Universal Audio UAFX Lion '68 Super Lead Amp

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 68
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Universal Audio UAFX Lion '68 Super Lead Amp

Příspěvek od Jan Havlíček »

Legendárního Plexina v malém pedálu.
2. 4. 2024

V poslední době je velkou módou mít místo velkého zesilovače pouze pedalboard, kde máte zvuky slavných zesilovačů v malých úhledných krabičkách. S ničím se netaháte, neb hrajete buď přímo do PA, nebo máte menší bednu s maximálně 20W lampovým koncem. Většina kytaristů by ale chtěla mít zvuk velkého 100W Marshalla. Firma Universal Audio proto přichází s novým pedálem Lion '68 Super Lead Amp, který slibuje zvuk klasického zesilovače Marshall Super Lead v jednom kompaktním balení. Zesilovače proslavily hvězdy jako Jimmy Hendrix, Jimmy Page, Angus Young a nespočet dalších kytaristů, kteří tak díky zvuku těchto britských "plexin" definovali základ rockového zvuku. Jejich charakteristický clean/crunch a zpěvné zkreslení jsou synonymem pro všechny epochy rockové hudby a je mnoho kytaristů, kteří mají ty zesilovače ve svém gearu dodnes. Pojďme se tedy společně podívat, jestli se to povedlo a jestli Lion '68 dokáže vzkřísit ducha rockových legend.

ObrázekTak co je to tedy ten „lev“ zač?
Universal Audio Lion ‘68 Super Lead Amp je dvoukanálový “amp-in-a-box” pedálový efekt, který nabízí zvuk legendárních britských kytarových aparátů. Lion '68 přináší díky špičkovému UAD modelingu autentický zvuk a “feel“ tří stowattových plexi zesilovačů - Super Lead, Super Bass a "Brown". První, co na pedálu zaujme, je design. Nádherný robustní efekt, který ihned na první pohled připomene ovládací panel zesilovačů Marshall. Kombinace černé a zlaté barvy je dokonalá. Pedál je usazen v pevném kovovém šasi, které zajistí jeho nerozbitelnost. Na tento pedál nebudete mít strach šlápnout. Pedál nabízí mono a stereo zapojení a tři footswitchem přepínatelné režimy (Live, Preset, Boost). V základu nalezneme tři přednastavené emulaci reproboxů a další tři si lze nahrát do krabičky po registraci přístroje na Internetu. Nalezneme zde samostatné ovladače hlasitosti kanálů, třípásmový ekvalizér, přepínací ovladače sekundárních funkcí efektu. Všechny potenciometry mají stejný design jako ovladače původních zesilovačů Marshall. Nastavené zvuky můžete ukládat jako presety. Pedál dále obsahuje noise gate. Další parametry a funkce lze nastavit pomocí Bluetooth přes mobilní aplikaci UAFX Control. Pochopitelně je Lion ‘68 Super Lead Amp zapojen jako buffered bypass, takže nebude krást žádný signál. K napájení je potřeba 9V adaptér, který bohužel není součástí balení.

Řev „lva“
Při prvním zapojení pedálu vás uchvátí jeho živost a dynamika. Velkou nevýhodou původních zesilovačů bylo to, že hrály až když jste je pořádně zesílily, což ve většině případů v klubech nejde. Tento pedál tuto skutečnost ruší. Umí hrát stejně dobře potichu i nahlas.

Čistý kanál nabízí krásný čistý tón s bohatými harmonickými tóny, ideální pro bluesové riffy a funky rytmy. Čistý kanál se mi líbil zejména proto, že vlastně není nikdy krystalicky čistý, jako třeba u aparátů Fender. Pořád je tam vzadu trochu té „zkreslené špíny“. Není problém velmi rychle z čistého zvuku udělat mohutný lunch, známý třeba z desek AC/DC.

Zkreslený kanál je to, co dělá Lion ´68 tak výjimečným. Nabízí širokou škálu zkreslení, od lehkého crunche až po hutný a agresivní overdrive. Moderní metalista zde moc neuspěje, ale i pro něj je možnost si tento pedál užít. Zapojit pedál lze jako předzesilovač, nejlépe k lampovému konci nebo díky emulaci reproboxů hrát rovnou do PA. Zvuk je plnokrevný, šťavnatý s perfektní odezvou na dynamiku hry. Vše je slyšet. Pedál skvěle reaguje na všechny změny v attacku a tlaku na trsátko, takže máte nad tónem plnou kontrolu. Tóny se neslévají a jsou všechny krásně čitelné. Ze všech možných zvuků, vždy z této krabice kouká ten Marshall. Lion ´68 exceluje v klasickém rockovém zvuku ze 70. let, ale nezalekne se ani moderních metalových riffů.

ObrázekEfekt má i funkci Boost, která výsledný zkreslený zvuk ještě řádně nakopne. Zkusil jsem použít i externí nakopávadlo (ne boost v pedálu) a světe div se, fungovalo to výborně, přesně tak, jak má reagovat lampový preamp. Dokonce, díky použití externího overdrive pedálu, lze nakroutit skutečný hi-gain Slayerovského stylu. S tím samozřejmě souvisí i to, že si pedál rozumí s dalšími efekty jako jsou modulační efekty, všemožné delaye a další „mršítka“ zvuku. Díky možnosti mít ho zapojen ve stereu, třeba v kombinaci s delayem, se dostanete k dalším úžasným zvukovým variacím. Díky široké paletě zkreslení a možnostem EQ si každý kytarista najde svůj ideální tón.

Pedál dále disponuje emulacemi reproboxů, které dodávají pedálu další rozměr v použití. Můžete si vybrat z klasických 4x12 stacků, vintage komb až po moderní boutique boxy. Díky aplikace UAFX Control se otevírají další možnosti pro doladění zvuku. Můžete si zde upravit parametry zesilovače, kabinetu a mikrofonu, aktivovat šumovou bránu a další. Nebo si stáhnout již hotové zvuky. Šumová brána zde skutečně funguje a pokud teda nehrajete je ticho. Nic nepíská, nešumí. Pedál má opět nádhernou vlastnost, že při jakémkoli nastavení potenciometrů hraje výborně. Potenciometry jdou pěkně ztuha a všechny drobná otočení jsou ihned na výsledném zvuku znát.

V poslední době mě strašně překvapuje, jak tyto malé preampy dobře hrají. Zejména v plnokrevnosti a šťavnatosti zvuku a v jeho dynamice. Lampový purista bude tvrdit, že to nejde, já si už jistý nejsem, jestli když to bude kytarista valit z podia, poznám jestli tam má vzadu vytavenou 100W hlavu, nebo jen maličký pedál v boardu.
Obrázek

Šelma je v klidu
Lion ´68 Super Lead Amp je bezpochyby skvělým pedálem pro všechny kytaristy, kteří hledají autentický zvuk legendárních britských zesilovačů Marshall. Ať jste bluesman nebo tvrdý rocker či metla, tady dostanete přesně to správné. Pedál nabízí širokou škálu zkreslení s nádhernou dynamikou a díky univerzálnosti zvuku nelze šlápnout vedle. Výborné je ovládání, přes to, že může vypadat na první pohled složitě, je intuitivní a pronikne do něj hned, jak zkušený kytarista, tak začátečník. Použití je opět neskutečně široké - ať hrajete živě nebo máte studio, pedál tu bude jak doma. Drobnou výtkou tak může být snad pouze absence adaptéru a na zkreslovací pedál trochu vyšší cena, která ale ve srovnání s originálními zesilovači je v podstatě směšná. Určitě stojí za to, tenhle pedál minimálně vyzkoušet.

Výrobce: Universal Audio
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět