Mesa Boogie Mini Rectifier 25

Odpovědět
Martin Smejkal
Příspěvky: 3
Registrován: 13 říj 2014 21:36

Mesa Boogie Mini Rectifier 25

Příspěvek od Martin Smejkal »

Nový 25 Wattový kytarový zesilovač od známé firmy Mesa Boogie, vážící pouhých 5,5 kg.
1. 2. 2014

Jedním z posledních modelů zesilovačů od firmy Mesa Boogie je Mini Rectifier 25. Jedná se o zmenšenou verzi známého zesilovače Rectifier, která nabízí zvukový charakter tohoto dnes již klasického zesilovače a přidává i něco navíc. Zesilovač obsahuje pět lamp 12AX7 v preampu, dvě EL84 v koncovém stupni a stejně tak jako ostatní zesilovače Mesa Boogie je finálně sestaven v USA.

Základní údaje
Mini Rectifier je dvoukanálový zesilovač, avšak každý kanál dále nabízí ještě dva další zvukové módy. U čistého kanálu jsou to módy Clean a Pushed, zkreslený kanál pak nabízí módy Vintage a Modern. Oba kanály se dají přepínat přiloženým footswitchem, zvukové módy se však bohužel dají přepínat pouze na zesilovači samotném. Zesilovač nabízí výkon 25 Wattů, oba kanály lze též přepnout na 10 Wattů, což je velmi užitečné pro hraní při nižší hlasitosti. Zesilovač je možné na 10 Wattů dostatečně „vybudit“ i při nižší hlasitosti, což lze ocenit především v menších klubech, zkušebnách či při hraní doma.
Obrázek
Obrázek
Zesilovač působí na první pohled celkem bytelným dojmem, jelikož bylo hojně používané dřevěné pouzdro nahrazeno kovovým. To se též kladně projevilo na snížení hmotnosti a Mini Rectifier tak váží jen 5,5 kilogramů, čímž se bezesporu řadí k nejlehčím plnohodnotným celolampovým zesilovačů na trhu. Potenciometry jsou kovové a neobsahují číselná označení, což podle mého názoru tročku komplikuje orientaci při nastavování různých zvuků například ve studiu. Nutno však podotknout, že potenciometry zůstávají i při přepravě v měkkém pouzdře na svém původním nastavení. Toto polstrované pouzdro je dodáváno společně se zesilovačem a tvoří tak velmi příjemný doplněk i díky svému kvalitnímu zpracování.
Obrázek
Popis zesilovače
Přední strana zesilovače vypadá velmi podobně, jako klasický Rectifier. Nalezneme zde ovládání dvou separátních kanálů, čistého a zkresleného. Oba tyto kanály obsahují samostatný ekvalizér, kterým lze ovládat Basy, Středy a Výšky. Dále je zde potenciometr na ovládání Presence a potenciometr Master a Gain. Čistý kanál nabízí režimy Clean a Pushed, zkreslený kanál nabízí režimy Vintage a Modern. Dále jsou zde již zmíněná tlačítka umožňující přepnutí každého kanálu na 10 Wattů. Zadní strana obsahuje sériovou efektovou smyčku, která nabízí velmi kvalitní zvuk bez ztráty signálu, a dva reproduktorové výstupy s impedancí 4 a 8 ohmů.
Obrázek
Zvuk
Mini Retcifier jsem testoval s reproboxem 1x12 od firmy DV Mark a s kytarou PRS s dvěma humbuckery. Zesilovač jsem testoval při živém hraní i při natáčení ve studiu. Pojďme se tedy společně podívat, co tato horká novinka od Mesa Boogie nabízí.

První kanál - Clean
Čistý kanál nabízí velmi pěkný a dynamický čistý zvuk, který se hodí do mnoha hudebních stylů, jelikož samotným nastavením korekcí a Gainu lze dosáhnout nejen křišťálově čistého zvuku, ale i poměrně hutného crunchového zvuku. Přepnutím na 10 Wattů zesilovač ztratí trošku „headroom“, ale naopak lze dosáhnout krásného crunchového zvuku i při nižší hlasitosti. 25 Wattů pak nabízí dostatek hlasitosti i plnosti zvuku pro koncertní využití. Zesilovač jsem testoval s reproboxem 1x12 a Master volume jsem měl maximálně na 50%, což mi plně dostačovalo i na větších festivalových pódiích.První kanál - Pushed
Druhý mód s názvem Pushed nabízí šťavnatý cunchový zvuk, který si stále zachovává velkou čitelnost a dynamičnost. Tento mód lze ale také využít pro plnohodnotný rockový zkreslený zvuk. S humbuckery je zvuk při vyšších úrovních Gainu již poměrně dost saturovaný, tudíž lze tento kanál využít i pro hraní zkreslených doprovodů či „klasických“ rockových sól.Druhý kanál - Vintage
Zkreslený kanál ve Vintage módu nabízí nepřeberné množství klasických zkreslených rockových zvuků, které jsou při nižších úrovních Gainu stále krásně konkrétní. Přidáním Gainu lze docílit velmi plného zvuku, který se hodí především na hraní sól s dlouhým sustainem. Druhý kanál - Modern
Zkreslený kanál v Modern módu zní zkrátka moderně, jelikož nabízí zvuk typický pro Rectifier, který je velmi konkrétní a hutný se specifickými frekvencemi, které jsem u jiného zesilovače neslyšel. Mně osobně se nejvíce líbí zvuk se všemi korekcemi kolem 12:00. V tomto nastavení má zesilovač plný zvuk s dostatečným zkreslením, avšak zvuk zároveň zůstává stále čitelný a neslévá se. Přepnutím na 10 Wattů lze dosáhnout plně saturovaného zvuku již při nižší hlasitosti, což lze ocenit především při hraní doma či ve studiu. Výkon 25 Wattů byl pro mě opět dostačující i na velkých pódiích, Master volume jsem měl maximálně na 40%.Více ukázek: http://www.youtube.com/watch?v=bnnhQU7f ... XM_dm#t=12

Závěr
Považuji Mini Rectifier 25 za takový malý zázrak. I při nižším výkonu 25 Wattů se plně vyrovná kvalitou zvuku i mnohem výkonnějším zesilovačům. Díky velkému množství zvukových možností, kterých lze dosáhnout přepínáním jednotlivých módů, považuji tento zesilovač za vhodný pro hraní různých hudebních stylů, jelikož si dokáži tento zesilovač zvukově představit v popové, rockové, metalové, punkové ale i například funky či jazzrockové kapele. Výkon 25 Wattů je podle mého názoru na většinu pódií dostačující. Za jediný nedostatek považuji vyšší cenu, která se momentálně pohybuje kolem 36.000 korun.

Výrobce: Mesa/Boogie

Martin Smejkal
PROFIL AUTORA: Martin Smejkal
Martin Smejkal se narodil 2. 8. 1989 v Říčanech. Vystudoval Mezinárodní obchod na pražské VŠE. Hru na kytaru pak studoval soukromě u Tomáše Valáška. Od roku 2007 hraje na kytaru v pražské kapele Votchi. Zahrál si také například s Leškem Semelkou či s Otou Balagem. Více o něm naleznete na oficiálních stránkách kapely www.votchi.cz.

Odpovědět