První elektrická kytara

Šest strun, sedm strun, plné tělo se SC i HB snímači
Odpovědět
fipkus
Příspěvky: 3
Registrován: 10 led 2011 20:11

První elektrická kytara

Příspěvek od fipkus »

Zdravím,
rád bych začal hrát na elektrickou kytaru. Styl je mi předem daný - post-hardcore. Zřejmě nebudete ihned vědět, proto přidávám odkaz na jednu písničku kde je kytara velice výrazná. Pochopím, že se Vám styl například nebude zamlouvat, ale pro mne je hlavní, jakou kytaru zvolit, samozřejmě včetně doplňků a jiných důležitých věcí, které doporučíte. Můj peněžní limit je prozatím 5000 na kytaru, akustiku bych řešil na zkoušky alespoň 100+W později, nyní by stačila do 30W na domácí hraní. Moje zkušenosti s hraním je možná tak flétna, noty zvládám, no hrát na nástroje nebyl můj koníček, tudíž s kytarou je mne možné počítat za úplného začátečníka.

Velice děkuji za jakékoliv rady.

Dejw

Re: První elektrická kytara

Příspěvek od Dejw »

Zdravím,
je sice pěkný, že víš, co chceš hrát, ale rozhodně bych to nebral jako uzavřenou kapitolu, postupem času třeba příjdeš na to, že ti jinej styl sedí víc ;)

CO se týká té kytary, tak bych na tvým místě ještě s koupí počkal. Chápu dobře, že máš na kytaru i na kombo celkem 5000?? Nebo to je jen na kytaru??

Doporučuje se těžko, řekl bych, že ideální je na takovou hudbu kombinace kytary s aktivníma snímačema spolu s nějakou kvalitní celolampou (borec v klipu hraje na Marshalla, možná by nebylo od věci něco od Mesy nebo Peavey :D ale to jsme někde úplně jinde...)

fipkus
Příspěvky: 3
Registrován: 10 led 2011 20:11

Re: První elektrická kytara

Příspěvek od fipkus »

Myslel jsem tím na samotnou kytaru 5000+-.

Tomu třetímu odstavci moc nerozumím, mohl bys mi vysvětlit pojmy zde použité?
Jediné co zvládám jsou aktivní snímače... Ale "kvalitní celolampa"? A slova psaná s velkými písmeny jsou značky nebo typy kytar konkrétně?

Díky ;)

EDIT : Tak už jsem to vyhledal, zorientoval se...

Když tedy aktivní snímače, jakou kytaru?
A nějaké levnější celolampy se nedají nalézt?

Dejw

Re: První elektrická kytara

Příspěvek od Dejw »

Myslel jsem celolampový kytarový zesilovač :-D například Marshall, Peavey a Mesa Boogie, tak použij Google nebo si najdi videa na youtube... samozdřejmě dobrách značek je daleko víc, napsal jsem co mě první napadlo... záleží hlavně na tvém kontě a sluchu, kterou si vybereš... :D

S tou kytarou je to těžký... já už fakt nevím lidi, co Vám radit... 5000 je fakt málo... je mi jasný, že jsou tady hlavně "chudí" studenti, ale i tak...

Samozdřejmě, že najdeš i levnější, ale vždycky je to o zvuku...

fipkus
Příspěvky: 3
Registrován: 10 led 2011 20:11

Re: První elektrická kytara

Příspěvek od fipkus »

Dobrá, chápu tě, kdyby jsi tedy měl poradit dle tvého názoru "dobrou kytaru za dobrou cenu" a rovnou k ní to samé s kombem, jaké doporučíš?

Nechci se s celkovou cenou dostávat příliš vysoko z důvodu toho, že začínám, o dražším kousku mohu uvažovat, až něco budu umět. ;)

Emiel
Příspěvky: 29
Registrován: 19 bře 2011 16:04

Re: První elektrická kytara

Příspěvek od Emiel »

Zdravím, nerad bych zakládal nový topic na stejné téma, co tu zakládá každý a to pomoc s výběrem kytary.

Hraju teprve necelý rok a to na akustiku, ale stále víc a víc mě táhne přejít k elektrice a starému dobrému "rokecu". Ovšem zas do první elektrické kytary, jako chudý student, nechci investovat horentní sumy - to možná později, když začnu hrát v kapele (možná :D )

Tedy mám vyhlídnuto to:
http://kytary.cz/marshall-m-mg15/HN104063/
http://kytary.cz/monster-cable-performe ... /HN101497/
http://kytary.cz/cort-kx5/HN102519/

Mohl bych znát Váš názor, jestli je ten výběr v pořádku a nebo byste mi poradili něco jiného v obdobné cenové relaci?
Ono to nějak půjde.

