TC Electronic BH800

Odpovědět
Basstard
Příspěvky: 7
Registrován: 24 pro 2014 11:08

TC Electronic BH800

Příspěvek od Basstard »

Nejvyšší model basového zesilovače z produktové řady BH.
23. 12. 2014

Firma TC Electronic letos uvedna na trh dva nové modely basových zesilovačů, a to BH 550 a BH 800. Než si v recenzi představíme nejvýkonnější model, podívejme se na vlastnosti zesilovačů z této produktové řady.
Obrázek
Nejnižší model BH250 disponuje výkonem 250W. Obsahuje sice pouze třípásmový equalizér, ale nejedná se o klasický equalizér, který můžeme najít u většiny basových aparátů. Tento využívá inteligentního dynamického tvarování zvuku, kde každý potenciometr ovlivňuje více frekvencí. Tím pádem nedochází pouze k zesílení/ořezávání dané frekvence, ale k celkové změně zvukové křivky. Obsahuje taktéž specifický produkt firmy TC Electronic, a to ovladač TonePrint. V jeho továrním nastavení nalezneme efekt Chorus. Pakliže se vám tento nezamlouvá, můžete si ze stránek TC Electronic stáhnout jiný preset a nahrát ho do zesilovače přes USB port. V zesilovači je rovněž integrovaná ladička pro čtyř, pěti nebo šestistrunnou baskytaru a vstup AUX 3,5 mm jack pro připojení mp3 přehrávače, notebooku apod.

Druhý ze starších modelů, pětiset wattový zesilovač BH 500, obsahuje stejně jako model BH250 integrovanou ladičkou pro čtyř, pěti nebo šestistrunnou baskytaru. Na rozdíl od BH250 má již čtyřpásmový equalizér (basy, nižší středy, vyšší středy, výšky). Dále obsahuje ovladač Contour, který má dva presety pro nastavení středových frekvencí. BH500 má navíc také funkci „Multi-band“ kompresor SpektraComp a simulaci lampového zvuku potenciometrem TubeTone. BH500 však neobsahuje ovladač TonePrint. Dalším rozdílem oproti BH250 je přítomnost potenciometru TweeterTone – ten umožňuje nastavení hlasitosti vysokofrekvenční horny v připojeném reproboxu. Model BH500 taktéž obsahuje vstup AUX pro připojení externího zařízení. To se však namísto u předchozího modelu nepřipojuje přes 3,5mm jack, ale konektor je pro 2x cinch (RCA). Však zásadním rozdílem oproti předešlému BH250 je možnost ukládání veškerých nastavení zvuku do tří různých bank. To je velikou výhodou pro hráče, kteří během koncertu potřebují rychle měnit svůj zvuk.

Tento rok vyšly nejnovější modely BH550 a BH800. Oba modely mají stejné provedení co se designu i funkcí a liší se pouze výkonem. Zatímco BH550 disponuje výkonem 550W, BH800 nabízí analogicky výkon 800W. Na tuto recenzi jsme vzali výkonnější BH800 a právě o něm uvedu pár poznatků.

Přední panel
TC Electronic BH800 je malý a hlavně lehký baskytarový zesilovač. Když jsem si ho vyzvedával na otestování, byl jsem opravdu mile překvapen jeho „váhou“. Tento krasavec váží pouze 3 kg. Na předním panelu se nachází vstupní část Input. Jeho velikou výhodou je absence přepínače mezi aktivní a pasivní baskytarou, jelikož BH800 sám rozpozná o jaký typ se jedná. Vedle se nachází ovládací prvek Gain - vstupní zesílení a dále následují čtyři potenciometry k ovládání inteligentního equalizéru (basy, nižší středy, vyšší středy a výšky). Equalizér je „inteligentní“ proto, že pouze nezesiluje či neořezává danou frekvenční oblast (Bass, Middle, Treble), ale ovlivňuje hned několik různých frekvencí a tím prakticky simuluje ovladač Contour. To má za následek, že pouze nemění dané frekvenční pásmo, ale celkově tvaruje křivku výsledného zvuku. Toto mě opravdu mile překvapilo a výsledek je opravdu excelentní - nemůže se vám tedy stát, že si "vykroutíte" nepřijatelný sound, pokud tedy opravdu nenastavíte equalizér do extrémních poloh.
Obrázek
ObrázekDalší výbornou součástí předního panelu je integrovaná ladička, která je aktivní po celou dobu hraní. Funguje klasicky, tzn. při správně naladěné struně se rozsvítí obě LED diody zeleně. Naladíte s ní i šestistrunnou basu - rozsvícené diody D a G indikují stav, že právě ladíte strunu C.

