Studiologic Numa Compact X SE

Odpovědět
jirineuzil
Příspěvky: 34
Registrován: 03 bře 2016 23:07

Studiologic Numa Compact X SE

Příspěvek od jirineuzil »

Nejnovější stage piano z modelů Numa od firmy Studiologic.
28. 7. 2024

Italská firma Studiologic pokračuje v linii jednoduchých, levných a praktických nástrojů Numa Compact. V tomto testu se podíváme na nejnovějšího zástupce, model Compact X SE. Má mnoho věcí společných s nástrojem Numa Compact 2X a částečně Numa X Piano, proto zájemce o více informací odkazuji na jejich starší testy a soustředím se zde spíše na rozdíly.
Obrázek

Koncepce a design
Model Compact X SE navazuje na starší řadu Compact 2X a na první pohled jsou od sebe designově téměř k nerozeznání. Jediná výraznější změna se týká klaviatury, která matnějším stylem Ivory Look více připomíná klasické akustické pianino nebo křídlo. Jinak nástroj zůstal ve starším, nutno ale říci vkusném a konzervativním provedení s převahou černé barvy.

V koncepci najdeme v podstatě jednu větší změnu a několik menších vylepšených detailů. Na rozdíl od svého předchůdce model SE převzal zvukový engine akustického a elektrického piana z modelu Numa X Piano. Ten obsahuje větší paměť na vzorky (včetně stereovzorků) a prvky matematického modelování zvuku (rezonance struny, hluk kladívka či pedálu). Zvětšil se obsah paměti (z 99 na 120 programů) a počet hlasů polyfonie (ze 128 na velmi slušných 200, za které se nemusí stydět ani nejlepší nástroje, včetně softwarových). Počet továrních zvuků se zvýšil ze 100 na 148, hlavně díky rozšíření nabídky klavírních zvuků. Další zvuky jsou k dispozici ke stažení skrze aplikaci Numa Manager, tím se firma přibližuje systému známému např. z nástrojů NORD. Mít systém otevřený uživatelským preferencím je určitě dobrý přístup, který skýtá příležitost budoucího vývoje.

V souvislosti s koncepcí se nabízí úvaha nad způsobem, jak firma pojmenovává své nástroje. Nikde jsem bohužel nenašel, co znamená zkratka SE, nicméně tipuji, že by to mohlo být Second Edition. Není ale spíše Compact 2X druhým vydáním řady Compact, tedy second edition? Pojmenování není úplně jasné, ale v každém případě se nejedná o odklon od původní koncepce, spíše naopak. Můžeme tedy tento nástroj chápat buď jako vylepšenou alternativu modelu 2X (něco jako 2X PLUS) nebo jeden krok dále (3X).
Obrázek

Ovládání
Je prakticky stejné, jako u předchozí řady – tj. jednoduché a téměř úplně samovysvětlující. K určitému zlepšení, myslím, došlo, u tahových potenciometrů. Jejich chod mi přijde trochu tužší, než u předchozí řady, přesto se ovládají i přes jejich krátkou dráhu poměrně příjemně. Je výborné, že nyní nabízí i ovládání často používaných parametrů syntetizéru (cutoff, resonance filtru apod.).

Zaregistroval jsem bohužel jednu softwarovou chybu v ovládání – u továrního presetu Slap Bass, kde jsou ve vyšší poloze na klaviatuře flažolety a další speciální perkusivní zvuky, dochází při hře v této poloze ke zkreslení a chybě čtení vzorků. Následně se celý samplový engine „zblázní“, žádné zvuky postavené ze vzorků nehrají správně a pro správnou funkci se nástroj musí restartovat. Doufejme, že tato chyba bude brzo výrobcem zaregistrována a odstraněna v aktualizaci firmware.
Obrázek

Klaviatura
Je stejná, jako u předchozích modelů, čili osvědčená Fatar TP/9, kombinující polovyváženost s tlakovou citlivostí.

Zvuk
Dá se říci, že tento nástroj aktuálně nabízí spojení toho zvukově nejlepšího z nabídky nástrojů Numa. Ať už se jedná o klavírní, varhanní, zvuky či jejich kombinace, zvuk je výborný a mnohdy se vyrovná nástrojům o dost dražším. Pokud uživatel nechce nějaké speciálnější kombinace zvuků, efektů apod., může být obecně s kvalitou zvuku velmi spokojen.

Závěrem
Numa Compact X SE zdařile pokračuje v linii jednoduchých, praktických, lehce přenosných a cenově dostupných nástrojů. Několik vylepšení oproti svému předchůdci ještě lépe splňuje představu téměř ideálního nástroje „do terénu“.

Výrobce: Studiologic
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Jiří Neužil
PROFIL AUTORA: Jiří Neužil
Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka (obory skladba a klavír), kde vyučuje jazzovou klavírní interpretaci a elektronické nástroje. V letech 1994-1996 působil jako jeden z firemních hráčů Yamaha pro ČR. Bývalý člen skupin Blue Birds Ivana Myslikovjana a Taliesyn, v současnosti Petr Kalfus Sextet a Ajnkesl Buntes. Autor scénické hudby pro divadlo v ČR a ve Francii, rozhlasové hry pro Český rozhlas. Příležitostně spolupracuje s francouzskými šansoniéry (Alain Turban aj.), z české scény např. Jakub Doležal Q, Stainless Swingers, Concept Art Orchestra, Marie Rottrová, Jaromír Nohavica aj.

Odpovědět