O elektrických kytarách celkově...

Šest strun, sedm strun, plné tělo se SC i HB snímači
Zamčeno
Janny
Příspěvky: 289
Registrován: 25 čer 2009 18:47

O elektrických kytarách celkově...

Příspěvek od Janny »

Tímto článkem bych Vám chtěla přiblížit elektrické kytary. Třeba zde najdete něco co jste nevěděli, nebo nějaké informace které zrovna potřebujete :-)

Popis elektrické kytary

Obrázek

Takže začneme od vrchu :) Ladící mechanika je tam samozdřejmě od toho, abychom mohli kytru naladit. Označení pražců je tam pro zlepšení orientace na hmatníku. Snímače slouží k přenesení zvuku do zesilovače. Tremolo (vibrato) je systém kobyly, ktera je pohyblivá (většinou se "kýve" na dvou šroubech) a pomocí ná se mění výška tónu. Využívá se hlavně při sólech.

Snímače

Single coil je typ snímačů, kde je pouze jedna cívka. Hodní se spíše pro jemný styl, ale v kombinaci s humbuckerem s nimi lze zahrát cokoliv :)

Obrázek

Humbucker
je snímač, který ma nározdíl od singlu dvě cívky. Jeho název v překladu znamená "rušič šumu". Typy humbuckerů : humbuckery o velikosti singlů - to aby se nemuselo upravovat (vydlabávat) tělo kytary, zvětšovat otvor pro humbucker. Mibihumbucker. Zebra (černá a bílá část). Rail pickups - snímače s tyčí přes celou délku, takže při vytažení struny (bend) je zvuk stejně čistý a hlasitý v jakékolik poloze vzhledem ke magnetům.

Hodí se lépe k tvrdším stylům (punk rock, hard rock, heavy metal ...), ale prakticky se můžou používat na jakýkoliv styl včetně blues apod.

Obrázek

Obrázek

Typy elektrických kytar

typ Strat:

Obrázek

typ Tele :

Obrázek

tyl Les Paul (LP) :

Obrázek

typ SG :

Obrázek

typ flying V :

Obrázek

typ Jaguar :

Obrázek

typ PRS:

Obrázek

typ pro Jazz & Blues :

Obrázek

Jiné typy :

Obrázek

Výběr elektrické kytary

Teď bych se chtěla orientovat spíše na kytary levnější, protože začátečník obvykle do kytary nevráží desítky tisíc. Pokročilý už hromadu věcí z tohodle článku určitě ví :)

Do začátku (pokud po tom vyloženě netoužíte) se nedoporučuje kytara s tremolem. Více se rozlaďuje a u levných kytar (pozn. to se bere tak do 10 tisíc ;) ) tremolo stejně za moc nestojí a bude Vám spíš na obtíž. Radši volte něco s pevnou kobylkou. Vybírejte také nečo s masivním tělem, i u elektrických kytar hraje dřevo 8-) Ostatně kdyby to nebylo tak, nepotřebujeme tolik typů kytar :) Kytaru si v obchodě vyzkoušejte zapojením do aparátu s čistým zvukem, případně potom i se zkreslením. Pokud Vám nedovolí kytaru vyzkoušet, běžte jinam ;) Kytara by Vám v aparatuře neměla šumět (pokud to nebude špatnou aparaturou, vyzkoušejte jich více). Dejte pozor na to, aby krk nebyl do vrtule či jinak křivý.

To stejné platí i pro bazar, dívejte se jakými je to osazeno snímači, jesli není lepení krk naprasklý, jestli pražce nejsou moc obroušené.

Při výběru kytary zaleží :

a) na Vašem vkusu estetickém
b) na Vašem vkusu hudebním
c) na Vašich rukách
d) na Vašich financích :cry: :D

Bodu B dejte přednost před bodem A. Rozhodně tím nemyslím, aby jste hráli na starta s růžovou hello kitty. Mám na mysli, že když se zamšříte pouze na to, aby jste měli matnou šedou kytaru, může vám utéct plno lepších kousků - byť třeba leských ;) Zároveň bych také chtěla upozornit (po zkušenosti z jiného fóra) : to, že kytara není flying V a není černá, neznamená, že se nehodí na metal. :ugeek:

Také bych chtěla uporornit na několik "vad" kytar z těch levnějších řad.

1) Kytara může být z více kusů dřeva. Bohužel to nemusí být ani ze stejného stromu či druhu. Je to extrém, ale boužel i to s stává. Kyždá zvuková vlna se pak chová jinak a to už je ... blbý :?
2) Levné kytary mají horší nebo i špatné řemelsné zpracovaní, křivě nalepený krk, špatně vsazený nutý pražec a podobné vady. Dejte na to pozor.
3) Bývají osazené horšími (občas až hroznými) snímači.

Tím nechci říct, že mezi levnými kytarami nenajdete dobrý kousek. Tím chci říct, že při výběru levnějších kytar je potřeba mít se na pozoru. Určitě tím taky nechci říct, že všechny levný kytary jsou SH*TY.

Zvukovně kytary na tom také nemusí být nejlíp, ale to určitě poznáte, pokud né teď, tak až "hudebně vyrostete", sami ;) Můžete to zlepšit výměnou za kvalitní snímače, kvalitními strunami atp.

Mějte se na porozu před kytarovými sety. Můžu téměř s jistotou říct, že jestli koupíte kytarový set Stagg za 2499,- určitě nebudete nadšení. Dalo by se o tom také říct jedno - vyhozené peníze. Před kytarami Stagg se mějte na pozoru, kladné ohlasy na tyhle nástroje jsou jako výkřiky do tmy. Není jich moc. Ovšem můžete mít štěstí, ale budete ho potřebovat hodně hoodně veliké :)

Takže přeji Vám dobrý výběr. Doufám, že jsem Vám tímto článkem alespoň trochu pomohla. Myslím, že se nic nestane, kyž tento topic označím jako důležitý :pise:

Zamčeno