Peavey ValveKing 20MH

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 64
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Peavey ValveKing 20MH

Příspěvek od Jan Havlíček »

Malý celolampový kytarový zesilovač od společnosti Peavey.
22. 2. 2016

Firma Peavey je nezničitelná stálice na poli výrobců kytarových aparátů a jejich aparáty mnohdy ovlivnily celé generace kytaristů. Dala osobitý zvuk stěžejním metalovým nahrávkám a stala se synonymem kvalitního a zároveň velmi dobře dostupného aparátu pro všechny kytaristy. Do 21. století vstoupila firma Peavey se serií ValveKing, jako částečným pokračovatelem řady Peavey Classic, s jistou inovací a příklonem pro použití aparátu i v moderních metalových žánrech. Hlavním znakem této řady je univerzálnost. Řada ValveKing patří k jedné z nejúspěšnějších řad firmy Peavey a není se co divit. Nabízí od čistých zvuků á la Fender, až po metalové "brusky" modernách hi-gainů.
Obrázek
Peavey neustále vytváří a vyvíjí nové aparáty a tak v době, kdy je poptávka po malých, lehce přenosných aparátech, nezaspal a přichází na trh s malou hlavou Peavey ValveKing 20MH, vážící 8,2 kg. Koncepčně se jedná se o celolampový kytarový zesilovač, který v základu tvoří tři lampy 12AX7 v předzesilovači a dvě EL84 na koncovém stupni. Celkový výkon je 20 W, který má ale ovladač výkonnosti, takže můžete hrát na 5 W a 1 W. Zesilovač disponuje dvěma kanály, které mají společné korekce. Na předním panelu nalezneme ovladače Clean Volume, Lead Gain, tlačítka Gain Booster a Channel Select, dále ovladače třípásmového ekvalizéru Bass, Mid a Treble. Zesilovač má v sobě zabudovaný pružinový reverb, který má svůj vlastní potenciometr. Dále je zde potenciometr Vari-Class, který mění chování zesilovače na Class A a A/B, který velmi ovlivňuje výsledný zvuk. Posledním ovladačem v řadě je Master Volume. Na zadní straně zesilovač nabízí výstupy a vstupy efektové smyčky, dva vstupy pro footswich, kdy jeden ovládá kanály zesilovače a druhý vypíná či zapíná reverb a efektovou smyčku. Bohužel footswitch není součástí dodávky a je nutné ho dokoupit. Nechybí MSDI výstup pro přímé hraní do mixpultu, nebo zvukové karty, výstup pro reprobox a USB výstup pro přímé nahrávání do počítače. K tomu je dodáno i CD s příslušným softwarem. Nakonec je zde přepínač impedance 16 a 8 Ohm, přepínač na nastavení výkonu, pojistka a připojení do elektrické sítě. Navíc je zde výstup na sluchátka a přepínač se simulací velkého boxu. Zesilovač je nastaven na klasických 220 V, ale bohužel se ke mě dostal kus, který měl americkou přípojku. Lze použít jakýkoli kabel k počítači na 220 V, ale je to trochu komplikace, kterou by si měla firma ohlídat.

Celkově má ValveKing velmi vydařený decentní černobílý design, za který se nemusíte nikde stydět, ba právě naopak.

Zvuk - alfa a omega každého zesilovače
Opět jsem neváhal a zesilovač prověřil rovnou při zkoušce s kapelou. Tady se nedá nic schovat a kvality aparátu se ihned projeví. Zkoušel jsem zesilovač na boxech 2 x 12 a 4 x 12 s Celestion Vintage V30 a s kytarou s pasivními i aktivními snímači. A výsledek? Zesilovač uspěl na plné čáře. Co mě znova velmi překvapilo, byl výkon. Na to, jak je zesilovač maličký, je 20 W plného lampového výkonu naprosto dostačující.

