TC Electronic DITTO JAM X2 LOOPER

Odpovědět
sebastian
Příspěvky: 5
Registrován: 28 lis 2018 08:40

TC Electronic DITTO JAM X2 LOOPER

Příspěvek od sebastian »

Inteligentní looper nové generace.
8. 3. 2019

Firma TC Electronic uvedla na trh nový přírůstek v rodině DITTO - těch roztomilých, černých krabiček. DITTO JAM X2 LOOPER nabízí kromě neomezeného množství smyček a snadného, intuitivního ovládání také pár průkopnických inovací, které nám doposud byly neznámou hudbou budoucnosti. Každý z nás muzikantů určitě zažil spoustu peripetií se složitým nastavováním MIDI tempa do looperu. U některých hudebních stylů pak mohla být tato varianta spíše kontraproduktivní, poněvadž nás omezovala na jeden timing a hudba pak nemohla “dýchat”. Druhou možností, na rozdíl od MIDI setupů, bylo prosté následování smyčky. V tuto chvíli se looper stával kapitánem lodi a my byli nuceni ho slepě následovat. To už je dnes ovšem archaickou vzpomínkou…

ObrázekPrvní setkání
Už pří prvním rozbalení mi ty kluci severský udělali strašnou radost. Na rozdíl od jiných firem, schopných vám k nejprostšímu boosteru přibalit manuál, který by se počtem stran mohl rovnat Dekameronu, razí TC Electronic svůj strohý, severský styl. Jeden list formátu A5 v sobě nese rychlý návod k použití, stručné vysvětlení režimů REC-DUB-PLAY a REC-PLAY-DUB a schéma správného umístění, či připojení přibaleného, externího mikrofonu. Tahle sympatická jednoduchost se prolíná i do samotného efektu, počínaje vkusným, černě popelavým vzhledem.

Ovládací prvky na předním panelu jsou tvořeny velkým retro potenciometrem na ovládání hlasitosti smyček, dvojicí spínačů LOOP a STOP (každý disponuje svou vlastní LED diodou) a přepínačem režimů REC-DUB-PLAY / REC-PLAY-DUB. Dále na předním panelu nalezneme dvě malé dírky, v nichž se nachází integrované mikrofony, sloužící ke sledování tempa kapely. Na vrchní straně jsou umístěny: Input, Output, vstup pro externí mikrofon, napájecí konektor a USB konektor. Šasí efektu působí kvalitním a bytelným dojmem.

BeatSense, alias neviditelný člen kapely
Klíčovou předností tohoto pedálu je technologie BeatSense. Tento unikátní algoritmus, vyvinutý ve spolupráci firem TC Helicon a TC Electronic, je na světě prvním a jediným svého druhu. Technologie BeatSense skrze dvojici integrovaných mikrofonů “naslouchá” rytmické sekci kapely, ať už se jedná o standardní bicí soupravu, cajon, nebo perkuse. Na základě poslechu dokáže okamžitě přizpůsobit BPM nahrané smyčky do nového, změněného tempa. Na bitevním poli rockového pódia lze využít vstupu pro externí mikrofonek, jenž je součástí balení. Ten lze připnout například pod virbl. Tato metoda zaručuje ještě přesnější náslech a tím i přesnější adaptaci smyček ke změněnému tempu. Další zajímavá možnost je změna tempa prostřednictvím tlačítka STOP, které v tomto případě zastává podobnou funkci jako tap tempo. Tato funkce nabízí nový rozměr pro domácí cvičení ve stylu “škola hrou”.

ObrázekVe zkušebně
Beru si DITTO do zkušebny a po cestě si říkám, že čím horšího bubeníka bych si vybral, tím důsledněji bych dokázal DITTO JAM X2 LOOPER otestovat. Hned mně napadá několik jmen a zkouším jim volat. Murphyho zákony jsou ale kolikrát přesnější, než ty Newtonovi a já se tentokrát musím spokojit s bubeníkem, co umí držet tempo. V první fázi zkoušíme hrát bez zapojení externího mikrofonu. Nahrávám dvě doprovodné smyčky přes sebe, efekt leží dle instrukcí v manuálu tak, aby byl natočen k bicím a začínáme s kolísáním tempa. Looper se dokáže rychle přizpůsobit, ale nenabízí pocit stoprocentní důvěry. S připojeným externím mikrofonem, připnutým na stojánku od virblu, je to ovšem zcela jiné kafe. Nahrané smyčky se v milisekundách zrychlují, či zpomalují dle aktuálního tempa bubeníka a já si říkám jaká je to škoda, že jsme takový hračky neměli už před deseti lety. DITTO je regulérní, neviditelný člen kapely.

Závěrem
TC Electronic DITTO JAM X2 LOOPER je zatím nejideálnějším společníkem na tvůrčí seance ve zkušebnách, na cvičení složitějších partů s možností doprovodu a jednoduchým měněním tempa i na živá vystoupení. Věřím, že obzvlášť “kytaristi samotáři”, kteří táhnou to šestistrunné břemeno ve svých kapelách sami, tento looper a zvláště novou technologii BeatSense velmi ocení.

Oficiální video výrobce
Výrobce: TC Electronic
Zapůjčil: BaSys CS s.r.o.

Sebastian S. Sorrosa
PROFIL AUTORA: Sebastian S. Sorrosa
Rock n' rollový muzikant a skladatel s ekvádorskými kořeny, žijící hudbou a vším, co k tomu patří. Půsbil jako sólový kytarista v poprockové formaci Rituály. V současné době stojí v čele svého tria Tortuga, hraje v doprovodné kapele amerického kytaristy Dani Robinsona a spolupracuje s řadou dalších interpretů. Je také vyhledávaným učitelem kytary a vášnivým sběratelem kytarových efektů.

Odpovědět