Dunlop MXR Duke of Tone Overdrive

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 68
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Dunlop MXR Duke of Tone Overdrive

Příspěvek od Jan Havlíček »

Král je mrtev, ať žije Vévoda.
5. 12. 2022

MXR je známá firma, která je etablovaná na poli kytarových pedálů již od roku 1974, kdy vyrobila svůj první pedál. Od té doby firma prošla mnoha změnami, inovovala a určovala směr v kytarovém světě na poli kytarových pedálů, aby nakonec spojila svoji produkci s jinou legendární firmou Jin Dunlop. Pedály MXR jsou známe nejen pro svoji kvalitu, precizní design a nezničitelnost, ale hlavně pro jejich zvuk. Jednou z mnoha novinek od této firmy je overdrive pedál MXR Duke of Tone Overdrive. Název vám možná bude povědomý. Ano, určitě jste slyšeli o pedálu Prince of Tone. Téměř nesehnatelný, legendární overdrive pedál od butique firmy Analog.Man. MXR se s nimi spojila a zázrak je na světě. Overdrive pedál, který je naprosto parádní.

ObrázekPohled zvenčí
Při vybalení z krabičky spatříte typický MXR pedál. Tenhle je ve verzi mini. Pevné kovové šasi, robustní kovový foot switch a trojice potenciometrů, typická pro většinu overdrive pedálů. Nechybí přepínač modů a LED dioda indikující sepnutí pedálu. Pedál je vyveden ve fialové barvě se zlatými popisky a zlatým sluncem kolem nožního přepínače, stejně jako jeho předloha. Barevná kombinace je skvělá. Z ovládacích prvků tady máme potenciometry Volume, Drive a Tone. Volit lze z tří módů a to Overdrive, Boost a Distortion. Na zadní straně nalezneme vstup pro adaptér a z boku vstupy a výstupy pro připojení k nástroji a aparátu. Krabička se musí napájet adaptérem, protože vzhledem k velikosti do ní prostě tu 9V baterku nedostanete. Pedál je perfektně zpracován a rozhodně nepůsobí dojmem nějakého křehkého výrobku, na který se bojíte šlápnout. Navíc se svým designem bude ozdobou každého pedalboardu. A to jste ho ještě neslyšeli hrát.

Zvuk, to je oč tu běží
Pedál je zvukově prostě boží. Nemůžu to napsat jinak. Na to, jak je maličkatý a máte pocit, že je z Kinder vejce, tak to co dokáže, uspokojí všechny kytaristy. První co uslyšíte, je jeho medový plný zvuk, který zní jako lampa. Dokonce popřemýšlíte vzít šroubovák a mrknout dovnitř jestli tam není, ale vzhledem k velikosti ihned usoudíte, že je to nesmysl. Začínám s přepnutím na mód Overdrive a potenciometry natočenými na 12 hod. do čistého kanálu zesilovače. V tomto módu pedál pracuje s jemným clipingem (zkreslením) a kompresí. Hned po sešlápnutí dojde k projasnění čistého zvuku, který je lehce nakreslený, ale ještě pořád je to jen lehce „špinavé“. Hlavní věci se začínají dít s natočením Drive za polovinu, někam na 14 hod. a dál. Perfektní Crunch zvuk stojící na středových frekvencích. Zvuk jde nádherně za rukou a reaguje na dynamiku vaší hry. Při hře na humbuckery dostanete šťavnaté zkreslení, které prorazí kapelou jako nůž máslem. Opět se dere na mysl otázka, fakt tam není lampička. Charakter zkreslení je nádherný. Žádný hrubozrnný zvuk plný ostrých a řezavých frekvencí. S takhle příjemným charakterem zvuku jsem se setkal snad jen u pedálů KHDK. Po přepnutí na mód Boost dojde pouze k zesílení původního signálu bez clippingu. Zvuk vašeho aparátu se jen a pouze projasní a oříznou se všechny nepříjemné frekvence, ale zvuk aparátu zůstává zachován. Největšího zkreslení dosáhnete s módem Distortion. Zde je silný clipping a komprese. Stále se bavíme o použití do čistého kanálu zesilovače. V tomto případě „Vévoda“ nahradí plnohodnotně zkreslený kanál.

Další využití tohoto pedálu je možnost nakopnout již zkreslený kanál zesilovače. V tomto případě funguje také výborně. Buď můžete ještě více přikreslit již své zkreslení, nebo pouze zesílit a oříznout nepěkné frekvence a nakonec z toho rovnou udělat pořádné metalové peklo, když ho pustíte do higainového zesíku. Duke of Tone opět vytáhne to nejlepší z vašeho zesilovače, zkultivuje to a pošle do beden. Výsledkem jsou nadšení zvukaři a posluchači. Potenciometry jdou hodně ztuha a jsou velmi citlivé. Každé, byť lehké, otočení výrazně změní výsledný sound. Zejména rozsah potenciometru Tone dělá divy.

Komu udělá radost?
Jednoznačně všem kytaristům, kteří hledají dobrý overdrive pedál. Dále těm, kteří hledají na eBay původní verzi pedálu a zjišťují, že stojí několik výplat a sehnat Paranormal od KHDK taky nelze. Dále budou nadšeni všichni kytaristé, kteří mají zesilovače, které nemají zkreslený kanál nebo kreslí jen velmi málo. Rozsah použití tohoto pedálu je skutečně obrovský. Od country music and western po brutální grindcore. Troufnu si říci, že pokud přesvědčíte absolutní puristy, kteří tvrdí „pouze lampy a nic k tomu“, aby efekt vyzkoušeli, budou hodně rychle měnit názor. Co může být drobnou vadou na kráse, je vyšší cena, která se pohybuje lehce přes 5 tisíc. Nicméně, pořád v porovnání s jinými butique pedály je poloviční. Vezměte kytaru a jděte to vyzkoušet. Není nad to pořádně něco nakopnout.

Výrobce: Dunlop
Zapůjčil: MUSIC - CITY

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět