Universal Audio UAFX Golden Reverberator

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 68
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Universal Audio UAFX Golden Reverberator

Příspěvek od Jan Havlíček »

Buď chceš reverb, nebo vynikající reverb.

Poslední kytarová krabička ze série americké společnosti Universal Audio, které si představujeme, je UAFX Golden Reverberator. Již z názvu plyne, co je hlavní funkcí tohoto pedálu. Golden Reverberator v sobě opět ukrývá trojici legendárních efektů: Spring 65, který je vlastně simulací lampového pružinového hallu, známé ze starších komb Fender, dále je to Plate 140, modelující klasické reverby proslavené kalifornským studiem Record Plant a Hall 224, který pochází z legendárního efektu Lexicon 224 ze sedmdesátých let.

Pohled zvenčí
I zde, stejně jako u předchozích krabiček od stejně značky, je kladen důraz na naprostou preciznost výrobku nejen po zvukové, ale také po designové stránce. Efekt je opět umístěn v pevném kovovém šasi v nádherném designu zlaté barvy, která je v kombinaci se stříbrným zbroušeným tělem.

K ovládání slouží masivní knoby, které nastavují parametry efektu Decay, Pre-delay, Mix, Bass, Treble a Mod. Dále jsou zde páčkové přepínače A, B, C, které slouží stejně jako spínač Store, pro uložení presetu. Pak je zde přepínač, kterým vyberete konkrétní typ modelu reverbu. Efekt se spouští pomocí dvou kovových nožních spínačů. Buď pracuje v režimu vypnout/zapnout, nebo můžete použít systém presetů, kdy máte uloženo několik zvuků v bankách. Na zadní straně nalezneme vstupy a výstupy pro kytarový aparát (efekt pracuje jak mono, tak stereo), vstup USB C pro nahrání dalších zvuků, které lze sehnat v internetovém obchodu výrobce a vstup pro adaptér, který opět není v ceně. Tento pedál je samozřejmě TrueBypass, takže žádným způsobem nekrade a nijak neovlivňuje signálový řetězec.
Obrázek

Zvuk je alfa a omega každého efektu
Již v minulých recenzích jsem se rozplýval nad zvukovou kvalitou efektů od této firmy a ani nyní nebudu dělat výjimku. Zvukově je opět efekt na špičkové úrovni. Pokud potřebujete Reverb, tak tohle je volba, která rozhodně stojí za to.

Reverby Spring 65 a Plate 140 jsou, jak už bylo uvedeno výše, simulací pružinových a studiových reverbů. Po zapojení do aparátu můžete nastavit zvuk tak, aby pokryl od krátkých dozvuků na sekané tóny či beglajty, až dlouhý dozvuk na čistá a nakreslená sólíčka. Další mód Hall 224 vám k nohám položí tajemné prostory na procítěné mezihry a zkreslená sóla, nebo můžete rovnou dosáhnout na ambientní až kosmické zvuky, které používá třeba Steve Vai na svých deskách.

Efekt je velmi inspirativní a muzikální. Zvuk je přirozený a v případě potřeby velmi jemný, nebo naopak dokáže být prostorný a temný. Přesně jak to potřebujete. Efekt perfektně zapadne do vašeho gearu a stane se jeho naprosto přirozenou součástí. Občas jsem ani nepostřehl, že je zapnutý a hrál. Díky potenciometrům Bass, Treble a zejména Mod, můžeme zvuk dobarvit dle potřeby. Je naprosto famózní, že při jakémkoliv natáčení potenciometrů od počátečních krajních poloh, až do „všechno doprava“, zní reverb pořád dobře a použitelně. Vytahuje z vašeho aparátu to nejlepší, aniž by výrazně ovlivňoval váš tón. Efekt si výborně rozumí jak s vintage aparáty, tak s moderními high gain mašinami. Má vynikající poměr vintage – modern zvuk. Zní nádherně analogově a vintage, jako byste byli v 70tkách, ale zároveň zvuk zní moderně.
Závěrečný účet
UAFX Golden Reverberator je naprosto špičkový kytarový efekt. Využijí ho všichni kytaristé, kteří potřebují výborný reverb, který neovlivní jejich zvuk, ale zároveň dostanou ze svého nástroje to nejlepší. Na své si přijdou tradicionalisté, kteří pasou po vintage zvuku pružinových reverbů, stejně tak jako vyznavači ambientních zvuků a zvukoví experimentátoři. Díky možnosti stahování nových presetů, které lze následně upravovat, má krabička téměř neomezené možnosti. Jedinou výtkou je tedy opět chybějící adaptér a vyšší pořizovací cena. Rozhodně zajděte do hudebnin, vezměte si kytaru a vyzkoušejte. Ale pozor, hra s tímto efektem vás může tak uchvátit, že vás bude muset vyvést ochranka při zavíračce.

Výrobce: Universal Audio
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět