Hughes & Kettner TubeMeister Deluxe 20

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 64
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Hughes & Kettner TubeMeister Deluxe 20

Příspěvek od Jan Havlíček »

Já jsem malej, ale šikovnej.
30. 5. 2016

"Malinkaté lampáče" zažívají obrovský boom. Všichni výrobci se snaží udělat svoji malou verzi nějakého vlajkového modelu, který bude přístupnější všem hráčům. Nikdo se moc nechce tahat s těžkými aparáty. Navíc tyto malé zesilovače bývají často vybaveny i přímým výstupem do počítače, takže můžete doma nahrát nápady, poslat spoluhráčům, dát zesilovač do tašky a vyrazit na zkoušku, kde dáte dohromady novou píseň. Vše s jedním aparátem. Není nad to, když dáte zesilovač do tašky, tu hodíte přes rameno, do ruky futrál s kytarou a jde se.

Německá firma Hughes & Kettner není výjimkou. Jejich novinková "hlavička" TubeMeister Deluxe 20 navazuje na zesilovače jejich vlajkové řady Tubemeister. Tyto zesilovače jsou známé pro mohutný čitelný tón, šťavnaté tlusté zkreslení na pomezí amerického a britského hi gainu a k tomu německým precizním zpracováním. TubeMeister Deluxe 20 si s velkými aparáty rozhodně nezadá. Sice jsou montovány v Číně, ale pořád si to Němci pěkně hlídají a vy dostanete vysoce kvalitní přístroj.
Obrázek
Jak vypadá
Hned na úvod musím vyzdvihnout, že k zesilovači dostanete gigbag. Vypolstrovanou tašku přes rameno, do které se zesilovač pohodlně vejde, a nemusíte řešit, do čeho ho vlastně budete dávat. Gigbag má i kapsu, takže se nestane, že síťový kabel a footswitch (bohužel není součástí, ale musí se dokoupit) nezapomenete doma. Velikost pouzdra je asi jako větší fotoaparát s objektivy.

Hughes & Kettner zesilovače také prosluly svým modrým podsvícením předního panelu. Ani tady nejste o nic ochuzeni. "Dvacítka" září nádhernou, bledě modrou barvou, kterou na podiu nikdo nepřehlédne a vypadá to hodně efektně.

Konstrukčně se jedná o celolampový dvoukanálový zesilovač o výkonu 20 W. Výkon se dá měnit pomocí výkonové brzdy v rozmezí 20, 5 a 1 W. Srdcem celého zesilovač jsou dvě předzesilovací elektronky 12AX7 a dvě EL84 na výkonovém stupni. Zesilovač má dále klasické ovládací prvky, přepínače On/ Off a Play/Stand by, dále společný ekvalizér pro oba kanály (Lead a Clean) Treble, Mid a Bass a každý kanál má pak samostatné potenciometry Gain a Master. U kanálu Lead je navíc ještě přepínač Boost, který zvýší zkreslení a lze ho ovládat footswitchem. Z druhé strany zesilovač nabízí klasické připojení do sítě, vstupy a výstupy efektové smyčky a vstup pro footswitch, který jak jsem již psal, není součástí dodávky. Zesilovač funguje s jakýkoliv footswitchem, který má stereo Jack. Velkou vychytávkou je XLR DI výstup se simulací reproduktorů, zde označený jako Red Box. Tím se můžete připojit k PC a rovnou nahrávat. Dále nesmí chybět ovladač Biasu a již zmíněná výkonová brzda. Vše je uzavřeno v kovovém šasi a přední panel je kryt tvrzeným plexisklem. Celková váha je 5 kg. Na to jak tento zesilovač malý, má mnoho možností nastavení a využití.
Obrázek
Jak to hraje
Po zapnutí se rozzáří modrý čelní panel, na což už je radost koukat… a jdeme si tedy zahrát. Čistý zvuk je opravdu čistý, krystalický a průrazný. Při použití krkového snímače je tón jazzově tlustý a plný. Při použití kobylkového snímače je zvuk cinkavý, středově výškový, ale vespod jsou cítit pevné basy. Radost na to brnkat nějakou baladu. Zesilovač si velmi dobře rozumí se všemi možnými modulačními a delay efekty. Čistý zvuk s chorusem ve smyčce zní naprosto výsostně. Pokud vytočíte Gain čistého kanálu na maximum, dostanete správně nakřápnutý zvuk na pomezí čistého zvuku a lehkého crunche.

Zkreslený kanál má dva módy. První, který můžeme nazývat Rhytm. Při otáčení potenciometru Gain dostaneme rozsah od crunche přes zvuk á la AC/DC, až ke zvuku metalových kapel, jako jsou například Judas Priest či Iron Maiden. Charakterem se jedná o šťavnatý, tlustý, středově výškový zvuk, kterému nechybí plné basy. Hodně se podobá charakteru zvuku, jako má třeba Joe Satriani. Zvuk je něco mezi Marshallem JCM 800 a Peavey JSX. Není to žádná uječená cirkulárka, která řeže hlavy. Všechny tóny jsou čitelné, žádné slévání v jednu neidentifikovatelnou zvukovou kouli. Zesilovač reaguje na hru trsátkem, a co se do něj pošlete, to pošle ven. Žádné "šudlání" neodpouští, ale na druhou stranu i méně zdatné hráče, kteří ještě nemají tolik zkušeností s lampovým aparátem, odmění dobrým zvukem a jejich hru rozvine. Tam kde začínající, nebo méně dynamičtí kytaristé nedokáží rozehrát třeba JCM 800, tady jim půjde ven pevný a bohatý tón. Při zapnutí tlačítka Boost se zkreslený kanál zapne do druhého módu Lead. Zvuk nabude na zkreslení a ještě více zmohutní. Charakter zvuku zůstává stejný, jen se celý aparát změní na metalovou hi gainovou bestii. Není problém natočit zvuk od thrashových pil, po podladěné deathové murmury. Zesilovač bez problémů zvládá i sedmi strunné nástroje.

Vlastní kapitolou je XLR DI výstup se simulací reproduktorů (Red Box). Tím se můžete připojit k PC a pomocí simulací tří boxů nastavit potřebný zvuk a nahrávat. V kombinaci s výkonovou brzdou můžete hrát v paneláku ve tři hodiny ráno a nikdo si na vás nebude stěžovat.

Co říci závěrem
Největší předností tohoto zesilovače je jeho univerzálnost. Ta začíná snadnou přenositelností a použitelností jak na živé hraní, tak v domácím studiu a pokračuje charakterem zkreslení. Navíc, kdo to myslí s kytarou vážně, dostane vynikající aparát a nemusí procházet složitou cestou hledání přes tranzistorové zesilovače a multiefekty k nějakým levným čínským "lampáčům", co po roce chcete stejně prodat.

Hughes & Kettner nejsou moc mezi běžnými uživateli k vidění. Většina světových kytaristů hraje na jiné značky a my chceme to, co mají naše vzory. Je to tedy spíše značka pro fajnšmekry. Tento model to má velkou šanci to zněmit. Rozhodně si ho zajděte vyzkoušet.

Výrobce: Hughes & Kettner
Zapůjčil: Music Data s.r.o.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět