Universal Audio UAFX Astra Modulation Machine

Odpovědět
Jan Havlíček
Příspěvky: 68
Registrován: 08 úno 2016 18:21

Universal Audio UAFX Astra Modulation Machine

Příspěvek od Jan Havlíček »

Butique krabička s modulačními efekty Chorus, Flanger a Tremolo.

Každý kytarista někdy řešil, jaké použít modulační efekty pro zvuk své kytar. Chorus, který pošle vaší kytaru do vesmírných dálav, jízda na vlně Flangeru nebo houpavé Tremolo. Prioritou je vždy to, aby byl váš zvuk kultivovaný, krabička „nežrala“ signál a výsledný „sound“ poslal každého do kolen. Krabiček, ze kterých lze vybírat, na trhu je nepřeberné množství - od levných kousků, až po špičkové butique efekty.

S možností, jak docílit špičkového zvuku, přichází firma Universal Audio. Jedná se o léty prověřenou firmu, která se specializuje od doby svého vzniku v roce 1958, na inovativní zpracování nejen kytarového zvuku. Firma vyvíjí a vyrábí širokou paletu zvukových zařízení - od přístrojů pro nahrávací studia po efektové zvukové procesory a software. Od roku 1999 synové zakladatele Billa Putnama, posunuli směr firmy na cestu výroby digitálních procesorů, které jsou zvukově věrné svým analogovým předchůdcům. Dle slov majitelů firmy, míchají to nejlepšího z analogového zpracování zvuku za použití nejmodernějších digitálních technologií. Horkou novinkou firmy na poli kytarových efektů je trojice kytarových pedálů Astra Modulation Machine, Starlight Echo Station a Golden Reverberator, které si postupně na MUSICstage.cz představíme. Jako první jsem do pedalboardu zapojil Astra Modulation Machine.

Pohled zvenčí
Jak už název napovídá, tento pedál v sobě sdružuje modulační efekty Chorus, Flanger a Tremolo v několika jejich modifikacích. Rovnou si dopředu řekněme, že tyto pedály patří ke špičkovým butique zařízením, od čehož se odvíjí jak cena, tak i design. Ihned vás tedy zaujme mohutné celokovové tělo pedálu v barevné kombinaci vanilkové bílé a stříbrného, do kovového matu zbroušeného, povrchu. To společně s černou barvou potenciometrů vytváří perfektní vzhled zařízení.

Pedál je bohatě vybaven ovládacími prvky. Dvě řady potenciometrů a jedna řada páčkových přepínačů dovolí dokonale nastavit a všechny parametry efektů. Jedná se o potenciometry Speed, Depth a Intensity v horní řadě a v dolní řadě Shade, Shape a Mode. Páčkové přepínače nastavují typ efektu a dále přepínají mody efektů nebo funkci Preset a Live.

Dále jsou zde dva nožní spínače, které ovládají buď zapínání/vypínání daného efektu, nebo spuštění nastaveného presetu. Na zadní straně nalezneme vstupy a výstupy pro nástrojové kabely, vždy jeden mono a jeden stereo. Dále je zde vstup pro zdroj, který bohužel není součástí balení, což by v této cenové kategorii již mělo být samozřejmostí. Poslední je vstup USB typu C, pro stahování dalších zvuků a presetů.

Přístroj dostanete se sadou efektů a po zaregistrování přístroje lze zdarma získat z internetové knihovny další dvě sady efektů jako je Phaser a Dharma Trem. Dále lze přikupovat další presety a zvuky nebo je sdílet v knihovně.
Obrázek

Zvuk, to je to oč tu běží
Jak již bylo napsáno výše, tento kytarový pedál patří do skupiny butiqe pedálů a odpovídají tomu i zvukové vlastnosti. Zvuk téhle krabice je naprosto špičkový. Kombinace analogu a prvotřídní digitální technologie dělá z tohoto efektu perfektní zvukovou mašinu pro váš pedalboard. Efekt pracuje na špičkových algoritmech vlajkového softwaru firmy Universal Audio s názvem UAD. „Krabice“ je pochopitelně true bypass, nebo můžete nastavit možnost true/buffered bypass v případě, že řetězíte více efektových pedálů za sebou a máte strach ze ztráty signálu.

Efekt v základu obsahuje trojici klasických modulačních efektů Chorus, Flanger a Tremolo.

Chorus
V základu nalezneme v tomto efektu emulaci chorusu Brigade chorus. Jedná se o chorus ze 70. let, který mají i přidanou možnost Vibrata. Tento zvuk definoval zvuk chorusu jako takového. Naleznete ho na všech velkých deskách světových kapel. Po zapojení do čistého kanálu zesilovače začnou doslova padat hvězdy. Efekt produkuje medově vláčný zvuk chorusu s bohatými středovými frekvencemi a plnými basy. Jednoduchým nastavením parametrů docílíte od lehkého ovlivnění kytarového zvuku po naprosto kosmické zvuky. Konečně víme jak udělat ten zvuk ze skladby Black Hole Sun. Nastavení všech možných variant zvuku lze provádět přímo během hraní, nebo si ho můžete nastavit ve zkušebně a uložit jako preset. Pak stačí jen preset vyvolat sešlápnutím příslušného nožního spínače. Vynikající je tuhost potenciometrů, které lze nastavovat s chirurgickou přesností a jakýkoli posun ihned změní charakter zvuku. Výborně si chorus rozumí i se zkreslenými zvuky, takže není problém vytvořit zkreslení ala Zakk Wylde.

Flanger
Flanger je špičková emulace rackové jednotky MXR 126 opět ze 70. let. Rozsah a nastavení efektu je opět nepřeberné. Zvuk efektu je opět nádherně medový a plný, který se nádherně převaluje ze strany na stranu. Nakroutit lze psychedelické zvuky, které známe třeba z desek Led Zepellin, až po industriální hlomozící stěny zkreslených „pazvuků“ pro moderní metalové kapely. Opět vše funguje jak s čistým tak zkresleným zvukem naprosto bezchybně.

Tremolo
Přiznám se, že tremolo nepatří k efektům, které mám ve svém pedalboardu, ale o to více jsem se s ním vyblbnul při tomto testu. V tomto případě Astra obsahuje emulaci klasických opto tube tremol ze zesilovačů Blackface 65. Vintage zvuky, přesně to se hodí k tremolu z tohoto efektu. Jednoznačně je zde cítit zvuk analogu, žádný rozplizlý digitál. I přes veškeré nastavení se mi nepovedlo najít nějakou chemičnost ve zvuku. Lze nastavovat hloubku a rychlost efektu a opět se můžete dostat k naprosto kosmickým zvukům. Při pokusu kombinace zkresleného zvuku a tremola zněla kytara velmi hrozivě a strašidelně. Opět vše závisí jen a pouze na vaší představivosti a kreativitě.

Všeobecně zvuk všech efektů je naprosto vyvážený, teplý a bohatý na příjemné středové frekvence. Efekty zní přirozeně analogově a nečiší z nich žádná chemie. Ať efekt zapojíte přímo nebo do smyčky vše funguje jak má. Žádné kolísání signálu nebo jeho částečná ztráta. Tento efekt vezme to nejlepší z vašeho zesilovače a rozšíří už tak jeho vymazlený zvuk a posune ho o několik tříd výše.
Závěr
Astra Modulation Machine je dospělý efektový procesor obsahující základní modulační efekty. Může se pyšnit špičkovým zvukem a naprosto vynikajícím provedení. Je to efekt pro hráče, kteří ví, co chtějí a umí to zahrát. Vlastní kvalitní vybavení v podobě dobrého aparátu a kytar, kde tato krabice posune jejich zvuk o další level. Tomu odpovídá také cena, která se pohybuje lehce přes 10 tisíc korun. Další využití je samozřejmě pro studio a studiovou práci jako takovou. Výrobce uvádí, že tento efekt skvěle pracuje také s klávesami a syntetizátory (nezkoušel jsem). Od jara by měl být k dispozici i software UAFX Control, který možnosti tohoto efektu ještě dále rozšíří. Jedinou malou chybičkou je tak pouze absence adaptéru, který se musí dokoupit. Pokud tedy hledáte špičkový chorus a další modulační efekty, tohle je volba, která stojí za vyzkoušení.

Výrobce: Universal Audio
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Jan Havlíček
PROFIL AUTORA: Jan Havlíček
Kytarista, skladatel se závislostí na rockové hudbě. Pochází ze středních Čech, vystudoval Pedagogickou fakulty Univerzity Karlovy obor biologie. Od patnácti let se pohybuje po kapelách a věnuje se hře na kytaru. V současnosti působí jako ředitel základní školy. Působí jako hudební publicista a je členem pražské kapely EPIDEMY. Jeho vášní je sbírání sci-fi knih a komiksů. Zvláštním znamením je slabost pro hi-gainové zesilovače.

Odpovědět