Propide Guitars LP300

Odpovědět
Tomáš Hoskovec
Příspěvky: 35
Registrován: 25 črc 2016 11:27

Propide Guitars LP300

Příspěvek od Tomáš Hoskovec »

Vínový Les Paul za babku aneb nástroj, který neurazí.

Tak mi kurýr přivezl další kousek na test od u nás ne příliš známé francouzské značky Propide Guitars, dříve JM Forest, která se na hudebním trhu profiluje studiovou audio technikou, vyráběnou v Asii. Veškerý sortiment kytar je samozřejmě taktéž z asijské výroby. Na pohled se jedná o opravdu zdařilou kopii Les Paula, vizuálně vypadá vše jak má. Pokud začínáte přemýšlet o své první investici do relativně ucházejícího nástroje a máte hlouběji do kapsy, mohla by toto být pro vás ta pravá volba. Asi nemá cenu fabulovat o tom, s jakou péčí výrobce nástroj soustružil, lepil a lakoval, zkrátka hýčkal. Vzhledem k ceně nástroje se jedná o strojově vyráběný produkt, ale technologie jde stále kupředu, takže levná kytara před dvaceti lety podle mě není to, co levná kytara dnes. Pokud výrobce dbá na zásady výroby hudebního nástroje, který má být funkční řadu let a nevyrábí těla a krky z druhořadého, nevyschlého dřeva, pražce z měkčených slitin a hardware z rezavějící oceli, mělo by se dílo podařit. Nástroje Propide Guitars jsou toho důkazem. Neoslní, ale zároveň neurazí a možná si s nimi užijete spoustu radosti. Já jsem se kupříkladu při testování tohoto nástroje konečně naučil předlouhé sólo v písni Hotel California.
Obrázek
Pevné pletivo stonků vyšších rostlin
Náš model je zřejmě z úsporných důvodů vyroben ze dřeviny okoumé. Tento druh dřeva pochází z rovníkové Afriky, konkrétně ze států Republika Kongo či Gabon, tedy bývalých francouzských kolonií. Toto dřevo se dříve využívalo ke stavbě lodí. Je flexibilnější než jiné tvrdé dřeviny na výrobu kytar, jako je mahagon nebo palisandr, a je také lehčí. Kdesi jsem se dočetl, že může dosahovat akustických vlastností javoru. Takže před sebou máme odlehčenějšího Les Paula. Krk je vyroben z mahagonu a hmatník z palisandru. Podobně jako u ostatních kytar z portfolia Prodipe Guitars, je zásadní úsporou na jinak relativně kvalitním nástroji výběr dřeva. U mnou dříve testovaných modelech telecaster a stratocaster je místo tradiční olše použitá lípa, což činí nástroje naopak o něco málo těžší, ale neubírá to nic citelného z jejich sonických vlastností. Tělo je zřejmě lakováno uretanovým nebo polyuretanovým lesklým lakem. Nástroj je vyráběn ve dvou barevných verzích. Vínově červená, kterou jsem měl na test (Wine Red - WR), a černá (Black - BK). V červené verzi prosvítá skrz lak struktura dřeva a letokruhy. Jak je poslední dobou čím dál lepším zvykem výrobců levnějšího zboží, nenaleznete na tomto nástroji viditelné kazy a defekty, které by při zevrubné inspekci okem kazily první dojem. Konstrukcí a technologií tento model věrně kopíruje svůj vzor, takže krk je lepený, s klasickou LP menzurou 629 mm. Na palisandrovém hmatníku nalezneme 22, dle mého soudu medium jumbo pražců. Hmatník má poloměr 12“, takže v tomto směru žádné inovace nebo experimenty, nýbrž klasické LP rozměry a technické detaily. Co možná na první pohled překvapí, je světlejší palisandrové dřevo na hmatníku. Jak jsem se ale dočetl na různých diskusních fórech, tmavost palisandru nemá co do činění s kvalitou dřeva, ale je jen charakterem určité odrůdy stromu. Ostatně světlejší palisandr můžeme vidět i na některých originálních kouscích firmy Gibson.
Obrázek
Hmatník, pražce aneb jak nám to ladí
Další důležitou kapitolou, pokud máme před sebou kytaru z levnějších materiálů a levnější výroby, je kvalita zpracování pražců a hmatníku. Myslím, že na tomto nástroji se dílo podařilo. Pražce jsou kvalitně zapracované do hmatníku, na okrajích hladce opracované a ani pocitově „nepřesahují hmatník“ a celkově působí velice příjemně. Také ladění pražců v jednotlivých polohách je bezproblémové a nenalezl jsem ani žádné tupé tóny s menším sustainem, tzv. vlky. Kytara je z výroby seřízená na nižší dohmat, což způsobuje občasné zadrnčení o pražce, ale nejedná se o nic zásadního nebo něco, co by se nedalo ještě dalším seřízením minimalizovat.

Kování
Hardware našeho nástroje je v chromovém provedení, kobylka a struník je klasického ražení tune-o-matic. Olejové, zapouzdřené ladicí mechaniky nejsou příliš silnou stránkou nástroje. Po větší námaze mají citelnou tendenci povolovat strunu, ale jak jsem zmiňoval výše, sólo z písně Hotel California je extrémní na vytahování strun, a tak může být můj úsudek stran ladění poněkud přehnaný.
Obrázek
Řízení toku elektronů a elektromagnetická indukce
Nástroj je osazen dvěma humbuckery s keramickými magnety. Postupně se tak dostáváme k sonickým vlastnostem našeho Les Paula. Keramické nebo feritové magnety jsou nejlevnějším typem magnetu pro pasivního snímače. Jedná se o slitiny oxidu železnatého s uhličitanem strontnatým nebo barnatým. Tyto snímače nabízí silnější výstup, výrazný atak a přesnější vyšší kmitočty a agresivnější, středový zvuk. Hodí se hlavně pro crunch nebo ještě lépe pro higainové zkreslení, kde mají o něco kompaktnější zvuk než snímače s alnico magnety. Na druhou stranu čistý a méně zkreslený zvuk neposkytují prokreslení obzvláště nižších frekvencí, zvuk nepůsobí teple, hřejivě a plasticky. Díky silnému magnetickému poli mohou keramické magnety negativně ovlivňovat přirozené kmitání struny a tím také sustain. Tolik tedy teorie a obecná charakteristika snímačů s keramickým nebo feritovým magnetem. A jak jsem to slyšel já? Mohu jenom potvrdit teoretické premisy. Čistý zvuk je frekvenčně i harmonicky chudý a nevýrazný. Kytara hraje jakoby na půl plynu a asi ze zvuku nebudete úplně nadšeni. Na druhou stranu čím větším gainem kytaru nakrmíte, tím blaženější budete mít pocit ze zvuku, který je nástroj ochoten vyprodukovat. Silně zkreslený zvuk vskutku zní plně a kompaktně agresivně a nekompromisně.

Komu je určena
Z tohoto zjištění jasně vyplývá mé poselství těm, kteří uvažují o koupi tohoto nástroje. Les Paul od Prodipe Guitars udělá skvělou službu těm, kteří pomýšlí na využití nástroje v tvrdší muzice. Nástroj se dozajista prosadí napříč agresivnějšími žánry od rocku po jakoukoli formu metalu. Další využití vidím též u kytaristů, kteří potřebují levnější záložní nástroj v případě rychlého řešení krizí na pódiu. V neposlední řadě doporučuju tento nástroj začínajícím kytaristům, kteří mají možnost proniknout do tajů elektrické kytary s technicky relativně kvalitně zpracovaným nástrojem bez nutnosti sahat hluboko do kapsy.

Výrobce: Propide Guitars
Zapůjčil: Hudební centrum s.r.o.

Tomáš Hoskovec
PROFIL AUTORA: Tomáš Hoskovec
Narozen v roce 1974 v Ústí nad Labem. Na litvínovském gymnáziu v roce 1990 zakládá kapelu č.p.1398. Hostuje v dalších formacích litvínovsko-mosteckého regionu - THE FACE a THE END. Na pedagogické fakultě v Ústí nad Labem v roce 1994 spoluzakládá kapelu LINGERS, se kterou vydává alba Beyond (2002), Gallery (2004) a Made In Mind (2010). Prochází několika zajímavými hudebními projekty - folkově orientovaným triem TRUCKEŘI, nebo originální reggae skupinou ORLY W BLOTIE EUROPY. V současné době, vedle produkční a nahrávací činnosti s kapelou LINGERS.ON, též působí v revivalové skupině RHCP Tribute.

Odpovědět