Netradiční design nástrojových kabelů a koncovek

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s kytarama
Odpovědět
Milan

Netradiční design nástrojových kabelů a koncovek

Příspěvek od Milan » 15 dub 2011 11:17

Pro metaláky jak dělaný :D - novinka na Kytary.cz
http://kytary.cz/kytary/bullet-cable/

SchecterDud3

Re: Netradiční design nástrojových kabelů a koncovek

Příspěvek od SchecterDud3 » 15 dub 2011 11:24

Tak neřekl bych že jen pro metalisty. Hlavně jak na tom jsou s kvalitou. Já radši vždy volím Planet Waves.

Milan

Příspěvek od Milan » 15 dub 2011 11:49

Tak já používám německý Rockcable. Od Planet Waves mám různé kratší propojky.
Pokukuji po Monster Cable, což bude asi špička v oboru, ale zatím mě odrazuje cena :) Nebo naopak láká :?:

Milan

Příspěvek od Milan » 15 dub 2011 12:06

Když už jsme tu u těch kabelů Bullet Cable, tak jsem našel video o způsobu uchycení kabelu do koncovek. Co vy na to?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zmyLu--a ... r_embedded[/youtube]

SchecterDud3

Příspěvek od SchecterDud3 » 15 dub 2011 12:25

Já teda nejsem odborník, ani jsem si nikdy sám kabel nespojoval, ale nemusí se tam něco pájet?

Dejw

Příspěvek od Dejw » 15 dub 2011 12:34

S Planet waves mám hodně dobrý zkušenosti. Kabely hodně vydrží, předtím jsem hodně často kupoval kabely, ale teď takový problémy nemám.

I PW používá tento systém koncovek, na kytarách se dají koupit i samostatný koncovky. Nic se tady skutečně nemusí pájet, jenom se to nasadí a zašroubuje. Pokud to začne zlobit,tak to stačí sundat, odstřihnout trochu kabelu (asi 3 cm), znovu nasadit, zašroubovat a hraje se dál...

Design těch kabelů od Bullet cable je hezkej. Jestli to někdo bude kupovat, tak by pak mohl dát nějaký reference...

Milan

Příspěvek od Milan » 18 dub 2011 21:02

Když už jsme u těch netradičních koncovek, tak co říkáte tomuhle vynálezu - magnetické koncovky?
http://www.thomann.de/cz/snap_jack_guitar_cable_45.htm

Co není připájené, tak tomu moc nevěřím :D Ale třeba se pletu a nějaká oxidační vrstvička mezi těmi magnety nevzniká. Ale asi se musí víc dbát na čistoru těch dosedacích ploch. No a kdo dělá salta s kytarou, tak to pro něj asi taky praktické nebude. I když rozpojený kabel je určitě lepší, než vytržená jacková zásuvka z kytary nebo komba.

SchecterDud3

Příspěvek od SchecterDud3 » 19 dub 2011 20:20

Zajímavé, ale moc bych tomu nevěřil, té kvalitě.

Milan

Příspěvek od Milan » 01 črc 2011 11:39

Když už jsme u těch netradičních koncovek, tak co říkáte tomuhle vynálezu - magnetické koncovky?
http://www.thomann.de/cz/snap_jack_guitar_cable_45.htm
Tak mi to nedalo :) a tenhle kabel jsem si u Thomanna za 600,-Kč objednal.
Pokusím se napsat svoje dojmy a pokud budou mít admini pocit, že to nese znaky recenze, tak prosím o případný přesun třeba do "Elektrotechniky".

Kabel Snap Jack ZZYZX
Délka kabelu: 4,5m
Vnější průměr kabelu: 6,5mm
Materiál a název kabelu: vnější izolace:černá guma, ZZYZX O.F.C Professional Noiseless Cable
Koncovky: přímá+úhlová, masivní kovové, průměr těla konektoru 17mm, samotné jacky jsou pozlacené, každá koncovka je oddělitelná díky neodymovým magnetům, kabel je ke kontaktům konektoru připájen.