Dále následují potenciometry TonePrint 1 a TonePrint 2. V továrním nastavení lze pomocí TonePrint 1 nastavit poměr TubeDrive a pomocí TonePrint 2 pak rychlost známého TC Classic Chorus TonePrintu. Pokud chcete tovární nastavení zaměnit za jiný druh efektů, stačí si na stránkách TC Electronic zdarma stáhnout zvolený efekt a přes USB port ho naimportovat do zesilovače. Mezi oběma potenciometry se pak nachází jejich přepínač. Během hry je však nepraktické přepínat případné nastavení TonePrint ručně, proto lze k BH800 připojit ještě footswitch TC Electronic-Switch 3, a to do vstupu Pedal na zadním panelu (viz dále). U potenciometrů TonePrint se nachází přepínač Mute, jehož výhodu jistě nemusím dlouhosáhle zmiňovat. Přední panel už pak obsahuje poslední ovládací prvek Master volume.

Zadní panel
Vedle hlavního vypínače a konektoru pro připojení napájecího síťového kabelu, se nachází konektor SpeakON pro propojení s reproboxem. Vedle něj naleznete 6,3mm jack input Pedal, do kterého lze připojit právě TC Electronic-Switch 3, jak jsem již dříve zmiňoval. Má tři polohy: První buď aktivuje či deaktivuje funkci Mute, druhá aktivuje/deaktivuje TonePrint a třetí přepíná mezi TonePrint 1 či TonePrint2. Vedle konektoru Pedal se nachází USB port, který může být využít buď pro nahrání stažených TonePrint ze stránky TC Electronic, nebo pro update firmwaru BH800. Pro samotný update firmware slouží tlačítko UTIL. Nejnovější firmware je dostupný na stránkách TC Electronic BH800 (sekce "Support") a je nutné ho nejdříve stáhnout do svého počítače. Po spojení počítače a BH800 pomocí USB kabelu pak jen stačí podržet tlačítko UTIL tak dlouho, dokud se nerozsvítí červená LED dioda pod ním. Poté spustíte firmware stažený ze stránek TC Electronic a dále se budete řídit pokyny aplikace. Vedle UTIL je vstup AUX IN, který slouží pro připojení MP3 přehrávače, notebooku apod. přes mini-jack (3,5mm jack) a sluchátkový výstup Phones. Předposlední je klasický switch PRE/POST EQ, jehož přepnutím určíme, zdali výsledný signál z Output bude brán před nastavením equalizéru a TonePrintu, či až po nastavení těchto dvou funkcí.
Obrázek
Jak to hraje?
Tento aparát jsem testoval jak na svoji pětistrunnou Lakland Skyline 55-01, tak i na čtyřku Fender Jazz Bass. Když jsem zapojil napřímo basu do aparátu, byl jsem okamžitě velmi potěšen perfektním zvukem. Zvuk je velmi konkrétní, pevný a vyrovnaný. Při změně korekcí na equalizéru se právě díky jeho „inteligenci“ nestane, že by nějaká korekce byla ořezaná na úkor jiné. Perfektně hraje a „tlačí“ jak při nižších hlasitostech, tak i při jeho výkonovém zatížení. Když jsem testoval mezi sebou techniky hry prsty – slap, tak mě velmi mile překvapilo jak slap hezky vynikne a zvukově se prosadí, a když se zpět vrátíte na techniku prsty tak je slyšet opět ten správný konkrétní „spodek“. Osobně to přikládám právě inteligentnímu equalizéru. Chorus, který je stavěný přímo pro baskytaru a jehož rychlost se ovládá pomocí TonePrint 2, zní taktéž velmi vkusně. Myslím, že lze využít jak pro živé hraní, tak i případně do studiových nahrávek. Jak jsem již uvedl, pokud se vám nebude zamlouvat tovární funkce dual TonePrint (TubeDrive, Chorus), tak je můžete nahradit jinými presety stažením ze stránek TC Electronic. Aparát tedy hraje velmi vyrovnaně, má konkrétní tón a nabízí velké zvukové možnosti.

Hodnocení
Myslím, že zvuk tohoto aparátu je excelentní a potěší každého basáka, který chce mít svůj zvuk pevný, konkrétní a zároveň takový, aby „tlačil“. Zvuk je konkrétní, nedochází ke zvukové „kouli“. Zesilovač nešumí. Chorus (TonePrint 2) je na výbornou, pokud pro něj máte v kapele využití, tak určitě doporučuji vyzkoušet. Myslím si, že tento aparát nalezne uplatnění ve všech stylech, excelentně vynikne pak ve stylech jazz, funk, R&B a Hip-Hop.

Výrobce: TC Electronic
Zapůjčil: AudioMaster CZ a.s.

Jiří Stejskal
PROFIL AUTORA: Jiří Stejskal
Baskytarista Jiří Stejskal se hudbě věnuje již od dětství. Původně hrál na klarinet na ZUŠ Veveří v Brně a poté ve 14ti letech zcela přešel na baskytaru, které se věnuje dodnes. Za svoji kariéru si prošel mnoha kapelami a styly, jako jazz, funk, RnB, rock, pop, electronica apod. V současné době působí jako baskytarista v kapele Sabiny Křovákové a dále se plně věnuje svému novému elektronickému projektu.
Jiří Stejskal

Odpovědět