Lampáč na stereoidech.
31. 10. 2016
Hughes & Kettner je jedním z předních výrobců kytarových aparatur. Firma funguje od roku 1984 a velmi záhy se stala členem první extra ligy kytarových zesilovačů. Mezi jejich vlajkové modely patří zesilovače řady Statesman a Switchblade, které se pyšní tituly "zesilovač roku" nebo nejlepší zesilovač na Frankfurtském veletrhu.
Novinkou v jejich stáji je TubeMeister Deluxe 40, který slibuje vše, co kytarista potřebuje. V základu je nový Hughes & Kettner tří kanálový celolampový zesilovač, který spojuje butique laděné lampové zvuky s chytrým a jednoduchým ovládáním v malém, ultra kompaktním provedení. To nám říká přímo výrobce. Pojďme se podívat, jak to vypadá a hlavně jak to hraje.

Pohled zvenčí
Na první pohled je vidět precizní práce designérů a návrhářů. Zesilovač má naprosto dokonalou minimalistickou image. Vše je perfektně doladěné a oku lahodící. Po zapnutí se zesilovač tradičně modře rozzáří a vystoupí logo Hughes & Kettner. Přední stěna je z průhledného plexiskla a tak můžete pozorovat modře podsvícené "lampičky". Podsvícené jsou taktéž potenciometry a další ovládací spínače. Určitě si od teď budete dávat pozor, kam se postavíte na podiu tak, aby byl zesilovač co nejvíce vidět.
Na přední straně zesilovače nalezneme tradiční ovládací prvky. Power a Standby, dále jsou zde potenciometry Master a Gain pro každý kanál a k nim dvojice třípásmových ekvalizérů Bass, Middle a Treble pro Clean kanál a společné korekce pro kanály Crunch a Lead. Dále zde nalezneme přepínače jednotlivých kanálů a vstup pro kytaru.
Z druhé strany nabízí zesilovač také velmi bohatou výbavu, kterou najdeme spíše u mnohem dražších modelů. První vstup je pro MIDI. Snadno tak můžete ovládat zesilovač pomocí MIDI pedálu a kombinovat ho s efektovými procesory, jako je třeba G-Major. Další v pořadí jsou dva vstupy pro footswitch, který bohužel není součástí zesilovače. Dále jsou zde vstup a výstup efektové smyčky. K vynikající vychytávce patří RedBox, což je emulátor kytarových boxů s výstupem pro přímé nahrávání do počítače, nebo hraní do PA. Máte možnost nastavit několik typů reproboxů. K posledním prvkům pak patří přepínač impedance pro 8 a 16 Ohmů. Velmi užitečná funkce, zvláště pokud opravdu hodně jezdíte a hrajete, je kontrolka stavu koncových lamp, díky které poznáte, kdy je čas na výměnu lamp. Zesilovač má dále vestavěnou výkonovou brzdu, kdy můžete snížit výkon na polovinu, tedy 20 W, a nebo na 1 W. No a poslední je výstup pro reprobox. Jako třešnička na dortu je fakt, že k zesilovači dostanete jednoduchý, polstrovaný gigbag velikosti tašky přes rameno. Celý zesilovač se tak lehce přenáší a nehrozí jeho poškození.

