Tvrdost

Riffy, sóla, techniky, cvičení... aneb praxe všeobecně
Odpovědět
Fender
Příspěvky: 3
Registrován: 07 úno 2012 21:26

Tvrdost

Příspěvek od Fender »

Čau, máte pěkný fórum (hlavně aktivní), potřeboval bych poradit ohledně tvrdosti strun.Jsem podle mě už pokročilejší a mám elektrickou kytaru Stagg Nitro Telecaster (vím je na 2 věci :D ) a řek jsem si že je na čase vyměnit zrezlý struny 009, hrály celkem dobře, ale teď nevím jakou tvrdost a jakou značku si koupit . Přece jenom hraju punk, rock občas bych řek i metal a tak by se mi hodilo i něco tvrdšího, ale s jinýma strunama nemam zkušenosti a nerad bych něco zvoral. Mohli byste mi prosím něco doporučit? nějakou značku za rozumnej peníz, třeba za 150 Kč?

Tobi
Příspěvky: 361
Registrován: 06 dub 2009 16:08

Re: Tvrdost

Příspěvek od Tobi »

tak na tohle jsem asi nejméně povolaný člověk, abych ti poradil. hraju na akustice a používám struny 10 - nehraju trsátkem a často vybrnkávám. Nicméně obecně se říká, že tvrdší struny = můžeš do toho víc "mlátit", víc tě bolí prsty a lépe to zní (to "lépe zní" podle mě závisí dost na stylu, jakým hraješ).

Na přesnou tvrdost pro elektriku musíme počkat na odpověď někoho kompetentního :roll:

A značka.. já na akustiku používám Sirius. Mám je rád a je to český výrobce (tak proč ho nepodpořit). Ty struny určitě nejsou bůhvíjak kvalitní, nicméně já patřím mezi ty, kteří zastávají názor, že lepší jsou struny levnější a častěji měněné, než struny dražší, co na kytaře přežívají.

Uživatelský avatar
Ol'Dawg
Příspěvky: 119
Registrován: 28 zář 2011 17:01

Re: Tvrdost

Příspěvek od Ol'Dawg »

Tobi píše:...hraju na akustice a používám struny 10 - nehraju trsátkem a často vybrnkávám. Nicméně obecně se říká, že tvrdší struny = můžeš do toho víc "mlátit", víc tě bolí prsty a lépe to zní (to "lépe zní" podle mě závisí dost na stylu, jakým hraješ).
Také nic nevím o problematice strun na elektrické kytary (pozn.: není už čas konečně oddělit elektrické a akustické kytary?). Padlo tady ovšem slovo o strunách na akustice a k tomu bych si dovolil poznamenat následující:

Není možné takto hrubě zjednodušovat. Struny by měly vždy odpovídat typu kytary. "Desítky" budou vhodné pro kytary s menším tělem, s cedrovou deskou a navíc poměrně tenkou. Je to všechno o fyzice. Rozkmitáme-li strunu, rozkmitáme určitou hmotu, což reprezentuje energii. Bavme se o tom, jestli je tato energie dostatečná k vybuzení desky kytary. Energie, nutná k vybuzení desky závisí na parametrech desky a konstrukci kytary.

Pokud není deska kytary dostatečně vybuzená, je zvuk poněkud tenký, hubený (lepší přirovnání mě momentálně nenapadá), leckdo říká, že nehraje kytara, ale struna. Když chce hráč být slyšet, mívá snahu tohle "kompenzovat" tím, že do toho víc mlátí. Vybuzení se zlepší jen nepatrně, zato se struna rozkmitá všelijak a pokud naroste amplituda (rozkmit) v rovině, kolmé na pražce, začne to drnčet. (pozn.: struna vždycky kmitá ve všech rovinách. Její "polarizace" tedy bude eliptická a v žádném případě nemůže být čistě rovinná). Má-li se kytara opravdu rozeznít, je třeba zvýšit energii, budící desku a zde existuje bohužel jediná cesta - rozkmitat větší hmotu. Zvýšit amplitudu (= začít do toho mlátit) k cíli nevede, vybuzení se sice poněkud zvýší, ale připravíme se tím o možnost mít kmitání struny od kontrolou. To jsou tedy důvody k používání silnějších strun.

Proti použití silných strun existují dva důvody, přesněji jeden reálný důvod a jeden pseudodůvod (spíš obecně oblíbený omyl):

- reálným důvodem je vyšší tah silných strun a z toho plynoucí vyšší torzní namáhání desky v oblasti kobylky. Deska se před kobylkou bortí dovnitř (propadá), za kobylkou se vydouvá. U mnoha kytar subtilnější konstrukce proto nelze použít struny silnější, než 0.011" (kovové) a bývá vhodné použít struny s celkově nižším tahem (např. struny s licnovým jádrem, známé jsou Thomastik-Infeld John Pearse - neplést se strunami značky John Pearse!). Cedrové desky snesou obecně menší tah.

- pseudodůvodem je "tvrdost" strun. Soudí se, že silné struny jsou větším záběrem na prsty a je nutné hmatat větší silou. Realita je trochu jiná - rozdíl v síle, kterou potřebujete ke stisknutí je patrný, když přejdete z 0.010" na 0.013", ale rozdíl mezi "desítkami" a "jedenáctkami" sotva poznáte. Síla dohmatu je také velmi závislá na délce menzury a obrovskou roli tu hraje profil krku, někde máte dojem, že musíte mačkat vší silou, u jiného profilu to jde úplně samo. "Orvání" prstů je pak dané samotným stylem hry. Kdo je "měnič akordů", může mít prstíky jak slečinka a vydrží hrát v pohodě několik hodin, kdo hraje se samými skluzy (slajdy, správně legato), příklepy a odtrhy, mívá na prstech kůži jak na patě a tak po dvou hodinách hry je nepoužitelný.

