Victory VC35 The Copper

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 67
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Victory VC35 The Copper

Příspěvek od Jan Havlíček »

Měděná hlava.
14. 2. 2020

Firmu Victory už není třeba českým kytaristům představovat. Za velmi krátkou dobu na trhu se aparáty této firmy dokázaly prosadit mezi tradičními značkami a mnoho kytaristů tyto aparáty zařadili do svého gearu. Úspěch této anglické butique firmy je hlavně v kvalitě těchto aparátů. Victory aparáty nabízí vynikající zvuk, perfektní zpracování a také velmi vkusný design.

Dalším přírůstkem do jejich bohatě rozvětvené rodiny je kytarový zesilovač VC35 The Copper. Ten vychází z anglických lampových aparátů stavěných v 50. letech minulého století. Firma ho označuje nálepkou Hot Rodded Tone. Nelze si nevzpomenout na legendární aparát Fender Hot Rod, nebo legendární zesilovače VOX. K těmto aparátům má asi novinková hlava nejblíže. Nicméně nebyla by to firma Victory, aby nepřidala něco svého a tak tento aparát je 100% vintage, ale také se 100% moderně znějícím zvukem.

Tak jak pak to vypadá?
No jak jinak, než prostě nádherně. Zesilovač je vyveden v měděné barvě a je uložen do kovového šasí. Lampy jsou napůl skryté pod kovovou mřížkou, kde je v polovině vyvedené logo Victory. Přední panel má knoby ve tvaru kuřecích hlav. Vše je uděláno velmi minimalisticky a účelně, žádné zbytečné podsvícení všeho možného. Jednoduchý a účelný design.
Obrázek
Po technické stránce je The Copper jednokanálový celolampový zesilovač o výkonu 36 W. Zajímavostí je nově použitá funkce Nomod, která zajišťuje větší a pevnější basy ve zvuku. Tuto funkci ovládáte pomocí přepínače Bass Cut, kdy lze basy prostě oříznout, nebo naopak nechat znít. Na předním panelu pak najdeme ovládací knoby Gain, Bass, Middle a Treble. Dále je tu Reverb, potenciometr Tone a nakonec Master. Vedle těchto potenciometrů je zde již zmiňovaný přepínač Bass Cut a Mid Boost a ještě přepínač výkonu. Z druhé strany nabídne zesilovač standardní výbavu v podobě efektové smyčky, vstupu na footswich, který spíná smyčku nebo zapíná a vypíná Reverb. V jednoduchosti je prostě síla a proto žádné další vybavení zesilovač nenabízí.

Zvuk – alfa a omega zesilovače The Copper
The Copper je, jak již bylo výše napsáno, jednokanálový celolampový zesilovač o výkonu 36 W. V lampě je to dostačující výkon, který dokáže nasucho utáhnout klub naprosto v pohodě. Tahle malá hlavička ve zkušebně dokázala přeřvat i můj 120W lampáč. Pokud potřebujete naopak výkon snížit, lze jen pomocí přepínače na přední straně nastavit na 12 W. Lze toho využít třeba při nahrávání, nebo hraní v klubu, kdy můžete vytavit koncový zesilovač na plno při ještě přijatelném hluku a zároveň tak využít zkreslení koncových lamp. Srdcem tohoto stroje jsou lampy 2x 12AX7, 1x EF184 v předzesilovači a v koncovém stupni je to čtveřice elektronek EL 84.

Na to, že jde o jednokanálový zesilovač, zde naleznete nepřebernou paletu možných nastavení zvuku. Od krystalicky čistých zvuků až po řádně špinavé rockové zkreslení. Nikdo asi nečeká, že tento zesilovač bude metalová hi-gainová mašina, nicméně při použití vhodného zkreslovače i tento typ zvuku lze natočit. Zesilovač perfektně reaguje na jakékoli nuance v nastavení jednotlivých knobů, takže když přidáte nebo uberete jednotlivé parametry se prostě změní. Ne jako u nějakých zesilovačů, které vlastně hrají hodně podobně při jakémkoli nastavení.

Aparát je primárně určen pro hráče, kteří touží mít krystalicky čistý zvuk plný brilantních cinkavých výšek, plných středů a medově znějících basů s žádným, nebo minimálním zkreslením. Na řadu přichází unikátní vymoženost tohoto zesilovače a tím je přepínač Bass Cut, který vypne bassové frekvence, nebo je naopak přidá. Vynikající záležitost pro majitele Stratů se singl coil snímači, které mohou být někdy až moc cinkavé a navýškované. Zvuk je hodně plochý a něco mu chybí. S použitím Bas Cut, je zvuk najednou mohutnější a plnější. Opačný případ lze použít na kytarách s humbuckery kde jsou basy buď ještě plnější, tak je naopak trochu stáhnete. K tomu je zde, samozřejmě skvěle funkční, efektová smyčka. Zapojíte modulační efekty nebo delaye a jak říkám s oblibou, padají hvězdy.
Obrázek
Když jemně otáčíme potenciometrem Gain, začíná přibývat zkreslení ve zvuku. Zkreslení je medově syté a šťavnaté s převahou plných basů a chlupatých středů a ostrých, ale příjemných výšek. Při natočení Gainu do maximální polohy dostanete vynikající hard rockové zkreslení. Zvuk se neslévá a každá struna je čitelná. Zároveň je aparát neskutečně dynamický a reaguje a skvěle na hru trsátkem i prsty. Platí zde pravidlo, že pokud vám to nebude hrát tak, jak si představujete, je chyba mezi kytarou a zesilovačem a kabel to není. Pokud stále nejste spokojeni se zvukem, není nic jednoduššího, než zvuk dále modifikovat pomocí potenciometru Tone, který funguje jako Presence, tedy potlačuje nebo naopak přidává žádoucí středové frekvence. Komu je to stále málo ještě, lze použít přepínač Mid Boost.

Díky své jednoduchosti si tento aparát výborně rozumí se všemi „zkreslovadly“, „nakopávadly a clean boosty. Osobně jsem zkoušel klasiku jakou je Tube Screamer a nebo novější KHDK Ghoul Screamer. Výsledek… boží. Zvuk byl šťavnatý, pevný a dynamický a výborně středově chlupatý. Radost hrát. Velké plus je přiložený footswitch, který zapíná a vypíná pružinový reverb a efektovou smyčku.

Co říci závěrem?
Victory The Choper je vynikající jednokanálová hlava pro kytaristy, kteří vědí, co a jak chtějí hrát. Nadšení budou rockeři, jazzmani, bluesmani a všichni, kteří hledají poctivý lampový sound s moderním nádechem. Firmě Victory se zde podařilo spojit klasický zvuk zesilovačů Fender, VOX a i ty staré Marshally, přidalo svoji verzi vintage zvuku v moderní podobě a The Copper je na světě. Ale jak říkám, není to žádná kopírka zvuků výše zmíněných značek. Victory jsou svoji cestou.

Aparát si perfektně rozumí se všemi zkreslovači a efekty co lze do boardu zapojit. K tomu všemu připočtěte opravdu butique precizní výrobu a přístup firmy a máte maličkatý zvukový zázrak. Nevýhodou tak může být cena, která se pohybuje okolo 32 tisíc korun a opět trochu předsudků, že pokud na tom není napsáno Fender nebo VOX, tak to nemůže dobře hrát a za tu cenu si raději pořídím ty prověřené značky. Rozhodně si na tento aparát zahrajte a uvidíte. Tahle „měděná“ hlava stojí za vyzkoušení.

Oficiální video výrobce
Výrobce: Victory Amps
Zapůjčil: MusicData s.r.o.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět