitparád provádějí, co chtějí. Setkají se tu se slavnou slovenskou zpěvačkou Katarziou, legendární brněnskou alternativní formací Květy, kapelami U-Prag, Timudej, Precedens a Sunflower Caravan, Jiřím Burianem v roli Kapitána Dema, Vladivojnou, ale třeba i jazzovou matadorkou Janou Koubkovou.

Street Art Zone zase přinese hlavně mladým lidem pestrou směs moderní muziky a program s lifestylovými prvky, které jsou právě pro ně atraktivní. Zahrají tady Cocotte Minute, Pio Squad, Krucipüsk, Circus Brothers, Artmosphere, Loco Loco, Prague Conspiracy, The Complication, ale i proslulý beatboxer En.dru.

Festival Mezi ploty není jen multižánrový, ale taky multigenerační. Pro mládež, kterou ještě moc neláká hip hop, bude proto připravena rozlehlá Rodinná zóna, která se stane kouzelným místem společných kulturních zážitků dětí a jejich rodičů nebo prarodičů. Bude se skládat hned z několika scén:

V hudební části pobaví všechny generace například Pískomil se vrací, Děda Mládek Illegal Band, Dáda Patrasová, Škola písničkou, Čiperkové, TV MiniUni, Divadlo v Dlouhé s písničkami z představení S úsměvy idiotů a taky Sto zvířat, kteří se tentokrát představí s programem ušitým na míru dětem.

Na Dětské divadelní scéně vystoupí Jan Onder z Déčka České televize, Dětská opera Praha, Baletní škola Olgy Kyndlové (při Státní opeře Praha), Naivní divadlo, Studio Damúza, Divadlo Continuo, Loudadlo s Jů a Hele ze Studia Kamarád, Divadlo D5, Divadlo na cucky, Divadlo Láry Fáry nebo spolek Storytelling.

Aby se děti stoprocentně nenudily, vyroste v areálu ještě Dětská scéna radosti s novým cirkusem, akrobaty, klauny, kouzelníky, bubeníky, bublinářem, a dokonce tančícími psy! Objeví se tu třeba Long Vehicle Circus, Squadra Sua, Sacra Circus, Cink Cink Cirk, AVENTYR, Robert Navaro a další.

Obrázek
Festival Mezi ploty navíc prokáže svou sílu jako špičková divadelní událost. Divadlo povládne jak na venkovních scénách, tak především na prknech kamenného Divadla za plotem. Na jevišti se objeví kultovní divadlo Sklep, Chantal Poullain, divadelní spolek Kašpar s Janem Potměšilem, Divadlo v Dlouhé, A studio Rubín, Losers Cirque Company nebo Bohnická divadelní společnost.

V modrém salonku divadelní budovy pak vznikne Scéna čtení, kde si návštěvníci zblízka poslechnou osobnosti, jako je Veronika Žilková, Valerie Zawadská, Mário Kubec s Gabrielou Filippi či „fyzický básník“ Petr Váša.

Letošní novinkou je scéna v plenéru před divadlem, která bude věnovaná komedii. Diváky spolehlivě rozesměje představení Na stojáka Ester Kočičkové, Karla Hynka, Petra Vydry, Dominika Heřmana a Adély Elbel a také soubor VOSTO5, SKUTR, Zapětdvanáct, Show Miloše Knora, Bílé divadlo Ostrava, Slam poetry show, Divadlo Spektákl a divadelní soubor Ještě chvilku... při Jedličkově ústavu.

Jak hudbě, tak divadlu bude zasvěcena Scéna otevřeného umění, která nabídne prostor pro amatérské a začínající umělce, které na některé z hlavních scén možná potkáme za pár let.

Specialita, kterou stěží najdeme na jiném festivalu, se jmenuje Oáza. V této zóně si může každý vyzkoušet různé relaxační a meditační praktiky, které pomáhají poznat sebe sama a překonávat stres v každodenním životě. Tak spolek Bosá turistika odvážlivce seznámí s chůzí po střepech a žhavém uhlí, workshop hypnózy povede PhDr. Martin Dlabal z Institutu hypnózy a hypnoterapie, Bistro Anatomy Movement Lab nás zasvětí do tajů akro jógy a OSHO centrum Praha zase do dynamické meditace. Projekt Asylum pak pouze pro festival Mezi ploty připravil „LARP duševních poruch“ jako skupinovou terapii v podobě hraní rolí samotnými návštěvníky.

A ani to není zdaleka všechno: návštěvníci se budou moci zúčastnit výtvarných a pohybových workshopů nebo interaktivních her, seznámit se s prezentacemi neziskových organizací a chráněných dílen, zapojit se do diskuzí na zajímavá témata s psychology a terapeuty, či dokonce podpořit „déemesekou“ Nadaci Bona, která pomáhá bohnickým pacientům s návratem do života.

Kromě samotného festivalu se tvůrci „Plotů“ rozhodli jubileum ozvláštnit také speciální mediální kampaní se sloganem Patřím do Bohnic, která začíná v březnu. Zúčastní se jí řada slavných osobností, které souzní s její ústřední myšlenkou.

„Chceme touhle kampaní ukázat, že kdo ještě vyznává normální hodnoty, jako je třeba zájem o druhé lidi, v dnešní společnosti občas vypadá, že je vlastně nenormální. Patří tedy do Bohnic, kam se ostatně těší, protože se tam sejde s podobně naladěnými. Uděláme všechno pro to, aby kampaň měla vtip a nadhled, které jsou pro Mezi ploty typické, ale víc zatím prozrazovat nebudu,“ vysvětluje ředitel projektu Mezi ploty Robert Kozler.

Vstupenky na festival jsou do 26. května k mání v předprodeji Ticketstream za 290 Kč (jednodenní) a 490 Kč (na celý víkend). Na místě si je můžete koupit za 350 a 600 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma – stejně jako držitelé průkazů ZTT / ZTP P – a za děti do 15 let se na místě platí 150 Kč. Podrobnější informace o vstupenkách najdete na: www.meziploty.cz/otazky-a-odpovedi/.

Uživatelský avatar
redakce
Moderátor
Příspěvky: 1076
Registrován: 02 črc 2014 13:59

Re: Mezi ploty: Praha, 27-28.5.2017

Příspěvek od redakce »

Přijďte oslavit narozeniny festivalu Mezi ploty. Velká Rodinná zóna nabízí skvělý program pro děti i rodiče!

Na festivalu Mezi ploty není program pro rodiny pouhou „doprovodnou aktivitou“, ale jedním z hlavních elementů téhle kultovní přehlídky. Jubilejní 25. ročník, který se v parku Psychiatrické nemocnice Bohnice koná 27. a 28. května, přinese bohatou nadílku zábavy pro děti a jejich rodiče nebo prarodiče. Je pro ně totiž připravená veliká programová zóna, ve které najdou spoustu muziky pro všechny generace, divadelní pohádky, taneční představení, klauniády, workshopy, nový cirkus, zvířátka a mnoho dalšího.

Zóna věnovaná rodinné pohodě je natolik nabitá, že ji organizátoři museli rozdělit na několik scén. Na Rodinnou hudební scénu přijedou muzikanti, kteří vysloveně cílí na dětského posluchače, ale taky ti, kteří svou tvorbou a humorem oslovují malé i velké bez rozdílu. K těm druhým určitě patří nezdolná formace Sto zvířat, jejíž koncert pro děti připomene i nejednomu dospělému, jaké to bylo být tlustým chlapečkem na základní škole. Podobně rozkročené posluchačstvo má třeba ostřílený Děda Mládek Illegal Band, který v naší vlasti pomáhá udržovat kult Jožina z bažin, nebo taková Pohřební kapela, která navzdory pochmurnému názvu, přetavuje českomoravské lidovky do ska, punku nebo reggae notně veselým způsobem. K dalším hvězdám téhle scény patří Dáda Patrasová, Pískomil se vrací, Dundun nebo energií sršící Tam Tam Batucada, kteří se na bohnická pódia vracejí se svou brazilskou bubenickou show.

Obrázek
Dětská divadelní scéna ovšem malé návštěvníky vtáhne přímo do kouzelného světa, který hned tak nebudou chtít opustit. Čeká tu na ně celá baterie krásných pohádkových příběhů s loutkami i živými herci. Bude to například grimmovská pohádka Tři přadleny v podání Naivního divadla, Pohádka o třech námořnících Divadla Láryfáry nebo Čert a Káča Spolku Taška Kladno. Představení Krysáci a ztracený Ludvík na motivy televizního Večerníčku předvede Divadlo D5, proslulou dětskou operu Brundibár přiveze Dětská opera Praha, interaktivní představení rozehraje Studio Damúza a tanečními hrátkami malé návštěvníky zaujme Jan Onder, kterého děti znají z televize Déčko. Teprve divadlo Loudadlo ale dorazí s opravdovými televizními celebritami – loutkami Jů a Hele ze Studia Kamarád.

Aby toho snad nebylo málo, vyroste v Rodinné zóně ještě Dětská scéna radosti, kterou nejvíc ze všeho charakterizuje slovo „pohyb“. Uvidíte tu Cinknutý kabaret skupiny Cink Cink Cirk, plný magie, žonglování a pantomimy, vynikající klauniádu souboru Squadra Sua, show akrobatické skupiny Aventyr, vystoupení Taneční školy Ivy Langerové, tančící psy nebo představení Alenka, ve kterém Long Vehicle Circus předvede loutky, masky, chůdaře, jednu zpěvačku a tři herce. Tady se děti nebudou jenom dívat, ale můžou si taky ledacos zkusit na vlastní kůži. Co se třeba zapojit do bublinové školičky, workshopu beatboxu s mistrem En.dru nebo si vyzkoušet závody králíků? Anebo zjistit, jak na jojo pod vedením mistrů Evropy v této pozoruhodné disciplíně?

Kdyby byly děti kulturou už malinko přesycené, čekají na ně v Bohnicích kromě králíků a pejsků taky poníci a velcí koně, na kterých se mohou projet za pomoci zkušených vodičů.

Ať je však festivalový program pro rodiny sebepestřejší, pořád je to jenom jeden díl multižánrové skládanky, která si říká Mezi ploty. Takže je zapotřebí připomenout aspoň několik hvězd, které návštěvníci potkají v ostatních částech této originální přehlídky. Na hlavní stagei to bude třeba Richard Müller, Tomáš Klus, Xindl X, N.O.H.A. – DJ Set, Michal Pavlíček s Monikou Načevou, Lenka Dusilová s Baromantikou, PSH, Mňága a Žďorp a další velká jména. Alternativní zónu obsadí třeba Květy, Precedens, Katarzia a Kapitán Demo a Street zónu rozvibrují energické kapely jako Skyline, Mydy Rabycad, En.dru, Cocotte Minute, Pio Squad, Artmosphere nebo Circus Brothers.

A to jsme ani nezmínili celou silnou divadelní sekci, díky které si návštěvníci vychutnají kupříkladu představení Divadla v Dlouhé, divadla Sklep, spolku Kašpar či A studia Rubín, show protagonistů pořadu Na stojáka a nervy drásající klání v populární slam poetry.

Program Rodinné zóny a celého festivalu Mezi ploty najdete na www.meziploty.cz.

Odpovědět