Dejw

Re: První elektrická kytara

Příspěvek od Dejw »

Levný koníček to určitě není a občas je potřeba nějaká ta investice do vybavení, ale s tím je třeba počítat. :-D

Hned na úvod se tě zeptám na již tradiční otázku - kytaru jsi vybíral přes internet nebo jsi zavítal do hudebnin a kytaru jsi si vyzkoušel? Pokud jsi zvolil cestu internetu, tak bych doporučil navštívit nějaké hudebniny a vzít si kytaru do ruk. Jedině tímto způsobem poznáš, jestli ti bude vyhovovat. Zkušenosti již s kytarou máš, tak určitě snadno poznáš, jestli ti bude zrovna tento typ sedět.

Co se týče výběru kytary, tak není špatný, ale neustále platí zásada si kytaru při výběru pořádně prohlédnout. Určitě se dají najít kvalitní kousky i v této cenové kategorii.

Kombo už tak dobrá volba není. Přímo jsem ho neměl, ale měl jsem možnost ho kdysi vyzkoušet na zkušebně. Zvuk se mi moc nelíbil, hold není Marshall jako Marshall. Na druhou stranu je možný, že se ti zvuk bude líbit a splní tvoje představy, alespoň do začátku. Rozhodně vyzkoušet s kytarou, kterou si k tomu budeš pořizovat. Hraní je o neustálým hledání vlastního zvuku a výměnu vybavení jsou běžnou praxí - pokud se ti přestane líbit zvuk, pošleš kombo do světa...

Ten Monster cable bude určitě v pohodě. Zkus se ještě mrknout na kabely od Planet waves s CIRCUIT BREAKER spínačem, který přeruší vstup do aparátu a můžeš třeba zapojit kabel do nástroje bez nepříjemného praskání.

Emiel
Příspěvky: 29
Registrován: 19 bře 2011 16:04

Re: První elektrická kytara

Příspěvek od Emiel »

Dejw píše:Levný koníček to určitě není a občas je potřeba nějaká ta investice do vybavení, ale s tím je třeba počítat. :-D
Tak s tím každopádně počítám, tohle je pouze do začátku, než se s elektrikou trochu naučím a vyhraji se.
Dejw píše:Hned na úvod se tě zeptám na již tradiční otázku - kytaru jsi vybíral přes internet nebo jsi zavítal do hudebnin a kytaru jsi si vyzkoušel? Pokud jsi zvolil cestu internetu, tak bych doporučil navštívit nějaké hudebniny a vzít si kytaru do ruk. Jedině tímto způsobem poznáš, jestli ti bude vyhovovat. Zkušenosti již s kytarou máš, tak určitě snadno poznáš, jestli ti bude zrovna tento typ sedět.

Co se týče výběru kytary, tak není špatný, ale neustále platí zásada si kytaru při výběru pořádně prohlédnout. Určitě se dají najít kvalitní kousky i v této cenové kategorii.
Osobně jsem si zkoušel pár kytar v hudebninách, ale v Českých Budějovicích zas takový výběr není. Každopádně mi do ruky nejlépe sedla kytara Fender Stratocaster za cca 24 000,-, což je trochu mimo mé možnosti. Tuhle Cortku jsem si proklepl alespoň přes youtube a docela se mi líbila. Stejným stylem jsem projel ESP_LTD viper 50 SG a EPIPHONE G-400 z řady gothic a ty také zněly příjemně. Obě v cenové relaci kolem pět a půl tisíce korun.



Dejw píše:Kombo už tak dobrá volba není. Přímo jsem ho neměl, ale měl jsem možnost ho kdysi vyzkoušet na zkušebně. Zvuk se mi moc nelíbil, hold není Marshall jako Marshall. Na druhou stranu je možný, že se ti zvuk bude líbit a splní tvoje představy, alespoň do začátku. Rozhodně vyzkoušet s kytarou, kterou si k tomu budeš pořizovat. Hraní je o neustálým hledání vlastního zvuku a výměnu vybavení jsou běžnou praxí - pokud se ti přestane líbit zvuk, pošleš kombo do světa...
Tak na tohle kombo jsem právě slyšel docela dobré reference, ale budiž. V tom případě bych byl rád, kdybys mi dokázal poradit jiné. V elektronice se opravdu vůbec nevyznám. Jsem tak nějak rád, že alespoň vím, jak se drží akustická kytara a že dokážu 'vystřihnout' pár akordů.
Dejw píše:Ten Monster cable bude určitě v pohodě. Zkus se ještě mrknout na kabely od Planet waves s CIRCUIT BREAKER spínačem, který přeruší vstup do aparátu a můžeš třeba zapojit kabel do nástroje bez nepříjemného praskání.
Díky za typ. uvidím, jak to půjde.

Rád bych, kdyby mi právě někdo odtud pomohl s výběrem, abych si zbytečně nekoupil nějaké zbytečnosti. Můj strop je cca 10 000,- (samozřejmě, plus mínus pár stovek, ale nerad bych přes to šel.