Co zvuk?
Od zvuku TubeMeister Deluxe 40 jsem nečekal žádný průšvih, ale výsledek mě opravdu nadchnul. Zesilovač jsem opět prověřil na boxech 2x12 a 4x12 s Celestion Vintage V30. Zkusil jsem jak normální kytary, tak i sedmi strunný nástroj. Vše fungovalo tak, jak mělo. Zesilovač si se vším poradil a dělal to, co měl.
Nejsem příznivce krystalických čistých zvuků. Mám raději ty tak trochu "umazané" a drnčící. Zde dělám výjimku. Čistý zvuk tohoto zesilovače je jedním slovem úchvatný. Krystalicky průrazný Clean, bohatý na výšky a středy s pevným basovým spodkem. Není vůbec potřeba nijak doplňovat modulačními efekty. Zesilovač výborně reaguje na dynamiku hru. Co do něj z kytary pošlete, to uslyšíte. Je jedno jestli použijete humbucker nebo single. Při použití krkového snímače se tón nádherně zakulatí. Dokonce i s aktivními a agresivními snímači EMG hrál Clean parádně. Schválně si vyzkoušejte úvod Mama I´m Coming home. Při použití chorusu a delaye se zvuk ještě více obohatí o vyšší harmonické tóny a ty balady a čisté pasáže jdou tvořit skoro sami.
Crunch kanál nám zvyšováním na potenciometru Gain přidává na zkreslení. Dostaneme z něj od úplně minimálních nakreslení zvuk ala David Gilmour po "chlupatý", rockový zvuk Joea Satrianiho nebo Van Halena. Plný, teplý lampový sound, bohatý na výšky a středy. Díky pevným basům se ale nejedná o žádnou uječenou cirkulárku. Tóny jsou konkrétní, neslévají se a jsou pěkně oddělené. HK netrpí zvukem některých současných zesilovačů, které mají zkreslené zvuky jako rozsypaný písek, kde místo nějakých tónu slyšíte pouze bručení. I zde platí, že zvuk je velmi dynamický a neodpouští žádné slabé údery trsátka, nebo nedomáčknuté struny. Charakter zkreslení je takový mix evropského a amerického zvuku. Jako byste smíchali Marshall JCM 800 a crunch kanál Peavey 5150. Ale pozor, nejde o žádnou kopírku. HK jdou svoji cestou a zvuk jejich zesilovače je originál každým coulem.
Kanál Lead taktéž nezklamal. Pro charakter zvuku platí to, co je popsáno výše. Tedy tlustý výškově středový zvuk s pevnými basy. Pouze zde dosáhnete ještě větší zkreslení. Gain kreslí již od velmi nízkých hodnot. Dostanete z něj od klasického středovovýškového heavy po brutální grindcore. HK zkousne i podladěné kytary a stále jeho tón zůstává konkrétní a plný. Ani zde se žádný rozsypaný písek nedostavuje. Jednotlivé tóny jsou oddělené. 40 W výkonu je naprosto dostačující a zvuk prostě tlačí a proleze hravě skrz kapelu. Zvukaři na vás budou stejně křičet, ať to ztlumíte. Tady je nasnadě využít výkonovou brzdu a hrát jen na 20 W, ale za to na pořádně "vytavený" zesilovač. Zvukař vás pochválí a vy budete mít zvuk jak víno.
HK si perfektně rozumí také s kytarovými efekty. Je jedno jestli je to delay nebo flanger ve smyčce, nebo Wah pedal či chorus před předzesilovačem. Vše pracuje a chová se, tak jak to očekáváme.

Bonusy navíc
Prvním bonusem je jednoznačně použití emulátoru RedBox. Jedná se vlastně o zabudovaný DI box. Díky tomu můžete hrát přes XRL výstup přímo do PA, nebo nahrávat do počítače. Odpadne tak nutnost používat a tahat na "kšefty" bednu. S tím souvisí druhý bonus v podobě výkonové brzdy, kdy s výkonem 1W můžete tavit zesilovač o půlnoci a nahrávat klidně vedle postele kde spí vaše drahá polovice. Už nikdy nepřijdete o žádný nápad.
Závěr
Hughes & Kettner TubeMeister Deluxe 40 je dospělý aparát, který nenechá ve štychu žádného kytaristu. Za cenu 24 tisíc je to zvukově univerzální stroj, který se neztratí v žádném stylu. Konkrétně já ho vidím jako univerzální zesilovač pro rockovou a hard & heavy muziku. Určitě se neztratí ani v moderních metalových odnožích, jako je metalcore a podobných "mlátičkách". Vzhledem k jeho váze a snadné přenositelnosti je parádní na hraní doma do počítače a zároveň na živé vystupování. Rozhodně je to ideální společník do studia. Výhradu mám vlastně jen jednu… v této cenové kategorii by měl být v ceně alespoň základní footswitch. Rozhodně tento zesilovač zajděte vyzkoušet, určitě budete nadšeni.
Výrobce: Hughes & Kettner
Zapůjčil: Music Data s.r.o.
Jan Havlíček

PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti učí biologii a hudební výchovu na střední škole. Působí jako hudební publicista a kapelník pražské kapely SELF-DEFENCE. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.