Aguilar Chorusaurus

Odpovědět
Basstard
Příspěvky: 7
Registrován: 24 pro 2014 11:08

Aguilar Chorusaurus

Příspěvek od Basstard »

Podlahový analogový chorus pro baskytaru.
3. 2. 2016

Chorusaurus je podlahový efekt typu chorus, určený pro baskytary, poskytující vřelý a bohatý tón charakteristický pro značku Aquilar. Efekt využívá analogovou BBD technologii, která poskytuje tomuto efektu šťavnatý a organický zvuk. Má bytelnou kovovou konstrukci a k jeho ovládání pak slouží čtyři knoby:

BLEND – ovládá poměr mezi čistým a modulovaným signálem,
INTENSITY – ovládá intenzitu modulovaného signálu,
RATE – ovládá rychlost modulace,
WIDTH – nastavuje rozsah pro INTENSITY. Otáčením po směru hodinových ručiček se zvětšuje pásmo pro větší intenzitu.

Efekt je možno napájet buď pomocí 9V baterie, nebo trafa, které však není součástí dodávky. V případě, že je efekt napájen pomocí 9V baterie a ta se vybije, signál projde efektem. Výstupní signál je možný buď v mono, či stereo režimu. U stereo režimu pak bude nutno zapojit propojovací Y kabel.
ObrázekObrázek
Zvuk
Zvuk je velmi kvalitní a bez šumu. Pomocí nastavení jednotlivých knobů nabízí efekt zvuk od silně modulovaného chorus soundu k lehce chorus soundu, třeba pro flažolety, různé akordové plochy apod. Pomocí knobu BLEND ovládáme poměr mezi čistým a modulovaným signálem. Pokud se nastaví na maximu, ztrácí se konkrétnost a výsledný tón je spíše pro ambientní účely. Ovladačem WIDTH nastavujeme šířku pásma pro modulovaný signál. Zde záleží na požadovaném výsledném zvuku, jak ho nastavíme. Knob RATE určuje rychlost modulace. Zde opět záleží na požadovaném výsledném tónu. Osobní zkušenost mám takovou, že pro delší noty dávám nižší Rate (např. hraní s flažolety apod.). Naopak pro rychlejší funk groove se mi osvědčilo nastavit rychlost o něco vyšší. Knobem INTENSITY nastavujeme hutnost modulovaného signálu. Pokud ho máme na maximum, výsledný zvuk nabývá na hutnosti, což může být dobré pro nějaký groove ve slow tempu. Naopak pro hraní s flažolety a simulaci fretless soundu je lepší ho mít nastavený zhruba do poloviny.

Třeba velmi hutného chorus zvuku lze dosáhnout tím, že BLEND nastavíme cca na 8, WIDHT na 2, RATE na 1 a INTENSITY na 8. Naopak velmi lehkého chorus zvuku lze docílit tak, že BLEND nastavíme na 4, WIDHT na 6, RATE na 3, INTENSITY pak na 0. Toto nastavení je však pouze orientační a dle mého vkusu. Každý hráč má cítění trochu jiné a do různých skladeb se hodí různé nastavení.

Závěr
Chorusaurus nabízí velké možnosti, jak nastavit výsledný chorus sound. Zvuk je bez šumu. Jeho provedení je profesionální, konstrukce je bytelná a ovládání je jednoduché. Příjemné je, jak jsem již zmínil, že při vybití baterie prochází signál skrz efekt. Další výhodou je, na rozdíl od jiných chorusů, že Chorusaurus neořezává basové pásmo a tudíž je výsledný zvuk výborný. Menší nevýhodou je rozmístění zdířek pro IN a OUT na okrajích předního panelu. Je pak dobré mít rohové jacky. Osobně bych zařadil tento chorus do kategorie „high level“. Vřele doporučuji.


Oficiální video firmy AguilarVýrobce: Aguilar
Zapůjčil: Music Park s.r.o.

Jiří Stejskal
PROFIL AUTORA: Jiří Stejskal
Baskytarista Jiří Stejskal se hudbě věnuje již od dětství. Původně hrál na klarinet na ZUŠ Veveří v Brně a poté ve 14ti letech zcela přešel na baskytaru, které se věnuje dodnes. Za svoji kariéru si prošel mnoha kapelami a styly, jako jazz, funk, RnB, rock, pop, electronica apod. V současné době působí jako baskytarista v kapele Sabiny Křovákové a dále se plně věnuje svému novému elektronickému projektu.
Jiří Stejskal

Odpovědět