Samozřejmě, když se u elektriky udržim, tak jak se znám, tak za rok budu mít pomyšlení na onačejší kousky, jen prostě do začátku si nemůžu dovolit do toho vrážet příliš velké peníze, i tak se mi 10 000,- zdá poměrně dost na studentíka.

Jinak pokud to pomůže při výběru správného materiálu, rád bych se věnoval klasickému hardrocku (AC/DC a spol) a gothic metalu (Charon, potažmo i Nightwish nebo Within Temptation).

Děkuji za odpověď Dejwe a těším se, co z Vás všech postupně vytahám za rady a informace :)
Ono to nějak půjde.

Emiel
Příspěvky: 29
Registrován: 19 bře 2011 16:04

Re: První elektrická kytara

Příspěvek od Emiel »

Rád bych navázal na svůj přípspěvek z minula a vím, že by to mělo být v jiné sekci, ale zas si nechci rozhazovat svůj výběr po celém foru.

kombo jsem změnil na http://kytary.cz/ibanez-tbx-15r/HN095351/
a u těch třech kytar si vážně nejsem přiliš jistý. Byl bych rád, kdyby mi někdo z vás poradil, která by asi byla nejlepší, případně s ní měl zkušenosti. Jediné, co s nimi za zkušenosti mám já, jsou ukázky, jak znějí na youtube, což mi dalo alespoň představu o zvuku, což je v téhle cenové kategorii stejně dost podobné. Jde mi spíš o to, které značně důvěřovat nejvíce, co se kvality zpracování týče.
Ono to nějak půjde.

Dejw

Re: První elektrická kytara

Příspěvek od Dejw »

Asi tě na začátek moc nepotěším. Kytaru od Ibanezu jo, dokonce sám jednu vlastním, ale kombo bych si od nich asi nebral. Přeci jenom společnost Ibanez je zaměřena na výrobu kytar, ale zesilovačům a kombům se věnuje jenom okrajově. Jestli to tak není, tak mě někdo vyveďte z omylu. Otázka, jestli to není úplně jiná značka komba opatřená logem Ibanez, ale kdo ví??

Sice bych ti rád pomohl, ale hrozně těžko se radí, který nástroj je ten nejlepší, protože každýmu sedí něco jinýho. Jak říkal majitel malých hudebnin v PV: "je to debata na několik hodin a spoustu piv a stejně by jsme asi nedošli k rozumnému konci". :D

Ty videa na youtube jsou hodně zrádný a nebral bych je jako kritérium pro výběr nástroje, protože hrozně moc záleží na tom, přes co dotyčný kytarista hraje, jak to má nastavený a jak snímá zvuk.

PS: zeditoval jsem název tématu

Emiel
Příspěvky: 29
Registrován: 19 bře 2011 16:04

Re: První elektrická kytara

Příspěvek od Emiel »

To já vím, že je to hodně o osobním vkusu. Proto jsem se jen ptal, jestli s němi někdo máte zkušenosti, abych si nekoupil něco, co bude mít totálně naprd snímače a podobně a to kombo, klidně jakýkoli zhruba kolem těch dvou tisíc, aby se přes to dalo hrát (trochu tvrději zaměřenou hudbu) - tedy, aby nechrčelo, neskákal tam ten zvuk, nemělo to divné zkreslení atd. Zbytek už si nějak zařídím.

Asi zkusím ještě zajít do těch hudebnin a domluvit se pořádně s prodavačem, třeba jsem tam jen nějaký kousek, co by mi sedl do ruky přehlédl.
Ono to nějak půjde.

Emiel
Příspěvky: 29
Registrován: 19 bře 2011 16:04

Re: První elektrická kytara

Příspěvek od Emiel »

Zdravim,
tak zas otravuju :D Tentokrát bych už mohl mít seskládanou soupravu do finální podoby a rád bych znal Váš názor. Sice jsem (i s ostatníma serepetičkama, jako jsou struny, batoh) překročil původní strop 10 000,- ale doufám, že by to mohlo stát za to, tedy:

http://kytary.cz/roland-cube-20-xl/HN114503/
http://kytary.cz/cort-kx5/HN102519/
http://kytary.cz/planet-waves-circuit-b ... /HN020993/
Ono to nějak půjde.

kelley
Příspěvky: 2
Registrován: 29 lis 2011 13:47

Re: První elektrická kytara

Příspěvek od kelley »

Kytara :nice:
Kombo - pokud chceš hrát i s bicíma, je příliš slabé, na doma bude OK. Ty Marshally MG prý není moc zvukově povedená řada.
Kabel s vypínačem v jacku - pokud nehodláš během hry na pódiu měnit kytary - je naprostá zbytečnost. Četl jsem i stížnosti na spolehlivost.
P.S: osobně si dělám kabely raději sám. Různé ty Monstr výmysly mi připadají jen jako tahání peněz z kapes, ale jak je ctěná libost...

Odpovědět