Čistý zvuk se snaží napodobit zvuk Fenderu s tím, že je mnohem více tlustější a kulatý. Tolik necinká. Nebudeme si ale nic nalhávat, je málo průbojný. Na druhou stranu Peavey cílí spíše na příznivce zkreslených zvuků. Čistému zvuku hodně pomůže použití potenciometru Reverb, kterým se zvuk zmohutní a vybarví. Dále mu značně pomáhá potenciometr Vari-Class (viz vysvětlení níže), který dokáže zvuk opět rozjasnit. Bohužel oba ovladače jsou společné pro oba kanály, což může být trochu limitující.

Zesilovač si výborně rozumí se všemi možnými efekty, zapojenými do paralelní efektové smyčky a velmi dobře reaguje na veškeré modulační efekty. Ve spojení s chorusem je zvuk majestátní a perfektně se protlačí skrz kapelu.
Obrázek
Zkreslený kanál je vždy nejdůležitější součástí aparátu. Po přepnutí si můžete vybrat ze dvou módů. V prvním se přidává zkreslení pouze ovladačem Gain. Charakter zvuku je bohatý "chlupatý" crunche, vhodný pro blues a rock, až po zvuk á la heavy metal made in 80´s. Zesilovač produkuje plnokrevný hutný zvuk s americkým charakterem. Šťavnatý, bohatý na basovo - středové frekvence s průraznými výškami. Tóny se neslévají a aparát reaguje na všechny údery trsátka. Neodpouští chyby a nedomáčknuté struny. Reaguje na všechny možné techniky. Vše je krásně slyšet. Přes jeho velikost a výkon tlačí jako buldozer a to i při přepnutí na nižší výkon. Po připojení 4 x12 bedny zvuk okamžité vyplní veškerý prostor.

Po zapnutí tlačítka Gain Boost se zvýrazní zkreslení a zvukově se dostaneme k velmi silnému hi-gainu amerického střihu. Opět ale nedochází k žádnému slévání tónů. Vzhledem k možnosti upravovat výkon, lze velmi dobře pracovat se kreslením koncovými lampami. Při zesílení na Master Volume zvuk dostane ještě větší šťávu a má mnohem větší náboj. Dále lze upravovat zvuk velmi důležitým potenciometrem Vari-Class, který zcela zásadním způsobem ovlivňuje výsledný charakter zvuku. Kdy nastavení Class A dodává zvuku hlubší frekvence v basech a aparát zní hrozivěji, na druhé straně Class A/B dodává zvuku větší průraznost. Zvuk se pak více protlačí skrz kapelu. Tato funkce zcela dostatečně upraví váš zvuk do frekvencí, které potřebujete. Opět si tento aparát skvěle rozumí se všemi možnými efekty ať zapojené do smyčky nebo napřímo.

K dalším zajímavým funkcím, které převážně najdeme u dražších aparátů, je možnost hrát rovnou do mixpultu, nebo pomocí USB kabelu připojit zesilovač do počítače a přímo nahrávat. Vzhledem k již zmíněné možnosti přepínat výkonnost i na 1 W, to můžete "tavit" i v noci a nikoho nebudete rušit.

Závěr
Peavey ValveKing 20MH je perfektní a zcela univerzální zesilovač. Za rozumnou cenu získáte dospělý aparát, který utáhne klub i velkou scénu. Charakterem zkreslení se neztratíte v bluesové, či rockové kapele, nebo s ním můžete hrát "brutální masox" a budete spokojeni taktéž. Slabinou je v uvozovkách čistý kanál, kde musíte trochu více laborovat, abyste dostali pěkný a silný zvuk. Ale kdo hledá vynikající čistý zvuk, určitě se podívá po jiném aparátu a nebude hledat mezi hi-gainy. Dovedu si tento zesilovač též představit jako výborný doplněk menších nahrávacích studií. Tomu, kdo hledá plnohodnotný lampový aparát a má menší rozpočet, určitě doporučuji si Peavey ValveKing 20MH vyzkoušet.

Výrobce: Peavey
Zapůjčil: AudioMaster CZ a.s.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět