DV Mark GEN 15

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 68
Registrován: 08 úno 2016 18:21

DV Mark GEN 15

Příspěvek od Jan Havlíček »

Italský retro elegán.
3. 3. 2017

Nedávno jsme tu měli test na tranzistorovou hi-gain mašinu od firmy DV Mark. V jejich stáji nalezneme také celolampové plnokrevníky, určené pro rockové hráče, kteří chtějí mít vynikající zvuk a nechtějí se tahat s těžkými „lampáči“. Zesilovač DV Mark GEN 15 se veze na velké vlně zájmu o mini zesilovače, kdy kytaristé chtějí plnohodnotný lampový zvuk, a nechtějí tahat těžké zesilovače a neřešit složité nastavování. Prostě zapojit a hrát. DV MARK Gen 15 Silver Jet splňuje oboje.
Obrázek
Pohled zvenčí
DV GEN 15 je celolampový zesilovač třídy A s výkonem 15 W ze série Silver Generation. Tato série se vyznačuje extrémně nízkou hmotností. Celý zesilovač váží 6 kg. Poprvé jsem nesl lampový zesilovač, aniž bych si přivodil vyhřeznutí ploténky. Co se týká konstrukce, je DV GEN 15 absolutně jednoduchý a minimalistický. Zesilovač je postaven na dvou předzesilovacích elektronkách ECC83 a dvou koncových elektronkách EL84 a jedné ECC83.

Přední panel je vybaven ovladači Gain, třípásmovým ekvalizérem Bass, Middle a High. Dále se zde nachází pružinový Reverb a poslední je Master volume, ovládající celkovou hlasitost. Pro nabuzení hlasitosti a zkreslení je zde tlačítko Boost. Nechybí páčkové přepínače Power a Stand by a vstup pro kytaru.

Při pohledu na zadní stranu nalezneme stejně minimalistické vybavení zesilovače. Jsou zde pouze výstupy do boxu, konektor pro připojení do sítě a přepínač napětí. Zesilovač hraje do 4, 8 a 16 ohm boxů. Co u zesilovače rozhodně postrádám, je efektová smyčka, kterou považuji zvláště u lampového zesilovače jako nutnost. Naopak bych rád vyzdvihnul nádherný černo-stříbrný vintage design. Tenhle krasavec je fakticky nádherný a budete určitě chtít, aby byl i při své malé velikosti na podiu vidět.
Obrázek
Zvuk
DV GEN 15 je jednokanálový lampový zesilovač class A, a je tedy určen hlavně pro čisté a mírně zkreslené zvuky. Spíše než metalový „véčkař“, zde budou spokojeni jazzmani a bluesmani. Jeho devízou je silný „clean sound“ a lehké crunch zvuky. Při nízké hladině gainu dostanete z tohoto aparátu krystalicky čistý zvuk s brilantními výškami a plnými středy. Při použití singl snímačů Fender je čistý zvuk nádherně cinkavý. Naopak, když použijete Les Paul a jeho humbuckery, zvuk je naopak plný a tlustý. Tóny se v žádném případě neslévají a zvuk je dynamický. Zesilovač výborně reaguje na hru trsátkem i prsty a převádí všechny ataky na struny ven. Co zahrajete to tam je.

Při otáčení Gainu nahoru se zvuk zesiluje a nabývá na zkreslení. Ale jak říkám, není to žádný „nátěr“. Při gainu na polovinu se dostaneme na lehký crunch, který při slabším úderu trsátka zní čistě, a při razantnější hře se dostaneme na nádherný bluesový zvuk. Opět aparát je velmi dynamický a neodpouští žádné chyby.

Po vytočení Gainu na maximum dostaneme syté rockové zkreslení. Zvuk je plnokrevný, hutný a bohatý na středové harmonické tóny s plnými basy, ale pozor, nečekejte žádný hi-gain. Pro metal tento aparát rozhodně není vhodný. Charakterem svého zkreslení se hodí pro vyznavače klasického rocku alá Deep Purple nebo Led Zeppelin. Parádní záležitost to bude pro všechny vyznavače indie rocku a britských kytarovek. Při své velikosti tento zesilovač v naprosté pohodě utáhne klub a průrazný zvuk vystřelí skrz kapelu přímo do lidí.

Pokud budete potřebovat navýšit zkreslení a zvýraznit vyšší harmonické frekvence, stačí stisknout tlačítko Boost. Je to určitá obdoba funkce Jump na sóla. Přestože aparát nemá efektovou smyčku, v pohodě si rozumí s všemožnými krabičkami a „zkreslovaly“, které když zapojíte před preamp, tak dělají co mají. Akorát si musíte více vyhrát se správným zapojením efektů za sebou. Platí, že čím kvalitnější krabičky, tím lepší zvuk. Díky dobrému overdrivu tak lze rozšířit zvukové možnosti a udělat z tohoto zesilovače jakýsi pseudodvoukanál. Pokud nejste vyznavači krabiček, zcela postačí vestavěný pružinový reverb, který opět zvuk projasní a dá mu další rozměr. Od pocitu, že hrajete ve větší místnosti, po pocit hraní v katedrále.
Obrázek
Závěr
DV Mark GEN 15 je výborný lampový zesilovač, který má taky svoje „ale“. Největší mínus, alespoň pro mě, je možnost použití tlačítka Boost pouze ručně. K zesilovači není žádný footswitch a ani není podporován, čímž se hodně snižuje použití zesilovače pro živé hraní. Druhé mínus spatřuji v absenci efektové smyčky. Přeci jen, zvláště pro použití modulačních efektů a playe, je smyčka nutná. Zase chápu, že pro filosofii celého aparátu smyčka asi není podstatná. Nakonec Hendrix taky vše zapojoval před preamp a jak mu to hrálo.

Hlavní použití vidím u vyznavačů, teď tolik módní vlny, vintage zvuků. GEN 15 zní a vypadá vintage, ale přesto mu nechybí pružnost moderních aparátů. Jak již bylo zmíněno výše, příznivci indie rocku, klasického rocku, jazzmani a bluesmani budou určitě spokojeni. U nich zcela určitě najde uplatnění. Dále se zcela určitě hodí do studia, kdy budete potřebovat natočit dobré čisté zvuky. Tady s tímto zesilovačem, chybu taky neuděláte.

DV Mark GEN 15 je dospělý aparát pro hráče, kteří vědí co chtějí, mají zkušenosti a již mají vyhraný svůj zvuk a tón. Pro začínající kytaristy bych doporučil spíše něco univerzálnějšího.

Výrobce: DV Mark
Zapůjčil: Music-Park s.r.o.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět