Sabian AAX Promotional Set

Odpovědět
Michael Nosek
Příspěvky: 6
Registrován: 02 úno 2016 12:00

Sabian AAX Promotional Set

Příspěvek od Michael Nosek »

Sladěná popová sada.
8. 2. 2016

K otestování jsme si zapůjčili tento set od kanadské firmy Sabian, který je oproti standardní činelové sadě rozšířen ještě o druhý crash. AAX jsou strojově vyráběné činely, jejichž primární použití nalézáme ve hlasitější moderní hudbě. AAX Promotional Set obsahuje celkem čtyři činely, a to Sabian AAX 14“ Stage Hi-Hat, Sabian AAX 20“ Stage Ride, Sabian AAX 16“ X-Plosion Crash a Sabian AAX 18“ X-Plosion Crash.

Sada jako taková působí kompaktním dojmem, všechny činely (až na raw belly crashů) jsou v povrchové úpravě brilliant. Použitý materiál je B20 bronz. Jednotlivé zvuky jsou velmi čisté a pronikavé, nikoliv však frekvenčně nevyvážené. Činely mají velmi jemné a husté soustružení a pravidelné strojové tepání, které není příliš hluboké, zato je použito poměrně velké kladívko. I tak je tepání ale vidět až při pohledu zblízka. Profily činelů jsou standardní. Nyní k jednotlivým zapůjčeným modelům.
Obrázek
AAX 14“ Stage Hi-Hat
Váhová kategorie „Stage“ je druhou nejtenčí variantou v řadě AAX, ale nenechte se mýlit... i tak je to spíše tlustší hi-hatka. Vršek je medium, spodek potom heavy. Hi-hatka má velmi jasný a pronikavý zvuk ověnčený četnými alikvótami a proto se velmi dobře prosazuje. Spíše cinká, má výborně znějící „pumpu“ a krásný pronikavý bell. Sešlap je svítivý a opět se velmi dobře prosadí. Při otevření se pak ukazuje její rockovější charakter, který je ovšem kultivovaný a rozhodně nebolí do ucha.

AAX 20“ Stage Ride
Váhová kategorie medium. Značně čistý a cinkavý zvuk s kontrolovaným přezníváním. Ačkoliv jde o 20“ ride, při hře jsem měl pocit, jakoby byl o jeden, dva palce větší. Krásně čistý a pronikavý bell, který ale při silnější hře poněkud více rozeznívá tělo činelu, což je u „tenčích“ rockových ridů běžný jev. Díky své váze je dobře crashovatelný a s klidným srdcem bych se jej nebál použít v rockové muzice jako velký druhý, či třetí crash. Přes svoje primární použití v hlasité hudbě je ride stále citlivý.

AAX X-Plosion 16“ a 18“ Crashe
Promotional Set je rozšířen i o druhý crash. V tomto případě jde o váhovou kategorii medium thin. Tato dvojice se od hi-hatky a ridu liší hlavně povrchovou úpravou bellů, která je jen lehce přileštěná a jde o jakýsi kompromis mezi raw a brilliant finishem. Profil je u crashů standardní, ale belly jsou vysoké a velké. Pro mne milé překvapení, protože hlavně 18“ crash by svým bellem strčil do kapsy kdejaký ride svou pronikavostí, muzikálností, hratelností a zvukovým oddělením od zbytku těla. Mezi oběma crashi je krásný interval, jde tedy o spárovanou dvojici. Jako crashe jsou pronikavé, rychlé, bohaté na alikvóty, čisté, svítivé. Zajímavé je, že při hře špičkou paličky na tělo jde v obou případech o hezké doprovodné činely všude tam, kde ride by byl už příliš. Pokud je ovšem hrajete přes hranu, krásně se prosadí.

Shrnutí
AAX Promotional set je plnohodnotnou sadou profesionálních činelů, které si svou značně čistou charakteristikou zvuku přímo říkají o použití v moderní, hlasitější hudbě. Ride s hi-hatkou tvoří dobrou dvojici, stejně tak jako oba crashe. Dohromady pak celý set zní dobře a sladěně. Crashe jsou malinko hlasitější, než ride s hi-hatkou, což je při běžných doprovodech celkem pohodlné, protože vše hraje tak nahlas, jak má a člověk nemusí přemýšlet, do čeho musí tlouct a co naopak jen hladit. Při popisu zvuku mě napadlo hned slovo „pop“. Tam si daný set představuji asi nejsnáze. S doporučenou cenou, která se pohybuje lehce nad dvaceti tisíci korunami, při takhle povedeně sladěném setu nemám nejmenší problém.

Výrobce: SABIAN
Zapůjčil: AudioMaster CZ a.s.

Michael Nosek
PROFIL AUTORA: Michael Nosek
Pochází z milované Opavy, nicméně za hudbou utekl do Prahy. Studoval bicí soupravu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a také na brněnské JAMU. Kromě častého hraní s mnoha kapelama odlišných žánrů se také věnuje výuce bicích. Aranžuje a píše hudbu pro vlastní konceptuální projekt Personal Highway. Zajíma se o umění, jako takové, o studiovou práci, přírodu, vesmír a filosofii.

Odpovědět