Takže nějakou univerzální radu nemám. Záleží na tom, co a jak hrajete a jakou máte kytaru...

Ke značce, resp. typu strun: Je-li řeč o kovových strunách, bronz 80/20 má "jednoduchý" zvuk s vynikající průrazností, fosforbronz je oproti tomu složitá, mnohem barevnější a méně průrazná. Značka strun je důležitá, protože výrobci používají různé technologie. Největší rozdíly bývají ve vinutých strunách, záleží totiž na tom, jak dobře drží ovinutí na jádru struny. To je největší technologický problém. Aby vinutí drželo dobře, používají se šestihranná jádra - hrany jádra se do drátu "zakousnou", tím se zpevní konstrukce struny. Pokud se používá kulaté jádro, ovíjí se za vyšší teploty a mnohem víc se "utahuje". Tenhle způsob výroby strun je technologicky mnohem náročnější a i tak mají tyto struny menší životnost. Také záleží na tom, čím se ovíjí (složení materiálu a jeho povrchová úprava) a jaký profil má použitý materiál (kulatý drát, půlkulatý drát, pásek). Zde si dovolím poněkud neuctivou poznámku na adresu Siriusů - rozhodně nepatří ani ke špičce, ani k průměru. Zkuste např. natáhnout Siriusku, pak ji sundat a natáhnout podruhé a uvidíte sami. Zvuk nehodnotím, každému sedne něco jiného. Dobré struny jsou bohužel drahé. Mě osobně sedí dost kontroverzně přijímané Elixiry, za nejlepší ale považuji Thomastik-Infeld (vzácné, pokud vím, mají je jen v Českých hudebních nástrojích v Praze u Karlova mostu - http://www.chn.cz - ale mají super ceny oproti zahraničí), dále pak Black Diamond (černě potahované, opravdu black - u nás nesehnatelné, nutno objednat nejlépe u Just Strings http://www.juststrings.com/bkd-n600mb.h ... bkd-n600mb nebo u Elderly Instruments http://elderly.com/brand/STGA_black%20diamond.html) a také signatury GHS Laurence Juber (http://elderly.com/accessories/names/gh ... -LJ30L.htm). Struny GHS jsou vůbec vynikající a najdete zde spoustu strun i pro "choulostivější" kytary, GHS mají navíc velmi dobrou životnost.

Další informace najdete zde:
http://kytara.totalh.com/co-byste-meli- ... h-strunach
http://www.kytara.net | http://www.facebook.com/pages/Akustick% ... 5?filter=3
kytara Martin D28 + L. R. Baggs Lyric, combo AER Alpha, Shubb capo (S1, C7b, C8b), Elixir 0.12-0.56 PB, Golden Gate pick, Saddle thumbpick

Fender
Příspěvky: 3
Registrován: 07 úno 2012 21:26

Re: Tvrdost

Příspěvek od Fender »

GHS mám na kytaře kromě e, a jsem spokojen. Ale myslím, že v nejbližších, vlastně jediných hudebninách ve městě je namaj, ani v nejbližším městě je nemaj. Budu si muset vybrat z jejich nabídky. Já sem se jich ptal co všecko maj za struny a prodavač řekl: americký, český, čínský atd., takže vlastně ani nevim co všecko mi nabízí :D . Jinak prosím někoho zkušenějšího přes elektrický kytary aby poradil značku. Tvrdost už jsem se asi rozhod, beru 011, když už pořívám trsátko 1.30 tak aby aspoň něco vydržely :D .

berka
Příspěvky: 17
Registrován: 16 říj 2011 10:18

Re: Tvrdost

Příspěvek od berka »

Já bych doporučova D´ADDARIO. Mám s nima skušenosti a fakt vydržej.

Fender
Příspěvky: 3
Registrován: 07 úno 2012 21:26

Re: Tvrdost

Příspěvek od Fender »

A kolik tak stojej??

dotDM
Příspěvky: 49
Registrován: 11 bře 2011 11:37

Re: Tvrdost

Příspěvek od dotDM »

Ale, tak to už chceš po nás trochu moc, ne?

-> http://cs.lmgtfy.com/?q=D%C2%B4ADDARIO

Jinak, pokud jde o tyto struny, používám je přibližně měsíc na koncertní elektroakustice (tvrdost 0,12) a jsem s nimi spokojený. Pouze pokud hraji samostně na struně D či G, tak znějí příliš tvrdě - omlouvám se, ale lépe to specifikovat nedokáži.

Ale za tu cenu jsou podle mne dostatečně kvalitní a vřele mohu doporučit.

Navíc třeba Ibanez, Cort a mnozí další používají tyto struny na většinu svých nových westernových kytar, což o něčem svědčí. (Tím nemyslím kvalitu, ale fakt, že ty struny musí vynášet, když jim dokáži dělat takovouto reklamu.)

berka
Příspěvky: 17
Registrován: 16 říj 2011 10:18

Re: Tvrdost

Příspěvek od berka »

Stojej kolem 200.

Odpovědět