Mechanické vlastnosti
Co není připájené, tak tomu moc nevěřím
Tohle svoje tvrzení musím u tohoto kabelu vyvrátit. Síla neodymových magnetů je neuvěřitelná. V ose kabelu nelze koncovky lidskou silou oddělit (a to si myslím, že nejsem žádná třasořitka, dva pytle cementu ještě uzvednu :D ).
Koncovku lze oddělit zalomením do boku. Což je jedna z hlavních předností tohoto kabelu. Při zakopnutí o kabel nestrhnete kytaru ze stojanu, nepovalíte kombo...
Další předností je odstranění nepříjemného lupání a vrčení při zastrčení nebo vyndání jacku při zapnutém kombu.
Další výhodou je to, že silné magnety spojí koncovku už ze vzájemné vzdálenosti cca 2cm. To je pro mě velké plus - hraji v sedě a mám ve zvyku si kytaru položit do klína a pak teprve zasouvat konektor. U kytary LP v tomto případě není vidět zásuvka a tak se trefuji a trefuji...Jsem líny kytaru natočit :D a s tímto kabelem jenom přibližně "zašátrám" a kabel sám přesně zaskočí. A když píšu "přesně", tak myslím opravdu přesně. Dost jsem si s tím vyhrál a nikdy se mi nestalo, že by se koncovky nespojily přesně do osy. Logicky je to dáno kruhovým tvarem magnetů.
V prodeji jsou i samostané koncovky s jacky a tak je stačí nastrkat do kytar a kombíček a jenom lehce přepojovat jeden kabel.
Kdo by se bál, že místo oddělení koncovek dojde k vytržení samotného kabelu, tak to je zabezpečeno tak, že samotné pájené místo i s kusem kabelu je zalisováno do průhledné bužírky. Ta bužírka má stěnu silnou 3mm!!
V situacích, kde by vadilo rozpojení konektoru bočním vylomením, lze použít i zámky těchto konektorů. Je to samostatně prodejná součástka. Jednoduše řečeno je to trubička, která se nasune přes celý konektor a pak není síla, která by konektor rozpojila. Jak píše výrobce - je to řešení pro agresivní hráče.

Abych jenom nechválil, tak jedna věc mi vadí. A sice mechanické vlastnosti gumového kabelu - kroutí se, uzluje, překáží...
To potom člověk opravdu ocení tyto koncovky při zakopnutí o kabel :D

Zvukové vlastnosti
Jedná se o nízkošumový kabel vyrobený technologií O.F.C.
O této technologii se dozvíte víc zde: http://oehlbach.cz/data/XXL_Series_CZ.pdf
Tento kabel jsem srovnával s kabelem Monster Cable Prolink Rock-12A. Po zvukové stránce jsem nezaznamenal žádný rozdíl co se týká ztráty některých frekvencí.
Kabel vůbec nešumí, nebrumí, nepraská...Jak už jsem psal výše, i zapojení a rozpojení kabelu je prakticky bez nepříjemných zvukových doprovodů.
Spojení střední živé části kabelu na konektoru u kabelu je pevným, pozlaceným kontaktem, který přečnívá přes tělo konektoru o 1,5mm. Na straně jacku je potom pružinový pozlacený kontakt (zřejmě kulička).
Kabel zkouším jen pár dní, ale zřejmě bude potřeba dbát na čistotu dosedacích ploch magnetů (stíněná část kabelu). Prach a drobné nečistoty na těchto plochách nejsou vyjímečné. Což o to, magnety přiskočí i přes několik kancelářských papírů, ale zvuková kvalita půjde dolů.

Plusy
+ochrana hudebního nástroje před poškozením, pádem...
+kvalitně a bytelně zpracovaný kabel
+pohodlné připojení a odpojení
+odstranění nepříjemných pazvuků při připojování a odpojování
+multifunkčnost kabelu (vyrábějí se i s jacky 3,5mm - třeba pro sluchátka...)
+možnost "zamknutí" konektoru
+výborné zvukové vlastnosti
+cena

Mínusy
-"živelnost" gumového kabelu
-výskyt nečistot na dosedacích plochách
- nepraktické je taky použití u zařízení, které se zapíná zasunutím jacku a je napájeno třeba 9V baterií. Dochází ke zbytečnému, byť minimálnímu vybíjení této baterie, např. tento AMPLUG. V těchto případech je vhodnější vytahovat celý konektor.

Na závěr obligátní otázka u recenzí -
Pokud by mi byl kabel ukraden, koupil bych si nový?

Ano, neuvěřitelně rychle jsem si na něj zvykl a plusy převažují nad mínusy.

Stránky s kompletními informacemi, doplňky a videem - http://www.jhs.co.uk/snapjack.html

Moje fotografie
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Odpovědět